bv_alexandra
16.12.06,06:25
Ahojte, chcem sa opýtať máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na dobu neurčitu, eššte je v skúšobnej dobe, ale od minulého týždne je nezvestný. Vybral si na dva dni voľno a viac ho niet. To by ale nebol koreň problému. Jedná sa o to že je nezvestný a je po ňom vyhlásené pátranie. Včera tu bola aj kriminálka. Už je tomu asi týžden čo o nom nič nevieme. Ako vyriešiť jeho pracovný pomer. ? Poslali sme mu domov avízo že mu evidujeme neospr. absenciu, len to sme ešte nevedeli že on nie je ani doma. Môžme s ním ukončiť pracovný pomer, alebo ho budeme držať na absencii, alebo ako to vlastne vyriešiť aby to bolo v poriadku?:rolleyes: a ešte jedna otázočka. Volala nám jeho manželka ohľadom výplaty aby sme ju neposielali jemu na účet. Že by chcela aby sme ju vyplatili jej bud na účet alebo v hotovosti, a preto si kladiem otázku keď nemám povolenie zamestnanca na vyplatenie mzdy inej osobe, môžem jej túto mzdu vyplatiť alebo budeme čakať ako sa problém vyvinie. Jedná sa aj o tú ľudskú stránku že idú Vianoce a nerada by som rodinu nechala bez príjmu, beztak majú dosť iných starostí. Poradíte mi ako to vyriešiť aby to bolo v poriadku a hlavne v súlade zo ZP.? Ďakujem všetkým za postrehy. ;)
Marína
16.12.06,05:49
Pracovný pomer môžeš v skúšobnej dobe ukončiť hocikedy a bez udania dôvodu.
§ 72 ZP
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Výpoveď mu pošli doporučene do vlastných rúk. Pravdepodobne ju neprevezme a vráti sa Ti späť, ale bude to doklad ako keby doručená bola.
Bez súhlasu zamestnanca nemôžeš vyplatiť jeho mzdu inej osobe. Ak máš od neho súhlas na poukázanie mzdy na účet, učiň tak. Možno má manželka dispozičné právo s nakladaním finanč.prostriedkov na tomto účte.
bv_alexandra
16.12.06,05:59
Pracovný pomer môžeš v skúšobnej dobe ukončiť hocikedy a bez udania dôvodu.
§ 72 ZP
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Výpoveď mu pošli doporučene do vlastných rúk. Pravdepodobne ju neprevezme a vráti sa Ti späť, ale bude to doklad ako keby doručená bola.
Bez súhlasu zamestnanca nemôžeš vyplatiť jeho mzdu inej osobe. Ak máš od neho súhlas na poukázanie mzdy na účet, učiň tak. Možno má manželka dispozičné právo s nakladaním finanč.prostriedkov na tomto účte.
Práveže manželka nemá dispozičné právo a preto ma žiadala o vyplatenie inou formou, tak preto sa na to pýtam. A čo sa týka tej skúšobnej som si to myslela ale nebola som si istá. Ďakujem za radu. :)
Eulalia
16.12.06,07:45
Nika, mala som teraz podobný problém, aj keď zamestnanec nebol nezvestný, ale celý mesiac bol u frajerky naložený v liehu a našťastie ho nehľadala ani kriminálka. Doporučujem poslať rozhodnutie o ukončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe v obálke s návratkou. Nenechávaj ho na absencii, to nemá absolútne žiadny zmysel, už aj kvôli sociálnej poisťovni sa ho čo nasjkôr zbavte. A čo sa týka výplaty, nevyplácaj, ale si ju v analytike oddeľ na mzdy v depozite a môžeš ju nechať aj na bankovom účte. Budeš mať na konci roku menej problémov so saldokontom
elli
16.12.06,09:53
. Volala nám jeho manželka ohľadom výplaty aby sme ju neposielali jemu na účet. Že by chcela aby sme ju vyplatili jej bud na účet alebo v hotovosti, a preto si kladiem otázku keď nemám povolenie zamestnanca na vyplatenie mzdy inej osobe, môžem jej túto mzdu vyplatiť alebo budeme čakať ako sa problém vyvinie. Jedná sa aj o tú ľudskú stránku že idú Vianoce a nerada by som rodinu nechala bez príjmu, beztak majú dosť iných starostí. Poradíte mi ako to vyriešiť aby to bolo v poriadku a hlavne v súlade zo ZP.? Ďakujem všetkým za postrehy. ;)

Ak vyslovne ZC neziadal, aby mu bola mzda poukazovana na ucet, posli mu ju na domacu adresu postovou poukazkou. Potom by si ju teoreticky manzelka mohla prevziat.
Marína
16.12.06,16:48
..... Potom by si ju teoreticky manzelka mohla prevziat.
Myslím, že to pôjde len v prípade, ak má Slovenskou poštou vydaný preukaz splnomocnenca.
Marianna01
16.12.06,17:02
Do 5000,- nemusí mať splnomocnenie, pošta jej ich vydá.
Eulalia
17.12.06,05:37
Dievčatá, nie som mzdárka, ale v tejto súvislosti mi prišlo na um viacero otázok, budem rada, ak mi k tomu poviete svoj názor.
1. Podľa ZP zamestnanec má nárok na mzdu za vykonanú prácu a zamestnávateľ je povinný ju vyplatiť v riadne dohodnutom výplatnom termíne. Z tohto pohľadu by teda mala ísť mzda na účet zamestnanca, bez ohľadu na okolnosti.
2. Keďže tohto konkrétneho ZC hľadá kriminálka, je možné, že súd predbežným opatrením rozhodne o obstávke bankového účtu a v tom prípade je nevyplatenie mzdy O.K.
Takže v tejto chvíli pochybujem sama o svojej odpovedi. Možno by sa vyjadrili aj právnici. Vďaka.
bv_alexandra
17.12.06,06:01
Takže ked to čítam tak viacerí ste za to nevyplácať. Ja sa pýtam aj preto, lebo už sme mali problémového zamestnanca, ktorému sme pol roka v kuse posielali výplatu poštovou poukažkou ale on ju nepreberal, ani iné výzvy od nás a nakoniec na nás podal trestné oznámenie za nevyplatenie mzdy. Nakoniec sa to prešetrilo a dali za pravdu nám. Len ja sa pýtam, preto lebo podľa mojich doterajších vedomostí,musí zamestnávateľ vyplatiť mzdu, tak ako píše Eulalia. Takže pozastavenie mzdy mi nepríde ako východisko. A čo sa týka tej poštovej poukážky nemala by byť náhodu, ked sa jedná o mzdu len do vlastných rúk?
Vídim to každopádne tak že rodinu pripravím o dvojmesačnú výplatu. Nakoľko u nás je výplatný termín mesiac pozadu tak sa bude jednať o dve výplaty.
bv_alexandra
18.12.06,06:49
Takže zamestnanec sa už našiel. Je vo vyšetrovacej väzbe.Ďakujem Vám všetkým za postrehy a rady. ;)
elli
18.12.06,07:06
Takže zamestnanec sa už našiel. Je vo vyšetrovacej väzbe.Ďakujem Vám všetkým za postrehy a rady. ;)

Ak ma advokata, a podari sa vam zistit jeho meno, moze advokat poziadat o navstevu notara, a podpisat splnomocnenie.
Mozte tiez prostrednictvom ustavu (vaznica) dorucit pisomnosti tykajuce sa skoncenia PP v skusobnej dobe, aby ste boli kryti.
bv_alexandra
18.12.06,07:20
Každopadne to budem musíeť nejako oznámiť manželke,/myslím to že jej tú mzdu vyplatiť nemôžem / a môžem jej dať tento návrh.Ď..Uprimne však som si myslela že by možno bola nejaká možnosť ako nenechať rodinu bez jeho príjmu, ale žial nieje.
Tweety
18.12.06,07:23
Každopadne to budem musíeť nejako oznámiť manželke,/myslím to že jej tú mzdu vyplatiť nemôžem / a môžem jej dať tento návrh.Ď..Uprimne však som si myslela že by možno bola nejaká možnosť ako nenechať rodinu bez jeho príjmu, ale žial nieje. Podľa § 130 odst.6 zamestnanec môže na prevzatie mzdy splnomocniť aj manželku.
bv_alexandra
18.12.06,07:30
Podľa § 130 odst.6 zamestnanec môže na prevzatie mzdy splnomocniť aj manželku.
Majka to áno, len si myslím že vzhľadom k okolnostiam to vidím reálne až po novom roku a my máme výplaty teraz vo štvrtok.
Tweety
18.12.06,07:39
Majka to áno, len si myslím že vzhľadom k okolnostiam to vidím reálne až po novom roku a my máme výplaty teraz vo štvrtok. Ponechala by som ju zatiaľ v depozite,ak by bol prísľub splnomocnenia, potom vyplatila.
rennka
02.06.09,08:24
Ahojte, viete mi niekto prosim Vas poradit? Zamestnanec v januari nastupil na psych. liecenie. V aprili bol prepusteny, avsak sa ,,stratil,,. Nie je ani doma, ani sa nam neozval, hlada ho policia. Ziadne ukoncenie PN mi zatial neprislo a ja neviem co s tym. Chceli by sme ukoncit PP, ale podla dokladov ktore mam k dispozicii PN ukoncena nebola... Posledne potvrdenie o trvani PN mam zo 6.4.09. Ako mam postupovat dalej?
rennka
03.06.09,06:41
Nikto mi neporadi ?
Zužu
03.10.11,09:46
Dobrý deň, prosím poraďte. Zamestnanec je od soboty nezvestný /3 dni/, nebol to nejaký nezodpovedný človek, práveže pravá ruka majiteľa. Nevieme čo sa stalo, pravdepodobne rodinné problémy. Vo firme zanechal nejaké odkazy, všetko si voči firme vyrovnal a odišiel. Je po ňom vyhlásené pátranie. Ako vyriešiť jeho pracovný pomer? Do dochádzky evidujem absenciu a čakám na vyjadrenie od kriminálky? dakujem
Tweety
03.10.11,09:49
Dobrý deň, prosím poraďte. Zamestnanec je od soboty nezvestný /3 dni/, nebol to nejaký nezodpovedný človek, práveže pravá ruka majiteľa. Nevieme čo sa stalo, pravdepodobne rodinné problémy. Vo firme zanechal nejaké odkazy, všetko si voči firme vyrovnal a odišiel. Je po ňom vyhlásené pátranie. Ako vyriešiť jeho pracovný pomer? Do dochádzky evidujem absenciu a čakám na vyjadrenie od kriminálky? dakujem Podľa mňa takto.
Zužu
10.10.11,05:49
Dobrý deň, ani po týždni sa nič nevie ohľadom nášho zamestnanca a blíži sa termín výplaty. Výplata sa u nás vypláca v hotovosti, splnomocnenie manželky nemám a čo ďalej? nechám ju odloženú v trezore, ale čo rodina? deti? manželka je na rodičovskej. Dá sa to nejako riešiť aj inou cestou? ďakujem
Mgr.Shrek
10.10.11,08:28
§ 130 ods. 6 ZP
Zamestnanec môže na prijatie mzdy písomne splnomocniť inú osobu. Bez písomného splnomocnenia možno vyplatiť mzdu inej osobe ako zamestnancovi, len ak tak ustanoví osobitný predpis.
Argumentovať tým že manželia sa môžu zastupovať v bežných veciach tuto podľa mňa nemožno. Nároky z pracovného pomeru sú síce časťou BSM, ale nie je to bežná vec.
Zužu
10.10.11,08:34
ďakujem, takže rodina nemá v tomto prípade nárok. Paragraf 130 - vyberám zo znenia - "len ak tak ustanoví osobitný predpis". Nie je tam odvolávka na osobitný predpis, ktorý paragraf? alebo len čakám na vyjadrenie policajtov?
Tweety
10.10.11,08:37
Dobrý deň, ani po týždni sa nič nevie ohľadom nášho zamestnanca a blíži sa termín výplaty. Výplata sa u nás vypláca v hotovosti, splnomocnenie manželky nemám a čo ďalej? nechám ju odloženú v trezore, ale čo rodina? deti? manželka je na rodičovskej. Dá sa to nejako riešiť aj inou cestou? ďakujem
Veď ak posielaš výplatky na účet a máš súhlas s posielaním, tak nevidím žiaden problém, aby si mu ju poslala na účet.
Mgr.Shrek
10.10.11,08:40
Nie je tam odvolávka na konkrétne ustanovenie, tzn. že v čase keď sa toto ustanovenie schvaľovalo, nebolo isté, či niekde také ustanovenie je, resp. či niekedy bude. To by bolo napr. ak by zákon o rodine oprávňoval jedného z manželov na prijatie mzdy toho druhého.
Kuk ss