moniq81
19.12.06,09:21
Čaute poraďáci,

poraďte mi prosím. Podnikateľ mi až teraz dal jednu októbrovú faktúru - došlú aj s DPH. Čo mám robiť??? Tvrdí, že až teraz došla. Môžem ju zahrnúť do DP za november alebo musím podať dodatočné alebo opravné DP za október???
Ďakujem za všetky rady v DPH som len začiatočník:o !!!
Tweety
19.12.06,09:23
Čaute poraďáci,

poraďte mi prosím. Podnikateľ mi až teraz dal jednu októbrovú faktúru - došlú aj s DPH. Čo mám robiť??? Tvrdí, že až teraz došla. Môžem ju zahrnúť do DP za november alebo musím podať dodatočné alebo opravné DP za október???
Ďakujem za všetky rady v DPH som len začiatočník:o !!!
Zahrnieš ju do novembra.
Mirka.V
20.12.06,13:04
Môžem zahrnúť faktúru z októbra do novembra aj v prípade zahraničnej faktúry? - nadobudnutie z EU?
Tiež nám nedošla faktúra
Milan Benka
20.12.06,13:24
Môžem zahrnúť faktúru z októbra do novembra aj v prípade zahraničnej faktúry? - nadobudnutie z EU?
Tiež nám nedošla faktúra

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak


a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71, tuzemské zdaniteľné plnenie
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70, prijaté služby a tovar z montážou z§69/2-4,7
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu.
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca. dovoz z tretích krajín


(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.



Teda rozhoduje za čo je tá fa.
gabi2
20.12.06,13:47
My sme faktúru nedostali ( za tovar) požiadali sme o opis (fa bola z októbra) opis prišiel v decembri. Môžem ju dať do 12/2006 a uplatniť si DPH ? Ďakujem.
Tweety
20.12.06,13:52
My sme faktúru nedostali ( za tovar) požiadali sme o opis (fa bola z októbra) opis prišiel v decembri. Môžem ju dať do 12/2006 a uplatniť si DPH ? Ďakujem.
Kedže ste do dátumu dph za október doklad nemali, daň si uplatníte v období, keď ste ho dostali, t.j. v decembri.
Milan Benka
20.12.06,13:52
My sme faktúru nedostali ( za tovar) požiadali sme o opis (fa bola z októbra) opis prišiel v decembri. Môžem ju dať do 12/2006 a uplatniť si DPH ? Ďakujem.

Ak sa jedná o tuzemskú fa, tak odpočet si uplatníš v mesiaci, v kt. si fa obdržala (12/2006)
Mirka.V
21.12.06,07:52
vychádza mi z toho stále že pri tuzemskej je možnosť dať do DPH v tom mesiaci, kedy prišla fa ... ale pri zahraničnej sa musí robiť opravné DP :(
Maxinka
31.01.08,10:05
Mne došla Fa až teraz, vlastne pečiatka pošty je 28.01.2008. Fa je vystavená 31.12.2007. Čo mám robiť?
Kačena I.
31.01.08,10:09
zaúčtuj ju do roku 2008. DPH bude vyžiadaná v 01/08-prišla po 25.januári. A náklady daj cez 326xx do roku 2007.
Maxinka
31.01.08,10:16
zaúčtuj ju do roku 2008. DPH bude vyžiadaná v 01/08-prišla po 25.januári. A náklady daj cez 326xx do roku 2007.
Ďakujem:)
Takže to bude vyzerať takto nejako:
k 31.12.2007 ID 5XX/326
28.01.2008 - FA 5XX,343,326/321
Kačena I.
31.01.08,10:18
Ďakujem:)
Takže to bude vyzerať takto nejako:
k 31.12.2007 ID 5XX/326
28.01.2008 - FA 5XX,343,326/321

Ak ti celá ide do nákladov roku 2007 tak bez tej 5xx v roku 2008
dada144
01.02.08,20:27
Prosím Vás a čo v prípade, že mám len zálohovú faktúru zo začiatku decembra, tovar bol dodaný, ale vyúčtujúcu nemám doteraz, sľúbili mi že mi ju pošlú, ale priznanie k DPH je už podané, a navyše budem mať na konci roka 2007 zostatok na 314.
Ďakujem
evina
01.02.08,20:29
Prosím Vás a čo v prípade, že mám len zálohovú faktúru zo začiatku decembra, tovar bol dodaný, ale vyúčtujúcu nemám doteraz, sľúbili mi že mi ju pošlú, ale priznanie k DPH je už podané, a navyše budem mať na konci roka 2007 zostatok na 314.
Ďakujem

Bola prijatá aj platba a kedy a bola na základe platby vystavená faktúra /nie vyúčtovacia pri dodaní, ale faktúra na základe prijatej platby/?
Zoltán Kovács
01.02.08,20:30
Prosím Vás a čo v prípade, že mám len zálohovú faktúru zo začiatku decembra, tovar bol dodaný, ale vyúčtujúcu nemám doteraz, sľúbili mi že mi ju pošlú, ale priznanie k DPH je už podané, a navyše budem mať na konci roka 2007 zostatok na 314.
Ďakujem

DPH uplatníš vtedy, keď dostaneš faktúru. Tovar prijať na sklad na základe dodacieho listu 112/326. A predaný tovar 504/112.
Keď dostaneš faktúru tak účtuješ. 326,343/321 a 321/314 vyúčtovanie zálohy.
ramarkN
04.02.08,10:32
Ahojte, prosím viete niekto poraďiť aj mne?? Dnes mi prisiel dobropis vystavený 30.04.2007, a ja neviem čo s tým, mám podať opravné daňové za apríl 2007, keďže sa jedná o vrátenie odpočítanej dane?? prosím poraďte
Olgica
04.02.08,10:43
Ahojte, prosím viete niekto poraďiť aj mne?? Dnes mi prisiel dobropis vystavený 30.04.2007, a ja neviem čo s tým, mám podať opravné daňové za apríl 2007, keďže sa jedná o vrátenie odpočítanej dane?? prosím poraďte
No, asi by som tú faktúru-dobropis poslala naspäť s tým, nech vyhotovia dobropis k aktuálnemu dátumu. Mali si splniť povinnosť do 15 dní.
ramarkN
04.02.08,10:45
problém je ale s doručovaním - Slovenská pošta, o tom dobropise som sa dozvedela pri inventarizácii, ktorú mi poslali
KvetkaK
04.02.08,10:45
Dobropis sa účtuje keď ho dostaneme, tak ja myslím že by s tým nemal byť problém. Mala som na mysli teraz DPH :). A účtovne by ste mali ponížiť náklady cez interný doklad v roku 2007.
ramarkN
04.02.08,10:47
takze to môžem dať do januároveho priznania, ale asi by som o tom mala účtovať aj v 2007??
ramarkN
04.02.08,10:48
ďakujeeem
Levizub
19.02.08,17:28
Ja mám zase takýto problém. Od septembra sme ziadali dobropis k tuzemskej fakture, ktoru sme zaroven aj vzdy vratili. Trvalo to az do februara, kedy nam spolu s fakturou poslali aj dobropis.
Na fakture je datum danovej povinnosti 20.9.2007, evidujeme ju dorucenu dna 8.2.2008. Mozem ju zauctovat a DPH si uplatnit do februara a naklady si preniest do stareho roku cez 326 alebo musim urobit dodatocne za september 2007?

PROSIM, PORADI MI NIEKTO?
evina
19.02.08,17:40
Ja mám zase takýto problém. Od septembra sme ziadali dobropis k tuzemskej fakture, ktoru sme zaroven aj vzdy vratili. Trvalo to az do februara, kedy nam spolu s fakturou poslali aj dobropis.
Na fakture je datum danovej povinnosti 20.9.2007, evidujeme ju dorucenu dna 8.2.2008. Mozem ju zauctovat a DPH si uplatnit do februara a naklady si preniest do stareho roku cez 326 alebo musim urobit dodatocne za september 2007?

PROSIM, PORADI MI NIEKTO?

Viete preukázať, že faktúru ste obdržali 8.2.2008, tak paragraf 51 Vám umožňuje odpočet vo februári a cez 326 účtujte náklady do roku 2007.

§51
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
dada144
19.02.08,21:53
ďakujem :-), ide vlastne o univerzálne poukážky /zo stravovacej spoločnosti/. Môžem to teda zaúčtovať ID ako 213/326 na konci roka 2007 a potom keď mi príde fa tak 326,343/321, 321/314 ? hm ale na základe akého dokladu zaúčtujem ten ID /vlastne, že som tie poukážky skutočne dostala?/.
Levizub
20.02.08,10:37
dakujem :-) preukazat to myslim ze viem
psps
31.07.12,11:43
Dnes 31.7.2012 mi prišla faktúra s dátumom dodania služby 11.6.2012. Môžem to zahrnúť do DPH za 7/2012 alebo musím dať opravné DPH za 6/12.
Vopred ďakujem
Tweety
31.07.12,11:46
Dnes 31.7.2012 mi prišla faktúra s dátumom dodania služby 11.6.2012. Môžem to zahrnúť do DPH za 7/2012 alebo musím dať opravné DPH za 6/12.
Vopred ďakujem
Môžeš si nárok uplatniť aj neskôr, ako je dátum dodania. Nepodávaš DDP a dokonca ani nemôžeš, pretože si nemala faktúru k dátumu podania DP.
Zita5
31.07.12,11:47
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.


Nie je potrebné robiť DDP DPH .DPH uplatníte v období 07-2012 .