Beata2
15.12.06,11:43
Ahoj Poraďáci, mám takýto problém. SZCO má zmluvu s talianskym partnerom o nejakej forme propágacie na Slovensku. Na základe nej teda cestuje. Je prvinný si robiť cestovné príkazy, alebo môžem dať do NOZD doklad o ubytovaní, nákupe PHM, ako je to so stravným? Má kúpené stravné lístky. Ak vycestuje do Talianska, platí si len letenku, ubytovanie mu hradí obchodný partner.Aj v tomto prípade je povinný urobiť cesťák?Alebo stačí v takomto prípade zaúčtovať do NOZD len doklad o zaplatení letenky? Ako mám vyúčtovať diéty.
Strašne veľa otázok, budem rada, ak mi poradíte.
Beata2
15.12.06,11:47
Ešte som zabudla na skutočnosť, že pri cestách po Slovensku používa svoje auto, ktoré vložil do podnikania.
Peterka
15.12.06,12:05
1.Musí robiť cesťák, lebo musí zdokladaovať nárok na cestovné náhrady - stravné a vreckové.
2.Ak chce spotrebu PHL za auto vložené do podnikania (alebo ak nie je vložené do podnikania tak náhradu) uplatniť do výdavkov (nákladov), musí preukázať spotrebu ubehnutými kilometrami- jazdami.
Beata2
18.12.06,10:50
Ahoj poraďáci, až teraz som sa mohla pripojiť. Ďakujem za radu.
Chcela by som sa spýtať na to vreckové,kde by som sa dočítala viac?
Cesťáky platia aj pri vycestovaní do zahraničia, keď má doklad len o zakúpení leteniek, ubytovanie si neplatí, mohol by si len uplatniť diéty?
liba2
18.12.06,11:54
Ahoj poraďáci, až teraz som sa mohla pripojiť. Ďakujem za radu.
Chcela by som sa spýtať na to vreckové,kde by som sa dočítala viac?
Cesťáky platia aj pri vycestovaní do zahraničia, keď má doklad len o zakúpení leteniek, ubytovanie si neplatí, mohol by si len uplatniť diéty?
Zákon o CN: "§ 14 Vreckové
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5."
Cestovný príkaz sa týka každej pracovnej cesty. Zamestnanec má nárok na stravné (diéty) pokiaľ spĺňa podmienky v zmysle §13 zákona (ak nemáš zákon, pozri si ho na 1. strane porady hore - je druhý zospodu).
Beata2
19.12.06,11:02
Ďakujem za rady
Pekný deň