fipina
19.12.06,09:34
Je zamestnávateľ povinný informovať zamestnanca o zmene zákona? Zamestnanec mi vyčíta, že my (ako zamestnávateľ) sme ho mali informovať o tom, že sa zmenil zákon (ide o šesť a sedem rokov rodičovskej dovolenky, teraz má nedoplatok na zdravotnom poistení).
Nejako sa mi to nepozdáva - že by špekulácia zamestnanca? Existuje niečo, čo ukladá zamestnávateľovi túto povinnosť?
Monika Kováčová
19.12.06,08:39
NIE, zamestnávateľ nemá povinnosť informovať zamestnancov o zmene zákona.


Doplnenie: Voči zdravotnej poisťovni má oznamovaciu povinnosť každý poistenec, zamestnávateľ nemá s oznámením poistenca o zmene poistného vzťahu voči zdravotnej poisťovni (okrem zamestnanec Z a K) nič spoločné.
fipina
19.12.06,08:44
Tu ide o rodičovský príspevok. Ja som to prehliadla a ona tiež. Dieťa už malo šesť rokov, a teda už dva mesiace by mala mať neplatené voľno (musím prerobiť výkazy a ona doplatiť zdravotné poistenie). Ešte by som sa chcela opýtať, akým spôsobom môžeme rozviazať pracovný pomer, keď dohodu podpísať nechce.
Monika Kováčová
19.12.06,08:47
To, že dieťa malo šesť rokov nič nemení na skutočnosti, že ako poistenec má oznamovaciu povinnosť voči ZP. A prečo nenastúpila do práce?
fipina
19.12.06,08:51
Lebo mala rozhodnutie o nepriaznivom zdr. stave dieťaťa platné do 31.12.2006.
Monika Kováčová
19.12.06,08:54
Takže požiadala zamestnávateľa o neplatené voľno? Alebo bola OČR?
fipina
19.12.06,08:57
Vôbec nič. Stále ju vediem ako na rodičovskej dovolenke. V príspevku č. 3 som spomenula, že som na to pozabudla a ona sa neozvala.
Monika Kováčová
19.12.06,09:25
No neviem, podľa mňa - zamestnankyňa mala jednoznačne oznámiť zamestnávateľovi prečo do práce nenastúpila. A zamestnávateľ ju mal vyzvať aby predložila doklad preukazujúci prekážku, prečo nenastúpila do práce (v tvojom prípade napr. OČR) a ešte ste ju mohli upozorniť, že to budete považovať za obzvlášť hrubé porušenie pracovnej disciplíny, následkom čoho bude rozviazanie PP.