vinea
18.12.06,10:04
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:
doporučili mi 2 rozhodnutia o zrážke zo mzdy .ZC pracovný pomer končí 31.12.2006
Je slobodná, bezdetná.
1 - Je nasledovný výpočet správny?
Výpočet na zrážky :
CP 7271,-
nepostihnuteľná suma - 2988,-(podľa 268/2006 Z.z od 1.7.2006)
rozdiel : 4283,- /3 =1427,-
Rozdelím 1427,- na 2 splátky?
2- potrebujem jej suhlas o zrážkach zo mzdy?
3 - po skončení PP odosielam všetky potrebne dokumenty nasledujúcemu zamestnávateľovi, alebo len listom oznámim veriteľovi ?


Prosím poradte ako mam postupovať v tomto prípade, a ci výpočet bol správny ....

Dakujem
Zita4
18.12.06,10:24
ľudka
29.12.06,05:06
Milí poraďáci, prajem Vám príjemný medzisviatočný čas, všetko dobré v novom roku, veľa úspechov v práci a v osobnom živote.
Zároveň Vás prosím o radu:
aj ja mám to šťastie, že mi doručili dva príkazy na zrážku zo mzdy pre jedného zamestnaca. Jedná sa o exekučnú zrážku, tam už zrážam príslušnú sumu, ktorú si vypočítavam podľa tabuľky zrážok exekúcie (veľmi dobrá pomôcka) z čistej mzdy zamestnanca. Teraz mi prišla nová zrážka, dohoda o zrážkach zo mzdy pre bankovú inštitúciu (zamestnanec si neplní záväzky voči banke a v zmysle občianskeho zákonníka sme povinní tieto zrážky realizovať???????????). Táto dohoda je na nejakých cca 10250,- Sk, pričom celá čistá mzda zamestnanca je cca 11000 - 12000,- Sk. Ako mám postupovať v takomto prípade.
Ďakujem všetkým, ktorí si nájdu pre mňa čas.:rolleyes:
endrju
29.12.06,05:22
Táto dohoda je na nejakých cca 10250,- Sk... Takú sumu si dohodol zamestnanec ako mesačnú splátku? :eek:
Alebo je to celková suma, ktorú dlhuje banke?
ľudka
29.12.06,06:05
Takú sumu si dohodol zamestnanec ako mesačnú splátku? :eek:
Alebo je to celková suma, ktorú dlhuje banke?


To je suma, čo si dohodol v banke, celková suma je nejakých 81.500,- + 300 Sk za každých 15 dní omeškania a ešte samozrejme úroky. V liste ktorý mi poslala finančná inštitúcia, je uvedené:
Na zákalde vyhlásenia predčsnej splatnosti úveru zo dňa 21. 12.2006 Vás v súlade s Dohodou o zrážkach zo mzdy.........., takže predpokladám, že zamestnanec sa zaviazal, že úver toho 21. splatí a nestalo sa tak. Aspoň ja tomu tak rozumiem.
Isabel
29.12.06,12:43
ludka podľa zákonníka práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) § 131
Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 (poistné, dane a pod.) môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný
vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie
tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným
súdom alebo orgánom štátnej správy,
c) peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi
vykonateľným rozhodnutím príslušných
orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok dôchodkového zabezpečenia,
nemocenského poistenia, štátnych sociálnych
dávok a dávok sociálnej pomoci, peňažných
príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov
ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec
povinný ich vrátiť na základe vykonateľného
rozhodnutia,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhrady sťahovacích a iných výdavkov, ktoré sa zamestnancovi
vyplatili a ktoré je zamestnanec povinný
podľa pracovnoprávnych predpisov vrátiť,
g) náhradumzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec
stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) neprávom prijatú podporu v nezamestnanosti alebo
preddavok na podporu v nezamestnanosti, ak je zamestnanec
povinný ho vrátiť na základe vykonateľného
rozhodnutia podľa osobitného predpisu.
(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec
zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ
vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom
o zrážkach zo mzdy.

Ak by si to mala zo súdu ako exekučný príkaz, tak podľa Ekekučného poriadku 233/1995 §73:
Zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je prípustné vykonávať len v prípade, ak s tým povinný súhlasí.

Ale tiež by som si to nechala podpísať zamestnancom, nie iba ústny súhlas.

+ Na dohodu o zrážke zo mzdy, ktorá je uzavretá medzi veriteľom a zamestnancom a ktorá je postúpená zamestnávateľovi (podľa §551 občianskeho zákonníka) platí, že táto zrážka nesmie byť vyššia ako je zrážka pri výkone rozhodnutia. (to plati pre pripad ak by to zamestnanec podpisal banke).

Nikde nie je napísané, že zamestnanec nemôže požiadať o zrážku na 90% mzdy. Ak to podpíše, tak je to vporiadku.
Jana Motyčková
02.01.07,10:06
Ak ide o dohodu o zrážkach postúpenú zamestnávateľovi, na túto sa vzťahuje tretinový system. Pozri aj http://www.porada.sk/showpost.php?p=334905&postcount=10