masko32
14.12.06,08:00
Potreboval by som drobne poradit co sa tyka zalozenia zivnosti, nikde som nenasiel ziadne ucelenejsie informacie a prvnez sa pojdem poradit s niekym kompetentnym, chcel by som mat aspon zakladne znalosti.

Od januara 2007 si idem zalozit zivnost. Som zaroven student denneho studia VŠ. Zaujima ma:

1. ako to je s odvodmi do socialnej poistovne? (musim ich platit? v akej su vyske? platia sa rocne/mesacne?)

2. zdravotne poistenie (myslim, ze musim platit preddavky vo vyske 14 % x minimalna mzda... je to tak, aj ked mam status studenta?)

3. dane (viem, ze pokial prekrocim 12 x minimalnu mzdu musim normalne odvadzat dan. Budem vsak platit 19 % z (HRUBY ZISK) minus (PAUSALNE NAKLADY) minus (NEZDANITELNE MINIMUM) ?? alebo skratka cely hruby zisk minus pausalne naklady?

4. pausalne naklady .... > su 40 %?

5. odvody (soc./zdrav.) sa plati z hrubeho alebo cisteho zisku?

.......

no mozno trochu moc otazok naraz, ak mi s tym niekto pomoze, budem neskutocne povdacny a som ochotny tuto temu vyvesit niekam na wikipediu, aby k tomu mal jednoduchy pristup kazdy s podobnym problemom a nemusel otravovat skusenejsich :)

vopred dakujem.
Fany
14.12.06,07:45
Skúsim aspoň na niečo:
1. do SP platiť nemusíš nič, pretože začínaš a nemáš príjem z minulých období. Prvýkrát začneš povinne platiť do SP až od 1.7.2008 a to iba vtedy, ak tvoj príjem (hrubý) v kal.roku 2007 bude viac, ako 12 nás.min.mzdy (pre rok 2007 by to mala byť hranica príjmu 91200).
2. do ZP tiež neplatíš, kým si denný študent, avšak tiež, ak tvoj príjem v r.2007 prekročí hranicu, teraz neviem presne, ale tuším polovicu tohto príjmu, teda 45600, potom budeš povinný platiť aj tam. Kým si študent denného štúdia, platí za teba ZP štát.
3.a4. Základ dane je príjmy - výdavky, ak preukazuješ skutočné výdavky. Ak zvolíš paušálne,tie sú teraz 40% z hrubých príjmov (v určitých profesiách 60%). Potom si ešte môžeš odpočítať poistné do SP a ZP, ak si nejaké platil. Z výslednej sumy odrátaš ešte nezdaniteľné minimum, čo bude pre rok 2007 suma 95616. Zo zvyšku sumy zaplatíš daň 19%.
Vo sfére SZČO sa mimochodom nepoužíva pojem hrubý alebo čistý zisk. Sú tam príjmy a výdavky a zisk.
Podľa mňa sa ti, ak si denný študent, oplatí podnikať.

Ešte dodám. Živnostenský list si vybav ešte v tomto roku s dátumom od 1.1.2007 a potom sa nezabudni ísť prihlásiť aj na DÚ.
masko32
14.12.06,11:50
dakujem za rychle info!

1. mam prijem aj za rok 2006, pretoze uz dlhsie pracujem na dohody ten prijem vsak neprekrocil ani ciastku tych cca 45.000, po prekroceni ktorej by som mal platit do ZP, takze predpokladam, ze ani do SP platit nebudem musiet.

Uz by ma len zaujimalo, aka je vyska odvodov do socialnej poistovne, kedze ich od roku 2008 urcite budem musiet platit.

2. Uz teraz viem, ze moj prijem prekroci tych 45.600 sk, mam preto rovno platit preddavky na ZP?

******

este nieco: ked moj prijem po zahrnuti 40 % pausalnych nakladov a 14 % ZP neprekroci nezdanitelne minimum, tak neplatim ziadnu dan? (asi nie, co? :) )
kandy
16.01.07,17:12
To akoze ked som student denneho studia na VS a mam zivnost, platim tych 966,- zdravotke zbytocne? teda mohol by to platit zamna stat? :eek: To sa mi neako nezda, ved to by kazdy mlady zivnostnik, ktory este nema ukoncene VS zacal "studovat" ;)
admino
31.07.07,09:54
prijali sme studenta na dohodu o brigádnickej praci.od 1.6.je prihlásený na soc.posistovni.
len chcem vediet 45 600 na rok to je 3 800,-mesacne hruby prijem z toho su odvody do soc.poistovni.
kazdy mi ale hovori skor o sume 3 600,- mesacne.aby si do zdrav.neplatil nesmie prekrocit hranicu 45 600,-rocne pravda?

odvody potrebujem zaplatit este dnes.neviem ucet a vykazy tie mam kam zaslat?
Adkah
15.10.07,17:35
Dobry vecer. Chcem sa opytat priatel bol v roku 2001 student na VS (denne studium) a 3/2007 si zalozil zivnost, v roku 2002 prestal podnikat, ale nezrusil zivnost. Ako mal platit zdravotne poistenie v roku 2002? Bolo to podobne ako v sucasnosti? V tej dobe som sa este tak podrobne nevyznala v tejto oblasti, tak Vas chcem poprosit o radu.
Neviem ci si myslim dobre ale zrejme za neho mal platit stat?
Adkah
16.10.07,08:37
Prosiiim, nikto nepomoze?
IVETA N
16.10.07,18:44
vie mi niekto napísať, ktory je to paragraf , že keď som denny študent VS
nemusím platiť odvody do ZP.
Pretože pani v jednej nemenovanej ZP povedala citujm :,,nesmie byť zlúčiteľnosť OSZC a študenta ,, a tak vyrubili za r.2004 až 2006 zaplatiť poistné

ďakujem IVETA N
Andyke
16.10.07,21:08
Dobry vecer. Chcem sa opytat priatel bol v roku 2001 student na VS (denne studium) a 3/2007 si zalozil zivnost, v roku 2002 prestal podnikat, ale nezrusil zivnost. Ako mal platit zdravotne poistenie v roku 2002? Bolo to podobne ako v sucasnosti? V tej dobe som sa este tak podrobne nevyznala v tejto oblasti, tak Vas chcem poprosit o radu.
Neviem ci si myslim dobre ale zrejme za neho mal platit stat?

Nerozumiem otázke. V 3/2007 si priateľ založil živnosť a v r. 2002 prestal podnikať, ale nezrušil živnosť.
Alebo je to preklep?

Takže stručne:
V roku 2002 platil Zákon 273/1994 o zdrav.poist
Štát bol platiteľom poistného za nezaopatrené deti, ak nemali vlastný príjem, ktorý podliehal dani z príjmov a nepresiahol 3 000 Sk.(mesačne)

Doporučujem preštudovať tento zákon.
Andyke
16.10.07,21:19
vie mi niekto napísať, ktory je to paragraf , že keď som denny študent VS
nemusím platiť odvody do ZP.
Pretože pani v jednej nemenovanej ZP povedala citujm :,,nesmie byť zlúčiteľnosť OSZC a študenta ,, a tak vyrubili za r.2004 až 2006 zaplatiť poistné

ďakujem IVETA N

Študent podnikal od roku ??? A záleží koľko vypodnikal.
Za rok 2005 a 2006 predpokladám, že ste robili RZZP (pre SZČO
je to povinnosť). Platil preddavky v uvedených rokoch?

(Napr. za rok 2006 ak študenti prekročili hranicu hrub.príjmu 41.400 Sk,
tak štát prestal byť platiteľom za študentov , bolo povinnosťou urobiť RZZP a doplatiť poistné)
Adkah
17.10.07,09:31
Andyke, ano je to preklep.Ospravedlnujem sa malo to byt 3/2001. Dakujem velmi pekne za ten zakon, idem ho nastudovat.
IVETA N
17.10.07,10:36
Študent podnikal od roku ??? A záleží koľko vypodnikal.
Za rok 2005 a 2006 predpokladám, že ste robili RZZP (pre SZČO
je to povinnosť). Platil preddavky v uvedených rokoch?

(Napr. za rok 2006 ak študenti prekročili hranicu hrub.príjmu 41.400 Sk,
tak štát prestal byť platiteľom za študentov , bolo povinnosťou urobiť RZZP a doplatiť poistné)

študent od r.2004 aj OSZC, RZZP sa robilo, a prijem mal menší ako
su stanovene hrubé príjmy a v r.2006 aj platil preddavky jedná sa len o
rok O4-05. Majú potvrdenie , že je študent. Neviem kde je chyba len dotyčná pani prevzala agendu a teraz povedala o nezlučiteľnosti študenta a OSZC.
IVETA N

PS : r.O6 prekročil stan.hrubý príjem za to platil aj preddavky.
Andyke
21.10.07,04:48
študent od r.2004 aj OSZC, RZZP sa robilo, a prijem mal menší ako
su stanovene hrubé príjmy a v r.2006 aj platil preddavky jedná sa len o
rok O4-05. Majú potvrdenie , že je študent. Neviem kde je chyba len dotyčná pani prevzala agendu a teraz povedala o nezlučiteľnosti študenta a OSZC.
IVETA N

PS : r.O6 prekročil stan.hrubý príjem za to platil aj preddavky.

V roku 2004 platil zákon č. 273/1994 o zdrav.poistení
Minim. vym. základ bol 3.000,- Sk a SZČO platí 14 % z tejto sumy.
Podľa § 6 písm.a) je štát platiteľom za študentov ak ich príjem nepresiahne 3.000 Sk mesačne.
Podľa § 13
(7) Vymeriavacím základom na určenie poistného samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré sú na zdravotnom poistení zúčastnené už z iného dôvodu, je polovica pomernej časti základu dane z príjmov dosiahnutých v rozhodujúcom období v súvislosti s výkonom samostatnej zárobkovej činnosti, ak je vyššia ako 3 000 Sk.

V roku 2005 platil zákon č. 580/2004:
Podľa mňa od 1.1.do 31.8.2005 bol povinný platiť preddavky (viď príloha)
Od 1.9. do 31.12.2005 až podnikajúci študent neprekročil 3.250,- Sk mesačne, tak za uvedené obdobie zdravotné poistenie platil štát.
Výsledok RZZP za rok 2005 bol aký ?? Zrejme na základe toho žiadajú doplatiť poistné.
megyzah
03.03.08,08:01
Prosím o radu, urobila som vyplatu študentke zamestnanej na pracovnú zmluvu a teraz vidím že okrem zdravotného poistenia jej nestiahlo žiadne iné odvody - do SP atď. prosím Vás je to správne? Jej hrubý príjem je 12870 Sk. Veľmi pekne ďakujem.
katkaj
03.03.08,08:02
Prosím o radu, urobila som vyplatu študentke zamestnanej na pracovnú zmluvu a teraz vidím že okrem zdravotného poistenia jej nestiahlo žiadne iné odvody - do SP atď. prosím Vás je to správne? Jej hrubý príjem je 12870 Sk. Veľmi pekne ďakujem.

pokiaľ je zamestnaná na pracovnú zmluvu v riadnom pracovnom pomere tak platí všetky odvody ;)
megyzah
03.03.08,08:36
katka ďakujem, tak to asi ja budem mať niečo zle nastavené v programe.