Jozef Mihál
18.12.06,22:15
Zamestnávateľ mi vykonal ročné zúčtovanie dane za rok 2006. Pretože do úhrnu príjmov za rok 2006 bol zahrnutý aj preplatok poistného z ročného zúčtovania poistného za rok 2005, ktoré mi vykonal zamestnávateľ v júni 2006, v ročnom zúčtovaní dane mi zamestnávateľ vypočítal nedoplatok 98 Sk. Tento nedoplatok mi zamestnávateľ zrazil vo výplate za apríl 2007. Mal na to môj zamestnávateľ právo?
Jozef Mihál
18.12.06,21:21
Postup v prípade, kedy zamestnancovi vykoná ročné zúčtovanie dane jeho zamestnávateľ a výsledkom je daňový nedoplatok, je upravený v § 38 ods.7 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania vyšší ako 100 Sk zrazí zamestnávateľ zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca roka, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie.

Nedoplatky do 100 Sk vrátane sa zamestnancovi nezrazia.

Toto pravidlo má však dve výnimky.

Zamestnancovi sa zrazí aj nedoplatok do 100 Sk, ak:

1. Ak sa zamestnancovi v ročnom zúčtovaní doplácal daňový bonus (ak si nárok na daňový bonus neuplatňoval priebežne ale až dodatočne po skončení roka).

2. Ak zamestnanec poukáže 2% zo zaplatenej dane "na osobitné účely" podľa § 50 zákona.

V takýchto prípadoch zrazí zamestnávateľ zamestnancovi aj daňový nedoplatok do 100 Sk a to najneskôr do 30. apríla.