martina_j
18.12.06,08:29
Ahojte, chcela by som vytvorit rezervy na audit za tento rok 2006, podla mna ide o zakonne rezervy, takze by sa to malo povazovat za danove naklady. Na zaklade info od auditorky by mal audit stat od 40-50 tis.SK. Vytvorila by som rezervu na 50 tis.SK Potrebujem nejaky pisomny podklad aby som mohla vytvorit tuto rezervu?
Tweety
18.12.06,08:35
Ahojte, chcela by som vytvorit rezervy na audit za tento rok 2006, podla mna ide o zakonne rezervy, takze by sa to malo povazovat za danove naklady. Na zaklade info od auditorky by mal audit stat od 40-50 tis.SK. Vytvorila by som rezervu na 50 tis.SK Potrebujem nejaky pisomny podklad aby som mohla vytvorit tuto rezervu?Je to zákonná rezerva podľa §20 Zákon o dani z príjmu,doklad potrebuješ, môže to byť zmluva....
Braňo
18.12.06,08:36
A urobil by som aj rezervu na nevyčerpané dovolenky :cool:
martina_j
18.12.06,08:44
a ked nemam zmluvu? postaci email dohovor? asi nie, ze?
Tweety
18.12.06,08:46
a ked nemam zmluvu? postaci email dohovor? asi nie, ze?NA auditovanie je potrebné mať podpísanú zmluvu.:)
Milan Benka
18.12.06,09:03
Ahojte, chcela by som vytvorit rezervy na audit za tento rok 2006, podla mna ide o zakonne rezervy, takze by sa to malo povazovat za danove naklady. Na zaklade info od auditorky by mal audit stat od 40-50 tis.SK. Vytvorila by som rezervu na 50 tis.SK Potrebujem nejaky pisomny podklad aby som mohla vytvorit tuto rezervu?

Rezerva sa tvorí na základe zásady opatrnosti. Oceniť ju môžeš odhadom ( v prípade, že ešte nemáš uzatvorenú zmluvu s auditorom a teda nepoznáš presnú výšku)
martina_j
20.12.06,15:37
takze zauctujem 50.000,- na 552/ 451 ??
moze niekto namietat ze som si to zle odhadla?

v paragrafe 20, zdp, ods 9 su vymenovane iba zakonne rezervy ze?

459 sú ostatné rezervy - tie nie su danovým výdavkom, ze?

dik
Milan Benka
20.12.06,19:36
takze zauctujem 50.000,- na 552/ 451 ??
moze niekto namietat ze som si to zle odhadla?

v paragrafe 20, zdp, ods 9 su vymenovane iba zakonne rezervy ze?

459 sú ostatné rezervy - tie nie su danovým výdavkom, ze?

dik

Rezerva na audit je krátkodobá: 552/323
brikina
12.02.07,04:26
Prosím a ak vytváram rezervu na dobropis, tak sumu mínusom (napr: -1500,-Sk) účtujem 323/6xx ?
Dakujem
brikina
12.02.07,09:24
Prosím a ak vytváram rezervu na dobropis, tak sumu mínusom (napr: -1500,-Sk) účtujem 323/6xx ?
Dakujem

....................................
martinez
12.02.07,10:26
Prosím a ak vytváram rezervu na dobropis, tak sumu mínusom (napr: -1500,-Sk) účtujem 323/6xx ?
Dakujem

Podla mna nie. Ak uctujes o dodavatelskom dobropise, ja by som uctoval 323/552(554).
brikina
13.02.07,08:51
Podla mna nie. Ak uctujes o dodavatelskom dobropise, ja by som uctoval 323/552(554).

ale ja uctujem svoj dobropis, mnou vydaný.
Gabi03
16.02.07,13:32
Z toho novoročného zhonu som už mimo. Je tvorba rezerv bonusy pre odberateľa, ktorý nám on fakturuje daňovo uznaným ako nevyfakturované dodávky a služby alebo sú to nedaňové náklady. Prosím súrne :mee:
Tweety
16.02.07,13:46
Z toho novoročného zhonu som už mimo. Je tvorba rezerv bonusy pre odberateľa, ktorý nám on fakturuje daňovo uznaným ako nevyfakturované dodávky a služby alebo sú to nedaňové náklady. Prosím súrne :mee:
Sú to zákonné rezervy.
plavčík
20.02.07,07:56
Rezerva na audit je krátkodobá: 552/323

takže ak som v roku 2005 vytvoril rezervu na audit 552/323
a prišla mi fa za audit 518/321
uhradím ju 321/221
rozpusím rezervu 323/652

je to tak správne
Tweety
20.02.07,08:09
takže ak som v roku 2005 vytvoril rezervu na audit 552/323
a prišla mi fa za audit 518/321
uhradím ju 321/221
rozpusím rezervu 323/652

je to tak správne
Nie som Milan, ale odpoviem, je to správne, pre rok 2006 túto R ešte rozpúšťame cez výnosy.
twins
22.02.07,09:41
ahojky prosím ťa aj rezerva na nevyfakt. dodávky ktoré budú spravené v roku 2007 ale zmluva je podpísaná v roku 2006 a aj je všetko vyfakturované takže platí ako píšeš aj pre teno prípad: 552/ 323 v roku 2006 a v roku 2007 323/652 = ID a ked faktura tak normál naklad zas?? 518 800/321 ???
pochopila som to OKY ci nie, díky
Tweety
22.02.07,09:51
ahojky prosím ťa aj rezerva na nevyfakt. dodávky ktoré budú spravené v roku 2007 ale zmluva je podpísaná v roku 2006 a aj je všetko vyfakturované takže platí ako píšeš aj pre teno prípad: 552/ 323 v roku 2006 a v roku 2007 323/652 = ID a ked faktura tak normál naklad zas?? 518 800/321 ???
pochopila som to OKY ci nie, díky
R na nevyfakturované dodávky roku 2006 účtujeme priamo na náklady, ktorých sa týka, oproti účtu 326. Príklad 518AE/326 .V roku 2007 rozpustenie R už neúčtujeme cez 652.( Nové postupy účtovania rezerv). V roku 07 bude účtovanie fa 326/321.
Gabi03
05.03.07,07:37
Sú rezervy vytvorené na záručné opravy (na 3 roky rozdelené po rokoch) zákonné rezervy podľa zákona o dani z príjmov alebo sú daňovo neuznané náklady?
Prosím súrne. Ď
Tweety
05.03.07,07:41
Sú rezervy vytvorené na záručné opravy (na 3 roky rozdelené po rokoch) zákonné rezervy podľa zákona o dani z príjmov alebo sú daňovo neuznané náklady?
Prosím súrne. Ď
Nie sú uznaným výdavkom podľa § 20 Zákona o dani z príjmov.
mysimis
05.03.07,07:45
Firma A má spísanú zmluvu o dlhodobej spolupráci s firmou B. Firma A mala platiť od 10/06 firme B sumu 10000 EUR, ale z dôvodu platobnej neschopnosti nezaplatila za rok 2006 nič. Môžem vytvoriť rezervu na základe uvedenej zmluvy pre firmu A? Bude daňovo uznaná?
mysimis
05.03.07,08:16
Firma A má spísanú zmluvu o dlhodobej spolupráci s firmou B. Firma A mala platiť od 10/06 firme B sumu 10000 EUR, ale z dôvodu platobnej neschopnosti nezaplatila za rok 2006 nič. Môžem vytvoriť rezervu na základe uvedenej zmluvy pre firmu A? Bude daňovo uznaná?

:mee: :mee: :mee: prosím o pomoc.....
Gabi03
05.03.07,08:24
Firma A má spísanú zmluvu o dlhodobej spolupráci s firmou B. Firma A mala platiť od 10/06 firme B sumu 10000 EUR, ale z dôvodu platobnej neschopnosti nezaplatila za rok 2006 nič. Môžem vytvoriť rezervu na základe uvedenej zmluvy pre firmu A? Bude daňovo uznaná?

Skôr otázka by mala znieť, kedy nastalo zdaniteľné plnenie? Boli v roku 2006 poskytnuté služby alebo tovar? Ak áno, na základe faktúry, prípadne zmluvy by sa dátumom plnenia v roku 2006 už malo dostať do nákladov. Nie je podstatné, či tieto služby/tovar bol zaplatený. (Teda ak hovoríme o právnickej osobe.)
mysimis
05.03.07,08:54
Skôr otázka by mala znieť, kedy nastalo zdaniteľné plnenie? Boli v roku 2006 poskytnuté služby alebo tovar? Ak áno, na základe faktúry, prípadne zmluvy by sa dátumom plnenia v roku 2006 už malo dostať do nákladov. Nie je podstatné, či tieto služby/tovar bol zaplatený. (Teda ak hovoríme o právnickej osobe.)

služby boli poskytnuté už v r. 2006, ale fakturované to nebolo, lebo zmluva je postavená tak, že na základe zmluvy o spolupráci mala firma A platiť firme B bez vyzvania ku koncu októbra, novebmra a decembra.Jedná sa o 2 s.r.o.
Gabi03
05.03.07,08:56
Ak boli služby poskytnuté v roku 2006, zdaniteľné plnenie nastalo v roku 2006 a teda to musí ísť do nákladov roku 2006. Ja by som to určite spravila tak, že na základe zmluvy by som zaúčtovala interným dokladom náklady oproti záväzkom - ešte v roku 2006. A potom nemáš dôvod tvoriť rezervy. Bez ohľadu na to, či tie služby boli zaplatené alebo nie.
mysimis
05.03.07,09:07
Gabi, dostala som usmernenie od auditorskej firmy, aby som zaúčtovala rezervy. Žiaľ s touto problematikou nemám skúsenosti, prečítala som tu na porade mnoho príspevkov, ale mám z toho ešte väčší zmätok a neviem ako na to.
Gabi03
05.03.07,09:13
Hm, je mi to divné, nakoľko rezervy sa tvoria v tom prípade, ak náklady súvisia s rokom 2006, nie je žiaden doklad o výške záväzku a dá sa iba spoľahlivo odhadnúť. Ale keďže ste mali zmluvu, výška tam isto bola udaná, takže aj tak by som to účtovala aj keď nie cez ostatné záväzky - 325 alebo nevyfakturované dodávky - 326, tak isto na výdavky budúcich období - 383. Nerozumiem tomu, prečo audit.firma to chce dať do rezerv. Dali aj nejaké vyjadrenie dôvodu?
No ale s neznámymi audítormi sa hádať nebudem, takže prinajhoršom to zaúčtuješ ako 552,554,574,584 - podľa charakteru na rezervy oproti 323 alebo 451,459 rezervy krátkodobé, dlhodobé.
Isto to chceš dať do rezerv? :eek:
mysimis
05.03.07,09:18
Nie som ani ja presvedčená o tom, že by sa mala tvoriť rezerva. Podľa mňa je to záväzok, ale tam mám s jeho zaúčtovaním tiež problém, lebo firma je platiteľom dph. Vôbec neviem čo s tým.
Gabi03
05.03.07,09:22
Uf, DPH... tak to je trochu aj komplikovanejšie. Obe firmy sú platcovia DPH? Ak áno, od tej, čo poskytuje službu už by som určite pýtala faktúru, ako daňový doklad k DPH na základe §71 ods. 1 zákona o DPH č. 222/2004 a násl. Čo ty na to?
Z hľadiska dane z príjmu, čiže nákladov, by som to určite dala interným dokladom do nákladov 2006 oproti nejakému záväzku.
kalkulka
05.03.07,09:27
Ak vám neboli vyfakturované služby, tak by som tvorila rezervu v tom prípade, ak by som nevedela výšku faktúr, ktoré by mali byť pojaté do nákladov r. 06. Ak vieš presnú sumu, tak na nevyfakturované dodávky. Audítori majú pravdu. Ale zaujímalo by ma, ako je postavená zmluva. Kedy sa vlastne tie služby majú vyfakturovať? Vyzerá to totiž ako keby malo ísť o opakované plnenie.
mysimis
05.03.07,09:39
V podstate nejde o opakované plnenie. Jedná sa o to, že ak firma A nevyťaží určité množstvo suroviny, zaplatí firme B sumu xxx + príslušnú DPH. Firma A nevyťažila surovinu ani v X, ani v XI a ani v XII. Ako mám toto zaúčtovať vo firme A?
kalkulka
05.03.07,09:50
A ako je tento poplatok definovaný v zmluve?
mysimis
05.03.07,09:55
V prípade, že účastník II nevyťaží mesačne min.xxx ton suroviny, je povinný zaplatiť účastníkovi I mesačne vždy k 5. dňu nasledujúceho mesiaca protihodnotu takto určeného min. množstva vyťaženej suroviny v jednotkovej cene xy EUr za tonu a príslušnú DPH. Túto podmienku účastníci dojednávajú pre prípad, že účastník II z príčin a dôvodov na jeho strane nebude vykonávať ťažbu suroviny vôbec alebo v možstve menšom ako xxxx ton mesačne. Ak toto vyúčtovanie nevykoná je povinný zaplatiť účastníkovi I. zmluvnú pokutu vo výške dvojnásobku úroku z omeškania.
Gabi03
05.03.07,10:00
Hehe, pekne sa to zamotáva. Takže tu by som využila možnosť § 75 ods. 3 vyhotovenie faktúry v mene a na účet platiteľa za splnenia zákonom daných podmienok. Z hľadiska DPH by som ich čo najskôr vystavila, a podala opravné DP k DPH. Ďalej zaúčtovala faktúry, čím sa náklady dostanú do 2006 ale vytvorila rezervu (ak výška nie je známa) na tie zmluvné pokuty.
mysimis
05.03.07,10:07
Lenže firma A nedoručila fime B žiadne vyúčtovanie.
Gabi03
05.03.07,10:12
Podľa mňa to ešte nevylučuje povinnosť zaplatiť to min. množstvo za nevyťaženie. To vyúčtovanie sa skôr vzťahuje na tú pokutu... mi to tak znie.
kalkulka
05.03.07,11:09
V tomto prípade mi akosi vždy z uvedeného vychádza, že je to nejaká sankcia za nedodržanie vyťaženého množstva, čiže nedodržanie zmluvy. A v ďalšom súhlasím s Gabi03.
Gabi03
05.03.07,11:12
V tomto prípade mi akosi vždy z uvedeného vychádza, že je to nejaká sankcia za nedodržanie vyťaženého množstva, čiže nedodržanie zmluvy. A v ďalšom súhlasím s Gabi03.

Áno, ale prečo potom z toho pýtajú aj DPH? To mi nejde do hlavy.
mysimis
05.03.07,11:19
Veď práve pre tú DPH si s tým neviem rady.
kalkulka
05.03.07,11:28
To prvé, to by som považovala za nejaký poplatok za nevyťažené množstvo, preto tam hovoríme o DPH. A to druhé, to by bola zmluvná pokuta a tam sa DPH nevyčísľuje. Ale zo zmluvy ti vyplýva povinnosť toho 5-tého zaplatiť a preto by si mohla využiť možnosť vystaviť fa za vášho obchodného partnera.
Fakt by bolo potrebné upraviť zmluvu a presne konkretizovať, čo to je ten prvý poplatok. Ja by som to považovala za určité odškodné. Ak by si tento poplatok účtovala na 548, tak s DPH. Ak na 544, tak bez DPH. Ide iba o to, správne vyšpecifikovať. Tá zmluvná určite bez DPH a na 544.
mysimis
05.03.07,11:31
Kalkulka, ešte raz ďakujem za pomoc.