davidd
14.12.06,09:47
Od 2.1.2006 si chcem založiť živnosť v rámci voľných živností. Na podnikanie budem využívať motorové vozidlo, ktoré je napísané na manželku. Aké kroky musím urobiť, aby som si náklady na vozidlo mohol uplatniť v daňovom priznaní?
skaspa
14.12.06,09:56
Od 2.1.2006 (zrejme 2007) si chcem založiť živnosť v rámci voľných živností. Na podnikanie budem využívať motorové vozidlo, ktoré je napísané na manželku. Aké kroky musím urobiť, aby som si náklady na vozidlo mohol uplatniť v daňovom priznaní?

v prvom rade, ak bude vozidlo používané na podnikanie, tak treba zaplatiť daň z motorových vozidiel; ak nebude zaradené do obch. majetku, nemožno si uplatniť náklady na opravy, odpisy apod. ale, ak je vozidlo v BSM, považuje sa za vlastné (aj keď je písané na manželku) a môžete si v zmysle § 19 ods. 2 písm e) uplatňovať okrem náhrad za spotrebované PHM aj základnú sadzbu náhrady za každý jeden kilometer - teraz 6,20 Sk/km
ak by nebolo vozidlo v BSM, tak nie je to vaše vlastné vozidlo, tým pádom nemáte nárok na 6,20 Sk/km, ale iba na benzín;
davidd
14.12.06,10:04
Jasné, že od 2.1.2007. Vozidlo je v BSM, ak ho nezaradím do majetku a budem využívať na podnikanie aké doklady musím viesť (cesťáky???)
Martinbiro
14.12.06,10:09
BSM je co ?
AHA
14.12.06,10:10
Evidenciu jázd
liba2
14.12.06,10:12
BSM = bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Zoltán Kovács
14.12.06,10:16
Evidenciu jázd

Len doplním, že je dobré si odložiť aspoň jeden bloček od tankovania. Na základe ceny uvedeného na bločku potom budeš prerátavať paušálne náhrady. Ja aspoň to tak robím, nakoľko zo strany DÚ už som mal takúto požiadavku.
Martinbiro
14.12.06,10:17
ja ked som sa na tento problem pytal na danovom tak mi nevedeli poriadne odpovedat lebo som chcel tiez takto dat auto lebo auto je na manzelku a 3 rocne
Zoltán Kovács
14.12.06,10:19
ja ked som sa na tento problem pytal na danovom tak mi nevedeli poriadne odpovedat lebo som chcel tiez takto dat auto lebo auto je na manzelku a 3 rocne

Auto ktoré je v BSM sa považuje za auto vlastné z hladiska daňovo uznateľných výdavkov. Stanovisko DÚ SC
davidd
14.12.06,10:19
Všetkým ďakujem, som začiatočníka len pred mesiacom som náhodne našiel túto stránku, kde je kopec informácií, ktoré mi veľmi pomôžu. Chvíľu mi ale trvalo, kým som našiel odvahu sem svoju otázku napísať.
skaspa
14.12.06,10:20
ja ked som sa na tento problem pytal na danovom tak mi nevedeli poriadne odpovedat lebo som chcel tiez takto dat auto lebo auto je na manzelku a 3 rocne
opýtaj sa tu a máš po probléme :D
Zoltán Kovács
14.12.06,10:20
Všetkým ďakujem, som začiatočníka len pred mesiacom som náhodne našiel túto stránku, kde je kopec informácií, ktoré mi veľmi pomôžu. Chvíľu mi ale trvalo, kým som našiel odvahu sem svoju otázku napísať.

Odvaha ti už nechýba potom smelo pridávaj. Preto je táto stránka taká živá.
liba2
14.12.06,10:25
To davidd: .... a neboj sa používať aj tlačítka SUHLAS a oceňujem... :D
Kája.
14.12.06,16:01
Ja sa tiež opátám na Váš názor. Manžel kúpil auto (staršie) ako nepodnikateľ rok pred uzavretím manželstva, manželmi sme 5 rokov počas ktorých sme sa spoločne podieľali na údržbe auta. Ja som si ho teraz prihlásila na daň z motorových vozidiel, myslíte že si môžem uplatniť náhradu PHM + amortizáciu?
Danila
14.12.06,16:08
Ja sa tiež opátám na Váš názor. Manžel kúpil auto (staršie) ako nepodnikateľ rok pred uzavretím manželstva, manželmi sme 5 rokov počas ktorých sme sa spoločne podieľali na údržbe auta. Ja som si ho teraz prihlásila na daň z motorových vozidiel, myslíte že si môžem uplatniť náhradu PHM + amortizáciu?Ak si SZČO tak v tom prípade si môžeš toto vozidlo prenajať. Tieto náhrady by ti prináležiali, ak by to bolo Tvoje vlastné vozidlo, nezahrnuté v obchodnom majetku.
Zoltán Kovács
14.12.06,16:15
A čo tak zmluvu o zapožičaní? Pri prenajme by malo isť o odplatný nájom.
Danila
14.12.06,16:21
A čo tak zmluvu o zapožičaní? Pri prenajme by malo isť o odplatný nájom.A pri zmluve o zapožičaní to tiež nie je zadarmo.
Melnick
14.12.06,16:24
Nie je možné urobiť zmluvu o prenájme,prípadne o vypožičaní s manželom/kou ak majú BSM.
Danila
14.12.06,16:25
Nie je možné urobiť zmluvu o prenájme,prípadne o vypožičaní s manželom/kou ak majú BSM.Majka, ale to auto nepatrí do BSM.
Melnick
14.12.06,16:28
OK. Danilka :)
Kája.
14.12.06,16:31
Ja som tiež najprv rozmýšľala na prenájmom aj odkúpením od manžela, ale to som zavrhla nakoľko máme BSM. Neviem čo s tým, nakoľko to auto ja využívam na moje podnikanie, manžel má druhé.
Danila
14.12.06,16:33
Ja som tiež najprv rozmýšľala na prenájmom aj odkúpením od manžela, ale to som zavrhla nakoľko máme BSM. Neviem čo s tým, nakoľko to auto ja využívam na moje podnikanie, manžel má druhé.Ale to auto nepatrí do BSM. Veď To je jeho osobné vlastníctvo.
Viera.M.
14.12.06,18:04
Ja som tiež najprv rozmýšľala na prenájmom aj odkúpením od manžela, ale to som zavrhla nakoľko máme BSM. Neviem čo s tým, nakoľko to auto ja využívam na moje podnikanie, manžel má druhé.
Nemusíš ho odkúpiť od manžela, na DI Ťa so súhlasom vlastníka motor. vozidla zapíšu ako druhého /ďalšieho/ vlastníka vozidla...
giuzo
30.04.07,19:15
Prosim opravte ma ak pisem zle. Chcem si len overiz ci budem postupovat spravne ak:

Poznikam ako szco uz dlhsi cas. Pred rokom sme kupili s manzelkou ojazdene auto. Napisane je na nu. Chcel by som si uplatnit naklady na prevadzku. Kedze mame bezpodielove vlastnictvo, predpokladam ze mozem zaplatit cestnu dan a davat si do nakladov benzin. Ako je to s opravami a servisom (pneumatiky a podobne) mozem si ich dat do nakladov? A amortizacia. Ako SZCO rucim vlastnym majetkom. Je to vlastne potom jedno ci mam auto v majetku firmy alebo nie?

Neviem ci sa pytam dost zrozumitelne alebo ci sa nepytam vela. Budem vdacny za kazdu odpoved alebo doplnujucu otazku.
eva.l
12.07.10,10:37
Dobrý den prosím poradiť - živnostník používa denne MV ktoré je na manželke. Auto prihlásil na DÚ. Chcem vedieť čo si môže dávať do nákladov /phm menšie opravy/.
Musí viesť knihu jázd?
MôžE UčTOVAť 80% phm. Prosím poradiť ako to má byť správne. ´Dakujem