buba
14.12.06,10:07
ak si zamestnanec robil roč.zúč.ZP sám a vznikol mu preplatok 5 Sk a ja mu budem robiať roč. zúčtovanie dane treba to niekde dať do príjmu
liba2
14.12.06,09:09
ak si zamestnanec robil roč.zúč.ZP sám a vznikol mu preplatok 5 Sk a ja mu budem robiať roč. zúčtovanie dane treba to niekde dať do príjmuNie, netreba, so zamestnávateľom to nemá nič spoločné.
buba
14.12.06,09:24
ale najskôr sa vravelo, ži taký zamestnanec si bude musieť robiť daň. priznanie, ale teraz to , že vraj zmenili zákon,že to pôjde ako príjem do roč.zúčt. takže neviem či čo_
liba2
14.12.06,09:33
ale najskôr sa vravelo, ži taký zamestnanec si bude musieť robiť daň. priznanie, ale teraz to , že vraj zmenili zákon,že to pôjde ako príjem do roč.zúčt. takže neviem či čo_Vychádzala som z toho, že v pôvodnom zadaní je uvedené, že zamestnanec podával DP sám, takže zamestnávateľ mu nemá čo potvrdiť alebo zohľadniť v RZDP.
Muška
14.12.06,10:06
ak si zamestnanec robil roč.zúč.ZP sám a vznikol mu preplatok 5 Sk a ja mu budem robiať roč. zúčtovanie dane treba to niekde dať do príjmu
Zamestnancovi môžeš urobiť ročné zúčtovanie dane /ak mal príjem iba podľa § 5/, preplatok 5,- Sk mu pripočítaš k základu pre daň a zdaníš.
Jana Motyčková
14.12.06,16:08
Nemám ešte nový daňový zákon naštudovaný, ale otázka znie - kto je v tomto prípade platiteľom príjmu zo závislej činnosti - zdravotná poisťovňa? Dá poistencovi potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, alebo to netreba dokladovať? Na základe čoho to mzdárka zahrnie do príjmu zamestnanca - stačí že zamestnanec povedal, že to od ZP dostal ?
Muška
14.12.06,16:26
Janka, ZP zasiela doklad, kde je napísané, o aký vysoký preplatok sa jedná a ako bol poukázaný.
To by snáď malo stačiť.
Len je otázne či to zamestnanci už dávno nešvacli do koša.
Paula
14.12.06,16:32
.
Len je otázne či to zamestnanci už dávno nešvacli do koša.

:D :D ....nevidela som také oznámenie...a je na ňom napísané, že v prípade potreby ukážte zamestnávateľovi? Hoci, predpokladám, že zamestnanec na ňom zaregistroval iba slovo preplatok a sumu...preto do koša:)
Muška
14.12.06,16:38
:D :D ....nevidela som také oznámenie...a je na ňom napísané, že v prípade potreby ukážte zamestnávateľovi? Hoci, predpokladám, že zamestnanec na ňom zaregistroval iba slovo preplatok a sumu...preto do koša:)
Myslím, že bude celkom ftipné, keď si budú zamestnanci chodiť pre potvrdenia od ZP, že obdržali napr. 4,- Sk.

Paulínka ja som videla listy od ZP, kde je na 3/4 listu popísané ako sa to malo rátať /teda presne ako som to rátala/ a potom , je preplatok 4,- Sk Vám bude poukázaný poštovou poukážkou. Samozrejme, že zamestnanec povedal, že on nebude čakať ako blbec na pošte, aby potom ešte utŕžil posmech, keď bude preberať 4,- Sk. :D
Jana Motyčková
14.12.06,16:48
Ja viem, že rýpem, ale po´dľa ZDP_§38_ods.5 zamestnávteľ vykoná RZD na základe potvrdení o zdaniteľnom príjme... (klasické potvrdenie k dani). Pochybujem, že ZP bude niečo také vydávať. Ale keďže ide o navýšenie základu dane, daňovému úradu nebude vadiť, ak všetky príjmy nebudú patrične zdokladované.

Čo ma ale viac zaujíma je tento rok. Trošku som do toho zákona kukla a ZP ak bude vracať preplatok, keďže bude plaiteľom príjmu zo závislej činnosti, mala by tento zdaniť (do 5000 Sk zrážkovou daňou) a mala by viesť o tom aj príslušnú evidenciu, hlásenia pod. Ak si poistenec požiada o potvrdenie, lebo si bude chcieť uplatniť NČZD, bude musieť ZP vystaviť poistencovi príslušné potvrdenie. Myslíte, že ZP sa potešia ?
Muška
14.12.06,16:51
... bude musieť ZP vystaviť poistencovi príslušné potvrdenie. Myslíte, že ZP sa potešia ?
Janka, nechcem byť škodoradostná. ZP sa asi nepotešia, ale ja určite áno, za tie telefonáty s tými "príjemnými" osobami zo ZP im to s prepáčením želám :D
Jana Motyčková
14.12.06,16:53
Lenže ja si myslím, že každá byrokracia niečo stojí, a nielen peniaze ale aj nervy a to aj naše, nielen tých v ZP.
Jana Motyčková
14.12.06,17:05
A ešte jedna vec, keď už do toho rýpem, ale pod §5 sú zahrnuté iba preplatky poistného, o ktoré si predtým znížil základ dane zo závislej činnosti. A čo s preplatkami zo SZČO, príp.samoplatiteľov, tie už nie sú zdaniteľným príjmom? Do príjmu zahrniem iba preplatok, ktorý je na tlačive A, resp. listoch SA, XA?
Johanka
14.12.06,18:22
A čo s preplatkami zo SZČO, príp.samoplatiteľov, tie už nie sú zdaniteľným príjmom??

Pre rok 2006 aplikujeme § 8 Zákona ods.1 písm.k / Zákona o dani z príjmov:
k) vrátené poistné na zdravotné poistenie20) zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne
poistenie21) zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku
poistného,20) o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich
zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a6.

V novele je písm.k/ zrušené, takže pre rok 2007 to už bude príjem podľa §6.

Čo sa týka zamestnancov (daňovníkov s príjmami podľa § 5), do § 5 ods.1 bolo v novele doplnené písmenko i /: "vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil podľa ods.8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti ."

Na toto nové ustanovenie nadväzuje prechodné ustanovenie § 52b ods.1:
" Ustanovenie § 5 ods.1 písm.i/ sa môže použiť prvýkrát pri vykonaní ročného zúčtovania za zdaň.obdobie roka 2006 alebo pri podaní daňového priznania z príjmov podľa § 5 za zdaňovacie obdobie roka 2006, podanom po 31.12.2006."
Jana Motyčková
14.12.06,18:36
Pre rok 2006 aplikujeme § 8 Zákona ods.1 písm.k / Zákona o dani z príjmov:
k) vrátené poistné na zdravotné poistenie20) zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne
poistenie21) zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku
poistného,20) o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich
zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a6.

V novele je písm.k/ zrušené, takže pre rok 2007 to už bude príjem podľa §6.

Čo sa týka zamestnancov (daňovníkov s príjmami podľa § 5), do § 5 ods.1 bolo v novele doplnené písmenko i /: "vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil podľa ods.8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti ."

Na toto nové ustanovenie nadväzuje prechodné ustanovenie § 52b ods.1:
" Ustanovenie § 5 ods.1 písm.i/ sa môže použiť prvýkrát pri vykonaní ročného zúčtovania za zdaň.obdobie roka 2006 alebo pri podaní daňového priznania z príjmov podľa § 5 za zdaňovacie obdobie roka 2006, podanom po 31.12.2006."
Rok 2006 samozrejme môžeme použiť ešte §8 písm.k). Ale pre budúci rok u SZČO nevidím preplatok na poistnom v príjmoch, ibaže by sa ponížili výdavky. Ale potom to potvrdenie zo ZP, ktoré obsahuje len jednu sumu preplatku (súčet zo závislej činnosti+ zo SZČO) sa použiť nebude dať. Samozrejme tento rok si to dá daňovník ešte do §8. Ale čo v DP za rok 2007? Naozaj bude ZP vydávať potvrdenia, kde ešte aj rozlíši ktorá časť preplatku bola zo závislej činnosti (uplatnená minulý rok vo výdavkoch) - som zvedavá ako to rozlíši u samoplatiteľa.
Johanka
14.12.06,18:45
.... zákonodárca je momentálne rád, že ako-tak vyriešil rok 2006. Čas ukáže .... :)
endrju
14.12.06,19:16
Myslím si, že 99% obyvateľov by privítalo, keby zákonodarca zrušil nezmysel, ktorý sa volá ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. :) :cool:
liba2
15.12.06,03:53
Janka, ZP zasiela doklad, kde je napísané, o aký vysoký preplatok sa jedná a ako bol poukázaný.
To by snáď malo stačiť.
Len je otázne či to zamestnanci už dávno nešvacli do koša.
Moja skúsenosť: Do 31.10.06 na účet nič neprišlo. Tak som si dovolila zatelefonovať. Dostala som odpoveď, že poslali ale na nesprávny účet, že obratom posielajú znova. Ja neverím, že to tak bolo, určite to poslali ešte len po mojom zatelefonovaní - bolo počuť ako sa tam baby radia. Peniaze už prišli - ale žiadne písomné vyrozumenie k tomu neprišlo ! teda opäť každá poisťovňa robí podľa vlastného uváženia.
maca88
29.01.07,08:27
ak si zamestnanec robil roč.zúč.ZP sám a vznikol mu preplatok 5 Sk a ja mu budem robiať roč. zúčtovanie dane treba to niekde dať do príjmu


Chcem sa k tejto teme na niečo spýtať, konateľ si robil sám ročné zúčt, ZP, vyšiel mu preplatok 5 Sk, ktorý zamestnávateľovi ani neoznámil (do 100 Sk) , ani mu nebol vyplatený zo ZP. Aj takýto preplatok máme dať do ročného zúčt.dane :confused:, do príjmu. Iné príjmy okrem závislej činnosti nemal, takže nás požiadal o ročné zúčtovanie dane
Jana Motyčková
29.01.07,13:17
Keďže preplatok nebol vrátený, nie je príjmom. T.j. takýto preplatok neuvediete v RZD.