berry
18.12.06,10:47
Dobrý deň.
Prišla mi faktúra z jednej firmy na 22.000,- Sk. No ale ešte skôr ako som ju stihla uhradiť mi prišla aj oprava tejto faktúry (dobropis) že mi dobropisujú 21.000,- Sk. Som tam volala a povedali mi že im mam zaplatiť iba ten zvyšok tzn.1.000,- Sk. Ako to mám zaúčtovať?
Ja som volila takýto postup. (pracujem v Alfe)
Prvú faktúru som zapísala do záväzkov. Dala som ju celú zapísať do DPH.
A uhradila som ju nasledovne: 1.000,-Sk Bankový výpis a zvyšok interným dokladom.
Druhú faktúru (dobropis) som tak isto zapísala do záväzkov ale typ dokladu som zvolila ako dobropis. V DPH sa mi to odpočítalo. Ale stale mi to v záväzkoch svieti, že je to neuhradené. A interným kokladom mi to nejde. Keď dám interný doklad príjem tak ma môže vyhodiť iba do pohľadavok a nie do záväzkov a keď dam výdaj tak mi to neodpočita. Kde robím chybu?
tinaM
18.12.06,10:21
Dobropis je zapísaný v záväzkoch mínusom 21000. Interným dokladom vysporiadaš fa 21000-dobr.21000=0. Zároveň zapíšeš úhradu v knihe záväzkov dňom účtovného zápisu. Ja si v Alfe vyťahujem úhrady F7 v peňažnom denníku pri účtovaní. Dobropis zapísaný v knihe záväzkov mínusom bude v knihe DPH plusom v príslušnom riadku DPH. Faktúra zapísaná plusom bude v DPH mínusom ako uplatnená DPH.