jenniferik
15.12.06,14:12
Situácia:

Môže firma vystaviť riadnu faktúru za december 2006 s tým, že tovar však bude dodaný až v januári 2007? Pričom sa nevie kedy presne sa dodá, takže problém je aký dátum zdaniteľného plnenia uviesť ale otázkou je že či to je vobec možné? Pretože z účtovného hľadiska mi to nejako nesedí. poraďte. ďakujem.
AHA
15.12.06,16:04
Zdaniteľné plnenie vzniká tromi spôsobmi podľa toho, ktorý vznikne skôr = vystavením faktúry, zaplatením a dodaním služby alebo tovaru.
V podvojnom účtovníctve ak služba alebo dodanie tovaru bude až v roku 2007
tak sa nebude účtovať na výnosy čiže účtovnú triedu 6 ale na účet 384.
U jednoduchého účtovníctva je to jasné do ZP až zaplatením.
ivako
15.12.06,16:46
Mám firmu, ktorej som mala vystaviť 3 preddavkové fa, a po ich úhrade mal byť dodaný tovar a konečná fa. Tak to robím bežne-DPH odvádzam z prijatej platby. Im som však- na ich žiadosť urobila tri riadne faktúry z vyčíslením DPH. Faktúry boli vystavené pred dodávkou tovaru. Odviedla som z nich DPH. Dodávka bude v tom istom roku.
Viem, že už neexistuje zákaz vystaviť fa pred dodávkou tovaru, ale chcem sa spýtať-účtovať takto vystavené faktúry do výnosov alebo na zálohy.
AHA
15.12.06,16:49
Mám firmu, ktorej som mala vystaviť 3 preddavkové fa, a po ich úhrade mal byť dodaný tovar a konečná fa. Tak to robím bežne-DPH odvádzam z prijatej platby. Im som však- na ich žiadosť urobila tri riadne faktúry z vyčíslením DPH. Faktúry boli vystavené pred dodávkou tovaru. Odviedla som z nich DPH. Dodávka bude v tom istom roku.
Viem, že už neexistuje zákaz vystaviť fa pred dodávkou tovaru, ale chcem sa spýtať-účtovať takto vystavené faktúry do výnosov alebo na zálohy.
Faktúry by som účtovala na účet 384 pretože dodávka bude až v nasledujúcom roku.
ivako
15.12.06,17:00
U mňa je dodávka v tom istom roku.
AHA
15.12.06,17:07
U mňa je dodávka v tom istom roku.
Ak je to v tom istom roku tak na výnosy ak to bola riadna faktúra a nie faktúra na prijatú platbu.
davidko
26.02.07,12:00
Ivako,

pises, ze vies, ze uz neexistuje zakaz vystavovat faktury pred dodanim tovaru. Nie som si ista, preto Ta chcem poziadat, kde mozem v zakone o DPH najst umoznenie vystavit fakturu pre DPH pred dodanim tovaru. Pozeram zakon a tam sa pise: "Danova povinnost vznika dnom dodania tovaru." a Danova povinnost vznika dnom prijatia platby ak bola prijata pred dodanim tovaru. Ak som nedostala platbu vopred a tovar som este nedodala a chcem vystavit fakturu, aky datum zdanitelneho plnenia by sa tam teda mal dat, ak uz mozem vystavovat fakturu?

Dakujem
ivako
26.02.07,12:30
Je to § 71 zák. o DPH. Na rozdiel od zákona č.289/1995 Z.z. platného do 30.4.2004, tento zákon /222/2004/ neustanovuje začiatok lehoty na vyhotovenie faktúry, tzn., že neexistuje zákaz vyhotovenia fa pred vznikom daňovej povinnosti. Zákon ustanovuje iba najneskorší možný termín na vyhotovenie faktúry- a to do 15.dní od vzniku daňovej povinnosti.