filka
18.12.06,06:09
Minulý týždeň nám prišlo zo Soc. poisťovne oznámenie o vykonaní kontroly odvodu poistného (na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania, príspevku poistného v nezamestnanosti, príspevku do garančného fondu a na sociálne poistenie).V oznámení je uvedené, že budú kontrolovať konkrétne obdobie – od 1.1.2002 do 31.12.2003... resp. sociálne poistenie v období od 01.01.2001 do 31.12.2003.
Hneď na to sme tam volali na SP, a zodpovedný zamestnanec čo to oznámenie posielal nám „poradil“ ,aby sme sa odvolali na to, že určité roky dozadu SP nie je oprávnená kontrolovať. Že oni to ani nechcú kontrolovať, ale majú taký príkaz atď. a že si máme napísať proti tejto plánovanej kontrole odvolanie, a v ňom sa odvolať na nejaký paragraf zákona o zamestnanosti, ktorý hovorí niečo o premlčaní pohľadávok týchto odvodov atď.
No len sme otvárali oči, že aké to „vzácne“ rady nám dali.
Chcem sa spýtať či vie niekto v tejto veci poradiť; našla som niečo v zákone o SP č. 461/2003 - § 277, ktorý hovorí o tom, že v určitých prípadoch sa použijú ustanovenia práv. predpisov platných do 31.12.2003. Čiže tam, napríklad keby išlo o vymáhanie príspevku na poistenie v nezamestnanosti podľa vtedajšieho zák. 387/1996 o zamestnanosti - §126 – vymáhanie príspevku na poistenie v nezamestnanosti – že je to možné len do troch rokov odo dňa splatnosti príspevku...Neviem čo mali na mysli, som z toho jeleň o čo im vlastne ide.
A vôbec takéto praktiky...
Prosím poraďte!
Dana K.
18.12.06,07:03
Nám tiež raz takto prišla kontrola a kontrolovali asi 5 alebo 6 rokov dozadu. Tiež som sa vtedy čudovala, či to môžu až toľko rokov dozadu,ale žiadne odvolanie nám vtedy neporadili. Našťastie bolo všetko v poriadku a nakoniec som aj rada,že to skontrolovali, aspoň mám istotu, že to bolo dobre urobené.:)
mgm
18.12.06,07:22
Ja som mala kontrolu SP v septembri tohoto roku. Kontrolovali 10 rokov. Čo sa týka fondu v nezamestnanosti sme podpísali nejaké tlačivo, ktoré nám dala p. kontrolórka, kde sme podpísali, že dávame námietku. Fond v nezamestnanosti kontrolovala len od toho času, keď sme odvádzali finančné prostriedky im /SP/.

Myslím si, že je to aj správne, že oni by vlastne nemali kontrolovať niečo, čo mal kontrolovať Úrad práce /alebo neviem, ako sa tá inštitúcia volala/ a dávať ešte nejaké pokuty.

Pani bola veľmi príjemná, všetko bolo pripravené v šanonoch, len sme odškrtali každý mesiac a o 2 hodiny sme nemali čo robiť. Mne ta príprava trvala asi 3 dni, pokiaľ som to všetko dala dokopy.

Prajem príjemnú prácu a nech to dobre dopadne
tinaM
18.12.06,08:03
V súvislosti s kontrolou v SP sa chcem opýtať, či ste nemali podobný problém. Môj zákazník poctivo odvádzal aj do Slovenskej poisťovne , potom do Soc.poisťovne zákonné poistenie za zamestnancov vo výške 3 promile za mesiac, čo zodpovedá jeho činnosti ktorú vykonával a v súvislosti s touto činnosťou aj zamestnával. Po kontrole mu vyčíslili nedoplatok z tohto poistenia a následne pokutu. Vytkli mu, že keď má v živnostenskom liste aj stavebnú činnosť, mal odvádzať 7 promile. Pritom túto činnosť nikdy nevykonával. Do živnostenského listu si predsa môžem zapísať čo chcem a pritom to nemusím vykonávať. Veď to si mohli prečítať aj z pracovnej zmluvy na akú prácu bol zamestnanec prijatý. :confused:
Monča
18.12.06,08:36
My sme už po kontrole. Od roku 2002 do 30.6.2006. Výsledkom sú 4 protokoly. Zvlášť FZ a GF, keď sa odvádzalo ešte na ÚP, zvlášť odvody do SP, zvlášť zákonné poistenie a zároveň skontrolovali aj FO - SZČO. Našli nám dokonca preplatok 4,-Sk na FZ a GF, nejaké penále za 1-2 dni omeškania, ale keďže nedosiahli výšku 100,- Sk, nevymáhajú sa. Čo sa týka tých promile, my sme odvádzali vždy 3, v ŽL máme aj výrobu, kde sa používajú kovy - výroba kovových konštrukcií, tak sme v tých štvrťrokoch, keď sa vyplácali mzdy výrobným robotníkom, odviedli 6 promile, museli sme podať opravný výkaz, že máme odvádzať iba 3 podľa prevažujúcej činnosti a podľa OKEČ prevažujúcej činnosti, a tak sme mali preplatok. Ak by ste boli stavebná firma, tak by to asi bolo v poriadku, išlo by o prevažujúcu činnosť. Záleží od toho, aké OKEČ ste uvádzali na výkaze.
tinaM
18.12.06,09:22
Veď práve o to ide. Nikdy túto činnosť nevykonával a ani OKEČ neuvádzal. Je to len preto, lebo v živnostenskom liste má uvedenú túto činnosť, a čo keď ju vykonával !!! Pritom sa to dá zistiť aj iným spôsobom, z čoho má príjmy.
medulina
25.01.07,12:08
Nikto neodpovedal na úvodný prísevok...
Ja som oznámenie o vykonaní kontroly prebrala včera, treba si dohodnúť deň kontroly vo februári 2007. Kontrolovať budú od 03/1998 do 12/2006.
Naozaj neviete o žiadnom odvolaní, "obídení", aspoň za tie "staré roky"?
Už dnes viem, že sme napr. neodvádzali príspevky načas...
Muška
25.01.07,12:34
veva125
25.01.07,13:06
kontrolovať môžu 10 rokov dozadu