Germany
14.12.06,16:35
Ospravedlňujem sa, ak táto otázka tu už bola, ale som v časovej tiesni a súrne potrebujem poradiť.
Platca DPH chce za protihodnotu predať úžitkové auto lízingovej spoločnosti a vziať nové auto na lízing. To staré bolo obstarané ešte v dobe, keď nebol platcom DPH a pri ktorom si uplatnil odpočet DPH až pri poslednej splátke (cca 558,-Sk DPH). Ako Predá auto lízingovke: s DPH alebo bez DPH (pri obstaraní majetku si uplatnil len 558,-Sk DPH a auto bude odovzdané za cca 500.000,-Sk). Je šete niečo na čo si máme dať pozor? Podnikateľ účtuje v JÚ. Ďakujem
KEJKA
14.12.06,15:51
Platiteľ DPH predá úžitkové auto vždy s DPH. Ak bude protihodnota 500000 Sk, tak túto cenu rozpočíta na ZD a DPH a kedže LZ spoločnosť je platiteľ DPH, tak ešte musí vystaviť faktúru. Koľko si odpočítal-neodpočítal, na to sa teraz nemôže pozerať, veď nebol platiteľom.
Prevezme nové auto a ak bude tiež úžitkové, tak tam si DPH odpočítavať bude.
Germany
14.12.06,15:59
Veľmi pekne ďakujem. Myslela som, že keď predáva majetok, pri ktorom si DPH neuplatnik, tak aj teraz predá bez DPH. Chcem sa ešte opýtať, ako by to bolo, keby sme auto vyradili do osobného užívania FO a FO by si potom s lízingovkou poriešil výmenu. (Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne)
Germany
14.12.06,16:19
Pomôže niekto??
Zoltán Kovács
14.12.06,16:28
Veľmi pekne ďakujem. Myslela som, že keď predáva majetok, pri ktorom si DPH neuplatnik, tak aj teraz predá bez DPH. Chcem sa ešte opýtať, ako by to bolo, keby sme auto vyradili do osobného užívania FO a FO by si potom s lízingovkou poriešil výmenu. (Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne)

Auto,ktoré bolo používané na podnikanie - a už je vyradený - pri predaji podlieha zdaneniu až do 5 rokov.
Germany
14.12.06,16:32
Platí to aj pre DPH? Ide mi totiž hlavne o DPHčko.
Zoltán Kovács
14.12.06,16:33
Platí to aj pre DPH? Ide mi totiž hlavne o DPHčko.

Pre dph to už neplatí, nakoľko to predávaš ako občan a nie podnikateľ.

Len aby aj v TP bol vykonaný prepis zo SZČO na občana.
Germany
14.12.06,16:47
Ďakujem za rady