Jana0707
17.12.06,20:27
Mám strašne veľkú prosbu, môj počítač mi stále vypisuje niečo takéto. port scan attack is logged a v tom, je taketo niečo
somebody is scanning your computer.
Your computer's TCP ports:
........................ have been scanned from 192.168.32.166..

V preklade je to, že niekto sa na mňa napojil, teda si prezerá môj počítač a tu je aj IP Adresa 192.168.32.166.. čo to znamená? Prosím Vás čo mám robiť????? Budem Vám nesmierne vďačná..... Ďakujem
M3G
17.12.06,20:18
Mám strašne veľkú prosbu, môj počítač mi stále vypisuje niečo takéto. port scan attack is logged a v tom, je taketo niečo
somebody is scanning your computer.
Your computer's TCP ports:
........................ have been scanned from 192.168.32.166..

V preklade je to, že niekto sa na mňa napojil, teda si prezerá môj počítač a tu je aj IP Adresa 192.168.32.166.. čo to znamená? Prosím Vás čo mám robiť????? Budem Vám nesmierne vďačná..... Ďakujem

192.168.32.166 je adresa vo vnútri siete, si pripojená na nejakú domácu sieť? Pretože to môže byť aj antivírový resp. zabezpečovací program, ktorý je na serveri a raz za čas skenuje ostatné počítače v sieti. Žiadna hrozba

Alebo pripájaš sa na internet bezdrôtovo?? Potom, ide o užívateľa z vedľajšej budovy, ktorý sa hrá na špióna. Predpokladám, že ide o začiatočníka, ktorý sa dostal k internetu a skúša, že ktoré počítače sú v tejto sieti najmenej zabezpečené. Odporúčam zapnúť firewall(štart-nastavenia-ovládací pane-firewall-zapnúť) a zrušiť zdieľanie súborov(tento počítač-klik na miestny disk-klik pravým tlačidlom-zdieľanie a zabezbečenie-zrušiť fajky na položke zložka zdieľaná v sieti).

Inak keďže Ti toto počítač vypisuje, predpokladám, že máš nainštalovaný nejaký softvér, ktorý tieto "útoky" vie rozpoznať. Aký?
helas
17.12.06,20:23
Nevyznám sa v tom, ale syn mi povedal, že to máš vírus Trojský kôň, a že sa
ti do počítača dostal asi cez ICQ. Asi by bolo dobre sformatovať disk, ale to sa musíš spýtať múdrejších ja to neviem
Jana0707
17.12.06,20:42
Tak teda tento počítač ma skenuje už dosť dlho. Áno teda sa pripájam na internet bezdrôtovo, teda nie cez linku ani cez modem. A aký softvér? to netuším ...
Jana0707
17.12.06,20:48
No prosím ťa dala som na tento počítač, a pravým som klikla na miestny disk, C, E, F ale tam nič také nie je, napr. je tam napr. v nástrojoch, defregmentace, kontrola chýb a ďalej v sdílení nepíše nič žiadne fajkanie.... mam to asi nastavené dobre, či nie?
M3G
17.12.06,21:12
Skús http://www.pcflank.com/test.htm a daj si otestovať pc. Napíš result.
Mohol by to byť aj malware, ktoré sa ťa bude neskôr snažiť oblbnúť, aby si si zakúpila nejaký nezmyselný program, alebo sa Ti niečo dostalo cez IRC, ako tu už bolo spomenuté.
M3G
17.12.06,21:17
Tak teda tento počítač ma skenuje už dosť dlho. Áno teda sa pripájam na internet bezdrôtovo, teda nie cez linku ani cez modem. A aký softvér? to netuším ...

Skús dať štart-spustiť , tam napíš cmd, stlač enter, otvorí sa ti taká čierna obrazovka, tam zadaj ipconfig, stlač enter. Potom mi napíš všetky čísla, ktoré sa ti na obrazovke objavia.
Charon
18.12.06,10:00
Žiadna panika, kľud ... scanovanie ešte nič neznamená. Je dôležité napísať, aké pripojenie máte k internetu. WiFi? Alebo máte doma s rodinou, alebo zo susedom routerom zdielané pripojenie?
M3G
18.12.06,13:28
Žiadna panika, kľud ... scanovanie ešte nič neznamená. Je dôležité napísať, aké pripojenie máte k internetu. WiFi? Alebo máte doma s rodinou, alebo zo susedom routerom zdielané pripojenie?
Písala, že má wifi, t.j. skenuje ju vedľajšia ip adresa...takže SS
Charon
18.12.06,17:30
Písala, že má wifi, t.j. skenuje ju vedľajšia ip adresa...takže SS
Ospravedlňujem sa, nevšimol som si. (Priznám sa, netuším čo znamená SS )

Jedna možnosť je, že si túto sieť, teda vnútornú, označí ako internet. Vysvetlenie: Niektoré Firewally rozlišujú Dôveryhodné siete a Internet. Dôveryhodné siete sú napr. vnútorné siete v rámci skupiny. Ak sa pripája cez WiFi a toto pripojenie nemá v správe, odporúčam sa k sieti sa správať ako k Internetu, teda k nedôveryhodnej. Naviac, dá sa odchytiť MAC adresa toho "útočníka" a požiadať správcu o vyhodenie zo siete. Resp. Firewallom vyblokovať IP adresu útočníka... Ak je stále tá istá. Ale treba u správcu zistiť, či sa nejedná o nejakú službu
Charon
18.12.06,17:36
Bolo by vhodné overiť nasledovné:
Ovládací panel/Sieťové pripojenia/na sieťové pripojenie kliknúť pravým tlačidlom/Vlastnosti

V Záložke obecné odinštalovať /ak tam je/ Zdielanie súborov a tlačiarní v sieti Microsoft.

Toto za predpokladu, že nezdiela súbory a tlačiarne ... ja zdielam sieťovú tlačiareň, preto službu mám nainštalovanú. Inak nie je potrebná.
kamowski
19.12.06,06:13
Pridal by som ešte úpravu zdielania.
WinXP má štandardne zapnuté jednoduché zdielanie, ktoré sa dá zmeniť:
štart- ovládacie panely-možnosti zložky- karta "zobrazenie"
Tu si zruš fajku pri "použiť zjednodušené zdielanie(doporučené)"
Je to vhodné napr.,ak na tvojom PC pracujú viacerí, ak sa na intranete k PC pripájajú viacerí, ....
Pri zdielaní súburov sa dá potom nastaviť, kto ich môže a kto nemôže zdielať a akou formou(len na čítanie, úplné zdielanie...)
kamowski
19.12.06,06:19
Žiadna panika, kľud ... scanovanie ešte nič neznamená. Je dôležité napísať, aké pripojenie máte k internetu. WiFi? Alebo máte doma s rodinou, alebo zo susedom routerom zdielané pripojenie?

Súhlasím, a pripájam, že ak ti to vypisuje, je to OK, pretože tým pádom na PC máš nainštalovaný firewall (ten to totiž oznamuje). V jeho nastaveniach by som zmenil, aby nevypisoval hlášky.
M3G
19.12.06,10:43
Ospravedlňujem sa, nevšimol som si. (Priznám sa, netuším čo znamená SS )

Sme to riešili cez SS, tj. súkromné správy :), kde identifikovala "útočníka" ako adresu +1 vyššiu, čiže niekde blízko. Z toho sme usúdili, že sa niekto učí s internetom - "hacking" , keďže to robí takto okato. Čiže žiadna hrozba.
Jana0707
19.12.06,20:44
Zdravím vás, len vám chcem oznámiť, nezdieľam žiadne súbory, s mojím počítačom pracujem len ja a môj manžel a nik iný sa nepripája z neho. Stále to vypisuje. Už som skúsila cez trojan-program, či tam nie je nejaký blud. Nie je. Je zvláštne, že to robí vždy, keď som na počítači. Takže, žeby bol stále pri PC. To sa mi nechce veriť.
Jana0707
19.12.06,20:47
Ale ďakujem čítam stále vaše príspevky...:)
M3G
20.12.06,16:34
Skús tento program, zadaj si adresu od do a pozri čo ti povie. T.j. koľko počítačov je aktívnych a ako sa volajú.

napr. od: 192.168.32.1 do: 192.168.32.255

maska podsiete 255.255.255.0
poprípade 255.0.0.0
Jana0707
25.12.06,12:02
zadala som len sa v tom nevyznám..... niekde sú na začiatku červené guličky....