bredikova
18.12.06,08:01
Potrebujem nejakú širšú informáciu. Mám ponuku účtovať stomatológa. Ale vôbec neviem ako je to s ich licenciou a pridelením IČO a DIČ. Kto prideluje licenciu? Kto IČO? A DIČ? On by totož chcel už od januára 2007 zamestnanávať sestričku. Vie mi niekto poradiť , kde by som získala informácie alebo ak už niekto mal skúsenosti , prosííííím poraďte.:confused:
chlap
18.12.06,10:16
Stomatológ podniká na základe povolenia vydávaného samosprávnym krajom. K vydaniu tohto povolenia potrebuje licenciu na výkon praxe lekára, ktoré vydáva Komora zubných lekárov.

Na základe povolenia vydaného samosprávnym krajom zubárovi pridelí IČO štatistický úrad SR.

Na základe potvrdenia o pridelení IČO pridelí daňový úrad DIČ.

Opísal som prípad, keď zubár podniká ako fyzická osoba - podnikateľ.

_________________

Stáčí ? Alebo ešte potrebuješ doplňujúce info ?
Braňo
18.12.06,10:26
V prípade zamestnávania sestričky postupuje normálne podľa Zákonníka práce, ale predtým by si mal dohodnúť zmluvy s poisťovňami.
bredikova
18.12.06,10:36
Stomatológ podniká na základe povolenia vydávaného samosprávnym krajom. K vydaniu tohto povolenia potrebuje licenciu na výkon praxe lekára, ktoré vydáva Komora zubných lekárov.

Na základe povolenia vydaného samosprávnym krajom zubárovi pridelí IČO štatistický úrad SR.

Na základe potvrdenia o pridelení IČO pridelí daňový úrad DIČ.

Opísal som prípad, keď zubár podniká ako fyzická osoba - podnikateľ.

_________________

Stáčí ? Alebo ešte potrebuješ doplňujúce info ?


Veľmi pekne ďakujem. Ešte malú otázočku. Sú v účtovníctve stomatológov nejaké špecifické prípady, na ktoré sa mám pripraviť ? :p ;)
chlap
18.12.06,12:46
Veľmi pekne ďakujem. Ešte malú otázočku. Sú v účtovníctve stomatológov nejaké špecifické prípady, na ktoré sa mám pripraviť ? :p ;)

:) Jedine ak to, že zubár nebude rozlišovať súkromné a firemné platby platobnou kartou - samozrejme, že ak si ho "vychováš" tak, aby to rozlišoval, tak to budeš mať jednoduchšie. :D

Tiež sa mi zdá, že zubári majú pomerne veľa hotovostných platieb, takže tam bude trochu viac roboty s pokladňou a príjmovými dokladmi ako u bežných lekárov.

Inak tam nevidím veľa špecifických problémov, ktoré robia účtovanie pre zubára zložitejším.
Braňo
18.12.06,12:50
Pri vystavení faktúry na poisťovňu vždy chodí odkontrolovaná suma potvrdená poisťovňou - na túto sumu treba znížiť hodnotu vystavenej faktúry.
Viera.M.
24.12.06,18:54
:) Jedine ak to, že zubár nebude rozlišovať súkromné a firemné platby platobnou kartou - samozrejme, že ak si ho "vychováš" tak, aby to rozlišoval, tak to budeš mať jednoduchšie. :D

Tiež sa mi zdá, že zubári majú pomerne veľa hotovostných platieb, takže tam bude trochu viac roboty s pokladňou a príjmovými dokladmi ako u bežných lekárov.

Inak tam nevidím veľa špecifických problémov, ktoré robia účtovanie pre zubára zložitejším.
Napadlo v súvislosti s účtovaním hotovostných platieb... majú svoj softvér, v ktorom "zachytávajú" návštevu pacienta, jeho ošetrenie a dá sa z neho "vytiahnuť" priebežne denne, koľko platieb zúčtovali v hotovosti...
bredikova
25.12.06,09:36
Všetkým Vám pekne ďakujem. Dúfam, že to účtovanie pôjde bez problémov.
Šťastné a veselé.
Viera.M.
25.12.06,12:27
Všetkým Vám pekne ďakujem. Dúfam, že to účtovanie pôjde bez problémov.
Šťastné a veselé.
Pekné a pokojné aj Tebe. Držím palce, isteže pôjde, prečo by nešlo. Veď sme tu aj my všetci na tejto stránke:)Pomôžeme ak bude treba, radou...
DanielaSL
03.01.09,20:48
Nemáte náhodou niekto skúsenosť s účtovaním stomatológa , ktorý si založil s.r.o.? Mám ponuku a rada by som sa trochu vopred na to pripravila.
DanielaSL
06.01.09,12:58
Posúvam....
Stefan2005
06.01.09,13:46
Nemáte náhodou niekto skúsenosť s účtovaním stomatológa , ktorý si založil s.r.o.? Mám ponuku a rada by som sa trochu vopred na to pripravila.

... potvrdzujem to, čo je uvedené v príspevku #5 :)
Zoltán Kovács
06.01.09,13:58
Nemáte náhodou niekto skúsenosť s účtovaním stomatológa , ktorý si založil s.r.o.? Mám ponuku a rada by som sa trochu vopred na to pripravila.

Účtujem lekárku, ktorá prevádzkuje ambulanciu ako s.r.o. Kľudne sa pýtaj, ak niečo nie je jasné.
DanielaSL
06.01.09,14:38
Ďakujem Zolee, prvé sa chcem opýtať, musí mať vo svojej s.r.o. pracovnú zmluvu, alebo stačí ,aby bol len konateľom a odvody si poriešil ako dobrovoľný platca? Je to moja prvá s.r.o. ktorú začnem účtovať od jej založenia, čo by si mi doporučoval..na čo sa treba zamerať, alebo v čom si ho treba vychovať.... ? Absolútne sa účtovníctvu nerozumie....
Zoltán Kovács
06.01.09,14:57
Ďakujem Zolee, prvé sa chcem opýtať, musí mať vo svojej s.r.o. pracovnú zmluvu, alebo stačí ,aby bol len konateľom a odvody si poriešil ako dobrovoľný platca? Je to moja prvá s.r.o. ktorú začnem účtovať od jej založenia, čo by si mi doporučoval..na čo sa treba zamerať, alebo v čom si ho treba vychovať.... ? Absolútne sa účtovníctvu nerozumie....

V tomto konkrétnom prípade je potrebná pracovná zmluva, nakoľko je "zodpovedný zástupca" v obore. T.j. ak s.r.o. nebude mať zubára zamestnanca, nemôže vykonávať túto činnosť.

V prvom rade treba ho naučiť aby nemiešal jablka s hruškami. Potom nejako mu vysvetliť, že s.r.o. je samostatná "osoba", a nemôže sa správa ako keď ešte bol szčo.