patka.bn
15.12.06,10:50
Ahojte poraďáci, prosím vás o radu:

- účtujem veľkosklad, kde účtujem aj o obaloch - prosím vás ako mám účtovať o obaloch, keď zásoby vediem spôsobom B? (účet 604 analytika?)

- ako sa uvádzajú tržby z týchto tovarov do daňového priznania DPH - do ktorého riadku? (do riadku 5? - a čo ak sú v niektorom mesiaci mínusové?)

- je v poriadku, keď v skladovom hospodárstve nášho veľkoskladu je nastavené automatické priemerovanie cien pri jednotlivých tovaroch? Je toto priemerovanie cien v poriadku aj pri obaloch?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a čas. Prajem príjemný predvianočný čas. :)
KEJKA
15.12.06,18:20
veľkosklad !! a účtovanie spôsobom B? si si istá?
obaly nakúpené ako tovar sa účtujú na 504 rovnako ako iný tovar.
obaly zálohovo platené, alebo iba požičané - tie sa evidujú v skladovom hospodárstve, ale nemáš čo účtovať do nákladov.
============
mínusové tržby nepoznám
===============
áno tržby za obalz iadne predané teda s DPH vchádzajú do DP ako hociktorý iný tovar.
ak ide o plusmínus vyrovnávanie záloh - na to si zriať účet 315, 314 a účtuj tzv. obalové konto.
==================

automatické priemerovanie cien v skladovom hospodárstve je v poriadku.
Dúfam však, že nepriemeruješ napr. palety s nulovou nadobúdacou cenou (lebo sú kryté zálohou) s paletami riadne kúpenými.
Podobne prepravky, sudy atp.
patka.bn
18.12.06,06:22
V prvom rade dakujem za odpoved.

Nie som si istá účtovaním spôsobom B, ale spôsobom A by mi vznikali rozdiely na účte 132, nakoľko sa priamo v skladovom hospodárstve ceny priemerujú. Aj v takomto prípade by ste volili spôsob A?

A čo sa týka tých obalov - na obaly, ktoré sa akoby požičiavali s tovarom by som si mala vytvoriť kontá? Čiže pri predaji a kúpe neúčtovať o náklade a výnose? - to som ešte nikdy nerobila, preto sa pýtam. Ďakujem za pochopenie a odpovede.
liba2
18.12.06,06:48
Nie som si istá účtovaním spôsobom B, ale spôsobom A by mi vznikali rozdiely na účte 132, nakoľko sa priamo v skladovom hospodárstve ceny priemerujú. Aj v takomto prípade by ste volili spôsob A?
Treba sa riadiť Zákonom o účtovníctve a Postupmi.
Postupy účtovania §43 Účtovanie zásob :
"(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona."

§19 zákona o účtovníctve má názov: Overovanie účtovnej závierky audítorom (dúfam, že zákon máš).
Prever si najskôr, či vaša spoločnosť má/nemá túto povinnosť. Ak nemá, môžeš použiť spôsob B; ak má musíš použiť spôsob A.
liba2
18.12.06,06:54
A čo sa týka tých obalov - na obaly, ktoré sa akoby požičiavali s tovarom by som si mala vytvoriť kontá? Čiže pri predaji a kúpe neúčtovať o náklade a výnose? - to som ešte nikdy nerobila, preto sa pýtam. Ďakujem za pochopenie a odpovede.
Pýtaš sa druhýkrát. Kejka ti odpovedala:

áno tržby za obaly riadne predané teda s DPH vchádzajú do DP ako hociktorý iný tovar.
Ak ide o plus/mínus vyrovnávanie záloh - na to si zriaď účet 315, 314 a účtuj tzv. obalové konto.
Tie obaly ste buď odkúpili - teda účtuješ ako o tovare, alebo ich máte zapožičané (teda nie "akoby" ale naozaj) a potom ide o zálohu.
patka.bn
19.12.06,13:38
Nie sme auditovana jednotka. Takze dakujem za informaciu.

Ale co sa tyka tych obalov, stale tomu nerozumiem - davate mi tu rozne moznosti, ale nikto mi konkretne neodpovie o akych kontach to stale pisete. Dakujem velmi pekne za odpovede, ale nie som v tom zorientovana, tak sa ospravedlnujem, ze otravujem niekolkokrat. Ak mozem poprosit odvolavku na zakon, nastudujem si to, len neviem, kde to mam najst, tak som preto taka neista a tolko sa vypytujem.

Dakujem este raz velmi pekne za cas a ochotu. Prajem prijemny den.
liba2
19.12.06,22:14
Ahojte poraďáci, prosím vás o radu:
- účtujem veľkosklad, kde účtujem aj o obaloch - prosím vás ako mám účtovať o obaloch, keď zásoby vediem spôsobom B? (účet 604 analytika?)
- ako sa uvádzajú tržby z týchto tovarov do daňového priznania DPH - do ktorého riadku? (do riadku 5? - a čo ak sú v niektorom mesiaci mínusové?)
- je v poriadku, keď v skladovom hospodárstve nášho veľkoskladu je nastavené automatické priemerovanie cien pri jednotlivých tovaroch? Je toto priemerovanie cien v poriadku aj pri obaloch?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede a čas. Prajem príjemný predvianočný čas. :)
O obaloch je to vždy iné podľa toho z ktorej strany sa pozeráme na problém (dodávateľ, odberateľ, vratné, nevratné a pod.). Zistila som, že na porade sa už problém s obalmi riešil a nie raz. Prikladám najzaujímavejšie linky.
Ale prikladám aj citát z účtovníckej biblie - časť o obaloch.
Snáď ti to pomôže.
http://www.porada.sk/t16394-vratne-obaly-uctovanie.html?highlight=obaly (http://www.porada.sk/t16394-vratne-obaly-uctovanie.html?highlight=obaly)
http://www.porada.sk/t7965-vratne-obaly-a-fakturacia.html?highlight=obaly (http://www.porada.sk/t7965-vratne-obaly-a-fakturacia.html?highlight=obaly)