olga88
16.12.04,16:21
prosím o radu, do akého veku študent VŠ má nárok poberať rod. prídavky /do 25 rokov, alebo do 26 rokov
Ďakujem
olga
maria56
17.12.04,04:56
Rodinné prídavky poberá študent VŠ do dovŕšenia 25 rokov. Pozri zákon o prídavku na dieťa č. 600/2003 Z.z. § 3.
olga88
17.12.04,09:01
Veľmi pekne ďakujem.

oľga
bui
17.01.06,10:45
chcela by som sa len spytat ako je to v sucasnosti s rodinnymi pridavkami...ma na ne narok kazde dieta? alebo to zavisi aj od vysky prijmu rodica....
Chobot
17.01.06,11:10
chcela by som sa len spytat ako je to v sucasnosti s rodinnymi pridavkami...ma na ne narok kazde dieta? alebo to zavisi aj od vysky prijmu rodica....

Neposudzuje sa výška príjmu, má na ňu nárok rodič za každé dieťa a ich výška je 540,- SKK za každé dieťa.

:rolleyes: Zaujímavé je, že momentálne je výška detských prídavkov rovnaká ako daňový bonus na dieťa. To je teraz od 1.1.2006 tiež 540,- SKK.
valeriam
23.05.06,12:31
Dnes mi známa povedala, že jej pani na ÚP oznámila, že za dcéru, ktorá teraz maturuje, dostane RP len do mája. Ja viem tak, že sa považuje za študentku až do konca augusta, ak sa neprihlási na ÚP a dovtedy by zy ňu mali dostávať aj RP a aj bonus. Mýlim sa?
evina
23.05.06,13:42
Dnes mi známa povedala, že jej pani na ÚP oznámila, že za dcéru, ktorá teraz maturuje, dostane RP len do mája. Ja viem tak, že sa považuje za študentku až do konca augusta, ak sa neprihlási na ÚP a dovtedy by zy ňu mali dostávať aj RP a aj bonus. Mýlim sa?
nemýliš, je to smutné , ale sa mýli pani na úrade. Citujem bez komentára presne zo zákona 600/2003 o rodinných prídavkoch:

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie /t.j. aj obdobie na právo poberať rodinné prídavky-moja vsuvka/ a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,/školský rok je do 31.8./

b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, /tu sa myslí maturitná skúška/ najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

5/ Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

P.s. Bolo to vlastne s komentárom :D
Marta_B
24.05.06,05:08
Ešte by som k tomu doplnila, že dieťa, ktoré ukončí vysokoškolské štúdium štátnou záverečnou skúškou napr. 12.5.2006 má nárok na daňový bonus naposledy za mesiac máj 2006 a musí doniesť doklad zo štúdijného kedy vykonanal štátnu skúšku.
AnitaMartinska
24.05.06,05:35
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, /tu sa myslí maturitná skúška/ najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,

Evina,ja chapem tento odstavec tak,ze do mesiaca,v ktorom vykona maturitnu skusku - ano, a tu dalsiu cast najdlhsie....., ak napriklad by maturoval v 9/06, tak do konca 8/06.
Takze, ak sa nezamestna,ani nezaeviduje na UP,tak ma narok do konca 8/06?
A ako zisti mzdarka,ci sa nezaevidoval,alebo nezamestnal?
A ak mu oznamia,v 7/06,ze nie je prijaty na VS,tak dokedy vyplacat?
Vdaka.
Pepa
24.05.06,05:59
Takze, ak sa nezamestna,ani nezaeviduje na UP,tak ma narok do konca 8/06? - áno
A ako zisti mzdarka,ci sa nezaevidoval,alebo nezamestnal? - mzdárka nebude nič zisťovať. Je to vecou zamestnanca, aby podpísal zmenu vo vyhláseni - naposledy vyplatí za 08/2006
A ak mu oznamia,v 7/06,ze nie je prijaty na VS,tak dokedy vyplacat? - ak sa nezamestná ani nezaeviduje na UP naposledy za august 2006.
Vdaka.
Odpovede máš farebne.
AnitaMartinska
24.05.06,06:29
Uz mam v tom jasno.Dakujem.
valeriam
24.05.06,10:57
Aj ja ďakujem dievčence:) a Evine aj za "výcuc" zo zákona...
V týchto dňoch som si nie istá už ničím (ako sa to vôbec volám?:eek:)
ccciiccca
04.06.09,10:51
SURNE...potrebovala by som pomoc...
Som prvacka na vysokej skole, z ktorej som sa odpisala( odhlasila) na zaklade toho ze sa uchádzam o inu vysoku skolu..
chcem sa teda opytat ci mam narok na rodinne pridavky kedze ako student vysokej skoly som skoncila, no na novu este nie som prijata...
Chobot
04.06.09,11:02
SURNE...potrebovala by som pomoc...
Som prvacka na vysokej skole, z ktorej som sa odpisala( odhlasila) na zaklade toho ze sa uchádzam o inu vysoku skolu..
chcem sa teda opytat ci mam narok na rodinne pridavky kedze ako student vysokej skoly som skoncila, no na novu este nie som prijata...

Keďže nie si študentkou (osobou pripravujúcou sa na povolanie v zmysle § 35 zákona o službách zamestnanosti č. 5/2004), tak nemáš nárok na rodinné prídavky.
Ester plus
04.06.09,11:36
Takze, ak sa nezamestna,ani nezaeviduje na UP,tak ma narok do konca 8/09.

Nezamestná - a čo prípad na dohodu. Bude mať na to vplyv?
ivka70
04.06.09,11:42
Takze, ak sa nezamestna,ani nezaeviduje na UP,tak ma narok do konca 8/09.

Nezamestná - a čo prípad na dohodu. Bude mať na to vplyv?


Odkial si prisla na to, ze ma narok do 8/09?
Nema. Ten august sa tyka konciacich /maturujucich/ stredoskolakov.
Ak ukoncila studium, tak mesiac, v ktorom ukoncila studium, je poslednym mesiacom naroku na rodinne pridavky a rovnako aj na danovu ulavu.
Zavisi teda len od toho, ako a kedy ukoncila studium.

Ak sa zamestna len na dohodu, nema to vplyv na narok na pridavky ani dan.ulavu.
Ester plus
04.06.09,11:49
Z príspevku 10.
Ester plus
04.06.09,11:52
Zabudla som napísať že sa vlastne pýtam na končiaceho stredoškoláka.
ivka70
04.06.09,11:52
Z príspevku 10.

Ten sa tyka stredoskolakov, ja som si to nevedela dat dokopy s tou otazkou odidedenej studentky :).
Preto je dobre, citovat aspon cast prispevku, najma ked reagujes po 2 rokoch.
Stredoskolak moze do konca prazdnin pracovat na dohodu, naroky na pridavky a dan.bonus tym nie su dotknute.
jolanek
04.01.11,14:54
Chcem sa spytat detske pridavky na dieta, studenta VS dennej formy, ma narok tieto pridavky poberat priamo student? Kedze zije mimo rodiny a sam sa vyzivuje? Je nejaka moznost aby mu tiez peniazky sli na jeho ucet?
fulmaja
04.01.11,15:45
Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je

* rodič nezaopatreného dieťaťa,
* osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=109
Ivka252
02.03.12,08:50
Dobrý,
chcela by som sa informovať. Došiel mi domov papier že po dovŕšení 25 roku života mi nepatria rodine prídavky (detské prídavky), nakoľko som študentkou posledného ročníka denného štúdia na Technickej univerzite v Košiciach. Nevidím možnosť nájsť si brigádu keďže štátnice mám o pár mesiacov a musím sa venovať aj diplomovej práci ( ktorú zamňa nik nenapíše). mám potvrdenie o dennom štúdiu no bolo mi oznámene že mi nič nepatrí.
Tak ako je to vlastne lebo pokiaľ nastúpi dieťa na základnú školu ako 7 ročné je 9 ročná školská dochádzka tak na strednú postúpi až ako 16 ročné. po 4 rokoch na strednej a to ešte nespomínam ak chodí na 3+2 s maturou. strednú školu skončí v 20 nastúpi na vysokú školu kde ju ukončí už po 25 roku života keďže štúdium je navrhnuté 3 + 2 nie ako to bolo voľakedy za 4 roky bolo ukončené štúdium s titulom Ing.
a ak náhodou si maturitu robil na nadstavbe končí po dovŕšení 26 roku života. Nič nepatrí danej osobe ktorá sa snaží aby v živote niečo dokázala?. neviem ako pre Vás no 22,54 Eur mesačne je aspoň niečo aj keď keď je to smiešna suma no lepšie ako nič. či by sa náhodou ten zákon nemal zmeniť?
veronikasad
02.03.12,08:52
Dobrý,
chcela by som sa informovať. Došiel mi domov papier že po dovŕšení 25 roku života mi nepatria rodine prídavky (detské prídavky), nakoľko som študentkou posledného ročníka denného štúdia na Technickej univerzite v Košiciach. Nevidím možnosť nájsť si brigádu keďže štátnice mám o pár mesiacov a musím sa venovať aj diplomovej práci ( ktorú zamňa nik nenapíše). mám potvrdenie o dennom štúdiu no bolo mi oznámene že mi nič nepatrí.
Tak ako je to vlastne lebo pokiaľ nastúpi dieťa na základnú školu ako 7 ročné je 9 ročná školská dochádzka tak na strednú postúpi až ako 16 ročné. po 4 rokoch na strednej a to ešte nespomínam ak chodí na 3+2 s maturou. strednú školu skončí v 20 nastúpi na vysokú školu kde ju ukončí už po 25 roku života keďže štúdium je navrhnuté 3 + 2 nie ako to bolo voľakedy za 4 roky bolo ukončené štúdium s titulom Ing.
a ak náhodou si maturitu robil na nadstavbe končí po dovŕšení 26 roku života. Nič nepatrí danej osobe ktorá sa snaží aby v živote niečo dokázala?. neviem ako pre Vás no 22,54 Eur mesačne je aspoň niečo aj keď keď je to smiešna suma no lepšie ako nič. či by sa náhodou ten zákon nemal zmeniť?
Ivka, poraďáci určite nemajú žiadny dosah na zmenu zákona. Už ti asi ani poraďácky minister nepomôže.

Po dovršení veku 25 rokov máš nárok na dávku v hmotnej núdzi. Informuj sa na UPSVaR.
Ivka252
02.03.12,12:42
Ivka, poraďáci určite nemajú žiadny dosah na zmenu zákona. Už ti asi ani poraďácky minister nepomôže.

Po dovršení veku 25 rokov máš nárok na dávku v hmotnej núdzi. Informuj sa na UPSVaR.

Vraj nemám pokiaľ nedám rodičov na súd aby mi platili výživné a až potom môžem niečo dostať od štátu pokiaľ som študentom denného štúdia.(aj to sa vyrieši tak za 4-8 mesiacov, pritom školu končím o 4) inak mám žiť zo vzduchu, alebo veď tráva je zelená môžem sa ísť pásť.
Tento zákon treba zmeniť aj keď nie premňa no aspoň pre x,y študentov. a pozerala som si zákon nie je tam vek len nadštandardná dĺžka štúdia čo je tiež blbosť. lebo akonáhle preruším VŠ prídavky sú odobraté a potom až po nástupe ich opätovne vrátia s5. a to ešte nepočítam že sa platí škole za nadštandarnú dĺžku.
Tak teraz čo môžem robiť aby som získala nejaké peniaze lebo brigádovať pár mesiace pred ukončením sa neopovážim teraz treba zabrať. a nie strácať čas na brigáde.
veronikasad
02.03.12,13:18
Vraj nemám pokiaľ nedám rodičov na súd aby mi platili výživné a až potom môžem niečo dostať od štátu pokiaľ som študentom denného štúdia.(aj to sa vyrieši tak za 4-8 mesiacov, pritom školu končím o 4) inak mám žiť zo vzduchu, alebo veď tráva je zelená môžem sa ísť pásť.
Tento zákon treba zmeniť aj keď nie premňa no aspoň pre x,y študentov. a pozerala som si zákon nie je tam vek len nadštandardná dĺžka štúdia čo je tiež blbosť. lebo akonáhle preruším VŠ prídavky sú odobraté a potom až po nástupe ich opätovne vrátia s5. a to ešte nepočítam že sa platí škole za nadštandarnú dĺžku.
Tak teraz čo môžem robiť aby som získala nejaké peniaze lebo brigádovať pár mesiace pred ukončením sa neopovážim teraz treba zabrať. a nie strácať čas na brigáde.
Aký zákon si pozerala ? § 3 Zákona o prídavku na dieťa ? Je tam vek 25 rokov.
Ivka252
02.03.12,14:02
Aký zákon si pozerala ? § 3 Zákona o prídavku na dieťa ? Je tam vek 25 rokov.

No dobre a čo mám robiť najbližšie 4 mesiace mám dať rodičov na súd aby som aspoň niečo dostala od štátu aj keď sa to vyrieši až oveľa neskôr ako skončím školu alebo naozaj sa mám ísť pásť.? lebo pre niekoho je to smiešne no aj to veľmi pomôže rozpočtu? alebo mám ísť pracovať a riskovať že nebudem stíhať školu pripravovať sa na štátnice a písať diplomovku?
veronikasad
02.03.12,14:15
No dobre a čo mám robiť najbližšie 4 mesiace mám dať rodičov na súd aby som aspoň niečo dostala od štátu aj keď sa to vyrieši až oveľa neskôr ako skončím školu alebo naozaj sa mám ísť pásť.? lebo pre niekoho je to smiešne no aj to veľmi pomôže rozpočtu? alebo mám ísť pracovať a riskovať že nebudem stíhať školu pripravovať sa na štátnice a písať diplomovku?
Bola si sa už osobne pýtať na UP ohľadom dávky v hmotnej núdzi ? Po dovršení veku 25 rokov sa dieťa posudzuje samostatne. Naozaj chceli od teba stanovenie výživného od rodičov, aj keď si presiahla tento vek - len z titulu, že si študentka denného štúdia ?

Bývaš s rodičmi v spoločnej domácnosti ?
Ivka252
02.03.12,14:19
Bola si sa už osobne pýtať na UP ohľadom dávky v hmotnej núdzi ? Po dovršení veku 25 rokov sa dieťa posudzuje samostatne. Naozaj chceli od teba stanovenie výživného od rodičov, aj keď si presiahla tento vek - len z titulu, že si študentka denného štúdia ?

Áno a mám aj svedka oco tam bol somnou aj viem povedať, kde a ktorá pracovníčka mi to povedala že vraj pokiaľ by som študovala externou formou je to iné no pokiaľ som denný študent musím si súdom žiadať od rodičov vyživovaciu povinnosť až potom ako súd stanový koľko mi majú rodičia platiť podľa toho mi uznajú hmotnú núdzu inak vraj nemám nárok nanič.
veronikasad
02.03.12,14:21
Áno a mám aj svedka oco tam bol somnou aj viem povedať, kde a ktorá pracovníčka mi to povedala že vraj pokiaľ by som študovala externou formou je to iné no pokiaľ som denný študent musím si súdom žiadať od rodičov vyživovaciu povinnosť až potom ako súd stanový koľko mi majú rodičia platiť podľa toho mi uznajú hmotnú núdzu inak vraj nemám nárok nanič.
Tak potom požiadaj o stanovenie výživného, ale ak majú rodičia vyšší príjem a výživné bude vyššie, nárok na dávku v hmotnej núdzi ti aj tak nevznikne, lebo výživné sa od sumy dávky odpočíta.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Výška dávky:
60,50 € pre jednotlivca,
Ivka252
02.03.12,14:37
Tak potom požiadaj o stanovenie výživného, ale ak majú rodičia vyšší príjem a výživné bude vyššie, nárok na dávku v hmotnej núdzi ti aj tak nevznikne, lebo výživné sa od sumy dávky odpočíta.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Výška dávky:
60,50 € pre jednotlivca,


Bývam s rodičmi a nie je to trochu divné že mám svojich rodičov ťahať po súdoch? a keby som mala čas nato tak to si rovno najdem brigádu a kašlem aj na tých pár drobných no aj momentálne píšem diplomovku. a v poslednom ročníku na dennom štúdiu to nie je také že prídem si kedy sa mi chce. berú to dosť prísne. a prebehla som si to no nikde som tam nevidela že pokial som študent a dovršila som 25 rok života musím si od rodičov žiadať výživné. no našla som tam toto :
Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom
veronikasad
02.03.12,14:39
Bývam s rodičmi a nie je to trochu divné že mám svojich rodičov ťahať po súdoch? a keby som mala čas nato tak to si rovno najdem brigádu a kašlem aj na tých pár drobných no aj momentálne píšem diplomovku. a v poslednom ročníku na dennom štúdiu to nie je také že prídem si kedy sa mi chce. berú to dosť prísne. a prebehla som si to no nikde som tam nevidela že pokial som študent a dovršila som 25 rok života musím si od rodičov žiadať výživné. no našla som tam toto :
Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Ivka, a vieš čo je to rodičovský príspevok ? Ten dostávajú mamičky z UPSVaR, ktoré sa starajú o dieťa do troch rokov veku ...(rod.príspevok je štátna dávka, do príjmu sa nezapočítava).
rommy
24.01.14,12:32
prosím vás a ak študent denného štúdia na vysokej škole sa zamestná na normálny pracovný pomer tak rodičia strácajú nárok na prídavky?
Tweety
24.01.14,12:34
Nie, nestrácajú.
rommy
24.01.14,12:51
Nie, nestrácajú.
a toto prosím mám ako brat?
(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,

b) v ktorom sa štúdium prerušilo.