lukuc
14.12.06,10:32
Dobrý deň. SZČO-JU platca DPH-má prenajaté priestory (2 kancelárie) od majiteľa budovy. Jednu z týchto kancelárií ďalej prenajíma SZČO-neplatcovi DPH. Všetky faktúrované sumy sú aj s DPH. Je to tak správne?... lebo tu na Porade som sa dočítala, že niekto vystavuje faktúru za prenájom aj bez DPH...trošku ma to zmiatlo...
Zoltán Kovács
14.12.06,10:37
Dobrý deň. SZČO-JU platca DPH-má prenajaté priestory (2 kancelárie) od majiteľa budovy. Jednu z týchto kancelárií ďalej prenajíma SZČO-neplatcovi DPH. Všetky faktúrované sumy sú aj s DPH. Je to tak správne?... lebo tu na Porade som sa dočítala, že niekto vystavuje faktúru za prenájom aj bez DPH...trošku ma to zmiatlo...

AK plátca dph fakturuje nájom kancelárii neplátcovi, potom ten prenájom má byť bez dph. A prenajímateľ bude musieť používať koeficient pri určovaní daňovej povinnosti pri daňovom priznaní dph.

A od majiteľa má súhlas na ďalšie prenajímanie? Over si to, keď nie môže mať problémy s majiteľom. A v živnostenskom liste má činnosť prenájom nehnuteľnosti? Inak je to nepovolené podnikanie.
lukuc
14.12.06,11:04
Od majiteľa má súhlas na prenájom ďalej konkrétnej osobe, ale v živnosti nemá prenájom :confused: . A urobili sme to tak preto, lebo majiteľ budovy to vraj ako majiteľ nemohol faktúrovať bez DPH. Preto sa to od 10/2005 previedlo cez toho SZČO-platcu DPH. Vtedy to vyzeralo, že je to v poriadku...teraz už neviem...A netuším ako sa to potom má účtovať...:mee: Je na to nejaký §, v ktorom by som to našla? Vopred ďakujem
ekopo
14.12.06,11:15
Na nájom sa vzťahuje § 38 zákona o DPH
lukuc
14.12.06,11:33
Vďaka, práve som to našla... Ale nieje mi jasný ten koeficient pri určovaní daňovej povinnosti pri daňovom priznaní dph. Je to asi v §50 ale vôbec tomu nerozumiem. Nevie mi to niekto preložiť tak nejak polopatisticky? Účtujem v Alfe...
Zoltán Kovács
14.12.06,12:24
Pozri si túto tému:

http://www.porada.sk/t37488-ppd-vs-faktura.html

je tam všetko o nájme, oslobodení a prerátavaní koeficientu.
lukuc
14.12.06,14:20
Ďakujem veľmi veľmi :) Dúfam, že to nepopletiem.