Jozef Mihál
17.12.06,20:51
Podľa § 11 ods.8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov daňovník, ktorý si uplatňuje ako nezdaniteľnú časť základu dane aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, musí dodržať podmienky podľa osobitného predpisu.

Čo to v praxi znamená?
Jozef Mihál
17.12.06,19:52
Daňovník, ktorý si uplatňuje ako nezdaniteľnú časť základu dane aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, musí dodržať podmienky podľa osobitného predpisu - čo je zákon č.650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a zákon č.123/1996 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov.

Za nedodržanie podmienok sa považuje výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka alebo pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

Ak tieto podmienky nedodrží, musí o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, zvýšiť svoj základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.

ZoDP_§11
Elevani
25.01.07,15:21
Aké sú tie konkrétne podmienky " podľa osobitného predpisu", ktoré riešia, či boli alebo neboli dodržané (porušené) podmienky na to, aby si sporiteľ mohol uplatniť nezdaniteľnú časť - príspevky na DDS. Na daňovom mi to nevedeli špecifikovať. Pracovníčka mi povedala, že aj pre DDS platí, že musí mať nad 55 rokov a musí sporiť 10 rokov. V DDS mi zas povedali, že keď si vyberá sporiteľ, ktorý už dosiahol dôchodkový vek, tak sa ho to netýka a dodaňovať nemusí. V daňovom zákone je odkaz na osobitné predpisy, ale keď som si pozerala tie zákony, nebolo mi to jasné. Píše sa tam o veku najmenej 50 rokov a o sporení, ktoré je určené najviac na 5 rokov. Je treba rozlišovať, pri tom posudzovaní porušenia podmienok voči daňovému zákonu, či pri čerpaní z DDS ide o vyplácanie doplnkového star. dôchodku alebo o odstupné? Mám zamestnankyňu, ktorá začala sporiť v DDS v r. 2003, od r.2004 je poberateľkou starobného dôchodku. V roku 2005 si z DDS začala čerpať dočasný doplnkový výsluhový dôchodok. Sporenie neprerušila, pracovný pomer jej trvá a doteraz si aj uplatňovala nezdaniteľnú časť - príspevky DDS. Porušila podmienky a musí dodaňovať?
Miuška
14.02.07,12:35
Máme zamestnanca, ktorému som robila RZD za r.2005,uplatnil si NČZD-príspevky na DDS, keďže uv.príspevky bohate prekračovali maximum NČZD 12000,--SK,do žiadosti o RZD neuviedol zaplatené príspevky na životné poistenie-doklad od poisťovne má. V roku 2006 však ukončil DDS. Ako má postupovať tento zamestnanec? Musí do 3 rokov dodaniť uplatnenú NČZD?
Tweety
14.02.07,12:52
Máme zamestnanca, ktorému som robila RZD za r.2005,uplatnil si NČZD-príspevky na DDS, keďže uv.príspevky bohate prekračovali maximum NČZD 12000,--SK,do žiadosti o RZD neuviedol zaplatené príspevky na životné poistenie-doklad od poisťovne má. V roku 2006 však ukončil DDS. Ako má postupovať tento zamestnanec? Musí do 3 rokov dodaniť uplatnenú NČZD?
Musí, musí do troch rokov od porušenia podmienok dodaniť sumu, ktorú si uplatnil.:)
veget
14.02.07,13:29
Považuje sa aj prepracovanie zmluvy životnej poistky na novú - má aj iné číslo - za nedodržanie podmienok? Zamestnancovi nebolo vyplatené plnenie, ale bolo celé prenesené do novej.
blcha
14.02.07,15:51
Môj klient minulý rok (2005) nasporil do DDS 24 000 a do životnej pisťovne 100000. V daňovom priznaní si uplatnil 12000. V roku 2006 zrušil životnú poistku a 100 000 mu bolo vyplatené. Má zdaniť vôbec niečo? Ako sa bude vedieť, ktoré druhy poistenia si uplatnil v ktorom priznaní a ktoré neuplatnil? Ako sa vie, z ktorého obdobia sú tieto peniaze vyplácané (2003 alebo 2005?) Alebo sa zdaniteľná časť vypočíta koeficientom? AKO?
Vzniká tu neuveriteľné množstvo kombinácií jednak časových ale aj druhových. A to mám aj takého sporivca, ktorý má takýchto poistení a sporení 7 druhov !!!
Teším sa, ako toto budeme sledovať desať a viac (pre tých mladších) rokov!!
Miuška
15.02.07,06:50
Myslím,že v tomto prípade nevzniká povinnosť dodaniť, pretože mu stále zostávajú z roku 2005 zaplatené príspevky na DDS 24000, čo bohate stačí na uplatnenie NČZD. Druhá vec je, ak v tomto roku zruší aj DDS, potom si bude musieť dodaniť 12000 z roku 2005, ale až v DP od roku 2007.
Práve kôli takýmto prípadom/zrušenie poistky,DDS,../ prikladám k RZD,prípadne DP všetky potvrdenia od poisťovní, bánk, aby mi pri prípadnom zrušení 1,prípadne viacerých poistiek zostávala čo najvyššia možná suma na uplatnenie tejto NČZD a tak to žiadam aj od kolegov,ktorým robím RZD.
Práve preto ma mrzí kolega,ktorého som uvádzla v predchádzajúcom príspevku.Vie mi niekto poradiť,čo treba urobiť, aby si uplatnenú NČZD nemusel dodaniť,veď v skutočnosti mal aj okrem DDS zaplatené na životné poistenie cca 24000 akurát mi ho neodovzdal.Ďakujem.
Jozef Mihál
15.02.07,09:40
Mám zamestnankyňu, ktorá začala sporiť v DDS v r. 2003, od r.2004 je poberateľkou starobného dôchodku. V roku 2005 si z DDS začala čerpať dočasný doplnkový výsluhový dôchodok. Sporenie neprerušila, pracovný pomer jej trvá a doteraz si aj uplatňovala nezdaniteľnú časť - príspevky DDS. Porušila podmienky a musí dodaňovať?
Uvedená pracovníčka podmienky neporušila, keďže v zmysle platnej zmluvy uzavretej podľa vtedy platného zákona poberá dočasný doplnkový výsluhový dôchodok. Nemusí nič dodaňovať. Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky má i naďalej, ak si naďalej platí príspevky.
Jozef Mihál
15.02.07,09:43
Máme zamestnanca, ktorému som robila RZD za r.2005,uplatnil si NČZD-príspevky na DDS, keďže uv.príspevky bohate prekračovali maximum NČZD 12000,--SK,do žiadosti o RZD neuviedol zaplatené príspevky na životné poistenie-doklad od poisťovne má. V roku 2006 však ukončil DDS. Ako má postupovať tento zamestnanec? Musí do 3 rokov dodaniť uplatnenú NČZD?
Škoda, že v roku 2005 neuviedol do žiadosti o RZD aj sumu príspevkov na ŽP. Takto musí dodaniť sumu 12000 za rok 2005, ak zrušil DDS.

Tento príklad je poučením pre všetkých, ktorí si sporia na DDS, pritom majú jednu či viac životných poistiek atď. - do žiadosti o RZD treba uviesť všetko čo sa dá, aj keď to vysoko prevyšuje sumu 12000 Sk - aby sa v budúcnosti vyhli popisovanému problému.
Jozef Mihál
15.02.07,09:47
Považuje sa aj prepracovanie zmluvy životnej poistky na novú - má aj iné číslo - za nedodržanie podmienok? Zamestnancovi nebolo vyplatené plnenie, ale bolo celé prenesené do novej.
Podľa môjho názoru sa to nepovažuje za porušenie podmienok.

Prepracovanie jednej zmluvy o ŽP do inej s tým, že sa pritom nevyberie ani koruna, nie je porušením podmienok daných v zákone.

Zo zákona:

Podmienka uplatenia živ.poistky je definovaná: ...poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života...

Porušenie podmienok je definované nasledovne: Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši vek 55 rokov života, ...
ANNAP
29.03.07,03:05
Daňovník, ktorý si uplatňuje ako nezdaniteľnú časť základu dane aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, musí dodržať podmienky podľa osobitného predpisu - čo je zákon č.650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a zákon č.123/1996 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov.

Za nedodržanie podmienok sa považuje výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka alebo pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

Ak tieto podmienky nedodrží, musí o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, zvýšiť svoj základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.

ZoDP_§11

V riku 2005 si uplatnil nezd.časť na životné poistenie, v roku 2006 ho zrušil.Spravila som daňové priznanie A za rok 2006 a uviedla som sumu
ktorú si uplatnil v roku 2005 na riadku 35. DU ho vrátil, že sa to má zdaniť až nasledujúci rok, teda v daňovom priznaní za rok 2007 ......áno ?
Jozef Mihál
29.03.07,05:20
Citujem § 11 ods.13 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení účinnom od 1.1.2007:

"(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia."

Zákon jednoznačne určuje, dokedy najneskôr musí daňovník zvýšiť základ dane - "do konca troch zdaňovacích období...".

Zákon nestanovuje, že daňovník musí zvýšiť základ dane až počnúc prvým zdaňovacím obdobím nasledujúcim po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.

Preto podľa môjho názoru nie je postup DÚ správny.
gabina
30.03.07,19:25
ja by som urobila dodatočné daňové priznanie a nič nedodaňovala....

Patrí to k odpovedi :

Škoda, že v roku 2005 neuviedol do žiadosti o RZD aj sumu príspevkov na ŽP. Takto musí dodaniť sumu 12000 za rok 2005, ak zrušil DDS.

Tento príklad je poučením pre všetkých, ktorí si sporia na DDS, pritom majú jednu či viac životných poistiek atď. - do žiadosti o RZD treba uviesť všetko čo sa dá, aj keď to vysoko prevyšuje sumu 12000 Sk - aby sa v budúcnosti vyhli popisovanému problému...
Peter78
20.08.07,05:19
Ja som to riešil dodatočným daňovým priznaním, na ktorom som uviedol inú štruktúru nezdaniteľných častí dane, keďže som zrušil zmluvu s DDS, no životné poistenie mi stále beží. Výsledok RZD zostal nemenný.
Janna
22.02.09,10:43
Dobry den, zamestnanec vo veku 58 rokov zrusil zmluvu s DDS a vybral nasporene peniaze. Zmluvu mal uzatvorenu 8 rokov.

Podmienku výplaty odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia po dovŕšení 55.roku dodržal, ale nedodržal podmienku 10 rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

Musi si zvysit zaklad dane o uplatnene nezdanitelne ciastky pocas 8 rokov?
Ďakujem
Jozef Mihál
22.02.09,12:56
Ide o pomerne starú zmluvu, nie je vylúčené, že pri uvedenom postupe boli dodržané podmienky.

Ak ale nie - nesporil 10 rokov - tak musí zvyšiť základ dane o predošlé uplatnené nezdaniteľné časti za 8 rokov dozadu.
Janna
22.02.09,14:36
Ide o pomerne starú zmluvu, nie je vylúčené, že pri uvedenom postupe boli dodržané podmienky.

Ak ale nie - nesporil 10 rokov - tak musí zvyšiť základ dane o predošlé uplatnené nezdaniteľné časti za 8 rokov dozadu.

Ďakujem za odpoveď. Čoho sa teda treba dodržiavať, aby som vedela, či boli alebo neboli dodržané podmienky.
Jozef Mihál
22.02.09,16:18
Pozrite do jeho zamestnaneckej zmluvy, prípadne konzultujte jeho konkrétny prípad s ľuďmi z DDS.
hronka
03.02.10,10:27
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Dodržanie podmienok na uplatnenie NČZD z DDS je keď, zamestnanec nepoužije dané prostriedky pred dovŕšením 55. roku veku a (či alebo?) sporí min. 10 rokov. Musia byť tieto 2 podmienky splnené súčasne alebo len jedna z nich? Čiže keď si náš zamestnanec dal vyplatiť odstupné z DDS, pričom zmluva nezanikla, ale pokračuje a mal v tom období 55 rokov, dodržal podmienky na uplatnenie NČZD alebo nie? Zmluva je uzavretá od roku 2005, t.j. platí 5 rokov.
kubenakova
08.02.10,15:01
Dobrý deň, zamestnankyňa v roku 2009 zrušila životnú poistku, na základe ktorej si od roku 2006 uplatňovala NČZD. Musí si podať daňové priznanie, v ktorom si dodaní uplatnenú sumu NČZD za predchádzajúce roky spolu alebo ju môže rozdeliť na tri roky? A má táto zamestnankyňa nárok na zamestnaneckú prémiu ? Ďakujem za odpoveď.
uko
11.03.10,12:00
prepáčte, ak sa pýtam hlúpo, ale trochu ma to mýli.
Zamestnanec zrušil DDS, bolo mu vyplatené odstupné. Keďže si nikdy zaplatené príspevky nauplatňoval ako NČZD, nie je povinný zvyšovať o ne svoj základ dane, však? A samotné odstupné? V potvrdení je uvedené, že je to odsupné pred zdaním. Nie je povinný ho zdaniť ako svoj príjem? Ďakujem
Jozef Mihál
11.03.10,12:10
Ak si neuplatňoval príspevky na DDS ako NČ, tak nemusí základ dane zvyšovať o takéto príspevky.

Príjem z DDS je zdaniteľný príjem, viď § 7 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.

Z takéhoto príjmu sa daň vyberá zrážkou a pokiaľ daňovník sám nechce, nemusí ho uvádzať v DP.

Základ dane je príjem znížený o vklady na DDS.
mizu24
13.03.10,17:15
Dobrý deň. Známa /szčo/ zrušila životnú poistku aj DDP, takže nedodržala podmienky. 5 rokov si uplatňovala nezdaniteľnú časť na DDP aj ŽP. Viem, že do troch rokov si musí navýšiť základ dane o celú sumu, na ktorú si počas tých 5 rokov uplatňovala nezdaniteľnú čiastku. Chcela by som vedieť, či je v DP typ B vyčlenený riadok, do ktorého sa dáva táto suma. Ďakujem
Jozef Mihál
13.03.10,18:32
V type B je to riadok 67.
mizu24
14.03.10,13:15
Ďakujem za radu. Veľmi ste mi pomohli.
alenad
15.03.10,16:24
Pekný deň prajem.
Robím daňové priznanie "A" zamestnancovi, ktorý zomrel v 1/2010.Daňové priznanie podáva dedič. Môžme uplatniť nezdanit.časť na DDS za rok 2009, ktoré bolo dedičmi zrušené v r.2010? Sporenie bolo zriadené od 11/2001 a zomrelý mal 61 rokov.
uko
16.03.10,19:06
Ak si neuplatňoval príspevky na DDS ako NČ, tak nemusí základ dane zvyšovať o takéto príspevky.

Príjem z DDS je zdaniteľný príjem, viď § 7 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.

Z takéhoto príjmu sa daň vyberá zrážkou a pokiaľ daňovník sám nechce, nemusí ho uvádzať v DP.

Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem až teraz, lebo som potrebovala od dotyčného ďalšie informácie. Podľa toho potvrdenia mu odplatu vôbec nezdanili zrážkovou daňou, ako vravite, že by mali.

Základ dane je príjem znížený o vklady na DDS.
Výšku základu dane potom z toho potvrdenia nedokážem určiť.keby sa mi to nakoniec aj podarilo, nenašla som riadok DP typ A, kde by som to mohla uviesť. Alebo musi podať DP na inom tlačive?
Jozef Mihál
16.03.10,21:11
Použiť treba DP typ "B".
Jozef Mihál
16.03.10,21:12
Pekný deň prajem.
Robím daňové priznanie "A" zamestnancovi, ktorý zomrel v 1/2010.Daňové priznanie podáva dedič. Môžme uplatniť nezdanit.časť na DDS za rok 2009, ktoré bolo dedičmi zrušené v r.2010? Sporenie bolo zriadené od 11/2001 a zomrelý mal 61 rokov.

Môžete.
uko
17.03.10,14:09
Použiť treba DP typ "B".
ďakujem
alenad
17.03.10,15:02
Môžete.
ďakujem za odpoveď