Alda1
18.02.09,13:43
Ahojte všetci, no idem robiť colnú správu prvý krát, všetky príspevky som si preštudovala, všetky prílohy stiahla tak dúfam, že to zvládnem. Držte palce. Zároveň sa chcem popýtať, vy ako majitelia krčiem a pod. si robíte colné správy sami, alebo vám ich robí účtovníčka? A taktiež jedna otázka mimo éter, koľko platíte účtovníčke za vedenie účtovníctva pre takú krčmu? Díky moc.
qwer
18.02.09,18:50
Ahojte všetci, no idem robiť colnú správu prvý krát, všetky príspevky som si preštudovala, všetky prílohy stiahla tak dúfam, že to zvládnem. Držte palce. Zároveň sa chcem popýtať, vy ako majitelia krčiem a pod. si robíte colné správy sami, alebo vám ich robí účtovníčka? A taktiež jedna otázka mimo éter, koľko platíte účtovníčke za vedenie účtovníctva pre takú krčmu? Díky moc.

uctovnicke platim 1000 sk mesacne a hlasenie na colnicu so robim sam :cool:
mysimis
18.02.09,18:52
Ahojte všetci, no idem robiť colnú správu prvý krát, všetky príspevky som si preštudovala, všetky prílohy stiahla tak dúfam, že to zvládnem. Držte palce. Zároveň sa chcem popýtať, vy ako majitelia krčiem a pod. si robíte colné správy sami, alebo vám ich robí účtovníčka? A taktiež jedna otázka mimo éter, koľko platíte účtovníčke za vedenie účtovníctva pre takú krčmu? Díky moc.

ohľadom cien to skús tu: http://www.porada.sk/t97566-cup-2009-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2009-a.html
u.erika
18.02.09,20:14
Robím účtovníctvo kamoške, aj hlásenie liehu c. správe cez internet. Ona mi odovzdá bločky o nákupe, na konci mesiaca zásoby apodľa toho jej spravím v programe lieh od c. správy a pošlem to elektronickou poštou. Zatiaľ žiadne problemy nemala, colníci k nej chodia každý mesiac na kontrolu. Za všetko od nej dostanem 35 €, a od marca bude aj platiteľom DPH. Má jednu zamestnankyňu, takže aj výkazy, vlastne všetko za nej robím ja, ale je to moja kamoška
Alda1
19.02.09,14:04
Ďakujem pekne. Budem vedieť od čoho sa odraziť a porovnávať ponuky.
Maaaria
22.02.09,14:36
ahojte poradaci,
posielali ste uz CU hlásenie o príjme.......liehu na tlacivach stiahnutych z PC v ciernobielom formate? nevratili vam to? my sme doteraz posielali iba na original tlacivach, ine danove tlaciva posielame takto a nie je problem. len sme este neskusali posielat na CU. dakujem
Muška
22.02.09,14:54
Maaaria,
od začiatku posielam na čiernobielych tlačivách.

Dúfam, že to bolo posledný krát.
Alebo bude ešte treba poslať za február????
Maaaria
22.02.09,15:09
Muška, máš info, že už za február netreba posielať?
ja som žiadnu takú informáciu nečítala
Muška
22.02.09,18:47
Možno za február posledný krát /alebo už nie??? / počkám na vyjadrenie kompetentnejších/
....sa neuveriteľne teším :):)
klikni: http://www.porada.sk/945580-post240.html
Excise Duty
22.02.09,21:31
Možno za február posledný krát /alebo už nie??? / počkám na vyjadrenie kompetentnejších/
....sa neuveriteľne teším :):)
klikni: http://www.porada.sk/945580-post240.html (http://www.porada.sk/945580-post240.html)
Za február ešte treba, za marec už nie.
Maaaria
23.02.09,09:33
mimotemy konecne dobra sprava.
Muška
23.02.09,10:09
Za február ešte treba, za marec už nie.
Peter, ďakujem :)

P.S.
škoda, že nezrušili aj týchto pár slov v odstavcoch.
klikni: http://www.porada.sk/947263-post247.html

P.S. 2
Ako sa to hovorí: "Podaj prst....:eek:
tinka111
25.02.09,09:42
prosim vas robim to hlasenie dnes prvy krat, je to len mala vecierka ale neviem sa dopatrat k dakemu zoznamu evidencnych cisel povoleni na predaj liehu - konkretne Heineken Slovensko. Prosim neviete niekto poradit?
tinka111
25.02.09,10:12
prosim mohol by mi niekto poradit?
tinka111
25.02.09,10:32
to som uz zistila....
este som si nie ista kam ho mam zaslat. Kezde patrim pod Zilinu, pobocku Martin. Zilina alebo Martin? Dakujem!
Dana7
27.02.09,09:59
Ak parlament schváli návrh novely zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, ktorý prerokovala vláda SR a navrhla parlamentu prijať v skrátenom legislatívnom konaní, s účinnosťou od 1. marca 2009 nebude potrebné plniť oznamovaciu povinnosť podľa ustanovenia § 44, pretože je navrhnuté vypustiť z tohto ustanovenia odseky 18 a 19. Konečne už niekto pochopil, že všetky oznamovacie povinnosti týkajúce sa liehu boli od samého začiatku nezmyslom a že viedli len k zmätkom, buzerácii zo strany colných úradov a zbytočným pokutám za nič.


Netušíte niekto, či to už bolo schválené alebo nie? To by som hádam oslavovala aj 3 dni a 3 noci, ak by to bolo schválené.:D
Dana7
27.02.09,12:45
Ak parlament schváli návrh novely zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, ktorý prerokovala vláda SR a navrhla parlamentu prijať v skrátenom legislatívnom konaní, s účinnosťou od 1. marca 2009 nebude potrebné plniť oznamovaciu povinnosť podľa ustanovenia § 44, pretože je navrhnuté vypustiť z tohto ustanovenia odseky 18 a 19. Konečne už niekto pochopil, že všetky oznamovacie povinnosti týkajúce sa liehu boli od samého začiatku nezmyslom a že viedli len k zmätkom, buzerácii zo strany colných úradov a zbytočným pokutám za nič.


Poraďáci, dobrá správa, v zbierke zákonov to vyšlo tuším 17. 2. 2009 a definitívne sa tie odseky 18 a 19 z § 44 vypustili. Účinnosť od 1.3.2009 a vyšlo to v Zb. pod číslom 52/2009. Huráááááá:D
Excise Duty
27.02.09,12:47
Tu je:
Adkah
02.03.09,13:21
To znamená že za Február ešte pošlem Oznámenie a už za Marec nemusím? Ja som z toho normálne v šoku. :)
Cila
02.03.09,16:18
To znamená že za Február ešte pošlem Oznámenie a už za Marec nemusím? Ja som z toho normálne v šoku. :)

Dnes som bola na Colnom úrade v inej veci, ale som sa pre istotu opýtala aj na zrušenie podávania oznámenia. Tvrdili mi, že už nemusím podať oznámenie ani za február. Pýtala som sa " potom dostanem 2000 sk pokuty? " len sa usmievali a tvrdili, že netreba podať ani za február!?. Ako je to v zákone?
Platí to aj spätne , alebo ako to je?
Cila
jipro
02.03.09,17:27
Dnes som bola na Colnom úrade v inej veci, ale som sa pre istotu opýtala aj na zrušenie podávania oznámenia. Tvrdili mi, že už nemusím podať oznámenie ani za február. Pýtala som sa " potom dostanem 2000 sk pokuty? " len sa usmievali a tvrdili, že netreba podať ani za február!?. Ako je to v zákone?
Platí to aj spätne , alebo ako to je?
Cila
Akurát robím hlásenia za február 2009 a až je táto povinnosť zrušená, tak sa asi "zbláznim" od radosti. Mali sme v piatok kontrolu z colného úradu a už nevedia ako by b... Nemáme dobré hlásenie na prevázdke, pretože názov alkoholu na papieri nie je na 100% totožný s názvom na etikete fľaši. Názov alkoholu odpisujem z faktúr. Ich to nezaujíma, tak som včera behala po sklade s lampášom a doslovne som opisovala názvy alkoholu z etikiet. Za február hlásenie pošli, až nemá byť, nič sa nestane, možno ťa vyzvú na vrátenie, ale až má byť máš 2.000 Sk fuč
Muška
02.03.09,19:36
Dnes som bola na Colnom úrade v inej veci, ale som sa pre istotu opýtala aj na zrušenie podávania oznámenia. Tvrdili mi, že už nemusím podať oznámenie ani za február. Pýtala som sa " potom dostanem 2000 sk pokuty? " len sa usmievali a tvrdili, že netreba podať ani za február!?. Ako je to v zákone?
Platí to aj spätne , alebo ako to je?
Cila
Cilka,
to je pekné :)....a moja známa bola odovzdať za január a keďže bola odo mňa poučená, ....a chcela trošku zalaškovať a hovorí: No, na budúci mesiac sa už vidíme posledný krát :D....a colník zostal prekvapený, že čo "drísta".....a že nech neverí všetkému čo sa hovorí v médiach :eek:

Zjavne sú už všetci "v obraze" :cool:
Excise Duty
02.03.09,20:53
Cilka,
to je pekné :)....a moja známa bola odovzdať za január a keďže bola odo mňa poučená, ....a chcela trošku zalaškovať a hovorí: No, na budúci mesiac sa už vidíme posledný krát :D....a colník zostal prekvapený, že čo "drísta".....a že nech neverí všetkému čo sa hovorí v médiach :eek:

Zjavne sú už všetci "v obraze" :cool:
Asi mal pravdu, veď Zbierka zákonov bude tiež len taký bulvárny plátok.:D
jezko1
03.03.09,09:56
Cilka,
to je pekné :)....a moja známa bola odovzdať za január a keďže bola odo mňa poučená, ....a chcela trošku zalaškovať a hovorí: No, na budúci mesiac sa už vidíme posledný krát :D....a colník zostal prekvapený, že čo "drísta".....a že nech neverí všetkému čo sa hovorí v médiach :eek:

Zjavne sú už všetci "v obraze" :cool:

a možno sa až tak nemýlil, mozno sa už nestretnú a nepôjde tam už odovzdať výkaz za február ... totiž nemusí, keby aj nešla, všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú...
Muška
03.03.09,10:13
a možno sa až tak nemýlil, mozno sa už nestretnú a nepôjde tam už odovzdať výkaz za február ... totiž nemusí, keby aj nešla, všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú...

Jezko,
colník práve bol presvedčený, že sa ešte budú dllllho stretávať.
Dokonca jej povedal: " Však ak neprinesiete, tak Vás za 10 tis. vyzveme :eek: "
Viera 2
03.03.09,11:41
Keďže na stránke, kde sa podáva hlásenie elektronicky, bol 2.3. aktualizovaný licenčný kód k programu, je viac než isté, že colníci si zatiaľ z novely programu veľa nerobia ;)
Vychádza mi to tak, že za ten február radšej pošlem...
optimistka
03.03.09,11:51
zrušené odseky v § 44 /18,19/ rušia povinnosť predkladať mesačne hlásenia, ale vedenie evidencie podľa ods. 12 myslím zrušené nie je
načo budú teraz tie evidencie ??
evina
03.03.09,12:00
Keďže na stránke, kde sa podáva hlásenie elektronicky, bol 2.3. aktualizovaný licenčný kód k programu, je viac než isté, že colníci si zatiaľ z novely programu veľa nerobia ;)
Vychádza mi to tak, že za ten február radšej pošlem...

Novela zákona platí od 1.3.2009, to znamená, že oznamovacia povinnosť neplatí počnúc mesiacom marec. Za február treba podať, i keď je zaujímavé i to, čo píše Jezko 1.

Kričím Hurá hurá hurááááááááá- toto bola pre mňa jedna veľmi obťažujúca povinnosť. Naposledy som stála v Auparku od 19.00 cca 19.45 na pošte 25.02.2009, lebo poobede, keď som si chcela vyložiť nohy na stôl mi napadlo slovo alkohol :D
evina
03.03.09,12:09
zrušené odseky v § 44 /18,19/ rušia povinnosť predkladať mesačne hlásenia, ale vedenie evidencie podľa ods. 12 myslím zrušené nie je
načo budú teraz tie evidencie ??

No na kontrolu pre colníkov...:rolleyes:
jezko1
03.03.09,12:13
Keďže na stránke, kde sa podáva hlásenie elektronicky, bol 2.3. aktualizovaný licenčný kód k programu, je viac než isté, že colníci si zatiaľ z novely programu veľa nerobia ;)
Vychádza mi to tak, že za ten február radšej pošlem...


treba použiť argumenty. Novelou boli zrušené ods. 18 a 19 § 44 zákona č. 105/2004. Zároveň bol zrušený dňom 1.3.2009 vzor, tlačiva, na ktorom sa hlásenie podávalo. Takže keď niet na čom podať hlásenie, určite ho netreba vypracovať. A okrem toho, ako som už písal, boli zastavené všetky konania a ak nezačali, ani sa nezačnú. takže sa ntreba vôbec báť.
Viera 2
03.03.09,12:19
poobede, keď som si chcela vyložiť nohy na stôl mi napadlo slovo alkohol :D
.... to sú tie najhoršie nápady, ktoré človeku vedia pokaziť dobrú náladu...poznám dôverne :rolleyes:
evina
03.03.09,13:16
.... to sú tie najhoršie nápady, ktoré človeku vedia pokaziť dobrú náladu...poznám dôverne :rolleyes:

Mám z tohto alkoholu ešte jednu veselšiu príhodu /našťastie sa už kvôli nemu nenasmejem:D/. V lete minulý rok odchádzajúc na dovolenku počítam na prstoch a odškrtávam - to je vybavené aj to je vybavené... zabuchla som spokojne dvere na byte a vydala sa do Chorvátska na dovolenku. Prešla som spokojne 770 km, usadila sa na terasu s výhľadom na more, šťastná a spokojná a zrazu otázka: "Čo Vám ponúknem na pitie" mi skazila radosť. Opäť slovo alkohol /bolo 25./ mi skazilo radosť zo života:D. Jednoducho som na toto oznámenie zabudla..... a našťastie už mi nebude ničiť život :)
Sabadka
03.03.09,13:33
Zákon vyšiel s účinnosťou od 01.03.2009, je logické že vo februári platil starý zákon, tak za mesiac február by sa hlásenie ešte podať malo.(hlásenie podávaš podľa starého zákona) no ale neviem pretože aj mne colníci tvrdili že za február už nie, ale oni majú vo výklade a v pochopení zákonov kapánek šach!
jezko1
03.03.09,13:39
Zákon vyšiel s účinnosťou od 01.03.2009, je logické že vo februári platil starý zákon, tak za mesiac február by sa hlásenie ešte podať malo.(hlásenie podávaš podľa starého zákona) no ale neviem pretože aj mne colníci tvrdili že za február už nie, ale oni majú vo výklade a v pochopení zákonov kapánek šach!

ešte raz zopakujem, čo som písal vyššie. zrušená bola dňaom 01.03.2009 vyhláška, ktorou sa ustanovuje vzor hlásenia. Oznámenie nemáte podať na akom tlačive, keďže to, ktoré platilo do 01.03.2009 bolo zrušené, teda jeho vzor. Okrem toho od 01.03.2009 bol zrušenýá odsek 18 aj 19 § 44. Prečo chcete silou mocou robiť byrokraciu???? Zákon bol schválený v rámci krízového balíčka a v dôvodovej správe sa píše, že má zlepšiť podnikateľské prostredie... takže podávať určite netreba a nič tým neriskujete.
Excise Duty
03.03.09,13:41
a možno sa až tak nemýlil, mozno sa už nestretnú a nepôjde tam už odovzdať výkaz za február ... totiž nemusí, keby aj nešla, všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú...

Už nie som celkom aktuálny týmto príspevkom vzhľadom na to že pribudli ďaľšie príspevky, ale nešlo mi pripojenie na sieť.
Celý problém je v tom, že tvorca zákona neformuloval jeho ustanovenia jednoznačne, čo potom v praxi umožňuje rôznorodý výklad. Keď sa budem dôsledne držať litery zákona, mám na mysli zákon č. 52/2009 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť od 1. marca 2009, potom podľa jeho ustanovenia § 52c oznamovaciu povinnosť za mesiac február 2009 nemožno splniť z technických dôvodov, pretože sa s účinnosťou s rovnakým dátumom zrušila vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Teda oznámenie za február, ak by bolo podané na tlačive podľa vzoru ustanoveného v uvedenej vyhláške, ak bude skutočne podané, bude podané na tlačive, ktoré už nemá nijakú oporu v zákone! Osobne by som teda nepodanie oznámenia neodôvodňoval tým, že nemusím, lebo všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú. To znie, ako keby som priznal, že som síce porušil zákon a urobil som tak vedome, lebo aj tak sa mi nič nemôže stať. Žiaľ, opak je pravdou.
Ja som vzhľadom na niekoľkoročné skúsenosti a poznatky získané z Porady radšej napísal, aby bolo oznámenie podané a som presvedčený, že drvivá väčšina colných úradov toto oznámenie pohode prijme a daňové subjekty vôbec neupozorní, že oznámenie už nebolo potrebné podať. A naopak, mnohí z tých, ktorí oznámenie nepodajú, pretože ho skutočne už netreba podať, budú zo strany colných úradov šikanovaní za nepodanie oznámenia, prax a poznatky zo života hovoria za všetko. Na toto som zo všetkého najviac zvedavý.
Pokiaľ ide o zastavenie konaní, tak ako vyplýva z ustanovenia 51g ods. 2, podľa ktorého
ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 ods. 18 v znení účinnom do 28. februára 2009 nebolo právoplatne ukončené k 28. februáru 2009, v konaní sa nepokračuje, v tomto prípade si nerobím žiadne ilúzie. Žiaľ, niektoré colné úrady si to vysvetlia tak, že v začatom konaní už síce nebudú pokračovať ale v pohode začnú nové konanie s odôvodnením, že im to zákon nezakazuje. Minulý týždeň jedna členka PORADY, ktorá sa obrátila na mňa súkromnou správou (ak chce, môže to tu potvrdiť) podala odvolanie proti pokute za oneskorené splnenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 v znení v znení účinnom k 30. júnu 2006. Pokuta bola uložená až vo februári 2009, ešte raz opakujem, vo febrári 2009, to aby si niekto nemyslel, že som sa pomýlil v dátume. Pokuta bola uložená aj napriek skutočnosti, že v ustanovení § 51f ods. 19 je uvedené, že ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 zákona v znení účinnom k 30. júnu 2006 nebolo právoplatne ukončené k 30. júnu 2006, v konaní sa nepokračuje. Skutek utek a tento prípad vôbec nie je ojedinelý!
Hoci sme v téme Hlásenie o príjme a výdaji liehu, ale je to tiež o spotrebnej dani, tak by som sa ťa Ježko chcel opýtať, aký je tvoj názor na ustanovenia bodu 4., 18 a 27 zákona č. 52/2009 Z. z. v porovnaní s predchádzajúcim znením zákona. Tento problém môžeme rozdebatovať v inej téme, aby sme tu s tým nezavadzali.
jezko1
03.03.09,13:47
Už nie som celkom aktuálny týmto príspevkom vzhľadom na to že pribudli ďaľšie príspevky, ale nešlo mi pripojenie na sieť.
Celý problém je v tom, že tvorca zákona neformuloval jeho ustanovenia jednoznačne, čo potom v praxi umožňuje rôznorodý výklad. Keď sa budem dôsledne držať litery zákona, mám na mysli zákon č. 52/2009 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť od 1. marca 2009, potom podľa jeho ustanovenia § 52c oznamovaciu povinnosť za mesiac február 2009 nemožno splniť z technických dôvodov, pretože sa s účinnosťou s rovnakým dátumom zrušila vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Teda oznámenie za február, ak by bolo podané na tlačive podľa vzoru ustanoveného v uvedenej vyhláške, ak bude skutočne podané, bude podané na tlačive, ktoré už nemá nijakú oporu v zákone! Osobne by som teda nepodanie oznámenia neodôvodňoval tým, že nemusím, lebo všetky konania o podozrení z porušenia sa zastavujú. To znie, ako keby som priznal, že som síce porušil zákon a urobil som tak vedome, lebo aj tak sa mi nič nemôže stať. Žiaľ, opak je pravdou.
Ja som vzhľadom na niekoľkoročné skúsenosti a poznatky získané z Porady radšej napísal, aby bolo oznámenie podané a som presvedčený, že drvivá väčšina colných úradov toto oznámenie pohode prijme a daňové subjekty vôbec neupozorní, že oznámenie už nebolo potrebné podať. A naopak, mnohí z tých, ktorí oznámenie nepodajú, pretože ho skutočne už netreba podať, budú zo strany colných úradov šikanovaní za nepodanie oznámenia, prax a poznatky zo života hovoria za všetko. Na toto som zo všetkého najviac zvedavý.
Pokiaľ ide o zastavenie konaní, tak ako vyplýva z ustanovenia 51g ods. 2, podľa ktorého
ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 ods. 18 v znení účinnom do 28. februára 2009 nebolo právoplatne ukončené k 28. februáru 2009, v konaní sa nepokračuje, v tomto prípade si nerobím žiadne ilúzie. Žiaľ, niektoré colné úrady si to vysvetlia tak, že v začatom konaní už síce nebudú pokračovať ale v pohode začnú nové konanie s odôvodnením, že im to zákon nezakazuje. Minulý týždeň jedna členka PORADY, ktorá sa obrátila na mňa súkromnou správou (ak chce, môže to tu potvrdiť) podala odvolanie proti pokute za oneskorené splnenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 v znení v znení účinnom k 30. júnu 2006. Pokuta bola uložená až vo februári 2009, ešte raz opakujem, vo febrári 2009, to aby si niekto nemyslel, že som sa pomýlil v dátume. Pokuta bola uložená aj napriek skutočnosti, že v ustanovení § 51f ods. 19 je uvedené, že ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 zákona v znení účinnom k 30. júnu 2006 nebolo právoplatne ukončené k 30. júnu 2006, v konaní sa nepokračuje. Skutek utek a tento prípad vôbec nie je ojedinelý!
Hoci sme v téme Hlásenie o príjme a výdaji liehu, ale je to tiež o spotrebnej dani, tak by som sa ťa Ježko chcel opýtať, aký je tvoj názor na ustanovenia bodu 4., 18 a 27 zákona č. 52/2009 Z. z. v porovnaní s predchádzajúcim znením zákona. Tento problém môžeme rozdebatovať v inej téme, aby sme tu s tým nezavadzali.


beriem ako poctu, že to chceš so mnou rozdebatovať a môžeme kludne, rad. Tie body novely, čo si ich vypichol sa týkajú oprávnených príjemcov, kde mám pocit, že novela im týmto riadne priťažila.
a ešte k tomu predchádzajúcemu. v podstate je to o tom, nie je vzor tlačiva, nemáš ako podať oznámenie. a myslím, že toto už pochopia aj colníci...
evina
03.03.09,13:57
beriem ako poctu, že to chceš so mnou rozdebatovať a môžeme kludne, rad. Tie body novely, čo si ich vypichol sa týkajú oprávnených príjemcov, kde mám pocit, že novela im týmto riadne priťažila.
a ešte k tomu predchádzajúcemu. v podstate je to o tom, nie je vzor tlačiva, nemáš ako podať oznámenie. a myslím, že toto už pochopia aj colníci...

Len aby nepovedali, že natlačených je ich dosť /myslím tlačív/:D
O.i. novela platí od 1.3.2009 a 25.03.2009 znamená, že dané body už neplatia :)) /zmenila som názor:)
Excise Duty
03.03.09,14:51
beriem ako poctu, že to chceš so mnou rozdebatovať a môžeme kludne, rad. Tie body novely, čo si ich vypichol sa týkajú oprávnených príjemcov, kde mám pocit, že novela im týmto riadne priťažila.
a ešte k tomu predchádzajúcemu. v podstate je to o tom, nie je vzor tlačiva, nemáš ako podať oznámenie. a myslím, že toto už pochopia aj colníci...
OK, navrhujem, aby sme prešli do témy http://www.porada.sk/t102416-spotrebna-dan-z-liehu-navrh-zakona.html#post962397, už som tam čosi naznačil, čo si o tom myslím, to platí rovnako aj o spotrebnej dani z minerálneho oleja.
Muška
03.03.09,15:06
zrušené odseky v § 44 /18,19/ rušia povinnosť predkladať mesačne hlásenia, ale vedenie evidencie podľa ods. 12 myslím zrušené nie je
načo budú teraz tie evidencie ??
Evidencia mi ani tak nevadí, veď sklady sme povinní viesť.
Vadí mi, že v ods. 12 zostal ten prepočet na 100 % lieh. - tak to už fakt neviem komu načo bude. :eek:
Muška
10.03.09,11:50
Poslala som dotaz a tu je odpoveď:


1.Nakoľko boli zrušené odseky v § 44 /18,19/ ruší sa povinnosť predkladať
mesačne hlásenia.
Hlásenie je potrebné zaslať ešte za mesiac február 2009?

2.Nakoľko skladové hospodárstvo spracováva externá účtovníčka na PC, môže
evidencia podľa ods. 12 byť u nej, alebo musí byť na prevádzke?


9.3.2009
Odpoveď:

Dňom 01.03.2009 nadobudol účinnosť zákon č. 52/2009 Z. z., ktorým sa mení a
dopĺňa zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších
predpisov.
Zákonom č. 52/2009 bol zrušený ods. 18 a 19 § 44 zákona č. 105/2004 Z. z.
ako aj
Vyhláška MF SR č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva
oznámenia o množstve
prijatého a vydaného spotrebiteľského balenia liehu a stave zásob.
Z uvedeného vyplýva, že v mesiaci marec 2009 už nie je potrebné zaslať
miestne
príslušnému správcovi dane hlásenie o množstve prijatého a vydaného liehu v
spotrebiteľskom balení.
Povolenie na prevádzku je potrebné mať priamo na prevádzke podniku,
evidenciu može mať
aj Vaša učtovníčka.



JUDr.Ľubomíra Vrobelová
raiditeľka Kancelárie generálneho riaditeľa CR SR
vlakup
11.03.09,20:59
Poslala som dotaz a tu je odpoveď:

1.Nakoľko boli zrušené odseky v § 44 /18,19/ ruší sa povinnosť predkladať
mesačne hlásenia.
Hlásenie je potrebné zaslať ešte za mesiac február 2009?

2.Nakoľko skladové hospodárstvo spracováva externá účtovníčka na PC, môže
evidencia podľa ods. 12 byť u nej, alebo musí byť na prevádzke?


9.3.2009
Odpoveď:

Dňom 01.03.2009 nadobudol účinnosť zákon č. 52/2009 Z. z., ktorým sa mení a
dopĺňa zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších
predpisov.
Zákonom č. 52/2009 bol zrušený ods. 18 a 19 § 44 zákona č. 105/2004 Z. z.
ako aj
Vyhláška MF SR č. 619/2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva
oznámenia o množstve
prijatého a vydaného spotrebiteľského balenia liehu a stave zásob.
Z uvedeného vyplýva, že v mesiaci marec 2009 už nie je potrebné zaslať
miestne
príslušnému správcovi dane hlásenie o množstve prijatého a vydaného liehu v
spotrebiteľskom balení.
Povolenie na prevádzku je potrebné mať priamo na prevádzke podniku,
evidenciu može mať
aj Vaša učtovníčka.



JUDr.Ľubomíra Vrobelová
raiditeľka Kancelárie generálneho riaditeľa CR SR

Otázka:stále nie je mi však jasné, či treba túto evidenciu viesť denne alebo stačí za celý mesiac (veď máme ERP) - som majiteľ mini espressa, vďaka.
Lucida
12.03.09,07:43
Otázka:stále nie je mi však jasné, či treba túto evidenciu viesť denne alebo stačí za celý mesiac (veď máme ERP) - som majiteľ mini espressa, vďaka.
No ja som ta externá účtovníčka. Sklad espresso nevedie. Som teda povinná ten stav liehu ako dávam do oznámenia vyhotovovať každý mesiac, evidovať ho, ale nemusím ho posielať na colnicu?
Som z toho domotaná.
Akú evidenciu má viesť účtovníčka keď sa nevedie sklad? Všetko totiž v malej kaviarni ide hneď do spotreby....

Ďakujem pekne za pomoc!
Muška
12.03.09,11:30
No ja som ta externá účtovníčka. Sklad espresso nevedie. Som teda povinná ten stav liehu ako dávam do oznámenia vyhotovovať každý mesiac, evidovať ho, ale nemusím ho posielať na colnicu?
Som z toho domotaná.
Akú evidenciu má viesť účtovníčka keď sa nevedie sklad? Všetko totiž v malej kaviarni ide hneď do spotreby....

Ďakujem pekne za pomoc!
Čo to je, hneď do spotreby???
Nakupuje na "meno" zákazníka :D:D ??

Sklad musí viesť.
Muška
12.03.09,11:31
Dnes som bola milo prekvapená:

Telefonovala mi pracovníčka CU, že za február 2009 už nemusíme posielať Hlásenia, ale aby sme nezabudli viesť evidenciu :):):)
evina
12.03.09,11:33
Dnes som bola milo prekvapená:

Telefonovala mi pracovníčka CU, že za február 2009 už nemusíme posielať Hlásenia, ale aby sme nezabudli viesť evidenciu :):):)

HIP HIP HURÁ
Muška
12.03.09,11:35
HIP HIP HURÁ
Evka,
ale normálne mi padla sánka, keď mi zavolala. :):)
Bolo to od nej milé ;)
evina
12.03.09,11:37
Evka,
ale normálne mi padla sánka, keď mi zavolala. :):)
Bolo to od nej milé ;)

Mne síce nevolali, ale aj tak mám aspoň jednu radosť:D Nebude ma viac strašiť slovo alkohol:)
Paula
12.03.09,11:41
Evka,
ale normálne mi padla sánka, keď mi zavolala. :):)
Bolo to od nej milé ;)


Ani mne nikto nevolal :D...ale ona Tebe preto, aby si ju nebodaj nejakým hlásením iniciatívne naobťažovala ;)
Lucida
12.03.09,15:45
Čo to je, hneď do spotreby???
Nakupuje na "meno" zákazníka :D:D ??

Sklad musí viesť.
No že ked mu dojde vodka ide do obchodu kupi vodku a vylozi ju na bar. ta sa spotrebuje. nedava to na sklad ani nikde do evidencie, iba ja som to z blockov spocítavala ako prijem do toho hlasenia. do skladu sa to nedavalo, lebo ziaden nevedu anarchisti :-)
Monika Kováčová
12.03.09,16:28
No že ked mu dojde vodka ide do obchodu kupi vodku a vylozi ju na bar. ta sa spotrebuje. nedava to na sklad ani nikde do evidencie, iba ja som to z blockov spocítavala ako prijem do toho hlasenia. do skladu sa to nedavalo, lebo ziaden nevedu anarchisti :-)
prinesie ju z obchodu a hneď ju vypije?

Vieš Lucida, rob ako myslíš, ale keď chceš voči klientovi ako jeho "tiežúčtovníčka" vystupovať zodpovedne a maximálne profesionálne, informuj sa o zákonoch a predpisoch, ktoré sa týkajú klientovej podnikateľskej činnosti a netvor nové usmernenia a postupy.

Podnikateľ, ktorý nakupuje a predáva alkohol MUSÍ VIESŤ evidenciu v zmysle zákona o spotrebnej dani z liehu. Naštuduj si ho, ak ti táto téma na pochopenie nestačí.
Muška
12.03.09,16:28
No že ked mu dojde vodka ide do obchodu kupi vodku a vylozi ju na bar. ta sa spotrebuje. nedava to na sklad ani nikde do evidencie, iba ja som to z blockov spocítavala ako prijem do toho hlasenia. do skladu sa to nedavalo, lebo ziaden nevedu anarchisti :-)
Lucida, ale to sa mýliš.
To, že ju vyloží na bar ešte neznamená, že ju spotreboval.

Sklad má teda na tom bare.

tzn.

Kúpi 1 l vodky:
Príjem na "sklad-bar" - 1 l vodky

Predá 2 dcl
Výdajka zo "sklado-baru" - 0,2 l vodky /na základe bloku z registračnej pokladni /ja to robím mesačne/

Stav zásob:
Zostatok na sklade 0,8 l vodky
Monika Kováčová
12.03.09,16:30
Akú evidenciu má viesť účtovníčka keď sa nevedie sklad? Všetko totiž v malej kaviarni ide hneď do spotreby....

Ďakujem pekne za pomoc!

Pomôžem ti: účtovníčka nemá viesť žiadnu evidenciu. Evidencia sa vedie na prevádzke.
anithocka
12.03.09,16:33
ahojte, a to uz naozaj nemusi odovzdavat hlasenie na colnicu za lieh?? alebo to plati iba pre vynimky? dakujem
Muška
12.03.09,16:34
Keďže ja vediem aj sklady mojim klientom, tak som sa pýtala na CU, či uvedenú evidenciu o alkohole musia mať na prevádzke.
A tu je odpoveď
http://www.porada.sk/979090-post290.html
Muška
12.03.09,16:34
ahojte, a to uz naozaj nemusi odovzdavat hlasenie na colnicu za lieh?? alebo to plati iba pre vynimky? dakujem

..a týmto Ti udeľujeme výnimku :):):)

No vidíš, a už nemusíš ani Ty :D:D:D
Monika Kováčová
12.03.09,16:35
Keďže ja vediem aj sklady mojim klientom, tak som sa pýtala na CU, či uvedenú evidenciu o alkohole musia mať na prevádzke.
A tu je odpoveď
http://www.porada.sk/979090-post290.html
pokiaľ ti nahlási každú dopitú fľašu.... nemám nič proti.:D
Muška
12.03.09,16:40
Moni,
máme celkom dobrý systém. Na konci mesiaca mi vytlačia "tovarovú pásku" z tej viem presne čo predali a spravia takú "miernu" inventúru - len alkoholu.
Ostatný tovar vždy až na konci roka
anithocka
12.03.09,16:53
Muška máš poriadny zmysel pre humor :D este potešila si ma konečne koniec papierovačkam :)
Muška
12.03.09,16:55
Muška máš poriadny zmysel pre humor :D
Anithočka,
..len neviem, či to už nie je štartovná čiara k daňovej demencii :rolleyes:
Antonia Jendrišáková
14.03.09,13:28
..a týmto Ti udeľujeme výnimku :):):)

No vidíš, a už nemusíš ani Ty :D:D:D
A, prosím Ťa, udelíš aj mne ? Do smrti Ti budem vďačná.
anithocka
14.03.09,20:54
ešte mám otázočku, ale evidenciu o prijmne a výdaji si musím naďalej viesť však? lebo to by už bolo moc jednoduché kebyže nie
evina
15.03.09,00:34
ešte mám otázočku, ale evidenciu o prijmne a výdaji si musím naďalej viesť však? lebo to by už bolo moc jednoduché kebyže nie

Veru áno ...
jipro
25.03.09,11:30
Prikladám tabuľku na výpočet alkoholu pre colnice, keď nie pre nich, tak na prevádzku. Dúfam, že vám pomôže pri výpočtoch
Muška
25.03.09,11:34
....keď nie pre nich, tak na prevádzku. Dúfam, že vám pomôže pri výpočtoch
ďakujeme :)
Stiahla som si tabuľku.
Len ma fakt ..:mad:...
Komu bude načo koľko mám 100 %-tného alkoholu ?
Prečo to v zákone nezrušili??
a.palenikova
25.03.09,17:20
Dobrý den, doteraz som žiadnu evidenciu nerobila, Hlásenia som poctivo odovzdávala. Teraz sa Hlásenie zrušilo, a ja ako predajňa Potravín mám viesť túto evidenciu??? to mam vypisovať každý príjem a výdaj? ako mam zistiť koľko som predala? je predsa nemyslitelne aby som 200 bločkov denne prehrabavala. Je na toto nejake usmernenie? zakon som citala. Dakujem
a.palenikova
25.03.09,17:30
Dobrý den, doteraz som žiadnu evidenciu nerobila, Hlásenia som poctivo odovzdávala. Teraz sa Hlásenie zrušilo, a ja ako predajňa Potravín mám viesť túto evidenciu??? to mam vypisovať každý príjem a výdaj? ako mam zistiť koľko som predala? je predsa nemyslitelne aby som 200 bločkov denne prehrabavala. Je na toto nejake usmernenie? zakon som citala. Dakujem
Muška
25.03.09,18:42
Dobrý den, doteraz som žiadnu evidenciu nerobila, Hlásenia som poctivo odovzdávala. Teraz sa Hlásenie zrušilo, a ja ako predajňa Potravín mám viesť túto evidenciu??? to mam vypisovať každý príjem a výdaj? ako mam zistiť koľko som predala? je predsa nemyslitelne aby som 200 bločkov denne prehrabavala. Je na toto nejake usmernenie? zakon som citala. Dakujem
A hlásenie si robila na základe čoho? ::rolleyes:

Veď hlásenie bola už len "perla" tej evidencie ;)
a.palenikova
26.03.09,10:22
Dobrý deň, Hlásenie som robila podla inventúri a faktúr, iba som nevypisovala žiadnu evidenciu. Je evidencia potrebná podľa zákona 105/2004 §44 aj pre predajňu potravin ? ? Je to totižto dosť časovo náročné, viesť ešte aj podla obchodného názvu. Skladovú evidenciu nevedieme, všetko ide hneď do predajne. Ďakkujem:confused:
Muška
26.03.09,10:32
do predajne.
...a predajňa je Tvoj sklad.

Skladovú evidenciu musíš robiť. To si len veľa podnikateľov myslí, že keď nemá sklad ako miestnosť, tak sklad nerobí, ale to nie je pravda.

Ty nakúpiš tovar a vyložíš ho do regálov /a to je Tvoj sklad/.
Urobíš "Príjemku" na sklad
Predáš tovar a na základe predaja, teda z pásky z registračnej pokladne urobíš
"Výdajku" zo skladu.

A keď robiš inventarizáciu, tak ako ju robíš???

Predsa tak, že pozrieš koľko máš napísané na "skladovej karte" /teda koľko by si podľa papierov mala mať/....a koľko máš v skutočnosti v sklade /teda urobíš fyzickú invetnúru u Teba v regáloch/

Ak nemáš "skladovú evidenciu" ako vieš pri fyzickej inventúre koľko by si mala mať, koľko Ti chýba?? veď nemáš s čím porovnať fyzickú inventúru
a.palenikova
26.03.09,10:51
Jednoducho vždy všetko sedi, viem nie je to ok. Ale co s tym alkoholom? Tú evidenciu treba aj v potravinach, usudila som podla predchadzajuceho prispevku.
Muška
26.03.09,10:53
Jednoducho vždy všetko sedi, viem nie je to ok. Ale co s tym alkoholom? Tú evidenciu treba aj v potravinach, usudila som podla predchadzajuceho prispevku.
Len ako vieš dokázať, že všetko sedí, keď nemáš evidenciu.
Pri daňovej kontrole môžeš mať dosť veľké problémy.

Evidenciu o alkohole musí viesť každý kto predáva alkohol, čiže aj potraviny.
a.palenikova
26.03.09,11:03
...účtovníctvo som prebrala, predomnou skladovu evidenciu neviedli, v skutočnosti si to ani neviem predstaviť, ako by sa to robilo...
Muška
26.03.09,11:28
...účtovníctvo som prebrala, predomnou skladovu evidenciu neviedli, v skutočnosti si to ani neviem predstaviť, ako by sa to robilo...
Neviem čo Ti na toto odpovedať .
Máš šťastie, že si "začínajúca" účtovníčka. :)

Lebo účtovníčka si vie presne predstaviť "ako by sa to robilo "

Nič v zlom ;)
a.palenikova
26.03.09,11:46
nič v zlom, ale podľa príspevkov aj tu na porade nie som jediná.
Muška
26.03.09,11:58
nič v zlom, ale podľa príspevkov aj tu na porade nie som jediná.
:rolleyes:

Ale všetci sa učíme.
Niektoré veci sú proste "základ" ako napr. Postupy JU,
Je to pre Tvoje dobro, musíš svojho klienta poučiť, že ten sklad /regálový/ musí viesť a hotovo.
Raz, keď bude mať kontrolu, Ti nebude môcť vytknúť, že si ho na to neupozornila.
a.palenikova
26.03.09,12:14
MIMO TÉMY
účtovníctvo študujem na VŠ, samozrejme zákony, vyhlášky a postupy mám naštudované, Poradu študujem previdelne. Napriek tomu som STÁLE začiatočník a mám pocit že ešte neaký ten čas aj budem. A k tým skladom, pokiaľ to mám ošetrené v smernici, že mi to ide do spotreby, netreba viesť sklad, aspoň tak som to pochopila z postupov JU.
Muška
26.03.09,12:23
A k tým skladom, pokiaľ to mám ošetrené v smernici, že mi to ide do spotreby, netreba viesť sklad, aspoň tak som to pochopila z postupov JU.

§ 9
(6) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) vlastnú výrobu,
c) zvieratá,
d) tovar.

§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

________________
Odst. 8, nehovorí, že všetok tovar dávaš priamo do spotreby a neeviduješ ho v knihe zásob.
a.palenikova
26.03.09,13:07
podľa faktúr by som vedela nahodiť príjem, bolo by toho však strašne veľa, keďže potraviny sú dosť početné položky.

no výdaj nemám ako zistiť, cez pokladňu nejdú všetky veci, niektoré sú iba ako napr. napolitánka, (na faktúre napolitánka A, napolitánka B, ...)

neviem ako sa to rieši v praxi.

inventúra sa samozrejme robí ku koncu ÚO.

MIMO TÉMY
evula2511
29.03.09,15:47
Dobrý deň! vie mi niekto poskytnúť formát tlačív na registráciu liehu napr. príjem liehu, výdaj liehu a zostatok liehu.
jezko1
29.03.09,19:09
dobrý večer, dňom 1.3.2009 nadobudol účinnosť zákon č. 52/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu. uvedenou novelou bol zrušený § 44 ods. 18 a 19 a vyhláška MF SR, ktorou bol ustanovený vzor tlačiva hlásenia o príjme a výdaji liehu v spotrebiteľskom balení. z uvedeného vyplýva, že žiadne hlásenie podávať netreba
u.erika
29.03.09,19:48
dobrý večer, dňom 1.3.2009 nadobudol účinnosť zákon č. 52/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu. uvedenou novelou bol zrušený § 44 ods. 18 a 19 a vyhláška MF SR, ktorou bol ustanovený vzor tlačiva hlásenia o príjme a výdaji liehu v spotrebiteľskom balení. z uvedeného vyplýva, že žiadne hlásenie podávať netreba
Jezko1, možno, že Evula2511 myslela na evidenciu príjmu-výdaja a zásob
škoda, že ste už "odišli".
u.erika
29.03.09,19:59
A tie tlačivá o evidencií sa môžu ďalej používať bez toho §-u, alebo stačí, keď to mám v PC -účtovníctvo- sklad?
Robím kamoške účtovníctvo, doteraz som na konci mesiaca spravila tú evidenciu, a spolu s hlásením a DL, mala to v pohostinstve. Pri kontrolách colného úradu bolo všetko v poriadku. Teraz bude stačiť, keď v pohostinstve bude mať len dodacie listy, sklad bude vedený u mňa na PC, alebo musí mať aj skladové karty.
Excise Duty
30.03.09,06:03
[quote=evula2511;1004997]Dobrý deň! vie mi niekto poskytnúť formát tlačív na registráciu liehu napr. príjem liehu, výdaj liehu a zostatok liehu.[/quotedšejdšej]
Také tlačivo nikdy neexistovalo! Radšej si ale poriadne prečítajte zákon!
qwer
03.04.09,15:40
Hlásenie o príjme a výdaji liehu ZAPISOVAT VRAJ DENNE A VIEMI NIEKTO POVEDAT ZE KOLKO TAKYCHTO PAPIEROV BUDEM POTREBOVAT NA MESIAC KED TO MAM PISAT DENNE A PRI 50 POLOZKACH ALKOHOLU KED SI NIEKTO DA LEN 0,04 KAZDY DEN Z KAZDEHO ALKOHOLU A MAM TO VECER ZAPISAT DO VYDAJU TAK PRI 50 POLOZKACH BUDEM POTREBOVAT NA MESIAC 1500 HARKOV NA ZAPISOVANIA LEN NA VYDAJ ALKOHOLU . LEBO INAC NECHAPEM AKO MAM NATRIESKAT DO TOHO JEDNEHO HARKU 30 DNI VYDAJU ALKOHOLU A PLUS PRIJEM SAMOZREJME ZE TEN PRIJEM NIEJE KAZDY DEN ALE VYDAJ ANO.

HLASENIE TU DOLE V DALSOM PRISPEVKU
qwer
03.04.09,16:09
HLASENIE TU -- TOTO SOM DOSTAL NA COLNICI ZE TU DO TOHTO MAM ZAPISOVAT PRIJEM A VYDAJ ALKOHOLU A TO DENNE

http://obrazok.eu/files/mx31m6x9i50mzs58kffs.jpg:eek:
mekelek
03.04.09,16:23
No! Teraz som sa chystala pripojiť tabuľku, ale sú odo mňa aj šikovnejší, ako vidím. Nevadí.
Ja mám z CÚ tú istú tabuľku. Dostala som tam takú informáciu, že dennú evidenciu mám robiť do zošita (denne sa neprepočítava "l a.")
A na konci mesiaca zhrnúť do tejto tabuľky. Všetko rozpísať podľa druhov a nákup aj podľa dodávateľov.
qwer
03.04.09,16:41
TAK ZE DENNE TO NETREBA PRERATUVAT NA LA , ALE POTOM MI STACI ROBIT TO RAZ MESACNE A ROZPISAT TO NA DNI KEDY SOM PODLA FAKTUR. PRIJAL TOVAR A NA KONCI TO ZHRNUT DO TEJ TO TABULKY.
mekelek
03.04.09,18:13
Tabuľku áno, mesačne, ale denná evidencia pri tom musí byť vedená.
silvia kasperova
04.05.09,12:29
Prosim o radu: od 1.4.2009 som prevzala uctovnictvo ( malá krčma) a neviem nic o tom ako mam viest evidenciu liehu. Precitala som si vsetkych 300 vasich prispevkov na tuto temu a som z toho riadne zmätena. Pochopila som len, ze mam viest nejaku evidenciu a ze to nemusim hlasit na colnicu. Uctovnictvo za predchadzajuce obdobie je v hroznom stave a nemam sa o co opriet. Dakujem.
Melnick
04.05.09,12:45
Hlásenie o príjme a výdaji liehu ZAPISOVAT VRAJ DENNE A VIEMI NIEKTO POVEDAT ZE KOLKO TAKYCHTO PAPIEROV BUDEM POTREBOVAT NA MESIAC KED TO MAM PISAT DENNE A PRI 50 POLOZKACH ALKOHOLU KED SI NIEKTO DA LEN 0,04 KAZDY DEN Z KAZDEHO ALKOHOLU A MAM TO VECER ZAPISAT DO VYDAJU TAK PRI 50 POLOZKACH BUDEM POTREBOVAT NA MESIAC 1500 HARKOV NA ZAPISOVANIA LEN NA VYDAJ ALKOHOLU . LEBO INAC NECHAPEM AKO MAM NATRIESKAT DO TOHO JEDNEHO HARKU 30 DNI VYDAJU ALKOHOLU A PLUS PRIJEM SAMOZREJME ZE TEN PRIJEM NIEJE KAZDY DEN ALE VYDAJ ANO.

HLASENIE TU DOLE V DALSOM PRISPEVKU

Zaujímalo by ma, akú tabuľku budú viesť "čierni predajcovia" z garáží.:D:D:D
Muška
04.05.09,14:26
...... ale denná evidencia pri tom musí byť vedená.
...kde sa o tom píše??
dark32
05.05.09,12:04
Aktuálne platné ustanovenia zákona o spotrebnej dani z liehu

V zmysle ustanovenia § 44 ods. 11 zákona č. 105/2004 Z.z. držiteľ povolenia na predaj je povinný
a) nakupovať spotrebiteľské balenie len od držiteľa povolenia na predaj alebo od registrovanej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) predložiť na požiadanie colného úradu doklady preukazujúce spôsob nadobudnutia spotrebiteľského balenia,
c) viesť evidenciu podľa odseku 12,
d) skladovať v prevádzkarni len spotrebiteľské balenie určené na predaj v rámci podnikateľskej činnosti.
V zmysle ustanovenia § 44 ods. 12 zákona č. 105/2004 Z.z. držiteľ povolenia na predaj je povinný za každú prevádzkareň viesť evidenciu podľa účtovných dokladov, v ktorej uvedie obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu a
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho číslo povolenia na predaj alebo registračné číslo, v členení na príjem z maloobchodu alebo veľkoobchodu,
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., a to v členení podľa identifikačných údajov a čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a počet spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. vydaných ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
V zmysle ustanovenia § 47 ods. 1 písm. v) zákona č. 105/2004 Z.z. správneho deliktu sa dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, ak nevedie evidenciu podľa § 44 ods.12
V zmysle ustanovenia § 47 ods. 2 písm. t) zákona č. 105/2004 Z.z. colný úrad uloží pokutu od 165,96 eura do 1 659,69 eura za správny delikt podľa ods. 1 písm. v).
Muška
05.05.09,18:03
Takže sa nič nezmenilo a je to MESAČNE :)

c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
Muška
05.05.09,18:08
...a ešte k tej evidencii pridám:
klikni http://www.porada.sk/979090-post290.html
mekelek
05.05.09,18:30
Takže sa nič nezmenilo a je to MESAČNE :)

c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.

Áno, lenže :
§ 33 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.§ 57 zákona č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.§ 45
Daňový dozor a daňová kontrola

(1) Colný úrad vykonáva daňový dozor, ktorým je výkon dozoru nad držbou a pohybom liehu, tlačou a distribúciou kontrolných známok, a tiež daňovú kontrolu.43)
...

(3) Colný úrad pri daňovom dozore a daňovej kontrole je oprávnený
a) vstupovať do každej prevádzkovej budovy, miestnosti, obydlia alebo nebytového priestoru, ktorý kontrolovaný subjekt používa aj na podnikanie s liehom, ako aj vstupovať do priestorov, o ktorých je známe alebo sa dá predpokladať, že sa v nich nachádza alebo sa môže nachádzať lieh,
b) zisťovať stav zásob liehu a tovarov...


ak nie je denná evidencia na základe čoho sa môže zistiť pri kontrole, či skutočný stav sedí napr. 10.deň v mesiaci?

Inak tú informáciu, že musí byť aj denná evidencia v prevádzke, mám priamo z CÚ. (Brat bol colníkom, bývalí kolegovia ho informovali.)
Muška
05.05.09,18:56
b) zisťovať stav zásob liehu a tovarov... veď to budú zisťovať fyzický stav


ak nie je denná evidencia na základe čoho sa môže zistiť pri kontrole, či skutočný stav sedí napr. 10.deň v mesiaci? sklad musí sedieť k poslednému dňu v mesiaci, tak ako som písala vyššie.

Inak tú informáciu, že musí byť aj denná evidencia v prevádzke, mám priamo z CÚ. (Brat bol colníkom, bývalí kolegovia ho informovali.) v predchádzajúcom príspevku som pripojila odpoveď, kde píšu, že evidenciu môže mať aj účtovníčka u seba, tak potom???....

..odpoveď v texte.
A ešte k tomu 10. dňu v mesiaci. Napriek tomu, že to nie je potreba, tak aj keby to bolo potrebné, tak vieš predsa preukázať presne tak, ako by si chcel robiť tú dennú evidenciu a to predložením stavu k poslednému dňu v mesiaci /ten musíš mať/ plus predložením nakúpeného alkoholu a vystavením tzv. "tovarovej pásky" z registračnej pokladne k 10. dňu....a môžem porovnať so skutočným stavom.
optimistka
05.05.09,19:09
podľa mňa to neodkontroluje nikto a nikdy
ak prídu 10 v mesiaci a dostanú do rúk mesačný stav k posl. dňu predch. mesiaca, pripočítajú nákupy podľa faktúr potiaľ hej, ale ako budú zisťovať výdaj do 10 dňa nasl. mesiaca neviem- z uzávierok erp ? osobne si to neviem prestaviť
Muška
05.05.09,19:16
podľa mňa to neodkontroluje nikto a nikdy
ak prídu 10 v mesiaci a dostanú do rúk mesačný stav k posl. dňu predch. mesiaca, pripočítajú nákupy podľa faktúr potiaľ hej, ale ako budú zisťovať výdaj do 10 dňa nasl. mesiaca neviem- z uzávierok erp ? osobne si to neviem prestaviť
Sorry, ale to nemyslíš vážne?? :eek:
A ako robíš sklady???

Veď je tzv. tovarová páska z registračnej pokladne.
Na konci mesiaca, alebo teda toho 10. dňa v mesiaci mi ju klient vytlačí a tam mám presne napísané čo a koľko predal napr. "Vodka absolut 4 cl - predaná 34 krát"

Na konci mesiaca mal na sklade Vodku absolut
2,5 litra, kúpil 0,7 litra, predal 4x34 cl = 136 cl , t.j. 1,36 litra, takže toho 10. dňa by mal mať fyzicky na sklade /na bare/ 1,84 litra.
ondrejvla
05.05.09,19:25
Sorry, ale to nemyslíš vážne?? :eek:
A ako robíš sklady???

Veď je tzv. tovarová páska z registračnej pokladne.
Na konci mesiaca, alebo teda toho 10. dňa v mesiaci mi ju klient vytlačí a tam mám presne napísané čo a koľko predal napr. "Vodka absolut 4 cl - predaná 34 krát"

Na konci mesiaca mal na sklade Vodku absolut
2,5 litra, kúpil 0,7 litra, predal 4x34 cl = 136 cl , t.j. 1,36 litra, takže toho 10. dňa by mal mať fyzicky na sklade /na bare/ 1,84 litra.

Muška, v maličkých potravinách, kde sa predáva celé balenie - no pochybujem, že robia aj mesačnú inventúru všetkého tovaru... Robia, ale iba alkoholu, nakúpený, predaný a zostatok aj podľa názvu, aj podľa percent obsahu alkoholu. Na konci roka sa robí fyzická inventúra zásob, to áno, ale takéto presné skôr v hoteloch, reštauráciach,baroch...-kde majú soft na príjem a výdaj priamo v ERP cez PC.
Ja len toľko, možno sa aj mýlim...
optimistka
05.05.09,19:28
sklad si vedie klient a kým sa podávali hlásenia tak ma zaujímali len údaje k potrebné k výpočtom
celé to považujem za presný súčet nepresných čísel
toľko môj názor na najväčšiu zbytočnosť aká sa dala pre podnikateľov vymyslieť dnes tu niekto na porade vyjadril názor že by zrušil keby bolo v jeho moci RZZP, toto je podľa mňa ešte väčšia s......a
Muška
05.05.09,19:31
Vlasti,
nemyslela som mesačnú inventúru. To som myslela iba v prípade kontroly.
Ja robím klientom aj sklady. A mám aj krčmu, ale aj obchod , kde sa predávajú celé fľašky. A obidvaja majú možnosť tej "tovarovej pásky", kde je vlastne súhrn všetkého podľa PLU /sa to tuším volá/ čo predali od posledne vytlačenej takejto pásky. A nemajú nejaké extra pokladne.

A tým, že im robím aj sklady, tak mi vlastne pri mesačnej uzávierke vždy vytlačia aj túto "tovarovú pásku" a ja im robím sklady a približne 2x do roka /alebo podľa potreby/ porovnáme moje "papierové" sklady a ich "fyzické" sklady.
ondrejvla
05.05.09,19:48
Vlasti,
nemyslela som mesačnú inventúru. To som myslela iba v prípade kontroly.
Ja robím klientom aj sklady. A mám aj krčmu, ale aj obchod , kde sa predávajú celé fľašky. A obidvaja majú možnosť tej "tovarovej pásky", kde je vlastne súhrn všetkého podľa PLU /sa to tuším volá/ čo predali od posledne vytlačenej takejto pásky. A nemajú nejaké extra pokladne.

A tým, že im robím aj sklady, tak mi vlastne pri mesačnej uzávierke vždy vytlačia aj túto "tovarovú pásku" a ja im robím sklady a približne 2x do roka /alebo podľa potreby/ porovnáme moje "papierové" sklady a ich "fyzické" sklady.

No ty sa máš Muška, keď ti to aj na potraviny urobí soft:eek: Ešteže syn má soft v predajni, kde mi to vie priebežne vždy vytlačiť, ale chvála Bohu, tam alkohol nie je! To bol ale "MACHER" čo tento zákon dal do "obehu", že?;)
lenkak
06.05.09,14:36
Vlasta aj mrp to vie vytlačiť...
Janulana
24.09.09,08:33
...a predajňa je Tvoj sklad.

Skladovú evidenciu musíš robiť. To si len veľa podnikateľov myslí, že keď nemá sklad ako miestnosť, tak sklad nerobí, ale to nie je pravda.

Ty nakúpiš tovar a vyložíš ho do regálov /a to je Tvoj sklad/.
Urobíš "Príjemku" na sklad
Predáš tovar a na základe predaja, teda z pásky z registračnej pokladne urobíš
"Výdajku" zo skladu.

A keď robiš inventarizáciu, tak ako ju robíš???

Predsa tak, že pozrieš koľko máš napísané na "skladovej karte" /teda koľko by si podľa papierov mala mať/....a koľko máš v skutočnosti v sklade /teda urobíš fyzickú invetnúru u Teba v regáloch/

Ak nemáš "skladovú evidenciu" ako vieš pri fyzickej inventúre koľko by si mala mať, koľko Ti chýba?? veď nemáš s čím porovnať fyzickú inventúru
Výdajku zo skladu robíte na základe "tovarovej pásky", že koľko z akého tovaru mám odpísať.
Richard Ivan
27.12.10,20:46
Beatka, si hlavička. Dosť som sa natrápila, kým som ručne zistila ako si prišla na tých 0,66 l.a v konečných zásobách. Tá tabuľka bude dobrou pomôckou, ale aj colníci by mali byť vo výklade jednotní, nie že budeme o pár mesiacov prerábať výkazy.
Ďakujem

---------
Veronika

chcela by som vedieť či sa majú aj teraz robiť záznamy evidencie alkoholu alebo len do 25.1.2011 zaslať na CÚ stav zásob alkoholu
dana2203
28.12.10,17:50
chcela by som vedieť či sa majú aj teraz robiť záznamy evidencie alkoholu alebo len do 25.1.2011 zaslať na CÚ stav zásob alkoholu
Aj naďalej sa bude robiť evidencia prijmu, vydaja a zasob alkoholu, ale su tam zmeny. Pozri si temu: novely zakona o spotrebnej dani z liehu a zakona... je tam všetko pekne rozpisane a vysvetlene.
Andrejocka Šalamonová
13.09.11,07:41
Ahojte,

mám bar a chcem sa opýtať, ako je to s colnicou. Potrebujem odovzdať na colnicu oznámenie, kde uvádzam príjem, výdaj a zásoby alkoholu, keď mám otvorenú fľašu tak sa to počíta ako keby som ju predala alebo ako to mám potom preratávať na 100 % lieh???
Na začiatku mesiaca mám zásoby podľa faktúr, a na konci mesiaca mám výdaje z pokladne a toto čo je na sklade je zásoba, ale ako to mám počítať?
Ďakujem
jana201
12.03.12,19:45
mozem sa spytat je to aktualne este aj v tom roku ??? robi sa to podla toho este ??? potrebujem surne odpoved velka vdaka !! :)
dana2203
13.03.12,19:07
janka, aj nadalej sa robi evidencia a pozri si prispevok 356 - plati aj teraz. V tej teme maš všetko a podľa datumu najdeš aj aktualne prispevky. Colnici chodia na kontroly, takže fakt musiš robiť evidenciu... :( Je to blbosť, ale zakony musime dodržiavať, ak nechceme platiť pokuty :) http://www.porada.sk/t151175-p16-novely-zakona-o-spotrebnej-dani-z-liehu-a-zakona.html
Muška
04.04.12,10:34
Čo viete o tomto?
Do 16.4.2012 oznámiť Colnému úradu Bratislava množstvo predaného alkoholického nápoja za marec 2012 a celkového množstva predaného alkoholického nápoja od začiatku roka do konca marca 2012.
zdroj:
Hospodárske noviny
Tweety
04.04.12,10:45
Muši, som rada, že ťa tu čítam, kde si lietala doterazky, ha?
ik-a
04.04.12,11:26
Čo viete o tomto?
Do 16.4.2012 oznámiť Colnému úradu Bratislava množstvo predaného alkoholického nápoja za marec 2012 a celkového množstva predaného alkoholického nápoja od začiatku roka do konca marca 2012.
zdroj:
Hospodárske noviny

prikladám Finančný spravodaj 02/2012.
Excise Duty
04.04.12,11:32
Čo viete o tomto?
Do 16.4.2012 oznámiť Colnému úradu Bratislava množstvo predaného alkoholického nápoja za marec 2012 a celkového množstva predaného alkoholického nápoja od začiatku roka do konca marca 2012.
zdroj:
Hospodárske noviny
Táto povinnosť sa vzťahuje iba na prevádzkovateľa daňového skladu pre zahraničných zástupcov, a to v zmysle ustanovenia § 33 ods. 2 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov.
Muška
04.04.12,11:44
Táto povinnosť sa vzťahuje iba na prevádzkovateľa daňového skladu pre zahraničných zástupcov, a to v zmysle ustanovenia § 33 ods. 2 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov.
Peťo,
ďakujem. Vedela som, že nesklameš. :-)
martina2006
07.05.12,10:16
Poprosím o radu. Od 1.6. začínam účtovať pohostinstvo, študujem tu na porade ohľadom evidenciu liehu. Dočítala som sa , že je povinnosť robiť mesačnú evidenciu o nákupe a predaji. Hlásenia na colnicu nie je potrebné podávať. V jednej téme som našla, že od 1.4.2012 je potrebné opäť zasielať mesačné hlásenia na colnicu. Je to tak? ďakujem.
uctokrajan
07.05.12,19:02
Ale nie ked predavas konenemu spotrebiterlovi.