jano5d
19.12.06,11:36
Dobry den,

chcem sa opytat na nasledujucu moznost. Som zamestany v zahranici v riadnom pracovnom pomere (zamestnavatel za mna plati odvody a vsetko potrebne) na Slovensku mam od obdobia vzniku pracovneho pomeru pozastavenu zivnost. Ale teraz sa vyskytli moznosti este ziskat nejake peniaze aj z cinnosti na Slovensku. Takze by som znova aktivoval Zivnost.
Otazka znie kolko budem priblizne plati na slovensku Soc.davky, zdravotne a ako si budem podavat Danove priznanie.
Moj prijem v zahranici je rocne cca 24.000 € Brutto

Dakujem
AHA
19.12.06,11:57
Na slovensku pokiaľ neprekročíte obrat tak do Sociálnej poisťovňe neplatíte
odvody, do zdravotnej posťovňe tiež z obratu minimálne však z minimálnej
mzdy. DP budete podávať ako SZČO kde sa zohľadní aj príjem zo závislej činnosti v zahraničí.
KEJKA
19.12.06,12:02
doplním - zohľadní sa príjem ale aj daň zaplatená v zahraničí. Toto na odvody v SR nebude mať vplyv.
marco04
19.12.06,12:56
doplním - zohľadní sa príjem ale aj daň zaplatená v zahraničí. Toto na odvody v SR nebude mať vplyv.
ak sa to môže započítať, pretože záleží kde robí, ak robí napr. v Nemecku tak tie príjmy za úplne vyberú ak v CR tak sa samozrejme robí zápočet.
jano5d
20.12.06,00:36
Takze ak som to spravne pochopil, tak na vysku Zakladu dane nebude mat vplyv moj zarobok v zahranici ?

Takze zdanujem len to co zarobim v SK a z toho si budem vyratuvat aj jednotlive odvody?

Alebo bude zakladom dane to co je zarobene v zahranici + Slovensko - zaplatena dan v zahranici ?

Je to teraz na zvazenie kedze sa zrusila rovna dan, tak by ma to vyhodilo hned do vysokej prijmovej skupiny a nejako by mi to celkom slusne okresalo ten prijem zo Slovenska.

Dakujem za info.
Marína
20.12.06,00:50
Tvoja otázka nie je kompletná. Stále si nenapísal, v ktorom štáte máš uzavretý pracovno-právny vzťah. Z toho sa odvíja, či sa podľa medzinárodnej zmluvy použije metóda zápočtu dane, alebo vyňatia príjmov.
Johanka
20.12.06,09:50
Takze ak som to spravne pochopil, tak na vysku Zakladu dane nebude mat vplyv moj zarobok v zahranici ?

Takze zdanujem len to co zarobim v SK a z toho si budem vyratuvat aj jednotlive odvody?

Alebo bude zakladom dane to co je zarobene v zahranici + Slovensko - zaplatena dan v zahranici ?

Je to teraz na zvazenie kedze sa zrusila rovna dan, tak by ma to vyhodilo hned do vysokej prijmovej skupiny a nejako by mi to celkom slusne okresalo ten prijem zo Slovenska.

Dakujem za info.

Tvoje príjmy zo zdrojov v zahraničí nebudú mať vplyv na výšku odvodov do SP a ZP ako SZČO.

Základ dane ovplyvňovať budú. Pokiaľ máš trvalý pobyt v SR, si v SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, čo znamená , že v SR zdaňuješ tzv. celosvetové príjmy.
Príijmy, ktoré dosiahneš v zahraničí ako zamestnanec, uvedieš v DP ako príjmy podľa § 5 Zákona o dani z príjmov. Na základe potvrdenia od zamestnávateľa si od hrubých príjmoch odpočítaš povinné odvody, ktoré platíš v zahraničí. Rozdiel bude Tvoj čiastkový základ dane z § 5.
Príjmy, ktoré budeš mať ako SZČO zdaníš ako príjmy podľa § 6. Od príjmov odpočítaš výdavky skutočné alebo paušálne. Rozdiel bude ćiastkový základ dane z príjmov podľa § 6.
Súčet týchto čiastkových základov dane je základ dane, od ktorého odpočítaš nezdaniteľné časti základu dane a rozdiel zdaňuješ.
Až po tomto výpočte uplatňujeme zamedzenie dvojitého zdanenia podľa konkrétnej zmluvy zo štátom, v ktorom dosahuješ príjmy.
Rada Ti to vysvetlím aj ďalej, ale musíš prezradiť, kde pracuješ ;) , tak ako napísala vyššie Marína.
tammara
21.12.06,14:22
A ako to je ak SZCO pracuje v Taliansku?
Johanka
21.12.06,16:42
Pracuje v Taliansku je široký pojem - pracuje v Taliansku ako SZČO (faktúruje za svoju prácu) so slovenským alebo talianskym ŽL alebo ako zamestnanec ?
tammara
22.12.06,07:08
Pracuje ako zamestnanec na pracovnu zmluvu
Johanka
22.12.06,09:10
Platí postup, ktorý som napísala vyššie. Pokračovanie po vypočítaní dane z celosvetových príjmov pre tento konkrétny prípad, keď má daňovník príjmy z Talianska je nasledovný - v zmluve o zamedzení dovjitého zdanenia s Talianskou republikou máme metódu vyňatia príjmov. To znamená , že tieto príjmy následne vynímeme zo zdanenia v SR a prepočítame daňovú povinnosť iba z príjmov zo SR.
jano5d
25.12.06,10:58
Takze aby som doplnil ziadanu informaciu pracujem v Rakusku.

Dakujem za info.
Johanka
25.12.06,19:17
S Rakúskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov, takže platí to, čo som napísala vyššie pre Taliansko.
jano5d
01.01.07,22:07
Podla toho co je tu vyssie popisane su mi niektore veci jasne ale co je v priapde ak mam trvaly pobyt v SR a aj v Rakusku, ako je to s tym zdanovanim celosvetovych prijmov >?!

Dakujem
Marína
01.01.07,22:23
Ak si prečítaš túto tému, dozvieš sa, čo potrebuješ.
http://www.porada.sk/t20626-danove-priznanie-doktorand-v-cr.html?highlight=doktorand