bobik
17.12.06,20:52
Prosím o radu. Manželka sa so mňou rozviedla. Žijeme spolu v jednej domácnosti. Mám dve deti. Syna - študenta na vysokej škole v piatom ročníku. Dcéru - zamestnanú asi od februára a teraz začala študovať externe vysokú školu. Exmanželka poberá na syna rodiné prídavky a daňový bonus. Ja platím celý byť - nájomné, inkaso, plyn a ostatné výdavky. Exmanželka sa však odmieta podielať na úhrade bytu. Vraj ja jej neplatím na deti, tak ona mi nie je nič dlžná. Sudca mi však pri rozvode na moju otázku koľko mám svojej ex platiť na deti povedal: "deti sú plnoleté a na štúdium a ostatne veci máte platiť im. Oni ako plnoleté sa majú už o seba postarať". Ja som ochotný im platiť dokonca aj dcére školu hoci študuje externe, ale pracuje za minimálnu mzdu. Keď mi manželka dá polovicu z výdavkov za byť budem platiť, teraz však z môjho platu na to nemám. (plat 12500 Sk, byt a iné výdavky spojené z bytom 7000 Sk, cestovné do práce 1000 Sk, iné, napr. mobil 600 Sk, poistka 500 Sk). Aj tak posielam synovi 300 Sk mesačne. A dcére 500 Sk na štúdium. Podľa akého zákon mi je manželka povinná prispievať na byt? A je vôbec povinná? Alebo čo mám robiť? Ďakujem vopred za radu.
Tweety
18.12.06,07:58
Prosím o radu. Manželka sa so mňou rozviedla. Žijeme spolu v jednej domácnosti. Mám dve deti. Syna - študenta na vysokej škole v piatom ročníku. Dcéru - zamestnanú asi od februára a teraz začala študovať externe vysokú školu. Exmanželka poberá na syna rodiné prídavky a daňový bonus. Ja platím celý byť - nájomné, inkaso, plyn a ostatné výdavky. Exmanželka sa však odmieta podielať na úhrade bytu. Vraj ja jej neplatím na deti, tak ona mi nie je nič dlžná. Sudca mi však pri rozvode na moju otázku koľko mám svojej ex platiť na deti povedal: "deti sú plnoleté a na štúdium a ostatne veci máte platiť im. Oni ako plnoleté sa majú už o seba postarať". Ja som ochotný im platiť dokonca aj dcére školu hoci študuje externe, ale pracuje za minimálnu mzdu. Keď mi manželka dá polovicu z výdavkov za byť budem platiť, teraz však z môjho platu na to nemám. (plat 12500 Sk, byt a iné výdavky spojené z bytom 7000 Sk, cestovné do práce 1000 Sk, iné, napr. mobil 600 Sk, poistka 500 Sk). Aj tak posielam synovi 300 Sk mesačne. A dcére 500 Sk na štúdium. Podľa akého zákon mi je manželka povinná prispievať na byt? A je vôbec povinná? Alebo čo mám robiť? Ďakujem vopred za radu.
Je to zákon o rodine. Povinná určite je.:)
Adria.ma
19.12.06,09:25
Predpokladám, že ste si dali spraviť aj majetkovo-právne vysporiadanie manželov. Tam súd určí, kto čo vlastní a nič v zlom, je mi strašne divné, čo s Tebou manželka nacvičuje. Ona nemôže stavať svoje rozhodnutia nad rozhodnutie súdu. Ak má námietky voči takémuto rozhodnutiu, nech podá nový návrh (resp. mala podať odvolanie) na určenie výšky výživného pre nezaopatrené plnoleté dieťa - syna. Na dcéru sa to nevzťahuje, nakoľko študuje externe a pracuje. Kto má prisúdený byt? Alebo ináč, predajte byt, rozdeľte si peniaze a choďte každý svojou cestou - zaobstarajte si bývanie zvlášť. .... Treba sa vhodným spôsobom brániť. Nie si vysvetľovať veci po svojom (manželka).
bobik
19.12.06,15:53
Majetkovo právne vysporiadanie ešte neprebehlo pretože sme sa rozviedli 9.9.2005. Predať byť nechce. Nemám však ja, ani ona na to, aby sme sa jeden od druhého odsťahovali. U mňa je to jasné. Nemám na druhý nájom tobôž na kúpenie hoci garsónky. Ona sa bráni plateniu časti bytu, pretože ona by na tom bola horšie ako ja. Ja som si teraz od 1.12. polepšil. Pracujem inde, ale stále to nie je ono. Ďík za pekné písmenká.
bobik
19.12.06,15:54
Nenašiel by som to skôr v Občianskom zákonníku a v Zákone bytoch?