Búšová
15.12.06,17:39
dobrý večer, som živnostník a môj kolega ma chce za konateľku s.r.o. s tým,že ho urobím tichým spoločníkom.Ručím v tomto prípade majetkom?Neviem sa rozhodnúť pretože neviem čo presne pozícia konatela predstavuje na čo by som sa mala zamerať.A pozícia tichého spoločníka .mi tiež veľa nehovorí.Zaujíma ma nakoľko veľké riziko by som na seba zobrala a ako zistím či nie je s.r.o. zadlžená ďakujem luca
wewe0
16.12.06,09:26
V pripade tichej spolocnosti by ste uzatvorili tiche spolocenstvo pri ktorom by ste sa museli s vasim tichym spolocnikom dohodnut na podmienkach za akych budete podnikat a to dat zapisat u notara. Neni to moc dobra forma spolocenstva kedze na slovensku chce kazdy len kazdeho oklamat... No ale posudenie situacie je na vas :)

s.r.o. - spolocnost s RUCENIM OBMEDZENIM. rucite teda len do vyssky Zakladneho Imania, na vas majetok vam nikdo nesiahne pokial by ste mali nejake dlzoby v mene firmy.
Konatel spolocnosti riadi spolocnost. Rozhoduje co sa bude diat so spolocnostou, ale v tichej spolocnosti sa daju stanovit nejake regulacie, zavisy natom ako sa dohodnete s vami tichym spolocnikom.
Dufam ze som pomohol... :)

Erik
jaja99
16.12.06,10:00
Doporučujem:
1. prezrieť obchodný zákonník - §§ 105-153
2. zistiť pohnútky "tichého spoločníka" pre ktoré nechce figurovať v obchodnom registri

3. Aké budú vlastnícke vzťahy k firme?
A.Tento "tichý spoločník" bude vlastník firmy a Ty budeš len konateľ?
alebo
B. Obaja budete mať majetkový podiel a len ty budeš konateľ?
alebo
C. Ty budeš majiteľ firmy a zároveň konateľ a on bude len tichý spoločník?

Podrobne práva a povinnosti spoločníkov ustanovuje § 113 Obch.Z.
Povinnosti konateľov s.r.o - § 133 Obch.zák.

Dôležité je, že konateľ je trestno právne zodpovedný ako štatutárny orgán spoločnosti.
ajobs
16.12.06,13:11
Doporučujem:
1. prezrieť obchodný zákonník - §§ 105-153
2. zistiť pohnútky "tichého spoločníka" pre ktoré nechce figurovať v obchodnom registri

3. Aké budú vlastnícke vzťahy k firme?
A.Tento "tichý spoločník" bude vlastník firmy a Ty budeš len konateľ?
alebo
B. Obaja budete mať majetkový podiel a len ty budeš konateľ?
alebo
C. Ty budeš majiteľ firmy a zároveň konateľ a on bude len tichý spoločník?

Podrobne práva a povinnosti spoločníkov ustanovuje § 113 Obch.Z.
Povinnosti konateľov s.r.o - § 133 Obch.zák.

Dôležité je, že konateľ je trestno právne zodpovedný ako štatutárny orgán spoločnosti.

Súhlasím s jajou99, je potrebné vedieť viac o tom, ako budú vzťahy v s.r.o. usporiadané, najmä kto bude majiteľ (spoločník) s.r.o., prečo chce byť ten kolega iba "tichý spoločník", v každom prípade navonok zastupuje s.r.o. konateľ a je zodpovedný nielen trestno-právne, ale vo všetkých veciach konania v rámci s.r.o.
FIFA
29.11.07,12:00
Ako som sa dočítal v Obchodnom zákonníku, fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch firmách. Môže byť v týchto troch firmách aj konateľom ak neporušuje §136 zákaz konkurencie, teda v každej s.r.o. bude mať inú činnosť?
zalobaba
29.11.07,20:04
Štatút spoločníka a konateľa v SRO sú dva úplne odlišné pojmy. Nezáleží na tom v koľkých spoločnostiach je človek konateľom.