Leontin
18.12.06,20:49
Chcem sa spýtať na §17, ods 8 a 10 zákona o dani z príjmov 595/2003. Ide o zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov. Účtujem v JU.
Príklad: V roku 2005 som uplatňoval skutočné výdavky a na konci roka zaplatil daň. Záväzky=0, pohľadávky=0, zásoby=150tis. :)
V roku 2006 som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky 40%. Príjem 500tis a odvody 50tis.
Pochopil som správne §17, ak budem postupovať nasledovne?
Výpočet dane pre rok 2006 :
500tis - 200tis(40%)= 300tis.
300tis - 50tis(odvody)= 250tis
250tis + 150tis(zásoby r.2005)=400tis
400tis - 90tis(odpočet na daňovníka)=310tis :eek:
Základ dane pre r.2006 je 310tis? Je tento postup správny?

Ak predám tieto zásoby po 1.1.2007 v max.výške 150tis, tak tento príjem už nezdaňujem? :)
Marína
18.12.06,20:09
O zásoby v hodnote 150.000 Sk musíš upraviť základ dane v daň. priznaní(DP) z r. 2005, t.z., že musíš podať dodatočné DP. Uvedieš ich na r. 41 40 DP. Zásoby predané v r. 2006 uvedieš ako príjem neovplyvňujúci základ dane, (dodatok 19.12.2006 >), ak budú predané v nadobúdacej cene, t.z. 150.000 Sk. Ak budú predané vo vyššej cene, zdaníš len rozdiel medzi predajnou cenou a nadobúdacou.
Pozri si:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
Leontin
18.12.06,20:52
Ešte sa pre istotu spýtam, r.41 z DP2005 je : položky znižujúce základ dane §17 zákona. To znamená, že týmto pádom, si ešte viac znížim daňový základ v r.2005, to znamená nižšia odvedená daň z príjmu. A za zásoby predané v roku 2006 tiež neodvediem daň??? Ak teda neovplyvňujú základ dane.
Teraz neviem, či si mi pomohla, ale ma poplietla. Lebo sa mi zdá, že za rok 2005 si ponížim ZD, tak isto aj v r.2006. A to sa mi nejako nepozdáva.
Marína
18.12.06,21:02
Prepáč, samozrejme r.40. Základ dane si za r.2005 zvýšiš. Doporučujem si zvážiť zmenu zo skutočných výdavkov na paušálne pri zvyšovaní ZD, pretože musíš dodaniť a ešte bude aj pokuta. Mal by si si prepočítať, akú by si mal daň. povinnosť za r.2006 pri skutočných výdavkoch, koľko by si ušetril pri paušálnych výdavkoch a zohľadniť aj to dodanenie a pokutu za r.2005.
Leontin
18.12.06,21:13
No dobre, už to chápem dobre, ale niečo mi tam stále vŕta v hlave. Tak ja prejdem z jedného účtovania na iné, čo mi samozrejme zákon umožnuje a zároveň ma ten istý zákon trestá pokutou ?!? Zákon mi presne určí postup, ako prejsť z jedného spôsobu na iný, ja ho dodržím, nemám záujem ho obchádzať a zamlčovať skutočnosti a nakoniec dostanem pokutu ?! Prepáč, ale to nemá logiku. A ešte, aby to nebolo jednoduché, tak mi vysvetli, ako to ovplyvní odvody do poisťovní. Ak si upravím ZD 2005, tak tým pádom som zle odvádzal odvody, že? A to už je totálny chaos. Tam môžem čakať dalšiu pokutu??? A načo potom robili tie paušálne výdavky? Aby som všetko čo ušetrím, tak im vrátil vo forme pokút? Prepáč, samé otázky, ale odpovede ma už teraz úplne strašia.
Marína
18.12.06,21:26
Problém je v tom, že už pri podávaní DP za r. 2005 si sa mal rozhodnúť, či v r.2006 si budeš uplatňovať paušálne výdavky(v tom prípade platí úprava ZD) alebo ostaneš pri skutočných výdavkoch. Prečítal si si link z prísp. č. 2?
S tými poisťovňami máš pravdu. Preto som Ti písala, že prechod "z ... na ..." si musíš dobre zvážiť.
Leontin
18.12.06,21:37
Takže ak to zhrniem, tak prechádzať na iný spôsob účtovania na konci roka (už približne viem ako mám príjmy a výdaje) je hlúposť, lebo si narobím vela problémov. No dobre, chápem, ale i tak som z toho sklamaný, lebo zákon odomňa chce, aby som na začiatku roka vedel, ako dopadnem na konci roka a tým si odhadol, aký spôsob uplatňovania výdavkov zvolím. A čo som, kúzelník? Nepáči sa mi to. Ak dokáže p. Jozef Mihál, tak nech dá návrh na parlament, nech to zákonodárci troška zmäkčia. Stačí, ak zrušia pri tomto spôsobe prechodu POKUTY, lebo to vážne nemá logiku. Ako môžem vedieť 300dní predom, ako sa mi bude cez rok dariť? Rád by som to síce vedel, ale až taký kúzelník nie som.
Leontin
18.12.06,22:03
A ešte jedna otázka k téme. Ako by sa situácia zmenila, keby v r.2005 by som neevidoval žiadne zásoby, ani záväzky, ale pohľadávky by boli vo výške povedzme 100tis. Bol by postup pre rok 2006 ten istý? Predpokladám, že áno.
renča1
19.12.06,06:16
Ak predám tieto zásoby po 1.1.2007 v max.výške 150tis, tak tento príjem už nezdaňujem? :)

Ak si upravíš základ dane v DDP za r.2005 o zásoby v sume 150tis. a tieto zásoby ak predáš v nasledujúcich rokoch za 180 tis. , tak zdaňovať budeš už len rozdiel z predajnej ceny a cenou o ktorú si upravíš ZD v DDP za r.2005. Rozdiel bude teda 30 tis. (180 tis. - 150 tis.).
Ak upravíš základ dane v DDP za r.2005 o zásoby vo výške 150 tis. a v nasledujúcich rokoch predáš za 150 tis. , tak príjem sa nebude už zdaňovať.
renča1
19.12.06,06:18
A ešte jedna otázka k téme. Ako by sa situácia zmenila, keby v r.2005 by som neevidoval žiadne zásoby, ani záväzky, ale pohľadávky by boli vo výške povedzme 100tis. Bol by postup pre rok 2006 ten istý? Predpokladám, že áno.

Ak by si evidoval len pohľadávky a nie zásoby, tak upravíš zasa sumu o pohľadávky v sume 100 tis. Pokiaľ by si neevidoval pohľadávky, zásoby, tak nemáš povinnosť upravovať základ dane podaním DDP za r.2005.
Marína
19.12.06,07:42
Ak by si evidoval len pohľadávky a nie zásoby, tak upravíš zasa sumu o pohľadávky v sume 100 tis. Pokiaľ by si neevidoval pohľadávky, zásoby a záväzky, tak nemáš povinnosť upravovať základ dane podaním DDP za r.2005.
Len malé doplnenie.
Fany
19.12.06,07:57
Problém je v tom, že už pri podávaní DP za r. 2005 si sa mal rozhodnúť, či v r.2006 si budeš uplatňovať paušálne výdavky(v tom prípade platí úprava ZD) alebo ostaneš pri skutočných výdavkoch. Prečítal si si link z prísp. č. 2?
S tými poisťovňami máš pravdu. Preto som Ti písala, že prechod "z ... na ..." si musíš dobre zvážiť.
Platí to aj v prípade, ak mám príjmy iba z prenájmu, nemám tam žiadne pohľadávky, ani záväzky, ale vlani sa uplatňovali skutočné výdavky a od tohto roku 2006 chcem paušálne. Mala som to nahlásiť na DÚ? Ak som nenahlásila, môžem ešte teraz? Budem mať za to nejakú, a akú, pokutu?
Marína
19.12.06,08:51
Ak si k 31.12.2005 nemala žiadne pohľadávky a záväzky, zásoby predpokladám, že nemáš, tak si základ dane ani nemala čím upraviť (r. 40 a 41 DP) a preto dodatočné DP nepodávaš a v r. 2006 si môžeš uplatniť paušálne výdavky.
Prechod zo skutočných na paušálne výdavky a naopak DU nenahlasuješ.
Leontin
20.12.06,07:42
Rad by som sa ešte spýtal, ak mám príjmy podľa § 6 ods1 a ods3, tak môžem na tieto príjmy uplatniť rôzne spôsoby výdavkov? Na príjmy z podnikania skutočné výdavky a na príjmy z prenájmu tzv.paušálne výdavky? Niečo také som tu tuším zachytil, ale nie som si už istý. Je možné takto účtovať?
Johanka
20.12.06,09:04
Áno, kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch podľa § 6 ods.1,2 a podľa §6 ods. 3 je možná.
Leontin
20.12.06,15:45
Áno, kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch podľa § 6 ods.1,2 a podľa §6 ods. 3 je možná.
No dobre, a ak to teda urobim, to znamená, že príjmy podľa § 6 ods.1,2 ponížim o skutočné výdavky a príjmy podľa § 6 ods.3 ponížim o paušálne výdavky , ale zároveň som mal v minulom roku evidovane zasoby, tak musím aj teraz urobiť opravné DP za rok 2005 ?

Troška som to skombinoval s predchadzajúcimi príspevkami.
Anja111
20.12.06,16:09
No dobre, a ak to teda urobim, to znamená, že príjmy podľa § 6 ods.1,2 ponížim o skutočné výdavky a príjmy podľa § 6 ods.3 ponížim o paušálne výdavky , ale zároveň som mal v minulom roku evidovane zasoby, tak musím aj teraz urobiť opravné DP za rok 2005 ?

Troška som to skombinoval s predchadzajúcimi príspevkami.


Predpokladám, že zásoby si mal v § 6, odst. 1, 2 a tam predsa pokračuješ v účtovníctve. Pri prenájme v § 6, odst. 3 si zásoby nemal a paušálne výdavky si ideš uplatňovať len tam. Takže, podľa mňa, nie je dôvod robiť opravné DP za r. 2005.
Marína
20.12.06,17:08
Chcem sa spýtať na §17, ods 8 a 10 zákona o dani z príjmov 595/2003. Ide o zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov. Účtujem v JU.
........ Prepáč Leontin, ale v predvianočnom zhone sme Ti venovali svoj čas, aby si Ty nakoniec škonštatoval, že naše rady pri prechod z ... na ... ani nepotrebuješ. Hádam pomôžu inému poraďákovi. Malá rada. Svoju otázku skús nepodávať po kúskoch, ale polož ju ako celok kompletne so všetkými informáciami, ktoré sa jej týkajú.
renča1
20.12.06,19:03
Prepáč Leontin, ale v predvianočnom zhone sme Ti venovali svoj čas, aby si Ty nakoniec škonštatoval, že naše rady pri prechod z ... na ... ani nepotrebuješ. Hádam pomôžu inému poraďákovi. Malá rada. Svoju otázku skús nepodávať po kúskoch, ale polož ju ako celok kompletne so všetkými informáciami, ktoré sa jej týkajú.


Presne tak Marína (Evka) silno stebou súhlasím. Nedalo mi aby som sa neprihlásila a neudelila súhlas, ale hlavne názor. Položená otázka nezodpovedala skutočnosti. Tým pádom sme my dve zbytočne odpovedali zadávateľovi, ktorý nám za to ani nepoď... V konečnom dôsledku naše odpovede neboli správne a taký poraďák, ktorý si prečíta len po častiach, preskakovane tému, tak môže urobiť veľkú chybu. Tiež dúfam, že táto téma poslúži tým, ktorí ju ocenia a potrebujú, ..... Takýmto zadávaním neúplných otázok vznikajú rôzne odlišné názory, mylné informácie, pretože každý z nás chápe problematiku, otázku, inak ako druhý. Len toľko som chcela....
Leontin
21.12.06,10:53
Týmto Vám chcem všetkým poďakovať a zároveň sa ospravedlniť, že som Vás obral o trocha času. Nakoľko som na porade možno 4dni, tak som možno nemal skúsenosti s tým, ako to tu chodí.:(
mimotemy Pomaly sa učím, čo znamenajú ikonky OCENUJEM, SUHLASIM,CITUJ. A budem ich používať viac a viac, lebo viem, že človek to na jednej strane ocení a na druhej strane poteší. Už som tiež poučený, že otázky možno tvoriť, alebo treba hneď nazačiatku povedať úplne všetko, aby sa porada ďalej nerozširovala a zavádzajúce otázky. Viem, že som Vás obral RENCA1, MARINA o Váš vianočný čas, ale úmysel to nebol. :mee:
Takže ešte raz sa Vám ospravedlňujem a na druhej strane Vám ďakujem a vlastne všetkým, ktorí mi pomohli. A sľubujem, že sa polepším.;)
Marína
21.12.06,12:22
mimotemy Leontin, ozaj mi nejde o ocenenie. Už som na to trochu stará, aby som si počítala bodíky. Ide mi len o to, aby sa čas zbytočne nestrácal kvôli nedostatočným informáciam a k tomu smerovala moja reakcia. Ty si to zobral a to si cením.
Doporučila by som Ti si prečítať:
http://www.porada.sk/faq.php
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Pekné vianočné sviatky.
renča1
21.12.06,13:52
Týmto Vám chcem všetkým poďakovať a zároveň sa ospravedlniť, že som Vás obral o trocha času. Nakoľko som na porade možno 4dni, tak som možno nemal skúsenosti s tým, ako to tu chodí.:(
mimotemy Pomaly sa učím, čo znamenajú ikonky OCENUJEM, SUHLASIM,CITUJ. A budem ich používať viac a viac, lebo viem, že človek to na jednej strane ocení a na druhej strane poteší. Už som tiež poučený, že otázky možno tvoriť, alebo treba hneď nazačiatku povedať úplne všetko, aby sa porada ďalej nerozširovala a zavádzajúce otázky. Viem, že som Vás obral RENCA1, MARINA o Váš vianočný čas, ale úmysel to nebol. :mee:
Takže ešte raz sa Vám ospravedlňujem a na druhej strane Vám ďakujem a vlastne všetkým, ktorí mi pomohli. A sľubujem, že sa polepším.;)


Reakcia odomňa a od Maríny naozaj nebola myslená v zlom. Tak nechajme to tak, a poprajme si navzájom príjemné sviatky...:) :) :).
tomasz
21.12.06,21:08
Ahojte. Tiež by som sa chcel opýtať ohľadom paušálnych výdajov. SZČO - živnostník v 4/2006 dostal dotáciu od úradu práce na začatie podnikania a po predbežnom prepočte príjmov za rok 2006 mu je výhodnejšie uplatniť si paušálne výdaje ako robiť "celé" účtovníctvo.
Môžem uplatniť 40% (ak áno, ako "zdokumentovať") ? Ďakujem
Leontin
22.12.06,08:23
Môžeš uplatniť 40% výdavkov, ale je otázne, či sa Ti to oplatí. A prečo? Pozri si http://porada.sk/t20149-dotacia-z-up-a-pau-vydavky.html
Je to smutné, ale ak som správne ja pochopil ten článok, tak musíš spätne dodaniť tú dotáciu.
johny18
26.12.06,13:13
Taktiez som sa sa rozhodol prejst na uplatnovanie pausalnych vydavkov za rok 2006. Trapia ma vsak 2 problemy:
1. Kazdy mesiac fakturujem urcitej firme za sluzby. vzdy mesiac pozadu, napr. za november vyfakturujem v decembri... V roku 2005 som si uplatnoval skutocne vydavky, viedol som uctovnictvo a neviem ci som urobil dobre. Za december 2005 som fakturu vystavil v januari 2006, zaplatene som to mal tiez v januari. Na fakture je uvedene, ze je to za sluzby vykonane v decembri. Prijem som zahrnul do prijmov uz za rok 2006, nie za rok 2005. A kedze faktura bola vystavena s januarovym datumom, nebola zahrnuta do uctovnictva za rok 2005, pohladavky za rok 2005 = 0. Urobil som to spravne? za rok 2006 uz chcem si uplatnit pausalne vydavky.
2. V roku 2005, ked som si uplatnoval skutocne vydavky, som prijal v septembri 2005 dotaciu vo vyske 75.000 Sk. V roku 2005 som z nej vycerpal 50.000 Sk. Teda do prijmov som zahrnul 50.000 Sk a hned aj do vydavkov taku istu sumu, vplyv na zaklad dane nulovy.
Za rok 2006 budem uplatnovat pausalne vydavky, v tom roku som vycerpal zostavajucu cast dotacie 25.000 Sk. Podla mna zahrniem do prijmov iba 25.000, do vydavkov uz nic. Je to spravne?
marhu
28.12.06,12:20
Pokiaľ teda danovník účtuje v jednoduchom účtovníctve, môže meniť spôsob uplatňovania výdavkov z paušálnych na skutočné hoci aj každý rok s tým, že nemusí podávať opravné DP za predchádzajúci kalendárny rok napr. o pohľadávky? (o ktorých síce predsa neúčtuje )
Marína
28.12.06,12:49
Pokiaľ teda danovník účtuje v jednoduchom účtovníctve, môže meniť spôsob uplatňovania výdavkov z paušálnych na skutočné hoci aj každý rok s tým, že nemusí podávať opravné DP za predchádzajúci kalendárny rok napr. o pohľadávky? (o ktorých síce predsa neúčtuje )
Ale ich eviduje. Ak nie je účtovnou jednotkou(neúčtuje), vedie evidenciu pohľadávok, príjmov a zásob.
Samozrejme, že daňovník nemusí podávať dodatočné(nie opravné) DP, ak pri prechode z ... na ... a opačne upravil v predchádzajúcom období základ dane, tak ako prikazuje litera zákona.

Takže ešte raz pozri zhrnutie:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
GERTA
17.01.07,19:58
Tiež uvažujem,že v r. 2007 prejdem zo skutočných výdajov na 40% paušálne výdaje.Po prečítaní mnohých príspevkov k tejto téme mi vychádza nasledovné :
1, ak DP za r.2006 - pohľadávky=0 , záväzky=0 , zásoby=0
mám čas rozhodnúť sa v r. 2007 či budem viesť JU , alebo použijem
paušál
2, ak DP za r.2006 - bude s neuhradenými pohľadávkami,záväzkami a ja
sa v r. 2007 rozhodnem pre paušálne výdaje - musím urobiť dodatočné
DP za r.2006 a upraviť základ dane /+ problémy s tým súvisiace /

3, už teraz sa rozhodnem pre paušál v r.2007 a pri vypracovaní DP r.2006
upravím základ dane o neuhradené pohľadávky,záväzky , aby som si
ušetrila problémy s dodatočným DP

Je to tak správne ? Nemám s tým zatiaľ skúsenosti,preto by mi veľmi
pomohlo, keby mi to niekto skúsený odobril, alebo ma vyviedol z omylu.
Ďakujem
Marína
17.01.07,20:35
Tiež uvažujem,že v r. 2007 prejdem zo skutočných výdajov na 40% paušálne výdaje.Po prečítaní mnohých príspevkov k tejto téme mi vychádza nasledovné :
1, ak DP za r.2006 - pohľadávky=0 , záväzky=0 , zásoby=0
mám čas rozhodnúť sa v r. 2007 či budem viesť JU , alebo použijem
paušál Áno.
2, ak DP za r.2006 - bude s neuhradenými pohľadávkami,záväzkami a ja
sa v r. 2007 rozhodnem pre paušálne výdaje - musím urobiť dodatočné
DP za r.2006 a upraviť základ dane /+ problémy s tým súvisiace /
Áno.
3, už teraz sa rozhodnem pre paušál v r.2007 a pri vypracovaní DP r.2006
upravím základ dane o neuhradené pohľadávky(riadok 40 DP),záväzky(riadok 41 DP) , aby som si ušetrila problémy s dodatočným DP
Áno.

Je to tak správne ? Nemám s tým zatiaľ skúsenosti,preto by mi veľmi
pomohlo, keby mi to niekto skúsený odobril, alebo ma vyviedol z omylu.
Ďakujem Skúsenosti, ako tvrdíš, nemáš ale problematiku ovládaš a preto si zaslúžiš svoj prvý "maľovaný".:) Odpoveď v rámci citátu.
GERTA
18.01.07,07:36
Ďakujem Marína,potešila si ma.Prajem pekný deň.
xoxolushka
28.02.07,20:42
Prepáč Leontin, ale v predvianočnom zhone sme Ti venovali svoj čas, aby si Ty nakoniec škonštatoval, že naše rady pri prechod z ... na ... ani nepotrebuješ. Hádam pomôžu inému poraďákovi. Malá rada. Svoju otázku skús nepodávať po kúskoch, ale polož ju ako celok kompletne so všetkými informáciami, ktoré sa jej týkajú.

aj pomohli...ĎAKUJEM:D
misa
01.03.07,15:54
Ja som chcela tiež v roku 2006 uplatňovať paušál 40% lebo mi to tak vychádza oveľa menej, len mám problém s neuhradenou pohľadávkou z roku 2005 vo výške 11.000 Sk.
Mala by som urobiť dodatočné DP za rok 2005, zvýšiť základ dane o túto sumu, doplatiť rozdiel dane, zaplatiť pokutu, samozrejme tým pádom odvody mali byť v roku 2006 úplne iné..... kopec problémov.
Vysvetlí mi niekto význam tohto? Veď keby som to dala normálne do DP 2006 tak ako prišla úhrada, daň by som zaplatila v tomto roku. Uplatním si z nej 40% náklad - takže zaplatím menej - tam je ten význam?
Na dani by som tento rok zmenou na paušál ušetrila asi 15.000 Sk, to sa asi oplatí, nie? A čo ak nepodám DDP 2005?
Marína
01.03.07,20:43
A čo ak nepodám DDP 2005?
Skús, čo to spraví.:D DÚ z výkazu o majetku a záväzkoch vie, že máš k 31.12.2005 neuhradenú pohľadávku.
LuluP
02.03.07,10:35
zdravim, snazim sa nejako zorientovat v tejto porade a mam jednu otazku, moja mama bola v 2006 zamestnana a popri zavislej cinnosti mala nejaky drobny prijem aj z pomoci pre druzstvo. od 1.7. 06 je dochodkyna a pobera normalny dochodok; moze si v dani z prijmu uplatnit celu nezdanitelnu cast 90812 alebo len pomernu cast za 6 mesiacov, ktore pracovala?
dakujem za odpoved
JAJA11
02.03.07,10:53
zdravim, snazim sa nejako zorientovat v tejto porade a mam jednu otazku, moja mama bola v 2006 zamestnana a popri zavislej cinnosti mala nejaky drobny prijem aj z pomoci pre druzstvo. od 1.7. 06 je dochodkyna a pobera normalny dochodok; moze si v dani z prijmu uplatnit celu nezdanitelnu cast 90812 alebo len pomernu cast za 6 mesiacov, ktore pracovala?
dakujem za odpoved

Dôchodca, ktorí nepoberal dochodok 1.1. príslušneho roku si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť. :rolleyes:
kristina11
04.03.07,16:05
Dobry den,
poprosim o Vas nazor. SZCO poskytujuca sluzby uctovala v roku 2005 v JU. K 31.12.2005 boli pohladavky 0, zavazky 11 846,- (nezaplatene poistne do ZP a SP za roky 2004 a 2005).
V roku 2006 si chce uplatnit pausalne vydavky 40%, pretoze by platila podstatne nizsiu dan, ako keby uctovala v JU.
K 31.8.2006 ukoncila zivnost.
Pohladavky jej nezostali ziadne. Zavazky jej ostali: 11 846 z roku 2005 a nezaplatene odovody do ZP za 1/06 a 2/06. Tieto zavazky voci poistovniam do dnesneho dna neuhradila.
Za rok 2006 mala
prijmy: Sk 216 112,- z toho vydavky 40%: Sk 86 445,-
zaplatene odvody: Sk 24 239,-
Takze zdanitelny prijem by mala: Sk 105 428,-

Co s tymi neuhradenymi zavazkami za rok 2005 a 2006?

Dakujem velmi pekne.
Marína
04.03.07,18:42
Ku dňu ukončenia podnikateľskej činnosti je účtovná jednotka povinná riadne uzatvoriť účtovníctvo s ohľadom na všetky známe skutočnosti -
ZoDP_§17_ods.8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane
ZU_§16_ods.6
(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy
a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.

Pri fyzických osobách účtujúcich v sústave JÚ ide o uzavretie peňažného denníka, knihy pohľadávok a knihy záväzkov a používaných pomocných kníh vypovedajúcich o ostatných zložkách majetku a o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov (napr. kniha dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, kniha zásob alebo skladové karty, kniha evidencie DPH, kniha mzdovej evidencie alebo mzdové listy a výplatné listiny, kniha sociálneho fondu).

Neuhradené záväzky uvedieš ako položku znižujúcu základ dane na r. 41 DP. DP priznáva k 31.12. Výkaz o PaV a MaZ ku dňu skončenia podnikania.
Maňuša
04.03.07,19:49
Keďže idem podávať DDP za rok 2005 a ZD sa mi tým navýši vedel by mi niekto povedať ako je to s pokutou od DÚ ?
Marína
04.03.07,20:36
kristina11
04.03.07,20:46
Marína,
dakujem za odpoved. Ked budem velka snad aj ja budem taka mudra:--- .

Este mam jednu otazocku.
Za rok 2005 som jej DP nerobila. Je mozne, ze ta vyska zavazku nie je spravna, ale nemam cas to preverovat, pretoze kocka potrebuje teraz DP rychlo. Predstavovala si to na pockanie:confused: .
Dan jej bez upravy na r.41 o neuhradene zavazky vychadza 250,-SK, takze "nepotrebuje" znizovat zaklad dane.
Ak by som jej DP na r.41 neupravila o neuhradene zavazky, je to v podstate v jej neprospech. Takze by jej nemala hrozit v pripade kontroly pokuta. Je tak? Radsej neznizit zaklad dane, ako ho znizit nespravne.
seda
05.03.07,08:48
Dobrý deň, po víkende si hľadám odpovede na moje otázky v týchto príspevkoch. Môj prípade je, že SZČO účtujúcemu v JU vo výkazoch r. 2005 zostala pohľadávka vo výške 10.300,-, ktorú mal uhradenú v 1/2006. V minulom roku nevyužil paušálne výdavky, no tohto roku by chcel. Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale asi nemá dávať žiadne opravné výkazy za rok 2005. Tých 10.300,- priráta k ostatným príjmom v roku 2006 a zdaní ich. Rozmýšľam správne? Ďakujem.
JAJA11
05.03.07,09:29
Dobrý deň, po víkende si hľadám odpovede na moje otázky v týchto príspevkoch. Môj prípade je, že SZČO účtujúcemu v JU vo výkazoch r. 2005 zostala pohľadávka vo výške 10.300,-, ktorú mal uhradenú v 1/2006. V minulom roku nevyužil paušálne výdavky, no tohto roku by chcel. Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale asi nemá dávať žiadne opravné výkazy za rok 2005. Tých 10.300,- priráta k ostatným príjmom v roku 2006 a zdaní ich. Rozmýšľam správne? Ďakujem.

Bohužiaľ, pokiaľ chce zmeniť spôsob účtovania, musí urobiť opravné daňové priznanie za rok 2005.
Marína
05.03.07,11:26
Marína,
dakujem za odpoved. Ked budem velkastará:D snad aj ja budem taka mudra:--- .
Ďakujem.:) Kristínka, to nemám z vlastnej hlavy, čítam zákony a Poradu.
Este mam jednu otazocku.
Za rok 2005 som jej DP nerobila. Je mozne, ze ta vyska zavazku nie je spravna, ale nemam cas to preverovat, pretoze kocka potrebuje teraz DP rychlo. Predstavovala si to na pockanie:confused: .
Dan jej bez upravy na r.41 o neuhradene zavazky vychadza 250,-SK, takze "nepotrebuje" znizovat zaklad dane.
Ak by som jej DP na r.41 neupravila o neuhradene zavazky, je to v podstate v jej neprospech. Takze by jej nemala hrozit v pripade kontroly pokuta. Je tak? Radsej neznizit zaklad dane, ako ho znizit nespravne.
Zdieľam Tvoj názor.
Marína
05.03.07,11:32
Dobrý deň, po víkende si hľadám odpovede na moje otázky v týchto príspevkoch. Môj prípade je, že SZČO účtujúcemu v JU vo výkazoch r. 2005 zostala pohľadávka vo výške 10.300,-, ktorú mal uhradenú v 1/2006. V minulom roku nevyužil paušálne výdavky, no tohto roku by chcel. Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale asi nemá dávať žiadne opravné výkazy za rok 2005. Tých 10.300,- priráta k ostatným príjmom v roku 2006 a zdaní ich. Rozmýšľam správne? Ďakujem.
Nezapočíta k ostatným príjmom ale ich uvedie na r.40 DP. Tým sa zvýši základ dane(ČZD) za r.2005. Úhradu pohľadávky do PD zaúčtuje ako PNZD.
evita
05.03.07,21:00
Idem podávať DDP za r. 2005, nakoľko chcem prejsť z JÚ na paušálne výdavky. Chcem sa spýtať dodatočné DP vyplním podľa pôvodného, upravím r. 40,41 a takisto znovu vypíšem aj výdavky do odd. VI. tab. č.1? A podávam aj výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch? Ak som niečo prehliadla, prepáčte, ale v posledných dňoch sa snažím čítať všetky témy na porade a nielen tu a potom mám v tom chaos. Ale porada mi vždy najlepšie poradí.:) :) :)
Zužu
05.03.07,21:13
Výkazy sa nepodávajú.
evita
05.03.07,21:16
:)
Idem podávať DDP za r. 2005, nakoľko chcem prejsť z JÚ na paušálne výdavky. Chcem sa spýtať dodatočné DP vyplním podľa pôvodného, upravím r. 40,41 a takisto znovu vypíšem aj výdavky do odd. VI. tab. č.1? A podávam aj výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch? Ak som niečo prehliadla, prepáčte, ale v posledných dňoch sa snažím čítať všetky témy na porade a nielen tu a potom mám v tom chaos. Ale porada mi vždy najlepšie poradí.:) :) :)

Už som si prečítala riadne poučenie k DP, tak dúfam, že som to pochopila správne.:) Ale tie výkazy, naozaj nepodávam ani pri dodatočnom DP?
Soňurka
09.03.07,09:04
Všetkým želám pekný deň :) :) :)
Čestne prehlasujem, že už dlhšie sledujem túto tému vo všetkých príspevkoch, ale pri prenájme nehnuteľností a zmene spôsobu uplatňovania výdavkov mám stále problém.
Riešim viac prípadov a možností, prosím Vás, skúsenejších o pomoc :rolleyes: :)
1/FO - nepodnikateľ - príjem len z prenájmu nehnuteľnosti - uplatňoval v minulých rokoch skutočné výdavky. Neuplatňoval odpisy, nemá pohľadávky ani záväzky.
Môže prejsť na paušálne výdavky bez problémov, alebo mu zo zákona vyplývajú nejaké povinnosti?

2/ SZČO účtuje v JÚ, neplátca DPH, používa 2 nehnuteľnosti na prenájom
jedna nehnuteľnosť je v majetku firmy, odpisuje sa, uplatňuje
skutočné výdavky

Druhá nehnuteľnosť nie je v majetku firmy, uplatňuje skutočné výdavky,
odpisy má pozastavené (6 rokov).

Môže u jednej nehnuteľnosti uplatniť skutočné výdavky a u druhej prejsť na paušálne?


Čítala som tu na Porade citáciu zákona,za akých podmienok sa prejde na paušálne, ale priznám sa, o tých oprávkach tomu celkom nerozumiem.
(Mohli by ste mi pomôcť na nejakom príklade? :confused: :mee: :mee:)
Vopred ďakujem za Váš čas :)
Soňurka
09.03.07,17:56
Ešte by som mala otázočku:
2/ SZČO účtuje v JÚ, neplátca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2), používa 2 nehnuteľnosti na prenájom
jedna nehnuteľnosť je v majetku firmy, odpisuje sa, uplatňuje
skutočné výdavky

Druhá nehnuteľnosť nie je v majetku firmy, uplatňuje skutočné výdavky,
odpisy má pozastavené (6 rokov).

Môže u jednej nehnuteľnosti uplatniť skutočné výdavky a u druhej prejsť na paušálne?


Čítala som tu na Porade citáciu zákona,za akých podmienok sa prejde na paušálne, ale priznám sa, o tých oprávkach tomu celkom nerozumiem.
(Mohli by ste mi pomôcť na nejakom príklade? :confused: :mee: :mee:)
Vopred ďakujem za Váš čas :)
JANASA
10.03.07,15:57
Pekný sobotný podvečer,

Opačný prechod z paušálu na skutočné výdaje: SZČO uplatňujúci paušálne výdaje za rok 2006. Zostatok pohľadávok cca 25 000,-Sk. Pre rok 2007 uvažuje prejsť na skutočné výdavky. Rozumiem tomu správne, že sa k ČZD pripočíta aj neuhradená pohľadávka (a uplatní aj 40% paušál) už pri podaní DP za rok 2006? Príjem pohľadávky v roku 2007 bude príjem neovplyvňujúci ZD za rok 2007?

Ďakujem
Marína
10.03.07,22:03
Čiastku neuhradenej PO 25000 uvedieš na r.40 DP. V PD základ dane neupravuješ v uzávierkových operáciach. 25000 v nasl. období bude nezdaniteľným príjmom, pretože už je zdanený za r.2006.
JANASA
21.03.07,22:46
ĎAkujem pekne za radu.
Jana
dancika
30.03.09,07:52
Zdravim poradakov
V tomto preddanovom zhone :eek: sa snad este najde niekto, kto mi poradi, pls ;)
SZCO minuly rok zacal svoju cinnost, uplatnoval pausalne vydavky, tento rok vedie uctovnictvo a uplatnuje skutocne vydavky. Problemom ostava faktura za december 07, ktora bola vystavena aj uhradena v januari 2008. Treba podavat DDP, v minolorocnom DP nebola tato faktura evidovana ako pohladavka, o ktoru sa navysil zaklad dane, kedze to pochopil ako prijem roku 2008?? :confused: A tym sa dodatocne zvysia aj odvody, vsetko, aj pokuta od danoveho uradu... :confused: Alebo risknut a nechat to tak??
JAJA11
30.03.09,08:11
Zdravim poradakov
V tomto preddanovom zhone :eek: sa snad este najde niekto, kto mi poradi, pls ;)
SZCO minuly rok zacal svoju cinnost, uplatnoval pausalne vydavky, tento rok vedie uctovnictvo a uplatnuje skutocne vydavky. Problemom ostava faktura za december 07, ktora bola vystavena aj uhradena v januari 2008. Treba podavat DDP, v minolorocnom DP nebola tato faktura evidovana ako pohladavka, o ktoru sa navysil zaklad dane, kedze to pochopil ako prijem roku 2008?? :confused: A tym sa dodatocne zvysia aj odvody, vsetko, aj pokuta od danoveho uradu... :confused: Alebo risknut a nechat to tak??

Pokiaľ bola faktúra vystavená v roku 2008, považovala by som ju za príjem roku 2008, nerobila by som DDP :rolleyes:
dancika
30.03.09,08:41
Pokiaľ bola faktúra vystavená v roku 2008, považovala by som ju za príjem roku 2008, nerobila by som DDP :rolleyes:

to by ma moc potesilo, keby to tak bolo, nevadi teda, ze minuly rok bol pausal a teraz uctuje? faktura bola vystavena v januari aj uhradena v januari, len je tam uvedene, ze je to prijem za december 07...
j.petrakovic
06.02.10,19:29
Prosím o radu
Živnostník ukončil podnikanie 5.8.2009 Môže si dať celých 40% paušálne výdavky alebo ich má alikvotne upraviť
vopred ďakujem
Rozalka
06.02.10,19:35
Celé, ved ani príjmy neupravuješ alikvotne.