misomiso
18.12.06,13:58
Dobry den,

som tu novy, poradi mi niekto z praxe? (rozne pracovnicky DU mi dali rozne odpovede)

Chcel som kupit pre firmu (s.r.o.) vhodny priestor (nehnutelnost - RD). Kedze ale firma je este v strate a banky od nas davaju ruky prec, kupil som ju ja ako sukromna osoba na hyp. uver. Planujem ju prenajimat vlastnej s.r.o. za obvyklu cenu a splacat tym HU.

Teraz je problem v tom, ze na tomto dome su nutne nejake stavebne upravy, aby sa dal pouzivat. Kedze je to cele pre firmu, rad by som aby tieto upravy (ako najomca) hradila uz s.r.o. - napriklad ako kompenzaciu za nizke, resp. nulove najomne.

Teraz otazka - moze si s.r.o. dat do nakladov aj stavebne upravy na nehnutelnosti, ktoru uziva na zaklade najomnej zmluvy? (nie je jej vlastnikom)

Diky za pomoc,

Miso
Metodik
18.12.06,14:07
V tomto prípade nehovoríme o nákladoch, ale o technickom zhodnotení budovy. V prípade, že sa v zmluve dohodnete, že túto rekonštrukciu bude hradiť s.r.o. a spoločnosť s.r.o na základe tvojho súhlasu a v zmysle ustanovenia § 24 odst. 2 zákona o dani z príjmu technické zhodnotenie prenajatého majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu o tieto výdavky. Pri odpisovaní postupuješ v s.r.o. spôsobom ustanoveným pre príslušný majetok. Nájomca ( s.r.o) zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny , v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok.
Takže smelo do toho.
Anja111
18.12.06,15:23
Súhlasím. Dôležité je, aby to bolo rozpísané v zmluve.
misomiso
19.12.06,22:37
V tomto prípade nehovoríme o nákladoch, ale o technickom zhodnotení budovy. V prípade, že sa v zmluve dohodnete, že túto rekonštrukciu bude hradiť s.r.o. a spoločnosť s.r.o na základe tvojho súhlasu a v zmysle ustanovenia § 24 odst. 2 zákona o dani z príjmu technické zhodnotenie prenajatého majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu o tieto výdavky. Pri odpisovaní postupuješ v s.r.o. spôsobom ustanoveným pre príslušný majetok. Nájomca ( s.r.o) zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny , v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok.
Takže smelo do toho.

Diky moc za odpoved. Tu je ale ta velmi sporna klauzula zakona, ktora hovori "ak vlastnik nazvysil vstupnu cenu o tieto vydavky". Co to je za formulacia? Predpokladam, ze sa s tym mysli de facto "ak sa hodnota majetku (ktoru vlastni prenajimatel) nenavysi o tieto vydavky". Ale ak je to myslene naozaj tak, potom ziadne technicke zhodnotenie nie je mozne nikdy odpisovat, pretoze kazdym tech. zhodnotenim sa zvysuje hodnota majetku - ved to uz priamo vyplyva z tohto nazvu "Technicke zhodnotenie". Uz som z toho nestastny, nechcem aby si na nas potom spravila karieru nejaka kontrolorka z DU.
KEJKA
20.12.06,09:36
Diky moc za odpoved. Tu je ale ta velmi sporna klauzula zakona, ktora hovori "ak vlastnik nazvysil vstupnu cenu o tieto vydavky". Co to je za formulacia? Predpokladam, ze sa s tym mysli de facto "ak sa hodnota majetku (ktoru vlastni prenajimatel) nenavysi o tieto vydavky". Ale ak je to myslene naozaj tak, potom ziadne technicke zhodnotenie nie je mozne nikdy odpisovat, pretoze kazdym tech. zhodnotenim sa zvysuje hodnota majetku - ved to uz priamo vyplyva z tohto nazvu "Technicke zhodnotenie". Uz som z toho nestastny, nechcem aby si na nas potom spravila karieru nejaka kontrolorka z DU.

TZ zvýši hodnotu majtku. Ide o to či túto hodnotu si dá vlastník do účtovníctva... teda či vlastník ÚČTOVNE zvýši hodnotu . Vtedy nájomca nemôže odpisovať.
misomiso
20.12.06,10:35
Vlastnik nehnutelnosti je sukrmna osoba - teda ziadne uctovnictvo. Tym padom je to O.K.?
Metodik
20.12.06,14:40
Ano tým pádom je to OK. Dovolila by som ti ešte navrhnúť, aby si sa zmluvne dohodol na odkupnej cene technického zhodnotenia v prípade, že eseročka z nájmu odíde ( nikdy nevieš čo sa môže stať ). Predídeš tak problémom v samotnej eseročke.
misomiso
20.12.06,21:38
Aha - diky. Asi mysli, keby eserocka odisla pre tym, ako sa odpise to zhodnotenie. Kolko rokov sa to bude odpisovat? Mame v umysle byt tam minimalme 5 - 6 rokov.
Metodik
21.12.06,07:23
Odpisovať účtovne budeš podľa predpokladaného nájmu t.j. napr. tých 6 rokov, musíš však vychádzať z nájomnej zmluvy, na aké obdobie je uzavretá. Daňovo budeš odpisovať v takej účtovnej skupine, v akej je zaradená budova, t.j. 20 rokov ( skupina 4) Pokiaľ by si nemal v zmluve dohodnutý spôsob vysporiadania tech. zhodnotenia, a s.r.o. by z budovy odišla, bol by si nútený postupovať podľa § 17 ods.22 zákona o dani z príjmu a zvyšok technického zhodnotenia zdaniť ako svoj ( podotýkam FY) nepeňažný príjem.
misomiso
21.12.06,20:06
Mozem este jednu otazku? (trocha rozsirenu - pripustam :-) Ako to formulovat, ked neviem, kedy s.r.o. odide? Nestaci to riesit dodatkom k zmluve vtedy, ked k tomu pride?

To vysporiadanie pri pripadnom odchode podlieha nejakemu zakonu? Myslim hlavne ta suma. Aka by mala byt napr. po siestich rokoch? Moze to byt napr. 50% alebo to musi sediet s tymi odpismi?

Diky moc. Myslim, ze mam dobru uctovnicku, robi pre viacero firiem, ale taketo este neriesila. Ja som sa aj zo zaciatku snazil zorientovat v zakonoch, ale som to vzdal. V kazdom zakone su odkazy na dalsich 50 zakonov, takze to narasta geometrickym radom. Pri tom, co riadim vyrobu a marketing by som do uctovnictva neprenikol ani za tri dalsie zivoty.

Objavenie tejto stranky je pre mna prijemnou spravou. Verim, ze sa Vam Vasa ochota pomahat nejako pozitivne v zivote vrati.
Metodik
22.12.06,06:39
Odpoveď máš priamo v citovanom § 17 ods.22 písm.b.- v prípade, že prišlo k skončeniu nájmu , nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania. Keď vychádzaš z tohoto ustanovenia, cena za ktorú by mala s.r.o. odpredať technické zhodnotenie by mala byť minimálne na úrovni zostatkovej ceny - pozor však daňovej. t.j počítanej pri odpisovaní cez 20 rokov. Keď bude vyššia , je to len fajn.

Čo sa týka účtovného odpisovania ( t.j tých predpokladaných 6 rokov), s tým že si dáš šesť rokov a potom nájom predĺžiš, tak s tým sa vôbec nemusíš trápiť . V tomto prípade máš dve možnosti.
1. majetok účtovne odpíšeš počas šiestich rokov až na 0, ďalej odpisuješ daňovo
2. ak ten nájom predĺžiš, môžeš upraviť v roku predpokladaného predĺženia odpisový plán, t.j zostatkovú cenu účtovnú prepočítaš na ďalšie obdobie nájmu ( tento spôsob využívam ja )
Betina2
17.01.08,09:19
[quote=Metodik;349069]Odpisovať účtovne budeš podľa predpokladaného nájmu t.j. napr. tých 6 rokov, musíš však vychádzať z nájomnej zmluvy, na aké obdobie je uzavretá. Daňovo budeš odpisovať v takej účtovnej skupine, v akej je zaradená budova, t.j. 20 rokov ( skupina 4)

S týmto všetkým súhlasím. Ale koľko rokov môžem takéto TZ prenajatej garáže (asi 120 m2) odpisovať, ak nájomná zmluva je uzatvotrená na dobu neurčitú. Daňovo budem odpisovať TZ 20 rokov ako iný dlhodobý hmotný majetok v sk. 4, účtovne podľa predpokladanej doby nájmu podľa rozhodnutia nášho konateľa? A neskôr prípadne prehodnotiť odpisový plán? Akou formou mi to má doložiť? Mám zmluvne s prenajímateľom dohodnuté, že TZ vykoná nájomca a aj ho bude odpisovať. Prosím o vyjadrenie skúsenejších.