osireion
14.12.06,08:09
Ake vyhody resp. nevyhody ma registracia za platcu DPH - dobrovolna? Predpokladajme ze sa nechystam kupovat auto alebo daco podobne.

Neni mi jasne ci to ma nejake vyhody alebo je to len zbytocna komplikacia.

Dakujem
nina100
14.12.06,07:23
no podľa mňa záleží na tom, s čím sa zaoberáte a podobne.
Fany
14.12.06,07:24
Záleží od toho,v akom obore a v akom rozsahu podnikáš. Ak máš veľa klientov, ktorí tiež potrebujú DPH, a máš aj veľa nákupov, potom je lepšie byť plátcom DPH, pretože z nakúpených tovarov... si môžeš DPH odrátať. Ak ale napr. robíš iba nejaké služby, kde nemáš skoro žiadne vstupy, resp.nákupy, potom je jednoduchšie nebyť plátcom.
Napr.: stavebné práce, predajca, ... - plátca DPH
ale oprava domácich spotrebičov, účtovné práce, poradenstov - neplátca
osireion
14.12.06,07:28
Dakujem obom.

Ide o novu obchodnu firmu - predaj tovaru cez internet. Klientov zatial nieje vela tak neviem ci sa to oplati.

P.S znamenalo by to ze vsetko co kupujem do firmy (pocitace, naklady na mobil atd) kupim s DPH a potom mi tu DPH danovy urad vrati?
slimak
14.12.06,07:33
1.Ak mas odberatelov(zakaznikov) platitelov DPH a 2.mas dostatocne mnozstvo vydavkov za ktore platis DPH ma to vyznam. Usetris DPH. Zvysis zisk.

1. Najlesie mat 100% zakaznikov(obrat), alebo velmi vysoky podiel platitelov DPH, lebo pre neplatitela sa zdrazi tvoj produkt.

2. Tie vydavky musia byt v dostatocnej vyske aby ti uhradili zvysene naklady na uctovnictvo, a "sprijemnili" riziko vacsej pozornosti danovakov(pokut).

Zhruba tak.:)
nina100
14.12.06,07:36
P.S znamenalo by to ze vsetko co kupujem do firmy (pocitace, naklady na mobil atd) kupim s DPH a potom mi tu DPH danovy urad vrati?

áno, vrámci zákona o DPH
osireion
14.12.06,07:43
No kedze ide o drobny spotrebny tovar tak predpokladam ze aspon 99% zakaznikov budu fyzicke osoby nepodnikatelia, cize platcovia DPH cize by to zmysel mohlo mat.

Tak ja idem studovat zakon o DPH ;)
duficek
14.12.06,07:52
No kedze ide o drobny spotrebny tovar tak predpokladam ze aspon 99% zakaznikov budu fyzicke osoby nepodnikatelia, cize platcovia DPH cize by to zmysel mohlo mat.

Tak ja idem studovat zakon o DPH ;) fyzicke osoby nepodnikatelia NIE su platcovia DPH !

nazorne:
kupis tovar 1ks za 100 sk
- chces ho predat za 120 sk
ako neplatca DPH ho predas za 120 sk a tym to zhaslo
ako platca DPH ho predas za 120+19%DPH=120+22,8=142,8sk

cize v tvojom pripade by sa zakaznikom neplatitelom DPH tvoj tovar "predrazil" o DPH, ktoru by si ako platca DPH musel nahodit.
osireion
14.12.06,10:07
No hej, ale ako platca DPH mozem ten tovar kupit od ineho platcu DPH za cenu bez DPH ci nie? DPH by mal platit az konecny spotrebitel.

Cize ako neplatca ho kupim za 119 a predam za 120 a viac sa nestaram a ako platca kupim za 100 a tiez predam za 120 a odvediem dan.
ekopo
14.12.06,10:35
fyzicke osoby nepodnikatelia NIE su platcovia DPH !

nazorne:
kupis tovar 1ks za 100 sk
- chces ho predat za 120 sk
ako neplatca DPH ho predas za 120 sk a tym to zhaslo
ako platca DPH ho predas za 120+19%DPH=120+22,8=142,8sk

cize v tvojom pripade by sa zakaznikom neplatitelom DPH tvoj tovar "predrazil" o DPH, ktoru by si ako platca DPH musel nahodit.
Toto nie je celkom dobrá cenotvorba v prípade platcu DPH. Tá by mala byť pri zachovaní 20 % zisku takáto:
kúpa tovaru od platcu 100 sk= 84+16 DPH
tvorba ceny: 84 * 20% =100,80 * 19%DPH = 120,-
Ako vidíte výsledok je ten istý. Zhrnutie z praxe : platcom DPH sa oplatí byť hlavne v tom prípade, ak dodávateľia sú platcovia DPH. Platca DPH si odpočítavá DPH aj zapr. z telefónov, PHM..... /pozn. krčmár=neplatca:D /
slimak
14.12.06,10:38
kupis tovar 1ks za 100 sk
- chces ho predat za 120 sk
ako neplatca DPH ho predas za 120 sk a tym to zhaslo
ako platca DPH ho predas za 120+19%DPH=120+22,8=142,8sk

Toto plati ak ho kupis do neplatitela DPH.

Ale ak od platitela
Sledujes 20(marza)* 19% - vydavky(okrem nakup tovaru) . Vydavky su kde uplatnis odpocet (s DPH) a vydavky kde nie (mzdy, najom,atd).

Chcel som napisat nejaky vzorec, ale teraz to nejde(mozno ma niekto zastupi).

Ale obchodnici(hlavne ti, ktori maju(planuju) prevazne zakaznikov platitelov) chcu byt platitelmi DPH. Aby zakaznik mohol uplatnit DPH a teda aby ho mal.
gita
14.12.06,11:08
Nová s.r.o. - obchod bude nakupovať tovar prevažne z Poľska a CZ, kde sa samozdaňuje. Oplatí sa zaregistrovať, keď pri predaji zákazníkom asi vznikne vyššia daň na výstupe?
Zoltán Kovács
14.12.06,11:21
Nová s.r.o. - obchod bude nakupovať tovar prevažne z Poľska a CZ, kde sa samozdaňuje. Oplatí sa zaregistrovať, keď pri predaji zákazníkom asi vznikne vyššia daň na výstupe?

KeĎ budeš predávať za vyššiu sumu ako nakupuješ, potom vždy budeš mať vyššiu dph na výstupe ako na vstupe. Keď budeš ale dovážať tovar potom musíš si strážiť koľko ročne dovezieš. Ak dobre viem, je tam nejaká hranica objemu dovozu, od ktorého sa budeš musieť registrovať na dph. Ak sa mýlim opravte ma.
M&J
20.12.06,17:10
Áno, súhlasím, je treba sledovať nákup tovaru zo zahraničia bez dane, pri ktorom je treba požiadať o registráciu pre tento účel podľa § 7 zákona o DPH, a to už pred plánovaným nákupom, ktorým prekročíš hranicu 420 tis. Sk. Touto registráciou sa ale nestávaš platcom DPH.
ekopo
20.12.06,18:52
Áno, súhlasím, je treba sledovať nákup tovaru zo zahraničia bez dane, pri ktorom je treba požiadať o registráciu pre tento účel podľa § 7 zákona o DPH, a to už pred plánovaným nákupom, ktorým prekročíš hranicu 420 tis. Sk. Touto registráciou sa ale nestávaš platcom DPH.
Zákon o DPH § 7 ods.3 "Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do 7 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň"
alpland
24.12.06,17:58
Mam internetovy portal zamerany na pracu (reklama, inzercia) a idem vydavat noviny oplati sa mi byt platcom DPH?Ak, ano co musim vsetko urobit voci DU?
Evanka
24.12.06,18:26
Mam internetovy portal zamerany na pracu (reklama, inzercia) a idem vydavat noviny oplati sa mi byt platcom DPH?Ak, ano co musim vsetko urobit voci DU?
Platcom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) sa oplatí byť najmä vtedy, keď tvoji obchodní partneri sú platcovia DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7), prípadne keď máš náročné materiálové vstupy (alebo iné vstupy), kde odpočet DPH predstavuje významnú položku. Musíš sám zvážiť..... Ak tvoji odberatelia nie sú platccovia DPH, suma by sa im nayšovala o DPH, ktoré by si musel účtovať ako platca DPH k cene. Oni by si ju ako neplatcovia DPH nemohli uplatniť.
M&J
27.12.06,20:33
Áno, súhlasím, je treba sledovať nákup tovaru zo zahraničia bez dane, pri ktorom je treba požiadať o registráciu pre tento účel podľa § 7 zákona o DPH, a to už pred plánovaným nákupom, ktorým prekročíš hranicu 420 tis. Sk. Touto registráciou sa ale nestávaš platcom DPH.
Upresňujem ešte citáciou z Komentára k § 7 Zákona o DPH z Poradcu 10/2006: Toto ustanovenie osobitne upravuje registráciu pre daň z pridanej hodnoty osôb, ktoré kupujú tovar z iného členského štátu a registráciou nenadobudnú postavenie platiteľa DPH.