Jozef Mihál
19.12.06,11:59
Podnikať ako SZČO som začal 1.11.2005. Povinne nemocensky poistený som samozrejme nebol.

Od 1.1.2006 som sa prihlásil v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Prihlásený som bol až do 30.6.2006. K tomuto dňu som sa odhlásil, pretože od 1.7.2006 som sa musel prihlásiť ako povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO a nepovažoval som za vhodné platiť si aj naďalej dobrovoľné nemocenské poistenie.

Po zvážení výhod dobrovoľného nemocenského poistenia sa chcem znova v Sociálnej poisťovni prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba ešte pred koncom roka 2006.

Viem, že nárok na nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia mám až po 270 trvania dobrovoľného nemocenského poistenia.

Otázka znie - započítava sa do doby 270 dní aj dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré som mal predtým, alebo sa doba 270 dní počíta odo dňa, kedy som uzavrel "nové" dobrovoľné nemocenské poistenie?
Jozef Mihál
19.12.06,11:08
Podľa § 33 ods.2 a § 48 ods.1 a 2 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské alebo materské ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (pred pôrodom) bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

Preto sa vám obdobie dobrovoľného nemocenského poistenia od 1.1.2006 do 30.6.2006 zohľadní. Ak sa napríklad prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie od 28.12.2006, nárok na nemocenské (materské) budete mať už od 27.3.2007.

Na záver treba pripomenúť, že nárok na ošetrovné máte od prvého dňa existencie dobrovoľného nemocenského poistenia.

ZSP_§33
ZSP_§39
ZSP_§48
Viera7
06.03.07,19:56
Má nárok na nemocnské, z dobrovoľného nemocenského poistenia, aj poberateľ invalidného dôchodku /pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% /, bez toho aby neprišiel o inv. dôchodok, aj keď nepracuje?


Ďakujem
Jozef Mihál
07.03.07,06:51
Áno, má nárok.

Poberateľ invalidného dôchodku pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % nemá nárok na nemocesnké dávky z povinného nemocenského poistenia.

Ak je prihlásený na dobrovoľné nemocenské poistenie, má pri splnení príslušných ďalších podmienok nárok na nemocenské dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia. Súčasne to neovplyvňuje jeho nároky na invalidný dôchodok.
ryja
25.06.07,18:33
Dobrý deň
môj známy je SZČO , ID s poklesom 55%, v soc. poist prihlásený od 1.7.2004 ako DNPO/ 2004 PN , tak sa prihlásil len dobrovoľne/. V DP za rok 2005 základ dane 125000. Od 1.7.2006 sa neprihlásil ako SZČO, nakoľko bol celý rok 2006 PN. Platí si len dobrovoľne NP vo výške 647 Sk. SP mu oznámila nedoplatok od 1.7.2006-30.6.2007 29544 Sk.Dá sa vykompenzovať DNPO s platbami, ktoré musí zaplatiť tak, že by zrušil spätne prihlášku k 1.7.2006 a bol prihlásený len ako SZČO? AK je celý rok PN poistné musí platiť komplet a PN z roku 2006 sa mu vlastne zohľadní až pri ročnom zúčtovaní za rok 2006, pri nulovom základe dane ?
Ďakujem
Jozef Mihál
26.06.07,06:55
ryja - tento plán je nepriechodný. V žiadnom prípade SP neumožní nejakú kompenzáciu a presuny medzi platbami DNPO a povinne poistenej SZČO.

Spätné odhlásenie sa DNPO nie je možné.

Dotyčný sa mal k 1.7.2006 prihlásiť ako povinne poistená SZČO. S tým, že poistné od 7/2006 platiť nemusí, pretože je PN - a neplatí až kým PN neskončí.

Ročné zúčtovanie v SP neexistuje.
ryja
26.06.07,07:04
Ďakujem za odpoveď. len nechápem prečo SP za obdobie 1.7.2006-30.6.2007mu vyrátala nedoplatok za celé obdobie, keď PN trvala od 10.1.2006-4.1.2007, keď vlastne nemusel platiť od 1.7.2006 do 31.12.2006
Jozef Mihál
26.06.07,07:15
To nechápem ani ja, treba na to v SP upozorniť.
marek32
12.12.07,11:26
Osoba je zamestnanec a zároveň dobrovoľne nemocensky poistená (DNP).
1. Má nárok na nemocenské z DNP od prvého dňa, ak poberá náhradu príjmu od zamestnávateľa počas prvých 10 dní?
2. Má nárok na ošetrovné z DNP, ak má nárok na ošetrovné aj ako zamestnanec ?
Jozef Mihál
12.12.07,21:25
1. Áno, má nárok.
1. Áno, má nárok.

Nárok na nemocenské dávky sa podľa § 58 ods. 1 posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

Doplnené 5.1.2008:

Upozornenie - s prihliadnutím na výklad SP k k podmienke 270 dní trvania nemocenského poistenia - pozrite tu:

Upozornenie na výklad SP k podmienke 270 dní trvania nemocenského poistenia (http://www.porada.sk/t68189-upozornenie-na-vyklad-sp-k-podmienke-270-dni-trvania-nemocenskeho-poistenia.html#post600164)

pri použití postupu podľa vyššie uvedenej odpovede bude znamenať, že táto osoba nárok na nemocenské z DNP mať nebude (na ošetrovné nárok mať bude, ale na nemocenské až po uplynutí 270 dní trvania DNP).

Pozor, rovnako treba posudzovať aj ďalšie prípadné príspevky v tejto téme s dátumom do 31.12.2007.
Melnick
12.12.07,21:50
Ďakujem za odpoveď. len nechápem prečo SP za obdobie 1.7.2006-30.6.2007mu vyrátala nedoplatok za celé obdobie, keď PN trvala od 10.1.2006-4.1.2007, keď vlastne nemusel platiť od 1.7.2006 do 31.12.2006
ryja ,tvoj známy ,keďže sa neprihlásil na povinné poistenie SP nepredložil ako povinne poistená osoba PN-ku a tým pádom má v SP dlh na poistnom z povinného poistenia. Tento dlh nebude platiť ,ak mu lekár vystaví PN -ku aj z povinného poistenia, čo by nemal byť problém, pretože chorý skutočne bol. Tú PN-ku potom musí odovzdať do SP.
Je logické ,že SP keďže nedostala od neho náležité podklady pre oslobodenie od platenia ,ho považuje za dlžníka.
marek32
20.12.07,08:06
DNP bolo odhlásené. V ochrannej lehote vznikla PN. Je možné sa prihlásiť na DNP, ak v ochrannej lehote budem poberať nemocenské ?

Ak je teda možné sa prihlásiť na DNP v čase poberania nemocenského, bude sa krátiť VZ ?
Jozef Mihál
20.12.07,12:46
DNP bolo odhlásené a tým pádom daná osoba nemala žiadne nemocenské poistenie? A v ochrannej lehote z DNP vznikla PN?

Ak je to tak, potom počas trvanie uvedenej PN je možné znova sa prihlásiť na DNP, nárok na nemocenské tým nezaniká.

Podľa § 140 ods. 4 dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
marek32
21.12.07,09:39
Ano, je to presne tak, ako ste napísal. Ďakujem
bobotova
18.02.08,16:48
Re: dobrovolné nemocenské poistenie
Dobrý deň, mám takýto problém:
Od 01.07.2006 som povinne poistená SZČO.VZ 7600,-Sk, od 27.12.2006 som bola DNPO-VZ 18000,-Sk.
Od 23.11.2007 som zrušila DNPO.
Od 20.12.2007 som sa zasa dobrovoľne poistila z max.VZ
( teda z 20042,-, lebo povinné mám VZ 8100,-). Od 20.12.2007 som bola PN do 19.01.2008.
A teraz moja otázka :
-týka sa ma ochranná lehota z DNP?
- z akého VZ sa mi bude počítať PN? Rozhodujúce obdobie je rok 2006 alebo 2007?
Vopred ďakujem za všetky odpovede, lebo dnes mi niečo prišlo na účet a podľa mojich prepočtov sa mi to zdá málo ( je to cca 8000,-Sk )!
0
Jozef Mihál
18.02.08,18:47
Ochranná lehota z DNP? Veď na PN ste nastúpili 20.12.2007, kedy ste sa súčasne prihlásili na (nové) DNP.

Nárok na nemocenské z DNP máte, lebo ste boli 270 a viac dní DNP v období dvoch rokov pred začiatkom PN (započítava sa "stará" DNP).

Pretože PN vznikla v deň prihlásenia sa na DNP, nemocenské z DNP sa vypočítava z pravdepodobného DVZ, čo je jedna tridsiatina z 8100 Sk, inými slovami nemocenské z DNP je 55% z 270 Sk na deň.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenského z povinného nem. poistenia SZČO je rok 2006.
marek32
16.07.08,12:05
Dobry den, osoba je zamestnana v Českej republike na pracovnu zmluvu (je tam nemocensky poistena) od 1.1.2007 do 31.8.2008.

Je tehotna, lekár stanovil termín pôrodu na 28.2.2009. Prihlási sa k 17.07.2008 v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie, vymeriavací základ si určí ako 30219 Sk.

Ak požiada o materské, bude mať nárok z DNP ? Započítavajú sa aj dni nemocenskeho poistenia v ČR ?
Jozef Mihál
16.07.08,18:02
Áno, pri posudzovaní vzniku nároku na materské by sa mala započítať aj doba už ukončeného nemocenského poistenia v inom členskom štáte EÚ.

V uvedenom prípade by Sociálna poisťovňa mala priznať materské.

Pozrite aj odpovede v poradni Sociálnej poisťovne, tu:

http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=4999

a tu:

http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=5001
marek32
21.07.08,11:24
Dobry den,
osoba je zamestnana v Ceskej republike (je tam nemocensky poistena), pracovny pomer stale trva.

Moze byt sucasne dobrovolne nemocensky poistena v SR ? Alebo takato osoba musi podliehat len jednej legislative ?
Marína
21.07.08,13:01
Áno, môže a dokonca aj z max. VZ ak sa odvody zo závislej činnosti odvádzajú do ČSSZ v ČR a nie do SP v SR. Pri prípadnej PN nie je potrebné prekladať formulár E115, E116, E118(platí pre EÚ), pretože SP a ČSSZ uzavreli dohodu, že poistenec si môže uplatniť nárok na nemocenské na základe tlačiva vystaveného ošetrujúcim lekárom v ČR.
marek32
21.07.08,13:15
Ide o to, ze osoba sa dobrovolne nemocensky poistila, stale trva pracovny pomer v CR, ktory jej konci 31.08.2008. Teraz jej na pobocke povedali, ze nemoze by sucasne DNP aj v SR. Nemocenske (materske) by si chcela uplatnit len v SR zaciatkom roka 2009, porod je stanoveny na 28.02.2009. Ked sa jej nezohladni doba DNP , ked je zamestnana aj v CR, tak nestihne 26 tyzdnov do nastupu na matersku.
Marína
21.07.08,13:35
Čím zdôvodnili, že nemôže byť DNP v SR?
§ 14
Osobný rozsah nemocenského poistenia
1) Povinne nemocensky poistení sú
a) zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt. 25)*
* Zák. o pobyte cudzincov
marek32
21.07.08,13:43
Zdôvodnili to tak, ze nemoze podliehat sucasne nemocenskemu poisteniu v SR a v ČR. Ale to jej len ustne povedali a zatial je stale DNP.
Marína
21.07.08,14:04
Jozef Mihál
22.07.08,08:34
Zdôvodnili to tak, ze nemoze podliehat sucasne nemocenskemu poisteniu v SR a v ČR. Ale to jej len ustne povedali a zatial je stale DNP.
Problémom je európska legislatíva, a to nariadenie Rady (ES) č. 1408/71, ktoré je nadradené nášmu zákonu č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Podľa nariadenia 1408/71 sa na osoby vykonávajúce zárobkovú činnosť vzťahujú právne predpisy toho členského štátu, na území ktorého vykonávajú zárobkovú činnosť.

V danom prípade ak ide o zamestnanie Slováka v ČR, tento občan podlieha predpisom ČR.

Môj názor však je, že nariadenie Rady (ES) č. 1408/71 sa nevzťahuje, respektíve nie je v rozpore s úpravou možnosti dobrovoľného nemocenského poistenia podľa § 14 ods. 2 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

V danom prípade však bude rozhodujúci názor ústredia SP, skúste si prečítať materiály k tomuto problému na webe SP, napríklad:

http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s
Marína
22.07.08,10:40
Skúsila som prečítať, ale kombináciu povinného nemocenského poistenia v štáte EU a dobrovoľného nemocenského poistenia v SR som nenašla. Dúfam, že môj syn DNP v SR neplatí zbytočne.
dopravca
24.07.08,08:41
Dobrý deň. Ako SZČO som si platil DNP/ povinné som nemusel/. Teraz som zrušil živnosť a chystám sa na ÚP. Mám si naďalej platiť DNP, alebo ho mám zrušiť. Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
24.07.08,11:19
DNP si ponechajte vtedy, ak chcete byť zabezpečený pre prípadné PN, OČR či materské. Aj pri zrušenej živnosti a registrácií na ÚP si môžete DNP ponechať.

Osobne nevidím praktický rozdiel v tom, či ste si DNP platili ako živnostník alebo ako osoba registrovaná na ÚP. Rozhodnutie je na Vás - na odhade, či DNP využijete a budete v budúcnosti pri jeho existencií čerpať príslušné nemocenské dávky.

Nezabudnite, že pri prípadnom zrušení DNP a budúcom znovuprihlásení sa, podľa § 57 ods. 1 písm. c) zákona Vám priznajú dávku z pravdepodobného vymeriavacieho základu (8100 Sk), ak budete dobrovoľne nemocensky poistený menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.
Marína
14.08.08,10:50
K prísp. 18-25.

Dopyt na ústredie SP(odbor výberu poistného):

Prosím o posúdenie.
Môj syn je občanom s trvalým pobytom v Slovenskej republike. Od 1.6.2004 má uzavretý s českým zamestnávateľom pracovno-právny vzťah zo závislej činnosti v Českej republike.Z pracovno-právneho vzťahu vyplýva povinné nemocenské poistenie v ČR.
Dobrovoľne nemocensky poistený v Slovenskej republike je v obdobiach 20.4.2007 až 21.12.2007 a 27.12.2007 do „trvá“.
Z § 14 ods. b) Zák. 463/2003 Z. z.vyplýva, že
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt. 25)
čo spĺňa.
Otázka:
1) Je možná kombinácia povinného nemocenského poistenia v inom štáte EÚ a dobrovoľného nemocenského poistenia v Slovenskej republike?
2) Ak nie je možná, ktoré nariadenie Rady ES takúto možnosť nepovoľuje?
3) V prípade, že kombinácia vyššie uvedených nemocenských poistení nie je možná(a z toho vyplývajúce neoprávnené prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie v SR), je možné vrátenie uhradeného dobrovoľného nemocenského poistenia?
4) Ak platí pre bod 3) áno, akou formou požiadať a čo v žiadosti uviesť, aby bolo spätne zrušené dobrovoľné nemocenské poistenie a vrátené úhrady za dobrovoľné nemocenské poistenie?

Stanovisko ústredia SP:

Platenie poistného v dvoch štátoch - s t a n o v i s k o

K Vášmu podaniu zo dňa 23. júla 2008 vo veci platenia poistného
na sociálne zabezpečenie na území dvoch štátov EÚ uvádzame nasledovné.

Na základe všeobecného pravidla určenia uplatniteľnej legislatívy uvedeného v článku 13 ods. 2 písm. a) nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva (ďalej len „nariadenie“) sa na osobu, ktorá je zamestnaná na území jedného členského štátu vzťahuje legislatíva tohto štátu dokonca aj vtedy, ak má bydlisko na území iného členského štátu.

Ustanovenie článku 15 (2) nariadenia týkajúce sa pravidiel dobrovoľného poistenia alebo fakultatívneho nepretržitého poistenia uvádza, že kde má uplatnenie legislatív dvoch alebo viacerých členských štátov za následok prekrývanie poistenia, pri systéme povinného poistenia a jedného alebo viacerých systémov dobrovoľného alebo fakultatívneho nepretržitého poistenia (Slovenská republika) sa na danú osobu vzťahuje výlučne systém povinného poistenia, teda systém poistenia štátu, kde je vykonáva zárobková činnosť (Česká republika).

Podľa článku 15 (3) nariadenia, však v súvislosti s invaliditou, starobou a smrťou (dôchodky) môže daná osoba vstúpiť do systému dobrovoľného alebo fakultatívneho nepretržitého poistenia členského štátu (Slovenská republika), dokonca aj keď sa na ňu povinne vzťahuje legislatíva iného členského štátu (Česká republika) vtedy, ak takéto prekrývanie je vyslovene alebo implicitne prípustné v prvom členskom štáte, teda v Slovenskej republike. Vzhľadom na skutočnosť,
že zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení neskorších predpisov povoľuje prekrývanie povinného dôchodkového poistenia s dobrovoľným dôchodkovým poistením, na území Slovenskej republiky je možnosť využiť inštitút dobrovoľného dôchodkového poistenia

Keďže podľa článku 12 (1) nariadenia, nariadenie nemôže priznať ani zachovať právo na niekoľko dávok toho istého druhu za jednu a tú istú dobu povinného poistenia, čo však neplatí na dôchodkové dávky alebo dávky súvisiace s chorobami z povolania, v prípade existencie povinného nemocenského poistenia v Českej republike a povinného poistenie v nezamestnanosti, na území Slovenskej republiky nemôžete využiť inštitút dobrovoľného poistenia uvedených druhov poistení, nakoľko nariadenie vylučuje súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a takisto aj súbeh povinného poistenia v nezamestnanosti a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.

V prípade, že poistné na dobrovoľné poistenie bolo uhradené napriek existencii povinného poistenia, toto poistné bolo uhradené bez právneho dôvodu a bude predmetom vrátenia podľa §145 ods.1 zákona.

Podľa §145 zákona je Sociálna poisťovňa povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo od doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.

V prípade podania žiadosti o vrátenie poistného je potrebné uviesť dôvod vrátenia, ktorým je existencia a obdobie trvania povinného sociálneho poistenia v inom členskom štáte Európskej únie.

S pozdravom


Vlasta Š e f č í k o v á, v. r.
riaditeľka odboru výberu poistného
Jozef Mihál
14.08.08,20:36
Ďakujem za dôležitý príspevok.

Výklad článku 12 (1) nariadenia sa mi nepozdáva, v každom prípade tento príspevok je veľmi užitočný pre každého, kto má povinné poistenie v inom členskom štáte a uvažuje o dobrovoľnom poistení v SR.

Z výkladu SP vyplýva, že pri existencií povinného poistenia v inom členskom štáte je v SR možné len dobrovoľné dôchodkové poistenie.
marek32
15.08.08,07:57
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
Odbor sociálneho poistenia


Dobry den, osoba je zamestnana na pracovnu zmluvu v Ceskej republike od 01.01.2007 (je tam nemocensky poistena). Pracovny pomer bude trvat do 31.12.2008. V tom istom case, ked je zamestnana v CR, sa chce dobrovolne nemocensky poistit v SR od 01.08.2008. Moze byt takato osoba dobrovolne nemocensky poistena v SR, ak je zamestnancom v CR ?






v*súvislosti s*Vašim e-mailom, s*ktorým ste sa obrátili na tunajšie ministerstvo, Vám z*hľadiska vecnej príslušnosti odboru sociálneho poistenia oznamujeme nasledovné:

Od 1. januára 2004 nadobudol účinnosť zákon č. 461/2003 Z.z. o*sociálnom poistení v*znení neskorších predpisov, ktorý umožňuje súbeh povinného poistenia a*dobrovoľného poistenia. Poistenec, ktorý je povinne nemocensky poistený ako zamestnanec (aj v*Českej republike), môže *zároveň využiť inštitút dobrovoľného poistenie, avšak úhrn zaplateného poistného na nemocenské poistenie v*Českej republike a*dobrovoľného poistenia na nemocenské poistenie v*Slovenskej republike nemôže byť vyšší ako maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie (§ 138 ods. 11 písm. a) horeuvedeného zákona.

Pri súbehu povinného a*dobrovoľného dôchodkového poistenia platí zásada v*určení maximálneho vymeriavacieho základu, to znamená, že vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v*úhrne nemôže byť vyšší ako určuje maximálny vymeriavací základ.
Konkrétne informácie o*platení poistného na jednotlivé podsystémy sociálneho poistenia sú prístupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) v*sekcii poistné.

S*pozdravom

Bc. Edita Vojteková v. r.
zastupujúca riaditeľka odboru
Jozef Mihál
15.08.08,09:38
Zdržiavam sa radšej komentára.
Marína
18.08.08,05:54
Predsa len by som, p. Mihál, poprosila o váš názor na výklad MPSVaR. Vôbec sa v ňom nespomína Nariadenie rady(EHS) č.1408/71.
Jozef Mihál
21.08.08,09:16
Po preštudovaní príslušných ustanovení NARIADENIA RADY (EHS) č. 1408/71, sa prikláňam k výkladu Sociálnej poisťovne.
Viera7
07.06.09,14:03
p. Mihál,
chcela by som Vás poprosiť o radu, či 270 dní DNP stačí do dňa pôrodu, nakoľko v soc. poist. v Žiline tvrdia, že 270 dní DNP musí byť splnených do 6 týždňov pred pôrodom, kedy musí nastúpiť žena na materskú.
Ďakujem.
Jozef Mihál
07.06.09,15:11
Do dňa pôrodu.

Tým, čo Vám tvrdia niečo iné (... do dňa nástupu na MD) odporučte nakuknúť do zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a pozrieť na § 48 ods. 1.
Viera7
07.06.09,17:50
p. Mihál ešte raz Vám ďakujem a chcem iba dodať, že už ste mi veľakrát v dráčikovi poradil, za čo som Vám veľmi vďačná.
Viera
ekovm
01.07.09,08:29
Dobrý deň, moja dcéra ukončila vysokoškolské štúdium a odcestovala do zahraničia. Aké odvody do poisťovní mám tu na Slovensku za ňu platiť? V prípade pôrodu, chcela by som aby mala nárok na MP .
Jozef Mihál
01.07.09,15:01
Ak je v zahraničí poistená, nemá význam aby ste platili tu za ňu.

Ak v zahraničí nemá zdravotné poistenie, musí sa na Slovensku prihlásiť ako samoplatiteľ v ZP.

Ak nemá v zahraničí nemocenské poistenie, môžete ju prihlásiť v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie. Ak je pravdepodobné, že otehotnie, odporúčam prihlásiť ju s maximálnym vymeriavacím základom, teda 1084,55 €, mesačné poistné (4,4%) potom bude vo výške 47,70 €.
ekovm
02.07.09,06:50
Dobrý deň,
p.Mihál ďakujem za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoveď.
Iwett
08.07.09,11:41
Dobrý deň, prosím Vás, má vplyv ak sa ako zamestnanec s minimálnym VZ prihlásim ako DPO na vyplácanie prípadnej PN v budúcnosti? Bola by vyššia, alebo rovnaká?
Jedná sa konkrétne o to, že zamestnankyňa na polovičný úväzok pôjde pravdepodobne v 10/2009 na operáciu. Oplatí sa jej prihlásiť na DNP ak bude dlhšie PN?
Keby tá istá zamestnankyňa dostala výpoveď zo zamestnania napr. v máji 2009 a bola na UP, je v tom nejaký rozdiel? Oplatí sa jej prihlásiť na DNP?
Ďakujem.
Jozef Mihál
12.07.09,21:20
Nárok na nemocenské z DNP je vtedy, ak DNP trvalo najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred začatím PN. Do tejto doby sa započíta doba prípadného predošlého už ukončeného iného nem. poistenia.

Preto pre zamestnankyňu, ktorá v októbri 2009 pôjde na operáciu, nemá zmysel teraz - cca 90 dní pred začatím PN - prihlásiť sa na DNP, z DNP by jej nárok na nemocenské nevznikol.

Ak by sa však na DNP prihlásila s tým, že by pred začatím PN ukončila pracovný pomer, potom by podmienku 270 dní splnila.

Tu by však nastúpilo druhé ALE.

Ak vznikne nárok na nemocenské z DNP (čo by aj vznikol), tak ak samotné DNP trvalo pred začatím PN menej ako 26 týždňov, nemocenské sa nevypočíta zo základu, z ktorého sa DNP platilo, ale len z minimálneho základu (295,50 €).

Trik s ukončením PP by teda reálne pomohol len k tomu, že nemocenské z DNP by síce získala, ale len vo výške cca 55% z 295,50 € na mesiac.
Iwett
13.07.09,05:01
Ďakujem pán Mihál za odpoveď...už som v obraze, nejde ani tak o trik, ani o vyplácanie dvoch dávok, ale aby neostala bez akéhokoľvek príjmu...
zuziku
19.08.09,15:12
Mám konkrétny problém. Mali sme v rodine takú smutnú udalosť, môj ujo dostal mrtvicu. Bol SZČO, z d.ôvodu že mal na odvodoch do ZP a SP nedoplatky mu rodina zrušila 18.8.2009 živnosť. PN mu vypísali 17.8.2009. Viem že nárok na nemocenské nemá, keďže tam mal nedoplatok, ale ako to bude po roku keď ho bude chcieť ísť na invalidný dôchodok. Môžte mi poradiť ako mali postupovať aby mal na ten invalidný nárok ?
Jozef Mihál
20.08.09,13:03
Mal by doplatiť dlhy ktoré má v SP, aby mu roky dôchodkového poistenia, ktoré dosiahol ako SZČO, skutočne započítali pri výpočte inv. dôchodku.
daduc
06.11.09,19:27
Dobrý den pán Mihál,
prosím poradte mi, môj syn bol v PP od decembra 2007 do decembra 2008, potom bol na UP. Od 1.7.09 je SZČO /neplatí do SP/ od 13.7.09 je znova v PP na dobu určitú do konca novembra. 3.11.09 sa prihlásil ako DNP, nakoľko v decembri ide na operáciu kolena - aby mohol by v rámci ochrannej doby aj z DNP dostávať nemocenské. 6.11.2009 ale skutočne ochorel. Môže si uplatniť PN aj u zamestnávateľa aj z DNP teraz aj v decembri počas PN po operácii ?
buldo
09.11.09,06:58
Dobrý deň pán Mihál, prosím o radu.
SZČO (ktorá nie je povinne nemocensky poistená) a ktorá poberá nemocenské dávky z DNP, si chce zvýšiť vymeriavaci základ pre rok 2010. Je možné počas PN ukončiť DNP (s minimálnym VZ od 01.01.2009 ) a hneď sa prihlásiť na "nové" DNP s maximálnym VZ ?
Neovplyvní to existujúcu PN z pôvodného DNP? Je možné počas PN ukončiť DNP, bez toho aby to malo vplyv na PN?
Vopred ďakujem
Jozef Mihál
09.11.09,07:11
Dobrý den pán Mihál,
prosím poradte mi, môj syn bol v PP od decembra 2007 do decembra 2008, potom bol na UP. Od 1.7.09 je SZČO /neplatí do SP/ od 13.7.09 je znova v PP na dobu určitú do konca novembra. 3.11.09 sa prihlásil ako DNP, nakoľko v decembri ide na operáciu kolena - aby mohol by v rámci ochrannej doby aj z DNP dostávať nemocenské. 6.11.2009 ale skutočne ochorel. Môže si uplatniť PN aj u zamestnávateľa aj z DNP teraz aj v decembri počas PN po operácii ?
Má dve nemocenské poistenie súbežne, nemocenské mu určite priznajú z poistenia zamestnanca.

Z DNP mu nemocenské priznajú len vtedy, ak doba poistenia trvala aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred vznikom PN, teda v čase od 6.11.2007 do 5.11.2009. Pričom pri posudzovaní splnenia tejto podmienky sa započíta aj predošlé nemocenské poistenie, ktoré už skončilo - a to predošlé zamestnanie.

Z DNP by tak mal dostať nemocenské takisto. Keďže aktuálne DNP trvá menej ako 26 týždňov, nemocenské sa nevypočíta z VZ, z ktorých si platí DNP ale z minimálnej mzdy.

Pozor, ak na operáciu pôjde až v decembri, kedy už nebude mať zamestnanie (to ako píšete končí v novembri), tak nemocenské pri PN ktorá začne v decembri bude mať priznané len z DNP a to z minimálnej mzdy.

Ochranná lehota z ukončeného poistenia zamestnanca sa totiž "neprizná" - Sociálna poisťovňa priznáva nemocenské dávky z ukončeného poistenia v ochrannej lehote len vtedy, ak občan v čase vzniku PN nemá iné nemocenské poistenie.
Jozef Mihál
09.11.09,07:15
Dobrý deň pán Mihál, prosím o radu.
SZČO (ktorá nie je povinne nemocensky poistená) a ktorá poberá nemocenské dávky z DNP, si chce zvýšiť vymeriavaci základ pre rok 2010. Je možné počas PN ukončiť DNP (s minimálnym VZ od 01.01.2009 ) a hneď sa prihlásiť na "nové" DNP s maximálnym VZ ?
Neovplyvní to existujúcu PN z pôvodného DNP? Je možné počas PN ukončiť DNP, bez toho aby to malo vplyv na PN?
Vopred ďakujem
Áno, počas PN je možné ukončiť DNP.

Je možné následne sa prihlásiť na nové DNP a pri ňom si určiť maximálny VZ (ak predošlé DNP, kedy bol nahlásený VZ minimálny, začalo 1.1.2009, tak už prešla doba 6 mesiacov -a je tak možné zvoliť si iný VZ).

Existujúcu PN to neovplyvní. Počas tejto PN bude poberať dávku vypočítanú z prvého DNP. A to až do ukončenia PN, maximálne však po dobu 52 týždňov trvania PN.
buldo
09.11.09,07:38
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň
daduc
09.11.09,18:19
Ochranná lehota z ukončeného poistenia zamestnanca sa totiž "neprizná" - Sociálna poisťovňa priznáva nemocenské dávky z ukončeného poistenia v ochrannej lehote len vtedy, ak občan v čase vzniku PN nemá iné nemocenské poistenie

Ktorý § zákona toto rieši ? To ma zaskočilo, lebo to bolo tak naplánované, že nemocenské bude z ochrannej doby aj z DNP. Ako by sa to dalo poriešiť z ochrannej doby totiž by bolo nemocenské vyššie.
Jozef Mihál
09.11.09,21:14
Nerieši to žiaden §§... takto postupuje Sociálna poisťovňa, taký má výklad (deravého) zákona...