kvak
15.12.06,09:19
sluzbyt (sprava bytoveho domu, zastupujuci v podstate ostatnych vlastnikov bytov) ktory vykonava zalozne pravo drazbou je prednostny veritel (je zapisany ako prvy, nikto skor zapisany nemohol byt, je to podla $15 zakona 182/1993), obciansky zakonnik hovori ze ak vykonava zalozne pravo prednostny zalozny veritel tak sa zaloh prevadza nezatazeny zaloznymi pravami ostatnych veritelov (Podľa § 151 ma ods. 3 Občianskeho zákonníka), ale zase zakon 527/2002 paragraf 31 hovori ze ak "Ak osobitný zákon neustanovuje inak, prechodom vlastníctva alebo iného práva k predmetu dražby nezanikajú
záložné práva a majú účinky voči vydražiteľovi; to platí aj o právach vyplývajúcich zo zmlúv o obmedzení prevodu nehnuteľností. Pohľadávky zabezpečené týmito právami, ak nie sú splatné, sa nestávajú dňom prechodu vlastníctva predmetu dražby splatnými." na LV je okrem zalozneho prava ostatnych vlastnikov (teda sluzbytu) asi 2 strany roznych exekucii (danovy urad, zdravotna poistovna, banky a ine sukromne spolocnosti)

OTAZKA

je teda obciansky zakonnik pre zakon 527/2002 osobitnym zakonom? na novom LV (pre vydrzitela) bude byt cisty od vsetkych exekucii a zaloznych prav (samozrejme okrem sluzbytackeho, ktore tam zostane podla zakona 182/1993)

alebo ako sa vlastne riesia vsetky tie exekucie.... kedze zalozne pravo vykonava iba prednostny veritel (sluzbyt podla zakona 182/1993)

vdaka za odpoved
Orim
16.12.06,00:04
Niečo sa písalo o tom tuná

http://www.porada.sk/t28178-p4-eo-s-neplatieom.html skús to pozrieť
kvak
16.12.06,06:42
Niečo sa písalo o tom tuná

http://www.porada.sk/t28178-p4-eo-s-neplatieom.html skús to pozrieť

dik pozrel som, snad este niekto napise, kto do toho vidi, lebo tam ozaj nie je spomenute, ci drazbou a prechodom vlastnickeho prava zanikaju vsetky ostatne exekucie a zalohy na LV (v poradi za zaloznym veritelom vykonavajucim zalozne pravo = cize mali by zaniknut vsetky, lebo zalozne pravo vykonava sluzbyt)

tato otazka ma hlavne zaujima ci zaniknu tie ostatne exekucie alebo nie? lebo obciansky zakonnik hovori ze zaniknu ale 527/2002 paragraf 31 hovori ze nie... tak teraz si vyber...
Elena Navrátilová
16.12.06,06:45
Myslela som, že sa Ti ozve niekto kompetentnejší, ja Ti môžem len z reality, keď som dávala do dražobnej neplatiča u nás. Stanovuje sa počet veriteľov, ako prvý je SVB, po ňom ostaní veritelia. Záleží na tom koľko je vecné bremeno na byt, za akú sumu sa byt vydraží.
kvak
16.12.06,06:50
to ze aky je dlh na byt je tajnost, ani v drazobnej to nechcu povedat, vraj sukromna informacia...

ja si myslim ze novy majitel by byt nemal mat zatazeny predchadzajucimi exekuciami, kedze vznikli vdaka predchadzajucemu majitelovi (pre mna by to bolo nelogicke), ale bohvie ako to je v skutocnosti?
Elena Navrátilová
16.12.06,08:35
Predchádzajúci majiteľ ostane bez bytu. Jemu by sa vyplatil zostatok z dražby. Ak by nejaký bol. Nový majiteľ vyplatí sumu za ktorú sa byt dražil.
Preberá ho už nezaťažený. Už sa urobí len prepis na katastri.
kvak
16.12.06,08:56
Predchádzajúci majiteľ ostane bez bytu. Jemu by sa vyplatil zostatok z dražby. Ak by nejaký bol. Nový majiteľ vyplatí sumu za ktorú sa byt dražil.
Preberá ho už nezaťažený. Už sa urobí len prepis na katastri.

hadam je to aj v tomto pripade ked "na LV je okrem zalozneho prava ostatnych vlastnikov (teda sluzbytu) asi 2 strany roznych exekucii (danovy urad, zdravotna poistovna, banky a ine sukromne spolocnosti)" cize dlznik zadlzil byt na vsetky mozne aj nemozne strany...
Elena Navrátilová
16.12.06,09:04
Tak to sa divím, čo robil správca keď dovolil tak dlho niekomu neplatiť za služby spojené s bývaním.
kvak
16.12.06,09:13
Tak to sa divím, čo robil správca keď dovolil tak dlho niekomu neplatiť za služby spojené s bývaním.

nuz je to bytove druzstvo, kde maju vsetci strasne vela prace (asi nestihaju toto sledovat)... tiez tazko povedat kolko z toho dlhu je pre bytove druzstvo... podla obcianskeho zakonnika moze majitel byt zalozit aj viackrat, a on to aj dokonale vyuzil (2 strany exekucii zapisanych na LV)
Elena Navrátilová
16.12.06,09:17
Aj pre toto je dôležité mať správcu, ktorý si robí svoju prácu svedomite. Predsa zákon niečo hovorí. To znenie možno fakt platí iba pre niekoho. Bohužiaľ.
kvak
19.12.06,06:58
vie este aj niekto iny nieco o tejto problematike? prosim vyjadrite sa. elene dakujem za odpoved.
josh
19.12.06,08:35
Bol som uz osvedcovat priebeh niekolkych dobrovolnych drazieb a licitator stale vravel ze pripadne nedoplatky voci spolocenstvu alebo spravcu su prve v poradi, zalozne pravo voci veritelovi - napr. banke druhe. Ked je veritel - banka navrhovatelom drazby, tak sa z vytazku drazby najprv uhradi dlh voci spravcovi az potom dlh voci veritelovi - napr. banke.
Vydrazitelovi (kto nadobudne v drazbe byt) to ale moze byt fuk, lebo vsetky zalozne prava v poradi pred tym, kvoli ktoremu sa drazilo, zanikaju. Tzn. ak uz nie je nikto treti (1. spravca, 2. banka), tak sa nadobuda byt bez tiarch.
kvak
19.12.06,08:45
takze zanikaju vsetky zalozne prava? lebo tych zaloznych prav je tam asi 8 mozno aj viac :) zalozne pravo pre spoluvlastnikov je samozrejme na prvom mieste (vzniklo pri prevode bytu) a konkretna formulacia v oznameni o drazbe bola: "udelením príklepu, vlastnícke právo PRECHÁDZA na vydražiteľa PRECHODOM vlastníckeho práva zanikajú ostatné záložné práva v poradí za záložným veriteľom vykonávajúcim záložné právo."

takze by malo byt ze vsetky zalozne prava v poradi za tym, nie pred tym? ci preklep? proste pre vydrazitela bude aj byt cisty bez zaloh, pre spravcu bude dlh vyrovnany a vsetci dlznici ktori su uvedeni za spravcom, ak na nich nevyda dost penazi z drazby tak maju smolu?
josh
19.12.06,09:48
Tak by to malo byt. Ked je proste niekto druhy v poradi, ma smolu, mal s tym ratat, je iba druhy v poradi.
Dobry pravnik Ti urcite povie, ze je kazdu pohladavku dobre zabezpecit viacerymi zabezpecovacimi prostriedkami (napriklad exekucny titul vo forme notarskej zapisnice, zalozne pravo, rucitel, dohoda o zrazkach zo mzdy, apod.).