polod
13.12.06,15:41
prajem všetkym pekný deň

Chcel by som sa podeliť z mojim nevšedným problémom. takmer pred troma rokmi som sa rozviedol a žili sme z ex manzelkou v spoločnej domácnosti,ktoru som finacoval v plnej miere snad okrem stravy ale aj to dosť často... este som zabudol..mam dvoch synov 20 a 15...
problem nastal vtedy ked som sa rozhodol zmenit prioritu zivota a nastala velka zmena. chcel by som sa vysporiadat zo svojou ex manželkou iba co sa bytu tyka... je to druzstevny byt ktory sme nadobudli počas manželstva. aj bol odkupeny do osobneho vlastnictva zapisany do katastra na LV figurujeme ako rovny 1/1.
Problem je v tom,ze na zmluve ktorú sme uzavreli z družstvom sme zapisany ako manželia aj ked sme uz boli rozvedeny.. vie mi niekto prosim Vás poradiť ako sa to napravit na spravnu mieru?
alebo ako na to bude prihliadat sud pri pojednavaní??

Vďaka......
rada
13.12.06,18:04
prajem všetkym pekný deň

Chcel by som sa podeliť z mojim nevšedným problémom. takmer pred troma rokmi som sa rozviedol a žili sme z ex manzelkou v spoločnej domácnosti,ktoru som finacoval v plnej miere snad okrem stravy ale aj to dosť často... este som zabudol..mam dvoch synov 20 a 15...
problem nastal vtedy ked som sa rozhodol zmenit prioritu zivota a nastala velka zmena. chcel by som sa vysporiadat zo svojou ex manželkou iba co sa bytu tyka... je to druzstevny byt ktory sme nadobudli počas manželstva. aj bol odkupeny do osobneho vlastnictva zapisany do katastra na LV figurujeme ako rovny 1/1.
Problem je v tom,ze na zmluve ktorú sme uzavreli z družstvom sme zapisany ako manželia aj ked sme uz boli rozvedeny.. vie mi niekto prosim Vás poradiť ako sa to napravit na spravnu mieru?
alebo ako na to bude prihliadat sud pri pojednavaní??

Vďaka......

Nerozumiem dobre tomu, prečo hovoríte o zmluve s družstvom keď ste byt nadobudli do vlastníctva.

Odporúčam preštudovať podrobnejšie ust.§ 149 a 150 Občianskeho zákonníka, ktoré hovoria o tom, ako sa vysporiada BSP pri jeho zániku.
Môže sa stať buď dohodou medzi manželmi, alebo podať návrh na súd, ktorý po zvážení, dôkaznom konaní rozhodne alebo k vysporiadaniu BSM môže dôjsť aj uplynutím trojročnej doby.Ak v rámci uvedenej doby, ktorá začína plynúť zánikom BSM(napr.zánik manželstva - rozvod) nedôjde k jeho vysporiadaniu dohodou alebo ak v nej nebol podaný návrh na jeho vysporiadanie rozhodnutím súdu platí nevyvratiteľná domnienka spočívajúca v tom, že BSP sa zmenilo na podielové spoluvlastníctvo, a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké.
elli
13.12.06,18:14
prajem všetkym pekný deň

Chcel by som sa podeliť z mojim nevšedným problémom. takmer pred troma rokmi som sa rozviedol a žili sme z ex manzelkou v spoločnej domácnosti,ktoru som finacoval v plnej miere snad okrem stravy ale aj to dosť často... este som zabudol..mam dvoch synov 20 a 15...
problem nastal vtedy ked som sa rozhodol zmenit prioritu zivota a nastala velka zmena. chcel by som sa vysporiadat zo svojou ex manželkou iba co sa bytu tyka... je to druzstevny byt ktory sme nadobudli počas manželstva. aj bol odkupeny do osobneho vlastnictva zapisany do katastra na LV figurujeme ako rovny 1/1.
Problem je v tom,ze na zmluve ktorú sme uzavreli z družstvom sme zapisany ako manželia aj ked sme uz boli rozvedeny.. vie mi niekto prosim Vás poradiť ako sa to napravit na spravnu mieru?
alebo ako na to bude prihliadat sud pri pojednavaní??

Vďaka......

1. Byt je vo vlastnictve, Rada ma pravdu, ze po troch rokoch od PRAVOPLATNOSTI rozsudku o rozvode manzelstva (ak nikto z manzelov nepodal navrh na sudne vyporiadanie BSM alebo neuzavreli dohodu o vyporiadani) ste vlastnikmi kazdy 1/2 bytu.
2. Zmuva s druzstvom: myslis zmluvu o vykone spravy alebo zmluvu o prevode bytu do vlastnictva?
3. Ak chces zapisat vlastnictvo k bytu v podieloch 1/2 - 1/2, teda dostat tu zmenu na list vlastnictva, staci ti k tomu jednoduchy navrh plus uradne overena kopia rozsudku o rozvode, s vyznacenim pravoplatnosti.
4. "sud pri pojednavani" - akom? Ak uplynuli tri roky od rozvodu, sud navrh na vyporiadanie BSM zamietne, prave pre uplynutie trojrocnej lehoty. Alebo sa chces domahat sudom zrusenia podieloveho spoluvlastnictva k bytu?
Malo informacii na zodpovednejsiu odpoved.
polod
14.12.06,13:11
ahojte vsetci..
dakujem za informacie
no podaktoré su mi uz davnejšie známe.
tak aby ste ma chapali tak zacnem od znova
Písal som že som sa rozviedol takmer pred troma rokmi. a tri roky od nadobudnutia pravoplatnosti rozsudku budu v koncom februara 2007.To znamena že trojrocna doba na vysporiadanie BSMka este trva.
Dohoda zo strany manželky je nerealna a nemožná,lebo sa rozhodla dať zaležitosť k súdu. Proste nič na nu neplatí,ani vyplatenie, ani predaj bytu, a nasledne rozdelenie ani vyplatenie z jej strany. Vraj mi to bude vyplacať v splátkach ,ked treba aj 100 rokov. Viem,je smiešna ,ale s tym nič nenarobím.
Pointa celeho spočíva v tom, že na zmluve o prevode vlastníctva družstevného bytu ako nadobúdatelia figurujeme ako manželia,napriek tomu že sme už boli rozvedeny. A samozrejme zmluvu podpisala dobrovolne.Je to chyba? ako by som to mohol napraviť na spravnu mieru? Z katastra mame obaja LV 1/1. A prave vcera bola moja ex za pravnickou aby podala navrh na vysporiadanie BSM. a preto sa pytam ako bude sud pri vysporiadani prihliadať na tu zmluvu.. lebo sa my vyhraža že skončim na ulici a nič nedostanem.Je to možné? Byt som kúpil a platil ja zo svojich prostriedkov.Tak si teraz neviem rady ako mam postupovat,ale jedno je jasne,že môžem očakavať "pozvánku k súdu"

Tak Vám ďakujem vsetkym za odpovede a rady
ostávam z pozdravom P.
Chobot
14.12.06,13:55
ahojte vsetci..
dakujem za informacie
no podaktoré su mi uz davnejšie známe.
tak aby ste ma chapali tak zacnem od znova
Písal som že som sa rozviedol takmer pred troma rokmi. a tri roky od nadobudnutia pravoplatnosti rozsudku budu v koncom februara 2007.To znamena že trojrocna doba na vysporiadanie BSMka este trva.
Dohoda zo strany manželky je nerealna a nemožná,lebo sa rozhodla dať zaležitosť k súdu. Proste nič na nu neplatí,ani vyplatenie, ani predaj bytu, a nasledne rozdelenie ani vyplatenie z jej strany. Vraj mi to bude vyplacať v splátkach ,ked treba aj 100 rokov. Viem,je smiešna ,ale s tym nič nenarobím.
Pointa celeho spočíva v tom, že na zmluve o prevode vlastníctva družstevného bytu ako nadobúdatelia figurujeme ako manželia,napriek tomu že sme už boli rozvedeny. A samozrejme zmluvu podpisala dobrovolne.Je to chyba? ako by som to mohol napraviť na spravnu mieru? Z katastra mame obaja LV 1/1. A prave vcera bola moja ex za pravnickou aby podala navrh na vysporiadanie BSM. a preto sa pytam ako bude sud pri vysporiadani prihliadať na tu zmluvu.. lebo sa my vyhraža že skončim na ulici a nič nedostanem.Je to možné? Byt som kúpil a platil ja zo svojich prostriedkov.Tak si teraz neviem rady ako mam postupovat,ale jedno je jasne,že môžem očakavať "pozvánku k súdu"

Tak Vám ďakujem vsetkym za odpovede a rady
ostávam z pozdravom P.

V rodinnom práve sa veľmi nevyznám, ale neide mi do hlavy, ako ste mohli nadobodnúť byt do BSM, keď už ste manželmi neboli. AK to je už tak zapísané do katastra, asi to nebude také jednuduchá to zrušiť.

Ešte ma zaujala Tvoja veta: "Byt som kúpil a platil ja zo svojich prostriedkov.". Čo to znamená? Že si tie peniaze zdedil alebo dostal od niekoho darom? Ako preukážeš, že to boli len Tvoje peniaze? Aj keď si to našetril z Tvojho platu, považuje sa to za spoločné peniaze, lebo si ich nadobudol počas manželstva. Alebo si si to našetril po rozvode?
polod
14.12.06,16:55
žial je to tak. Družstvo nam predalo byt ako manželom a nie rozvedenym. Lebo je zrejme že neskumaju pred predajom vzťahy kupujucich. a preto je na zmluve napisane ,ze "MANŹELIA". aj ked sme uz v čase podpisu boli rozvedeny.
a teraz neviem ako to napraviť.Peniaze na byt boli moje lebo som ho kupoval dva roky po rozvode. Takže nie spoločné.. dokažem to kedykolvek vypisom z banky.
elli
14.12.06,17:23
žial je to tak. Družstvo nam predalo byt ako manželom a nie rozvedenym. Lebo je zrejme že neskumaju pred predajom vzťahy kupujucich. a preto je na zmluve napisane ,ze "MANŹELIA". aj ked sme uz v čase podpisu boli rozvedeny.
a teraz neviem ako to napraviť.Peniaze na byt boli moje lebo som ho kupoval dva roky po rozvode. Takže nie spoločné.. dokažem to kedykolvek vypisom z banky.

Potom treba v ramci sporu o vyporiadanie BSM vzniest tzv. vzajomny navrh, ktorym budes ziadat formou urcovacej zaloby, aby sud urcil, ze byt nepatri do BSM, pretoze
a) nebol nadobudnuty za trvania manzelstva
b) nebol nadobudnuty z prostriedkov tvoriacich sucast BSM