Jana2004
16.12.04,15:22
Budúcej právnickej osobe - s.r.o. vznikajú náklady v roku 2004 - notár, kolky,poplatky. Výpis z obchodného registra bude až v januári 2005. Čo so vzniknutými nákladmi, keď sa bude robiť účto až od roku 2005? Možu sa dať do účtovníctva ako zriaďovacie náklady v roku 2005?
Ďakujem za radu.
DELI
17.12.04,08:49
Ešte sa nik neozval??? Mám podobný problém, čo s tým kto vie aký je v tomto prípade postup?

Prosííím....
Katarína STR
17.12.04,08:58
No ja si chcem založiť s.r.o. ale kôli takýmto veciam si ju radšej začnem vybavovať až v januári.

Ale v zákone som čítala, že si firma môže dať do nákladov všetky žiaďovacie výdavky firmy, ktoré ste zaplatili ešte pred vznikom spoločnosti. Aj keď to bolo v predchádzajúcom roku.

Ono asi spočítaš všetky poplatky a dňom, keby už budeš mať všetky doklady vybavené a teda budeš môcť podnikať, tak si dáš jedným dátumom tieto výdavky buď do nákladov, alebo ak presiahnu sumu 50.000,- Sk budeš ich odpisovať.

AK má niekto iný názor, rada sa poučím.
Jana2004
17.12.04,09:03
Priznám, aj ja som mala do včera tento názor, ale podobnú skúsenosť mal jeden podnikateľ, ktorý mi povedal, že on to dal do budúceho roku, ale platil za to pokutu pri daň.kontrole, pretože to tam vraj nemalo byť. Ale čo s tým mal urobiť, nevedel.
Katarína STR
17.12.04,09:05
No to je super, takže čo mal si nebodaj dať daňové priznanie za rok napr. 2004, keď ešte nebol podnikateľ ?
No to asi nie.

Tak ako ?

Do roku 2005 to tiež nepatrí, tak kde ?

Majú mu všetky poplatky prepadnúť ?

No super.
Katarína STR
17.12.04,09:06
Idem to pohľadať v zákone.
Katarína STR
17.12.04,09:33
No v § 4 odst. 4 znie :

Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené o začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa §6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

Tak podľa mňa platí to čo som napísala v mojom príspevku č. 3.
No nie ?
DELI
17.12.04,09:37
To hádam nie, že by všetky poplatky prepadli. Spol.zmluva je už na OR ale začiatok činnosti firmy teda dátum začatia podnikania bude 1.1.2005. Takýto prípad som ešte nemala, a mám im robiť učto od jan2005, tak neviem, čo s tým teraz. Keď sa zakladá firma cez rok, tak sa dajú všetky náklady ku dňu zápisu so OR ako je popísané vyššie. Ešte mi poraďte, ktoré všetky náklady sa zahrňujú do zriaďovacích nákladov ... podrobne konkrétne aké aby boli nad 50 000? http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
DELI
17.12.04,09:39
No v § 4 odst. 4 znie :

Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené o začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa §6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

Tak podľa mňa platí to čo som napísala v mojom príspevku č. 3.
No nie ?
Platí to aj pre s.r.o.čky nie len pre živnostníkov?
Čo na to ostatní ?
Katarína STR
17.12.04,09:42
spoločenská zmluva - u právnika 15.000,- až 25.000,- Sk podľa rozsahu
notársky overené podpisy - cca 100,- Sk za jeden podpis
Poplatok za živnostenksý list - 1.000,- Sk
Poplatok do OR - 10.000,- Sk
výpis z registra trestov - neviem presne
pečiatky
vizitky
a iné

Ono sa to nazbiera
Katarína STR
17.12.04,09:44
Deli - aj ja keď som to čítala prvýkrát myslela som, že je to len pre živnostníkov,ale potom do ktorého § by spadala s.r.o ?

§ 5 máš príjmy zo závislej činnosti
§ 6 máš príjmy z podnikania, z inej samostatne zárobkovej činnosti a z prenájmu
§ 7 máš príjmy z kapitalového majetku
§ 8 máš ostatné príjmy

takže asi s.r.o. bude podľa mňa príjem z podnikania a to asi bude len § 6.

Ale ak ma niekto opraví a poučí budem rada.
DELI
17.12.04,09:54
ingi
17.12.04,10:20
Dievčatá, trochu vstúpim, možno uľahčím debatu:
1)Zriaďovacie náklady sa týkajú aj s.r.o..
2)Katka správne našla v ZODP, že sa jedná o všetky zriaďovacie náklady, t. j. aj o tie z roku 2004,t.j. všetky, ktoré boli vymenovné ale napríklad aj náklady na prac. cesty, nájomné, mzdy, DM a iné potrebné veci k začatiu vykonávania činnosti s.r.o.. Tieto sa všetky spočítajú a zaradia po vzniku s.r.o..
3)Ak budú v sume nad 50 000,- Sk, musia sa odpisovať ako DNM a odpíšu sa najneskôr do 5 rokov od ich obstarania.
ricij
17.12.04,12:20
Súhlas s Ingi. Ja som mal tento prípad, aj kontrolu som mal a nikto nič nevytkol.
Jana2004
17.12.04,12:24
Ďakujem všetkým za pomoc pri riešení problému.