Jozef Mihál
13.12.06,21:58
Zamestnanec dosiahol za rok 2006 v zamestnaní hrubý príjem 90 000 Sk. Okrem príjmov zo zamestnania mal len príjmy z úrokov, z ktorých mu banka strhla zrážkovou daňou podľa § 43 zákona.

Keďže zdaniteľný príjem zamestnanca je nižší, ako nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, chce zamestnanec "dodaniť" aj úroky - aby mu bola vrátená daň z úrokov.

Ako sa má postupovať - má zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa?
Jozef Mihál
13.12.06,21:12
V uvedenom prípade ide o daňovníka, ktorý chce uplatniť postup podľa § 43 ods. 7 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Daňovník mal v zamestnaní zdaniteľný príjem 90 000 Sk. Zdaniteľný príjem znížený o odvody zamestnanca je približne 78000 Sk. Keďže pri výpočte dane sa od základu dane odpočítava nezdaniteľná časť 90816 Sk na daňovníka, oplatí sa využiť postup podľa § 43 ods.7 zákona a "dodaniť" príjmy zdanené zrážkovou daňou.

V takomto prípade však zamestnanec nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane ale musí sám podať daňové priznanie.

ZoDP_§7
ZoDP_§32
ZoDP_§38
ZoDP_§43
Marti.ka
14.12.06,06:01
Chcela by som vedieť, či v tomto prípade došlo k zmene, pretože minulého roku, keď som sa pýtala na DÚ, mi bolo povedané, že zrazená daň z úrokov je vysporiadaná a príjem z úrokov a zrazená daň nevstupuje do daňového priznania, ak fyzická osoba nepodniká.
Momentálne nie som v obraze, tak sa chcem spýtať, či sa zráža daň aj z úrokov na stavebnom sporení, a či tento príjem môže fyzická osoba - zamestnanec uvádzať v daňovom priznaní a žiadať vrátenie zrazenej dane z úrokov. Ďakujem.
ddsliace
08.02.07,11:40
Minulý rok som podala daňové priznanie (za rok 2005) za syna, ktorý mal 5 rokov na zrážkovú daň z úrokov zo stavebného sporenia a daň mu vrátili.
gabi2
27.03.07,10:33
Prosím Vás o radu. Manžel je SZČO a zároveň je zamestnancom sro - jednoosobovej, konateľ. Ako zamestnanec požičal sro peniaze. Na pôžičku sme urobili zmluvu s 2% úrokom. Úrok je 10 000,- bol aj vyplatený. Do DP má priznať aj úrok ( podľa par.7 - v DP tab.č.2 r 3)? Za odpoveď Vám ďakujem.
Jozef Mihál
27.03.07,10:45
Áno, tak ako to píšete.
gabi2
27.03.07,10:49
ĎAkujem. GAbi
tancok
17.03.09,09:11
Prosím Vás o radu. Manžel je SZČO a zároveň je zamestnancom sro - jednoosobovej, konateľ. Ako zamestnanec požičal sro peniaze. Na pôžičku sme urobili zmluvu s 2% úrokom. Úrok je 10 000,- bol aj vyplatený. Do DP má priznať aj úrok ( podľa par.7 - v DP tab.č.2 r 3)? Za odpoveď Vám ďakujem.


...ako zdokladujem do DP prijaty urok?...v zmluve je dohodnuty urok, ale na ucet bola vyplatena nejaka ina suma...prilozit vypis z uctu? dakujem.
Jozef Mihál
17.03.09,18:52
K DP sa nepožaduje príloha - potvrdenie o úrokoch.

Doklad o úrokoch je potrebné predložiť na výzvu DÚ pri kontrole.
hontapex
02.06.09,05:32
Možem manželovi urobiť opravné DP? mám výpis zo stavebného sporenia a je tak úrok za úver, mohli by nám to vrátiť? DZ je 31.281,- bol zamestnanec aj SZČO. Do ktorého riadku to mám napísať? ĎAkujem
Jozef Mihál
02.06.09,06:50
Môžete podať opravné DP do 4 rokov.

Na štvrtej strane vyplníte VII. oddiel (výpočet základu dane z príjmov z kapitálového majetku).

Tu uvediete sumu úrokov do riadku 2 tabuľky, a to v stĺpci "Príjmy".

Do riadku 98 sa zapíše zrazená daň z úrokov.