cloe
13.12.06,22:25
Prosím, poraďte. Ak chce firma - štvrťročný plátca DPH prejsť na mesačného plátcu DPH, musí dať žiadosť na DU alebo stačí oznámenie?
Ak by tak chcela prejsť k 1.1.2007, dokedy musí požiadať? Díky
Muška
13.12.06,22:29
(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Daska
13.12.06,22:32
§ 77 Zakona o DPH

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Nikde som nenasla kedy to treba spravit, ale podla mojho asi pred zacatim, takze v tvojom pripade do konca roka 2006. Ak sa zaregistrujes, tiez Ta zaregistruju az po podani ziadosti, nie spatne...
mysimis
14.12.06,07:46
Prechod na mesačného platiteľa DPH je potrebné nahlásiť vopred. Stačí doručiť na DÚ oznámenie pred 01.01.2007.