Jozef Mihál
17.12.06,21:06
Zamestnávateľ zráža každý mesiac zamestnancovi zo mzdy príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie.

Počas roka 2005 šlo o sumy 800 Sk mesačne - a boli zamestnancovi zrazené za mesiace január až december 2005.

Od januára 2006 zamestnanec zvýšil výšku príspevku na 1000 Sk mesačne.

V ročnom zúčtovaní dane za rok 2006 sa ako nezdaniteľná časť uvedie suma 12000 Sk (lebo to je suma zrazená za mesiace január až december 2006) alebo suma 11800 Sk (lebo to je suma odvedená na účet správcovskej spoločnosti v čase od 1.1.2006 do 31.12.2006) ?
Jozef Mihál
17.12.06,20:18
Podľa § 11 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie atď. je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.

V ročnom zúčtovaní dane preto zamestnávateľ v uvedenom prípade zohľadní sumu príspevkov vo výške 11800 Sk, lebo to je suma, ktorá bola odvedená na účet príslušnej správcovskej spoločnosti v roku 2006.

Pripomíname, že podľa § 37 ods.1 zákona je zamestnanec povinný svoj nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti preukázať predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane vystaveným správcovskou spoločnosťou. Tento doklad je zamestnanec povinný priložiť do 15. februára 2007 k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane podľa § 38 zákona.

ZoDP_§11
ZoDP_§37
ZoDP_§38
Marta V
04.01.07,19:01
Prosím Vás a v prípade ak zamestnávateľ zrážal zamestnancovi príspevok 1 000,- Sk mesačne od januára do decembra 2006 a výplata za mesiac december 2006 bola 29. 12. 2006, to znamená, že príspevok za mesiac december bol odvedený 29. 12. 2006, zohľadníme sumu 12 000,- Sk? Ďakujem.
Jozef Mihál
04.01.07,20:54
Ak suma odvedená 29.12.2006 bola pripísaná na účet zamestnanca v správcovskej spoločnosti ešte do 31.12.2006, tak zohľadníte sumu 12000 Sk, pretože to je suma, odvedená a pripísaná na účet správcovskej spoločnosti v čase od 1.1.2006 do 31.12.2006.

Ak však suma Vami odvedená 29.12.2006 (čo bol piatok) "dorazila" na účet zamestnanca v správcovskej spoločnosti až v roku 2007, zohľadníte sumu len 11000 Sk.
Marta V
05.01.07,05:51
p. Mihál veľmi pekne ďakujem.
Ivča
21.02.07,06:46
Prosím Vás, keď sa prispieva zamestnancovi na DDS zo SF, priratáva sa táto suma v potvrdení o príjmoch do riadku 09 a môže sa uplatniť ako nezdaniteľná čiastka v ročnom zúčtovaní?
Jozef Mihál
21.02.07,06:57
V danom prípade ide o príspevok zamestnávateľa (zo SF). Táto suma zvyšuje základ dane zamestnanca (započítava sa do úhrnu zdaniteľných príjmov) a má byť započítaná jednak v riadku 01, jednak v riadku 10 "Potvrdenia".

Nakoľko to nie je príspevok zamestnanca (ale zamestnávateľa), neuplatní sa ako nezdaniteľná čiastka v ročnom zúčtovaní/daňovom priznaní.
Ivča
21.02.07,12:46
V danom prípade ide o príspevok zamestnávateľa (zo SF). Táto suma zvyšuje základ dane zamestnanca (započítava sa do úhrnu zdaniteľných príjmov) a má byť započítaná jednak v riadku 01, jednak v riadku 10 "Potvrdenia".

Nakoľko to nie je príspevok zamestnanca (ale zamestnávateľa), neuplatní sa ako nezdaniteľná čiastka v ročnom zúčtovaní/daňovom priznaní.

P. Mihál, ďakujem za odpoveď. Myslela som si to isté až kým som si tento príspevok nenahodila v mojom mzdovom programe a pri prezeraní zostáv som zistila, že v potvrdení o príjme za rok 2007 mi to započitáva do riadku 09 spolu s príspevkami na DDS, ktoré sa mi zrážajú zo mzdy. Volala som do VEMY a tam mi bolo povedané, že to tak má byť, že to je považované za príspevok zamestnanca a nie zamestnávateľa.
Jozef Mihál
21.02.07,14:05
Ako sa zariadite je na Vás, môj názor ste čítali.
vszpolz
28.02.07,08:27
Súhlasím s tým, ako to robí VEMA, príspevok zo SF je daný zamestnancovi a ten ho dáva ako svoj príspevok do DDS. Zamestnávateľ môže dávať zamestnancovi z nákladov (okrem toho čo dal zamestnancovi zo SF) do výšky 6 % zúčtovanej mzdy.
rennka
28.02.07,13:02
Neviem kam presne mam tuto svoju otazku zaradit, ale je to nezdanitelna ciastka na danovnika - 7968/mes, alebo 95676/rok (2007). Ako je to s uplatnenim tejto ciastky v pripade ciastocneho invalidneho dochodcu - davky nepobera, a invalidneho dochodcu - davky pobera. Mozu si tieto nezdanitelne ciastky uplatnit alebo nie? Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
02.03.07,19:00
spiel
05.03.07,08:39
A z riadku 9 na potvrdeni o prijme, mozem uplatnit sumu do RZD?
Zam. mi nepredlozila ziadne potvrdenie z poistovne, ze ma DDS. Okrem toho bola pocas roka vo viacerych PP, ale prispevok ma iba na jednom potvrdeni. Neuviedla DDS ani v ziadosti o RZD a nezaziadala si o zrazanie na DDS ani u sucasneho zamestnavatela (tzn. u mna).
Jozef Mihál
05.03.07,09:36
V žiadosti o vykonanie RZD zamestnanec uvádza príspevky na DDS, ktoré si platil sám. Ak mu príspevky na DDS zrážal zo mzdy nejaký zamestnávateľ, v žiadosti o vykonanie RZD sa takáto suma uvádzať nemusí a nemusí sa ani dokladovať potvrdením od samotnej správcovskej spoločnosti.

Sumu z riadku 9 "Potvrdenia o príjme" od iného zamestnávateľa preto akceptujte a zohľadnite v ročnom zúčtovaní dane.

Zodpovednosť v prípade chyby nesie zamestnávateľ, ktorý "Potvrdenie" vystavil.
spiel
05.03.07,10:24
Dakujem velmi pekne. Bola som u Vas na skoleni na Mliekarenskej. Bolo velmi uzitocne, ale predsa sa clovek stretne pri rocnych zuctovaniach s problemami, ktore sa nestihli prebrat a hlavne ich nepredvidal. Tak este raz velka vdaka za skolenia a DRAK-a.
milanr
15.03.07,11:16
Môže si zamestnanec - poberateľ predčasného starobného dôchodku uplatniť v RZD príspevky na DDS, ktoré mu zrážal zamestnávateľ ? Má aj poberateľ výsluhového dôchodku nárok na uplatnenie si NČZD na životné poistenie, ak si NČZD na daňovníka neuplatňuje?
Jozef Mihál
15.03.07,11:48
Môže si zamestnanec - poberateľ predčasného starobného dôchodku uplatniť v RZD príspevky na DDS, ktoré mu zrážal zamestnávateľ ?

Môže. Skutočnosť že daňovník poberá predčasný starobný dôchodok nijako neovplyvňuje nároky na zníženie základu dane o príspevky na DDS.


Má aj poberateľ výsluhového dôchodku nárok na uplatnenie si NČZD na životné poistenie, ak si NČZD na daňovníka neuplatňuje?

To isté ako predošlá odpoveď.

Poberatelia starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov a výsluhových dôchodkov sú znevýhodnení pri možnosti uplatniť si nezdaniteľnú časť na daňovníka ale to je jediná ich diskriminácia pri uplatňovaní nezdaniteľných častí.
ekoqmzdy
22.02.08,12:15
ak zamestnanec donie potvrdenie o príjmoch k ročnému zúčtovaniu daní pre nového zamestnávateľa, a je tam vyčíslené zrazené DDP za zamestnanca, či je potrebné doložiť aj potvrdenie od príslušnej poisťovne.
2. ak si uplatňoval poistenie /DDP,životné, účelové/v roku 2005,2006 či si musí daňovník uplatniť poistenie aj v roku 2007, alebo môže prerušiť
Jozef Mihál
08.03.08,20:19
1. Ak iný zamestnávateľ na "Potvrdení" uviedol, že zamestnancovi boli zrážané príspevky na DDS, nie je potrebné, aby na tieto príspevky zamestnanec dokladal potvrdenie od príslušnej DDS.

2. Ak si zamestnanec uplatňoval životné poistenie v predošlých rokoch, nemusí si ho uplatňovať aj za rok 2007.