galmar
18.12.06,07:15
potrebovala by som radu, ci je ok, ak manzel, ktory pocas roka skoncil podnikanie, mi na podnikanie uz ako sukromna osoba preda nakladne auto za zostatkovu hodnotu.
nebudu mat danovaci s tym problem?

vdaka
tinaM
18.12.06,07:39
Automobil bol v čase ukončenia živnosti preradený do osobného užívania. Pokiaľ nemáte vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo, auto je majetkom oboch. Nevidím dôvod uskutočňovať predaj medzi manželmi.
Monika Kováčová
18.12.06,07:41
...mi na podnikanie uz ako sukromna osoba preda nakladne auto za zostatkovu hodnotu.


Ak súkromná osoba niečo predáva nemôžeme hovoriť o zostatkovej hodnote.
A o tom BSM je to pravda, automobil je majetkom oboch.
galmar
18.12.06,08:15
takze staci uz len urobit prepis na dopr.inspektorate z manzela na manzelkinu firmu?

a kym nebude urobeny prepis tak mozem uctovat nahrady-za pouzivanie sukr.automobliu na podnikanie,ze?
tinaM
18.12.06,08:31
takze staci uz len urobit prepis na dopr.inspektorate z manzela na manzelkinu firmu?

a kym nebude urobeny prepis tak mozem uctovat nahrady-za pouzivanie sukr.automobliu na podnikanie,ze?
Podľa § 148a ObčZ stačí ak sa napíše súhlas manžela na použitie auta v bezpodielovom spoluvlastníctve na podnikanie manželky. Rozhodnutie jedného z manželov o tom, že bude podnikať, v rámci ktorého bude používať automobil v BPSV sa bezprostredne dotýka práv a povinností druhého manžela. Nie je podstatné akou formou bude manželka podnikať. Ona si ho buď vloží do podnikania, alebo nie. Podľa toho si bude uplatňovať výdavky.
galmar
18.12.06,09:21
ak si chcem toto nakladne auto teda vlozit do podnikania, v akej hodnote ho mam vlozit?
je mozne ho vlozit v zostatkovej hodnote aka bola pri vyradeni pri ukonceni podnikania manzela a potom odpisovat?
tinaM
18.12.06,10:10
ak si chcem toto nakladne auto teda vlozit do podnikania, v akej hodnote ho mam vlozit?
je mozne ho vlozit v zostatkovej hodnote aka bola pri vyradeni pri ukonceni podnikania manzela a potom odpisovat?
Áno. V odpisovaní by som pokračovala ako v ďalších rokoch. Napr. ak bolo auto odpisované 3 roky u manžela, u manželky sa bude odpisovať už len rok.