M3G
15.12.06,22:08
Len by som sa chcel uistiť, či mám pravdu:

1. Na základe schválenia valnou hromadou(dvojosobová spoločnosť) do spoločnosti vstúpil nový spoločník s vkladom 100.000 Sk. Základné imanie sa na základe schválenia valnou hromadou mení z pôvodných 200.000 Sk na 300.000 Sk. Predpokladám, že v tomto prípade nie je potrebné urobiť zmluvu o prevode obchodného podielu. T.j. stačí valná hromada a odsúhlasenie zmien + úplné znenie spoločenskej zmluvy.
Pôvodne som to chcel urobiť tak, že 1/6 obchodného podielu prvého spoločníka(t.j.33.333 Sk) sa prevádza na nového spoločníka a 1/6 obchodného podielu druhého spoločníka(tiež 33.333 Sk) sa prevádza na nového spoločníka, t.j. každému zostanú 2/6 podielu a nezmením základné imanie. Zdalo sa mi to veľmi komplikované, už z dôvodu, že 200000 Sk sa nedá rozdeliť na 3 časti, ako aj z dôvodu, že by asi trebalo urobiť zmluvu o prevode obchodného podielu, tak som pristúpil k navýšeniu základného imania.

2. Mám spoločenskú zmluvu, ktorá je staručká ako naša republika, chýbajú v nej niektoré ustanovenia, ktoré existujú v "moderných" spoločenských zmluvách ako príklad spomeniem Obchodný podiel a jeho popis, náklady na založenie spoločnosti atď - tieto odstavce sa v zmluve nenachádzajú. Keďže spoločníkom je to jedno ako je ošetrená spoločenská zmluva, neplánujem v nej nič meniť ani dopĺňať. Samozrejme iba doplním nového spoločníka, zvýšim základné imanie a vymažem niektoré odstavce, ktoré patrili k dodatku, ktorý predchádzal tejto zmluve. Našťastie už v tej zmluve nie sú Kčs ale už Sk, takže môj laický pohľad je ten, že nie je nevyhnutné v nej niečo meniť.
Eulalia
16.12.06,07:31
Malo by to vyzerať asi takto:
- valné zhromaždenie spoločníkov dá uznesením súhlas k pristúpeniu nového spoločníka
- rozhodne o zvýšení základného imania novým vkladom pristupujúceho spoločníka
- rozhodne o dobe splatenia nového vkladu - platí to isté, ako keď sa zakladá nová spoločnosť, takže pred podaním zápisu do OR musí byť splatená minimálna čiastka stanovená obchodným zákonníkom
- s tým súvisí aj to, že VZ musí určiť správcu tohto vkladu a ten k návrhu na zápis do OR musí dať prehlásenie či a ako bol splatený vklad nového spoločníka
- pristupujúci spoločník písomne prehlási - notársky overený podpis - že pristupuje k jestvujúcej spoločenskej zmluve.

Skús predsa len pouvažovať nad tým, či by ste nemali zmeniť niektoré ustanovenia spoločenskej zmluvy. Ak doterajší spoločníci sú s jej znením spokojní a nemajú medzi sebou problémy, je to O.K. Ale moje skúsenosti sú, bohužial, v tomto smere veľmi negatívne. Často, keď sa najlepší priatelia rozhodnú založiť spoločnú firmu, priateľstvo končí pri peniazoch. Časom sa jeden začne cítiť ukrivdený, že robí viac, mal by viac dostať, alebo si myslí, že má lepšie nápady, ktoré zvyšujú prosperitu firmy a sú problémy. Je ten nový spoločník taký človek, ktorého skutočne dobre poznáte? Nemali by ste si vopred ošetriť najmä finančné záležitosti medzi spoločníkmi v zmluve?
Prepáč, nechcem strašiť, len mám s tým zlé skúsenosti. Ale držím palce, aby ste sa rozhodli dobre.
Danila
16.12.06,11:22
Z Tvojho popisu je pre mňa vstup spoločníka do spoločnosti na základe rozhodnutia valného zhromaždenia o efektívnom zvýšení ZI bez prednostného upísania vkladu dovtedajších spoločníkov. Spoločenskú zmluvu preštuduj dôkladne, nakoľko tie zhoršené vzťahy by mohli vzniknúť aj z toho dôvodu, že nový spoločník bude presvedčený o rovakých právach a nemusí to byť tak. Povinnou náležitosťou SZ je aj majetkové zvýhodnenie zakladateľov/alebo upustenie od zvýhodnenia/, čo spočíva / môže spočívať/ v rozdielnom podiele na zisku, prípadne pri rovnakých vkladoch rozdielnom obchodnom podiele a pod. Navyše bola povinnosť pri starších s.r.o SZ do 31.12.2002 zosúladiť s novelizovaným Obchodným zákonníkom.
M3G
16.12.06,22:38
Len ma tak napadlo - netreba tam ešte takéto niečo? :::



Vyhlásenie o prevzatí záväzku na nový vklad a o pristúpení k spoločenskej zmluve.




Ja dolupodpísaný Xao Xao, r.č. 741313/7134, trvale bytom Pixao 369, 022 22,
Slovenská republika, číslo o.p. SS001001 týmto vyhlasujem, že som prevzal záväzok pristupujúceho spoločníka na nový vklad vo výške 100 000 Sk do základného imania spoločnosti XIXAO spol. s r. o. Zároveň vyhlasujem, že pristupujem k spoločenskej zmluve zo dňa 18.12.2006.

V Xauxaoch dňa 18.12.2006













…................................................. ........................
Xao Xao

Alebo sa to dáva iba v prípade,ak pristupujúci spoločník ešte nesplatil vklad pri podaní na obchodný register? Nechápať to...vypadať to ako nejaká hlúpa skomolenina, čo ja nájsť na internete...
Eulalia
17.12.06,05:24
Odpovedal si si sám práve v tej poslednej otázke:) . Ak splatí celý vklad pred podaním návrhu na zápis do OR, prehlásenie o prevzatí záväzku nemusí byť. Bezpodmienečne tam musí byť to prehlásenie o pristúpení k doterajšej spoloč.zmluve. Ak splatí len tú povinnú, zákonom stanovenú čiastku, môžeš obe prehlásenia spojiť takto do jedného.
Eulalia
17.12.06,06:27
Odpovedal si si sám práve v tej poslednej otázke:) . Ak splatí celý vklad pred podaním návrhu na zápis do OR, prehlásenie o prevzatí záväzku nemusí byť. Bezpodmienečne tam musí byť to prehlásenie o pristúpení k doterajšej spoloč.zmluve. Ak splatí len tú povinnú, zákonom stanovenú čiastku, môžeš obe prehlásenia spojiť takto do jedného.

P.S. Návrh na zápis zmien do OR si stiahni z www.orsr.sk, myslím, že je to tlačivo č. 8 - skontroluj.