Stašek
17.12.06,11:20
1. Firma chce od 1.1.2007 zamestnať na DVP pracovníka, ktorý je zamestnaný u inej a.s. Teda namá nárok na odpočítateľnú položku. Akú daň použiť? Zrážkovú? Aké povinnosti z toho vyplývajú pre organizáciu?
2. Firma chce od 1.1.2007 zamestnať na DVP dôchodcu poberajúceho starobný dôchodok. Ako ho zdaniť? Aké povinnosti z toho vyplývajú pre organizáciu?
mysimis
17.12.06,10:24
V tomto prípade záleží na tom akú bude mať odmenu. Pokiaľ to bude do 5000,- Sk tam je daň zrážková.
liba2
17.12.06,10:47
1. Firma chce od 1.1.2007 zamestnať na DVP pracovníka, ktorý je zamestnaný u inej a.s. Teda namá nárok na odpočítateľnú položku. Akú daň použiť? Zrážkovú? Aké povinnosti z toho vyplývajú pre organizáciu?
2. Firma chce od 1.1.2007 zamestnať na DVP dôchodcu poberajúceho starobný dôchodok. Ako ho zdaniť? Aké povinnosti z toho vyplývajú pre organizáciu?Obidve otázky sú zamerané na zdanenie odmeny podľa DVP. Či preddavková alebo zrážková daň, obidve sú vo výške 19%.
Rozhodujúca je výška odmeny. Daň z príjmu do 5000 Sk = zrážková daň, nad 5000 Sk preddavková daň.
Povinnosť organizácie je daň zraziť a odviesť.

Pre ďalšie pokračovanie uveď, či firma má aj zamestnancov v PP. Od toho závisia jej ďalšie povinnosti.
Stašek
17.12.06,11:27
Obidve otázky sú zamerané na zdanenie odmeny podľa DVP. Či preddavková alebo zrážková daň, obidve sú vo výške 19%.
Rozhodujúca je výška odmeny. Daň z príjmu do 5000 Sk = zrážková daň, nad 5000 Sk preddavková daň.
Povinnosť organizácie je daň zraziť a odviesť.

Pre ďalšie pokračovanie uveď, či firma má aj zamestnancov v PP. Od toho závisia jej ďalšie povinnosti.
Firma má zamestnancov v PP. Dôchodca má mať odmenu 2.500,-- Sk, zamestnaný u inej firme 3.000,-- Sk mesačne.
mysimis
17.12.06,14:52
Tu sa bude jednať o zrážkovú daň. Dohodárov musíš prihlásiť v sociálnej poisťovni a odvádzať za nich /len ako zamestnávateľ/ úrazové poistenie a garančné poistenie.
Stašek
17.12.06,15:24
Tu sa bude jednať o zrážkovú daň. Dohodárov musíš prihlásiť v sociálnej poisťovni a odvádzať za nich /len ako zamestnávateľ/ úrazové poistenie a garančné poistenie.
Treba nejaké oznámenie Daňovému úradu o zrážkovej dani? Niekde som o tom počul. A ak treba - do akého termínu? Ďakujem.
KEJKA
17.12.06,15:49
Oznámenie sa dávalo, ale zrušili to od 1.1.2007.
Údaje sa budú nahlasovať v rámci štvrťročných prehľadov - bude nové tlačivo.
LIZINKA
17.12.06,18:14
Podľa mňa sa jedná o preddavkovú daň len v prípade, že má zamestnanec u zamestnávateľa podpísané Vyhlásenie...ak ho nemá jedná sa o zrážkovú daň aj v prípade, že zarobí nad 5.000,-Sk. Ak sa mýlim opravte ma.
Daska
17.12.06,18:19
Podľa mňa sa jedná o preddavkovú daň len v prípade, že má zamestnanec u zamestnávateľa podpísané Vyhlásenie...ak ho nemá jedná sa o zrážkovú daň aj v prípade, že zarobí nad 5.000,-Sk. Ak sa mýlim opravte ma.
mylis sa nakolko § 43 ZoDP hovori:

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 adaňový bonus podľa § 33.