misa
18.12.06,08:57
Mám nasledovný problém, sme slovenská firma "A" platitelia DPH. Iný slovenský platca DPH "B" si u nás objednal prácu s plošinou - fyzicky bola práca vykonávaná v ČR na nehnuteľnosti, takže miestom plnenia je ČR. Platiteľ "B" bude túto prácu spolu s inými vecami fakturovať do Čiech, takže celkovo prenesie povinnosť zaplatiť daň na českého odberateľa platiteľa DPH v Čechách. Môže "A" fakturovať "B" bez DPH??? Alebo sa musí v čechách registrovať???
Vladimír Ozimý
18.12.06,08:50
no ja som tento problém riešil ale s tým že mi ako SR firma sme poskytli službu nemeckej firme v čechách na hnuteľnom majetku...je to ten istý jav...podľa mňa vám vzniká povinnosť registrovať...ale my sme sa tiež neregistrovali pretože som bol na školení a že vraj pokiaľ sa firma zo zahraničia neregistruje v tej danej krajine nemá možnosť táto krajina postihnúť firmu :) tak sme to vystavili s dph slovenskou...u nas išlo o vynimočný prípad v prípade ak to bežne vykonávate asi by bolo lepšie sa registrovať
Ninna
08.01.07,14:47
Prosím Vás riešim problémako mám klasifikovať inštalatérske práce, zváračske práce s miestom plnenia v ČR- ako dodanie tovaru s inštaláciou alebo ako službu?
nina100
08.01.07,15:44
Ak vykonávate tieto práce pre odberateľa v ČR a ten je identifikovaný pre daň v ČR - brala by som to ako služby vztahujúce sa na nehnuteľnosť, kde miestom dodania tejto služby je ČR.
Ninna
08.01.07,16:02
A pokiaľ dodám službu do ČR na nehnuteľnosti môžem fa bez dph a povinnosť zaplatiť daň preniesť na objednávateľa?
Faktúru môžem vystaviť v českých korunách?
Milan Benka
08.01.07,16:12
A pokiaľ dodám službu do ČR na nehnuteľnosti môžem fa bez dph a povinnosť zaplatiť daň preniesť na objednávateľa?
Faktúru môžem vystaviť v českých korunách?

Ak faktúrujete takúto službu českému platiteľovi DPH, prenášate daňovú povinnosť na odberateľa.
nina100
08.01.07,16:13
Myslím, že faktúru vystavíš bez DPH s tým, že odviesť daň v ČR má český odberateľ.
Možes faktúrovať v českých korunách, je to vecou dohody, aj v EUR.
nina100
08.01.07,16:14
Benka bola skôr
Milan Benka
08.01.07,16:20
Benka bola skôr
mimotemy bol ....
Ninna
08.01.07,16:23
Prosím Vás
a pokiaľ vykonávam služby v ČR a tam popri práci si kúpim napr.meter. Je to daňovo uznaný výdavok a do ceny vstupuje aj dph?
nina100
08.01.07,16:30
mimotemy bol ....


veeeeeeeelmi sa ospravedlnujem...:)
nina100
08.01.07,16:31
Myslím, že je to daňovo uznaný výdavok a do nákladov vstupuje aj s ceskou DPH.
Milan Benka
08.01.07,16:41
V prípade, že tej činnosti je tam viac a pracovné pomôcky by dosahovali zaujímavú sumu, možno by stálo za úvahu stať sa platiteľom DPH v ČR.
Ninna
09.01.07,07:59
Myslím, že je to daňovo uznaný výdavok a do nákladov vstupuje aj s ceskou DPH.
a prepočítané v deň nákupu kurzom NBS na Sk?
nina100
09.01.07,08:50
Ja to prepočítavam dňom vyúčtovania, kedy ten doklad zúčtujem - kurzom NBS platným pre tento deň.
Mám doklady zo zahraničia, ktoré mi zamestnanci prinesú aj po týždni, pretože sa vracajú z ciest. Kedy tie doklady vyúčtujem a zaúčtujem.
Ninna
09.01.07,08:53
a beriete kurz stred-teda priemer?
Milan Benka
09.01.07,08:54
a beriete kurz stred-teda priemer?

NBS zadáva iba jeden kurz.
Vladimír Ozimý
09.01.07,10:41
no čo sa týka tej českej DPH ta vstupuje do ceny s DPH ak nie ste registrovaný v ČR za platiteľa inak by som to s DPH do ceny nedával pretože si ju nárokujem v ČR (to len taká úvaha)
Ninna
09.01.07,10:45
Nie sme registrovaný pre daň v ČR a boli to len drobné nákupy réžie pri vykonávaní služby- inštalačné práce. Rada by som to dala do výdavkov OZD v Sk tak pátram ako to tam v JÚ dostať.
nina100
09.01.07,10:49
V prípade, že tej činnosti je tam viac a pracovné pomôcky by dosahovali zaujímavú sumu, možno by stálo za úvahu stať sa platiteľom DPH v ČR.

alebo je možnosť refundácie DPH z ČR prostredníctvom agentov, kedy nemusíte byť zaregistrovaný.
na margo.