janoc
17.12.04,07:31
Som SZČO a mám možnosť sa zamestnať v inej s.r.o.

Môžem sa zamestnať u inej právnickej osoby a podnikať ako keby popri zamestnaní, resp. aký pracovný vzťah môže vzniknúť medzi SZČO a právnickou osobou napr. s.r.o.
Braňo
17.12.04,06:46
Môžeš pracovať aj na živnosť, aj na hlavný PP.
dari1
17.12.04,07:07
alebo im môžeš svoju prácu fakturovať cez svoju živnosť
fiiasociety
24.12.04,11:31
... len ma napada, ze ak ako SZCO vyvijate cinnost v rovnakej oblasti, ako planujete byt zamestnany, moze vam s.r.o. branit v tejto cinnosti cez pracovnu zmluvu, ktora (zvykne) uplatnuje zakaz konkurencie. V takomto pripade je (myslim) najrozumnejsie im svoje sluzby fakturovat.
Ak sa jedna o uplne inu cinnost, moze byt vyhodne sa zamestnat u inej spolocnosti zhladiska plateni odvodov vypl. zo zivnosti (hlavne v pripade, ze nemate zo zivnosti velke prijmy).
Johanna
03.02.05,11:40
Tiež som SZČO a mám možnosť sa zamestnať u právnickej osoby. Mám si živnosť zrušiť, aby som z nej neplatila odvody, keďže nebudem ďalej vyvíjať podnikateľskú činnosť? Alebo je lepšie živnosť prerušiť? Ako sa taká záležitosť vybavuje a na akých úradoch? Ďakujem.
flash78
18.02.05,07:57
Tiež som SZČO a mám možnosť sa zamestnať u právnickej osoby. Mám si živnosť zrušiť, aby som z nej neplatila odvody, keďže nebudem ďalej vyvíjať podnikateľskú činnosť? Alebo je lepšie živnosť prerušiť? Ako sa taká záležitosť vybavuje a na akých úradoch? Ďakujem.
Prerusenie 100,-Sk kolok, prist na zivnostensky, poziadat o pozastavenie, napr. do konca roku. Oni to potvrdia, potom sa s potvrdenim dostavit do soc.poist. a zdrav. poist. a zrusit platby za SZCO a upovedomit dan. urad -len oznam. Zakon hovori, kto ma pozastavene szco - nieje zsco. Nesmie sa vykonavat ziadna cinnost ako SZCO. Pred koncom roka, poziadat o predlzenie na dasie obdobie, najmenej 1/2rok. V opacnom pripade zacat podnika, upovedomit zdravotnu a dan. urad + po prvom danovom priznani sa dostavit na soc. (pre nich je to ako znovuzacatie podnikania)
timejka200
01.04.09,17:36
ak si založím živnosť môžem mať popritom uzavretý aj pracovný pomer? a kto mi platí odvody? zametnavateľ? a musím aj ako szčo osobitne? neviem ako to je?
veronikasad
01.04.09,17:43
ak si založím živnosť môžem mať popritom uzavretý aj pracovný pomer? a kto mi platí odvody? zametnavateľ? a musím aj ako szčo osobitne? neviem ako to je?
Popri živnosti môžeš pracovať na pracovnú zmluvu.
Preddavky na zdr. poistenie v prvom roku podnikania pri subehu zamestnania a podnikania platiť nemusíš, ak si určíš vymeriavací základ 0 /nedá sa to urobiť nahlásením na živ.úrade pri vybavovaní živnosti, musíš ísť osobne do zdr.poistovne/. Príp. nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia. Ak ti vyjde z RZZP suma predavku z podnikania vyššia ako 100sk/prepoč.na €, platíš od 1.7. nasl. kal. roka preddavky do zdr.poisťovne v tejto výške.
Odvody do soc. poisťovne platíš v prípade, ak tvoj príjem = tržby /nie zisk/ za predch. kal. rok presiahol 12-násobok min. mzdy, bez ohľadu na to že už za teba platí odvody zamestnávatel. /neplatí v prípade, ak máš u zamestnávatela vysoký príjem a platíš odvody z max. vymeriavacieho základu/.
Janaex
01.04.09,18:07
/neplatí v prípade, ak máš u zamestnávatela vysoký príjem a platíš odvody z max. vymeriavacieho základu/.[/quote]
rezervný fond solidarity zaplatí tak či tak, lebo ako zamestannec ho neplatí. aby ako szčo neplatila nemocenské, v zamestnaní by musela mať príjem > 1,5 x priemerná mzda a v prípade dôchodkového poistenia by musela príjem > 4 x priemerná mzda
timejka200
02.04.09,04:45
ak budem pracovať na prac. pomer a popri tom budem mať živnosť ale nebudem mať židne príjmy zo živnosti/albo len občasné/ tak potom odvody nemusím platiť?
musím sa prihlásiť do soc. a zdravot. poisťovne ako na prac. pomer tak aj ako szčo?
babi2
02.04.09,05:17
Platenie poistného na SP záleží od príjmov vždy za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Povinným platiteľom odvodov do SP sa staneš až vtedy, ak tvoj príjem za predchádzajúci kalendárny rok presiahne 12-násobok min. mzdy. Na ZP si budeš robiť ročné zúčtovanie poistného