ALBO
18.12.06,13:32
Poraďáci poraďte. kam by ste zaradili službu vyprostenie vozidla (auto z priekopy, prípadne ludí z auta) pri havárii v prípade osobného a nákladného auta.
Jedná sa mi o prenos DP ak zahraničný platiteľ havaruje na slovensku na osobnom aute a na napr. kamione, ktorý vezie tovar vrámci EU.
Prípadne ešte kde v JKP najdem tieto služby, streli ste sa s tým?
Metodik
18.12.06,12:47
Vzhľadom k tomu , že som nenašla túto službu medzi takzv. katalógovými službami t.j. §15 odst.7 a 8 išla by som podľa základného pravidla a to podľa §15 odst.1 , kde miestom dodania je miesto, kde má dodávateľ svoje sídlo , miesto podnikania alebo prevádzkáreň. V tomto prípade by bolo miestom dodania tuzemsko ( ak službu dodáva Slovák ).
Troška ma to však ťahá i do §15 odst.6 a nadväzne na §16 odst. 7a ide mi o práce na hnuteľnom majetku, tu ma však odrádza to, že neprichádza k zmene vlastností.
Milan Benka
18.12.06,12:55
Vzhľadom k tomu , že som nenašla túto službu medzi takzv. katalógovými službami t.j. §15 odst.7 a 8 išla by som podľa základného pravidla a to podľa §15 odst.1 , kde miestom dodania je miesto, kde má dodávateľ svoje sídlo , miesto podnikania alebo prevádzkáreň. V tomto prípade by bolo miestom dodania tuzemsko ( ak službu dodáva Slovák ).
Troška ma to však ťahá i do §15 odst.6 a nadväzne na §16 odst. 7a ide mi o práce na hnuteľnom majetku, tu ma však odrádza to, že neprichádza k zmene vlastností.


Súhlasím, že sa postupuje podľa §15 / 1 - základné pravidlo.
Ale ten náznak možností §15/6 a 16/7 sa mi nepozdáva.
Peterka
18.12.06,12:58
Pri odťahovaní, vyprosťovaní nejde o službu na hnuteľnom majetku (nejde o opravu) ale len poskytnutie služby,podobne by sa dalo uvažovať aj o umytí auta, myslím si že so slovenskou DPH
ALBO
18.12.06,13:05
Diki, pri vyprosťovaní osobného auta som došla aj ja k záveru §15/1.
Ale skúste sa ešte pozrieť na ten kamion, ktorý ide s nákladom cez štáty EU a u nás sa prekotí do priekopy. čítala som výklad, že sa to má takáto asistenčná služba posudzovať ako doplnková služba podľa § 16/3. čo vy na to? Neviete aké má takato služba k-JKP niekto?
Metodik
18.12.06,13:18
Áno, čítala som i ja o tomto prípade a tiež som to posudzovala ako doplnkovú službu v zmysle §16 odst.3.
Milan Benka
18.12.06,13:19
Diki, pri vyprosťovaní osobného auta som došla aj ja k záveru §15/1.
Ale skúste sa ešte pozrieť na ten kamion, ktorý ide s nákladom cez štáty EU a u nás sa prekotí do priekopy. čítala som výklad, že sa to má takáto asistenčná služba posudzovať ako doplnková služba podľa § 16/3. čo vy na to? Neviete aké má takato služba k-JKP niekto?

Ako tak pozerám na ten §16/3, tak spomínaný výklad mi vôbec nesedí. Ako doplnkovú službu by som posudzoval manipuláciu s tovarom a pod, a nie "manipuláciu" s celým kamiónom ( pri vyprosťovaní). Kde si sa s tým výkladom stretla?
Metodik
18.12.06,13:23
Milan, prečo len manipulácia s tovarom ? Je tam i podobné súvisiace služby , ktoré sa vykonajú pri preprave tovaru medzi členskými štátmi.
Milan Benka
18.12.06,13:26
Milan, prečo len manipulácia s tovarom ? Je tam i podobné súvisiace služby , ktoré sa vykonajú pri preprave tovaru medzi členskými štátmi.

No vyprosťovanie kamiónu z priekopy mi nejak nejde dokopy s podobnými súvisiacimi službami.
Metodik
18.12.06,13:30
Jednou zo služieb ak ideš do zahraničia a máš poistenie, myslím že sa to volá zelená karta je i vyprostenie vozidla v prípade havárie. Ja osobne to vnímam ako doplnkovú službu.
bryan
18.12.06,14:07
Uf, toto ma vela pohladov. Takze asi vnesiem dalsi chaos, ale cim viac nazorov, tym sirsi vyber, chudak ten kto hlada pravdu:

Ak sa jedna o pripad havarie, tak sa podla mna moze jednat aj o poskytnutie pomoci pri ochrane zivota, zdravia a majetku v zmysle § 9 ods. 1 pism. j) zakona c. 129/2002 o integrovanom zachrannom systeme. Existuje vnutorny vyklad, podla ktoreho sa nemusi jednat o cinnost podla zivnostenskeho zakona, teda nemusi to celkom byt chapane aj ako sluzba. Dokonca sa v takomto pripade moze poskytnut vykonavatelovi iba nahrada vydavkov a skod.

Treba zvazit aj rozdiel medzi tym, ci sa jednalo o zachrannu operaciu, alebo o cinnost naslednu, napriklad objednanu vlastnikom havarovaneho vozidla po ukonceni zachrannej operacie, teda odstranenie vraku. V prvom pripade sa asi nejedna o sluzbu, v druhom asi rozhodne ano.

PU sa az tak do detajlov nerozumiem, ale mozno som vas naviedol na iny pohlad? Prinajmensom dufam, ze nezamotal.
ALBO
19.12.06,07:31
Ako tak pozerám na ten §16/3, tak spomínaný výklad mi vôbec nesedí. Ako doplnkovú službu by som posudzoval manipuláciu s tovarom a pod, a nie "manipuláciu" s celým kamiónom ( pri vyprosťovaní). Kde si sa s tým výkladom stretla?
Ondreášová,MaF, str. 96.16/2005
Milan Benka
19.12.06,11:45
Ondreášová,MaF, str. 96.16/2005

Ďakujem, skúsim to vyhľadať.
Jana Acsová
19.12.06,12:00
Ale skúste sa ešte pozrieť na ten kamion, ktorý ide s nákladom cez štáty EU a u nás sa prekotí do priekopy.Ešte podporím prenos daňovej povinnosti tým, či by to nebolo možné chápať ako práce na hmotnom majetku. Javí sa mi to analogicky príbuzné napr. oprave auta fakturované tuzemským servisom zahraničnému platiteľovi.
Metodik
19.12.06,13:27
Toto som napísala už v prvej časti, že ma to zvádza i na prácu na hnuteľnom majetku. Som rada, že sa tiež niekto zaoberal i touto úvahou.
kira
02.01.07,05:44
Prosím, ja mám niečo podobné. Náš kamion vyprosťovali v ČR a poslali nám fa s DPH. Ja si myslím, že to malo byť bez DPH. Poradíte mi na ktorý § sa odvolať? Ďakujem
Pri oprave vozidla v ČR nám fakturovali bez DPH.
ALBO
02.01.07,06:30
Prosím, ja mám niečo podobné. Náš kamion vyprosťovali v ČR a poslali nám fa s DPH. Ja si myslím, že to malo byť bez DPH. Poradíte mi na ktorý § sa odvolať? Ďakujem
Pri oprave vozidla v ČR nám fakturovali bez DPH.
Oprava vozidla je jednoznačná §15/6 a následne16/7(bez DPH).
Vyprostenie auta nie je jednoznačné , môže byť §15/6 a následne §16/7 (to bude bez DPH)alebo ak sa vám tam prekladal aj tovar potom §15/5 a následne 16/3 - len neviem či by sa tým vyprosťovakom malo chcieť zisťovať odkial a kam idete -( tiež bez DPH)alebo čosi , čo v § 15 nenájdeme a potom je to § 15/1(a to by bolo s DPH).

Začínam sa prikláňať k prácam na HM
Milan Benka
02.01.07,06:38
Priznám sa, že aj mne sa tie práce na HM začínajú celkom pozdávať.
Milan Benka
02.01.07,06:45
Prosím, ja mám niečo podobné. Náš kamion vyprosťovali v ČR a poslali nám fa s DPH. Ja si myslím, že to malo byť bez DPH. Poradíte mi na ktorý § sa odvolať? Ďakujem
Pri oprave vozidla v ČR nám fakturovali bez DPH.

Odvolávať sa musíš na §§ v českom zákone http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/
kira
02.01.07,06:53
Oprava vozidla je jednoznačná §15/6 a následne16/7(bez DPH).
Vyprostenie auta nie je jednoznačné , môže byť §15/6 a následne §16/7 (to bude bez DPH)alebo ak sa vám tam prekladal aj tovar potom §15/5 a následne 16/3 - len neviem či by sa tým vyprosťovakom malo chcieť zisťovať odkial a kam idete -( tiež bez DPH)alebo čosi , čo v § 15 nenájdeme a potom je to § 15/1(a to by bolo s DPH).

Začínam sa prikláňať k prácam na HM

Ak by to boli práce na hnuteľnom majetku, tak potom správne faktúrujú s DPH. Bol by to §16/7?
kira
02.01.07,07:11
Prosím, ja mám niečo podobné. Náš kamion vyprosťovali v ČR a poslali nám fa s DPH. Ja si myslím, že to malo byť bez DPH. Poradíte mi na ktorý § sa odvolať? Ďakujem
Pri oprave vozidla v ČR nám fakturovali bez DPH.

Poslali nám výzvu k zaplateniu ale s DPH a ja neviem či im tú DPH zaplatiť alebo nie. Prosím
ALBO
02.01.07,07:21
Skuste to s nimi prediskutovať u nich je to § 10/4 a potom §10/5.
Milan Benka
02.01.07,07:22
S odvolaním na §10 odst 5 českého zákona o DPH zaplať iba sumu bez DPH a požiadaj ich o opravu predmetnej fa.
kira
02.01.07,07:45
Veľmi pekne Vám ďakujem