luckyone
13.12.06,19:51
Dobry vecer prajem,

uz som co-to preskumal a bohuzial, nedopatral som sa k postacujucej odpovedi na zivnostenskom urade, na komore, ministerstve, poradnej agenture, ani vo firme, ktora to uz realizuje. Prosim o pomoc vas /naozaj surne/ : akym sposobom moze pravnicka osoba, s.r.o., vykonavat psychologicke (testovacie-diagnosticke) sluzby neklinickeho charakteru pre svojich klientov, pravnicke osoby, v ramci napr. personalneho poradenstva?
Psychologicka cinnost bola kedysi zivnostou, od roku 1995, vraj, uz nie je. Znamena to, ze si ju nedokazeme ako firma zapisat ako dalsi predmet cinnosti do OR?

Komora psychologov, zivnostenske urady.. zakony.. nic nehovori o tom, ze na vykon psychologickeho testovania treba pre s.r.o. licenciu, ci povolenie /samozrejme, testy bude vykonavat zamestnanec - certifikovany psycholog s potrebnym vzdelanim/. Je potrebna? Na zaklade coho?

Ako mozno ziskat do predmetu cinnosti 'psychologicku cinnost' ?? Pripadne aky iny predmet cinnosti si mozeme pridat, aby sme mohli vykonavat taketo aktivity? Mozeme ich vykonavat napr. v ramci "poradenskej a konzultacnej cinnosti v oblasti obchodu a sluzieb v rozsahu volnych zivnosti"?

DAKUJEM za precitanie dlheho textu a PROSIM o pomoc, mozno niekto z vas ma s podobnou situaciou skusenosti, alebo aspon iny pohlad na vec.
okikoo
02.03.07,13:45
Činnosť "certifikovaného" - rozumej "klinického psychológa" spada pod "podnikanie iné (nie živnostenské)" na zaklade licencie - podnikanie podľa osobitného predpisu. Povolenie vydáva VÚC, odbor zdravotnictva. Táto čínnosť spada pod dohľad Úradu pre zdravotnou starostlivosť, psychológ má ev. číslo poskytovateľa tejto zdravotnickej služby (podobné ako lekár, notár a pod.).
luckyone
18.04.07,17:02
Dakujem za odpoved.
Rad by som to prebral podrobnejsie. Vieme sa o tom prosim porozpravat sukromne? Nazivo, pripadne emailom? Sukromne spravy tu na porade asi nebudu to prave..
Kazdopadne, myslel som si, ze cinnost, ktoru potrebujeme zriadit nebude spadat pod poskytovanie zdravotnej staroslitovsti.
Vychadzal som len zo zakona 199/1994 o psychologickej cinnosti, podla ktoreho na vydanie osvedcenia - resp. opravnenia vykonavat psychologicke cinnosti, postacuje prislusne vzdelanie a licencia., ci osvedcenie od SKP, resp. SKIZPALT.
O poradenskej psychologii hovori tiez nariadenia 724/2004, nie je mi to vsak celkom jasne..
Kazdopadne, nic ine ako klinicka psychologia neexistuje? Potrebujeme len pouzivat a vyhodnocovat psychtesty v ramci personalneho poradenstva, co sa uz povazuje za psychologicku cinnost..
Ako to potom dostat do OR SR ako predmet podnikania? Nie sme a nebudeme zdravotnickym zariadenim, pretoze nebudeme poskytovat zdravotnu starostlivost. Da sa to ?
luckyone
19.04.07,09:14
Je mi kazdopadne jasne, ze na zapis je potrebne dokladovanie "ine opravnenie", kedze psychologicka cinnost (alebo zda sa, ze vsetko, co spada pod definiciu psychologickej cinnosti) nie je zivnostou?

Inak. Moze obchodna spolocnost, zaoberajuca sa personalny poradenstvom, pouzivat psychologicke testy na testovanie a diagnostiku cudzich zamestnancov- pre inu spolocnost za ucelom zisku? Ak ano, co k tomu potrebuje? Resp. na zaklade coho moze vykonavat takuto cinnost? Pod aku inu cinnost - resp. zivnost - je mozne takuto cinnost zaradit?
ajobs
19.04.07,09:24
Je mi kazdopadne jasne, ze na zapis je potrebne dokladovanie "ine opravnenie", kedze psychologicka cinnost (alebo zda sa, ze vsetko, co spada pod definiciu psychologickej cinnosti) nie je zivnostou?

Inak. Moze obchodna spolocnost, zaoberajuca sa personalny poradenstvom, pouzivat psychologicke testy na testovanie a diagnostiku cudzich zamestnancov- pre inu spolocnost za ucelom zisku? Ak ano, co k tomu potrebuje? Resp. na zaklade coho moze vykonavat takuto cinnost? Pod aku inu cinnost - resp. zivnost - je mozne takuto cinnost zaradit?

Musíš splniť to, čo máš v odpovedi č.2. Do predmetu činnosti s.r.o. zapíšeš
napr. prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia: špecializovanej ambulancie v odbore klinická psychológia. Inak to nie je možné obísť - v s.r.o. musíš mať kvalifikovaného psychológa na pracovnú zmluvu (ak to nie je jeden zo spoločníkov alebo konateľov).
luckyone
19.04.07,10:08
Dakujem za odpoved..
Na personalne poradenstvo s moznostou testovania zamestnancov komercnymi psychologickymi testami je potrebny vykon zdravotnej staroslivosti a prevadzkovanie zdravotnickeho zariadenia? :-) Neviem preco, ale nezda sa mi to ako idealna cesta. Kde a v akom zakone sa o tom hovori?

Jednou z moznosti by malo byt napriklad dolozenie osvedcenia na vykon cinnosti odborneho zastupcu, ktore vydava komora psychologov. Otazkou je potom, v akom vztahu musi byt psycholog ako garant k spolocnosti.
Jozef I
19.04.07,10:42
a čo tak len predmet podnikania : poradenstvo v oblasti ľudských zdrojov, prípadne ako už bolo napísané personálne poradenstvo? Veď to, že si spravíte svoj test (psychologickým ho nazvať môžete a nemusíte) na vybranie najvhodnejšieho človeka na určitú činnosť, vám predsa nemusí odobrovať žiaden lekár psychológ ani nik iný. Ten test slúži Vám na vyhodnotenie nejakých vlastností človeka.
okikoo
18.07.07,07:51
Je mi kazdopadne jasne, ze na zapis je potrebne dokladovanie "ine opravnenie", kedze psychologicka cinnost (alebo zda sa, ze vsetko, co spada pod definiciu psychologickej cinnosti) nie je zivnostou?

Inak. Moze obchodna spolocnost, zaoberajuca sa personalny poradenstvom, pouzivat psychologicke testy na testovanie a diagnostiku cudzich zamestnancov- pre inu spolocnost za ucelom zisku? Ak ano, co k tomu potrebuje? Resp. na zaklade coho moze vykonavat takuto cinnost? Pod aku inu cinnost - resp. zivnost - je mozne takuto cinnost zaradit?

Nemôžeš použivať a vyhodnocovať psychotesty, ak nie sy psychológ resp. nemáš na to opravnenie v zmysle platných zakonných predpisov. Testy majú vypovedaciu hodnotu, ktorú "niepsychológ" môže interpretovať inak, ako psychológ.
analogia: môžem si v dome navrhnuť a urobiť rozvod elektriny (hoci to viem), ale stavebný úrad mi to neschvali, kým to nedám "opečiatkovať" certifikovanému elektrikarovi, ktorý sa tým živi a je pravidelné preškoľovaný a skúšaný štatnou autoritou v odbore.
okikoo
18.07.07,07:58
a čo tak len predmet podnikania : poradenstvo v oblasti ľudských zdrojov, prípadne ako už bolo napísané personálne poradenstvo? Veď to, že si spravíte svoj test (psychologickým ho nazvať môžete a nemusíte) na vybranie najvhodnejšieho človeka na určitú činnosť, vám predsa nemusí odobrovať žiaden lekár psychológ ani nik iný. Ten test slúži Vám na vyhodnotenie nejakých vlastností človeka.

Toto je dobrý nápad.
Výber nebude "psychológický", ale na základe vhodne zvolených kritérií "poradenský, odporučací".