sway
17.12.04,13:15
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
susu
17.01.05,10:06
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.Predpokladam, ze existuje nejaka zmluva o spolocenstve, pripadne uznesenie zo zhromazdenia vlastnikov bytov, kde je uvedene, ze maju narok na odmenu. V tom pripade by som vyplatil, strhol dan, pripadne odviedol odvody a zmluvu resp. uznesenie prilozil k tomu. Malo by to stacit.
sway
17.01.05,10:21
NO veď o to ide, že by podľa mňa mali mať riadne DVP, ale čo už. P. Mihál to tu asi nenašiel. urobím tak ako káže vrchnosť - nech sa potom zodpovedajú oni. ale dííík.
GABRIELA
17.01.05,10:59
Ja tiež neviem ako toto riešiť. Rok 2004 som vyriešila DoVP, odviedla som daň 19%, na SP úrazové poist. 0,8% . Dám im potvrdenia a vybavené. Nemyslím si že vykonávanie činnosti v SVB má byť na DoVP. pretože ide v podstate o opakovanú činnosť. Takže si myslím že, podľa ZDP § 5 písm.d) dáva možnosť vyplatiť odmeny za výkon funkcie ( kedysi funkčné pôžitky) len na základe Zmluvy o spoločenstve a zápisnici zo Zhromaždenia vlastníkov bytov. Čo sa týka odvodov , tak v knihe 1000 riešení 6/2004 je riešený problém odvodov za výkon funkcie, konkrétne SVB- kde je uvedené že z týchto príjmov sa neplatia žiadne odvody. Ale taký človek ako domovník, výťahár a pod ... to by asi bolo zase o niečom inom. Unás sa odmena rozdeľuje len na základe výkonu funkcie.
Asi by bolo veľmi fajn, keby sa vyjadril p.Mihál, boli by sme mu asi mnohí vďační.
ludvik
10.02.05,16:50
Každý ma na to iný názor. Na PORADE vo viacerých sekciách je k tomuto veľa diskusnych príspevkov a ešte viac názorov. Asi skutočne by bolo vhodné k tomuto problému "celoslovenskému" zaujať officialne stanovisko a to napr. usmernením MF resp. DÚ. A bol by pokoj.

Podľa môjho názoru v prípade SVB nejde o podnikateľskú činnosť ako takú a z odmien za správu SVB pokial si to spravujú členovia SVB by sa nemali platiť žiadne dane a ani odvody. .
Heni
04.08.05,15:18
v našej zmluve nie je nič o tom, že predseda a rada má nárok na odmenu.

ako to mám riešiť? pri rade by som dala DoVP, ale pri predsedovi neviem...
to je jasne opakujúca sa činnosť, tak mi tam DoVP veľmi nesedí...
vy ostatní to všetci máte poriešené v tej zmluve o založení SVB?
hron
04.08.05,15:20
Ja by som poexperimentoval so zmluvami o tichom spolocenstve.
Heni
04.08.05,15:24
Ja by som poexperimentoval so zmluvami o tichom spolocenstve.tomu velmi nerozumiem.
a myslím, že ak do toho budú vŕtať zvyšní vlastníci bytov, tak to by veľmi neprešlo...
hron
04.08.05,15:32
Nie je ziadny problem. Staci len vylozit naklady spojene s odmenovanim podla dane z prijmov FO a PO a naklady spojene s odmenovanim tichych spolocnikov.
A nech si vyberu, co je lepsie pri rovnakej cistej odmene.
Janca
05.08.05,04:44
U nás máme predsedu, RK, aj kuričov.
Predseda a RK má v uznesení zhromaždenia vlastníkov bytov uvedené, akú odmenu dostanú. Ak by to nebolo v uznesení, tak naša zmluva o SVB hovorí, že odmeny navrhuje predseda a schvaľuje zhromaždenie. Ak by však z nejakého dôvodu k tomu nedošlo, na hlavičkový papier SVB by som napísala jednoduchý záznam, že predseda ten a ten navrhuje vyplatenie odmien pre toho a toho za také a také obdobie. Podpíše to RK.
Čo sa týka zdaňovania, dovolím si Vám uviesť §5, odst. 1, písm. d), t.j. príjem zo závislej činnosti ako vyšitý, t.j. preddavkovo zdaňovať. Čo sa týka odvodov do ZP a SP takéto odmeny a príjmy nevchádzajú do vymeriavacieho základu, nakoľko nie sú z pracovnoprávneho vzťahu.
To je asi všetko. Upozornila by som len na to, že hovorím o roku 2005. V tomto roku som tiež vyplácala ešte opozdene takého odmeny za rok 2004 a preto som to overovala na poisťovniach aj na DU.
Staršie roky som robila cez DOVP, preddavkovú, alebo ešte v starších rokoch zrážkovú daň a 0,8% do SP.
Čo sa týka kuriča, toho máme na príkaznú zmluvu, vzhľadom k tomu, že musí dodržiavať určité pokyny a nariadenia - t.j. ide o závislý vzťah, zrážam preddavkovo daň a na konci roka mu dám potvrdenie o zrazených a odvedených preddakoch na daň. Žiadne odvody, lebo taktiež nejde o pracovnoprávny vzťah. Taktiež nerobím žiadnu daňovú úľavu, lebo nejde o pracovnoprávny vzťah. Takto získaný príjem si dá do svojho DP a je to čisté.
Karina
05.08.05,05:16
A nedá sa to riešiť cez príkaznú zmluvu, vtedy by sa mala zaplatiť iba daň, nie?
Heni
07.08.05,19:41
A nedá sa to riešiť cez príkaznú zmluvu, vtedy by sa mala zaplatiť iba daň, nie?práveže u predsedu mi tá príkazná zmluva nesedela...
Heni
07.08.05,19:42
U nás máme predsedu, RK, aj kuričov.
Predseda a RK má v uznesení zhromaždenia vlastníkov bytov uvedené, akú odmenu dostanú. Ak by to nebolo v uznesení, tak naša zmluva o SVB hovorí, že odmeny . . .Janca, ďakujem, toto som myslela.
skola
08.08.05,12:39
Ahoj Heni !
Podľa mna musíte mať v zmluve o SVB spôsob odmeňovania predsedy a členov DR, alebo ak nemáte, tak na Valnej hromade musíš odsúhlasiť odmeny, inak by si nemohla vyplácať. Ja to robím takým spôsobom, že odmenu predsedy a účtovníčky/ja som v jednej osobe/ rieším fomou tlačiva "Osvedčenie" -vzor som dostala z Ba /ak máš záujem, pošli mi súkromnú správu a ja Ti to pošlem e-mailom na Tvoju adresu,na Poradu neviem prilepiť-neviem ako/. Z tejto odmeny mesačne odvádzam 19%-nú daň, a žiadne ďalšie odvody. Dozornú radu môžeš riešiť s DOVP-predpokladám, že odmenu nedostávajú pravidelne. Odvedieš DÚ 19% a Soc.poist. 0,8% na ÚP.
silvester
18.10.05,08:29
v našej zmluve nie je nič o tom, že predseda a rada má nárok na odmenu.

ako to mám riešiť? pri rade by som dala DoVP, ale pri predsedovi neviem...
to je jasne opakujúca sa činnosť, tak mi tam DoVP veľmi nesedí...
vy ostatní to všetci máte poriešené v tej zmluve o založení SVB?
Po odsúhlasení na zhromaždení vlastníkov som znížil príspevok do fondu opráv pre predsedu a členov rady o sumu, ktorá mala byť odmenou pre predsedu a členov rady, takže nedostávajú žiadnu odmenu ale platia nižšie príspevky do fondu opráv. Toto sa dá len vtedy, keď sú príspevky do fondu opráv dostatočne vysoké. Chýbajúce prostriedky vo fonde opráv sú na konci roka preúčtované zo správneho fondu.
Peterf
22.02.06,17:32
Po odsúhlasení na zhromaždení vlastníkov som znížil príspevok do fondu opráv pre predsedu a členov rady o sumu, ktorá mala byť odmenou pre predsedu a členov rady, takže nedostávajú žiadnu odmenu ale platia nižšie príspevky do fondu opráv. Toto sa dá len vtedy, keď sú príspevky do fondu opráv dostatočne vysoké. Chýbajúce prostriedky vo fonde opráv sú na konci roka preúčtované zo správneho fondu.

Boze to co za haluz si urobil? Porusujes tym zakon o spolocenstve vlastnikov bytov..:eek:
Z odmeny pre predsedu a radu staci odviest len 19% dan na DU a podat stvrtrocne hlasenie o zaplateni preddavku dane
Janca
23.02.06,06:59
Súhlasím s Peterf a doporučila by som to opraviť.
PeterNR
06.03.06,08:27
Keď ste už poradili AKO vyplatiť šéfstvo SVB ;) tak sa spýtam KOĽKO vyplácať? Ja pracujem celkom zadarmo, aj keď robím celú správu v podstate sám. Hlavný dôvod je, že fakt neviem aká suma je zodpovedajúca mojej práci, resp. aká je obvyklá "taxa" za predsedovanie a za správu?
Monika333
14.03.06,11:44
Peniaze vybraté na správu sa použijú na kancelárske potreby, výdavky potrebné k správe (poštovné, telefón, ...) a zvyšok ide celý na odmeny. Už na začiatku roka by sa malo stanoviť, koľko z vybratých peňazí sa použije na jednotlivé účely. A pokiaľ niekto bude robiť fakticky všetko sám, nech mu prináležia ja všetky prostriedky vybraté do správy, určené na odmeny. Myslím, že výška odmeny by vlastne mala odrážať výšku poplatku na správu.
PeterNR
14.03.06,12:02
Monika, u nás náklady na správu nezahŕňajú odmeny funkcionárom, s tým sa nepočítalo.

Aj mi zhromaždenie už navrhovalo nejakú odmenu, ale ja som odmietol, lebo som nevedel, koľko je férová suma. Nechcem aby to bolo ani veľa, ani málo. Veľa robí závisť a zlú krv, a málo? To už radšej budem robiť zadarmo...

Asi to urobím tak, že spíšem náplň práce fukcionárov, a predložím na zhromaždení návrh na odmeny. A keby v budúcnosti došlo k zmene náplne práce funkcionárov (napr. keby sme uzavreli mandátnu zmluvu na zabezpečenie správy domu), bude sa automaticky meniť aj ich odmena.
Peterf
14.03.06,15:14
Peniaze vybraté na správu sa použijú na kancelárske potreby, výdavky potrebné k správe (poštovné, telefón, ...) a zvyšok ide celý na odmeny. Už na začiatku roka by sa malo stanoviť, koľko z vybratých peňazí sa použije na jednotlivé účely. A pokiaľ niekto bude robiť fakticky všetko sám, nech mu prináležia ja všetky prostriedky vybraté do správy, určené na odmeny. Myslím, že výška odmeny by vlastne mala odrážať výšku poplatku na správu.

Suhlasim s tym, ze na zaciatku roka by sa mali stanovit preddavky. Nemusi to byt vsak na zaciatku roka ale min raz v roku na dlzku jedneho roka..
A urcite nieje spravne nejak skracovat dohodnutu odmenu predsedovi beznymi kancelarskymi nakladmi.
V zmysle zakona si musite urcit na navrh predsedu na zhromazdeni vysku jednotlivych poloziek v preddavkoch, a na zaklade zapisnice z daneho zhromazdenia kde sa to presne odsuhlasi/neodsuhlasi predseda vyda nove preddavky.
Urcite nieje spravne nejako menit vysku odmien, kvoli inym nakladom. :eek:
GabiZ
14.03.06,17:38
Ja k tomu len dodám, že aj my vyberáme na správu domu a všetko ide na odmenu. S tým, ale že nejaké drobné zostanú a z toho sa potom dokúpia nejaké tie kancelárske potreby. Ale podľa ZSVB a ich príkladu, ako by sa mali robiť predpisy som zistila, že je tam zvlášť suma za správu a zvlášť na administratívne účely. Samozrejme, že to ide všetko do správy, ale takto ľudia vedia, čo z toho ide priamo na odmenu a čo z toho vyslovene na admistratívu. My sme to ponechali, že máme pevnú sumu, z ktorej je vyplácaná odmena a čo zostane požijeme tak, ako som spomínala. Každému ako vyhovuje, ja by som to nedelila. A čo sa týka odmeny, určite si každý predseda zaslúži tú odmenu, aj keď je v podstate neporovnateľná s tým, čo robí, lebo je to drina, ktorú nikto nikdy neocení, ale byť príliš skromný v tomto prípade podľa mňa nie je na mieste. Až donedávna som si myslela, že málokde nájdete človeka, ktorý urobí niečo zadarmo (česť takým, lebo ak to robia naozaj preto, že chcú pomôcť ostatným, je to len chvályhodné). Ale takých skromných dobrákov je tu veľa, lebo v podstate porada je celá o tom, že si navzájom pomáhame a nič za to nežiadame. Takže odkaz pre Peter NR, predlož na zasadnutí návrh na odmeny a smelo, myslím, že si to zaslúžiš. Nielen preto, že pomáhaš, ale aj preto, že berieš na seba obrovskú zodpovednosť.
Monika333
15.03.06,06:12
Mimochodom, videla som odmeny aj 3000 Sk (malý dom) aj 24000 Sk (nejakých 100 bytov) za rok a nikto sa nad tým nepozastavoval.
Je rozdiel zároveň, či robím vyúčtovanie 10 bytom, alebo 100.
GABRIELA
16.03.06,05:55
Ja to tu napíšem celkom konkrétne. Sme dom ktorý má 46 bytov. Odmena predsedovi je 12.000 ročne . Členovia dozornej rady ( 5) majú po 6000 ročne. Účto je zvášť. členovia dozornej rady sa ale podieľajú na odpisoch vody v dome, výberových konaniach, zúčastňujú sa každého rozhodnutia, príp. návrhu predsedu.
Peterf
26.03.06,13:41
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
peton
03.04.06,18:14
Tak to ste ma teda dostali, my sme k svojmu predsedovi velmi stedry, cca 6,5 tisica mesacne + 3 litre mesacne uctovnicka a nehovorim o dalsich pseudodohodach o VP pre "vyvolenych". A ake mam moznosti ako predseda rady? Ziadne. Uz vidim jeho "nech sa paci, robte to sam". A mozme sa vratit k opiciam (byt. druzstvu). Stanovy? Zabudnite, nikdy ich nikto neodsuhlasi, a ak by aj nahodou ako spolocenstvo na 100-pro koncime. Tomu sa hovori zakon, kompetencie rady nulove, zodpovednost ako vo vlade. Peterf, skladam klobuk nad Tvojou poctivostou, (naivitou?) a som s Tebou. A prosim Ta, ak makas, tak si neboj pytat. Bud odsuhlasia alebo nie. A ze to robi zlu krv? Si si isty, ze Slovac si o Tebe nemysli, ze na nich zarabas?
sklenkova
03.04.06,18:43
ja viem, že mojej známej to vyplácajú cez nejakú zmluvu,ktorú im robila právnička a oni si vlastne sami rozhodnú či to dajú do DP,je to ich os. vec
Janca
07.04.06,06:50
Nadviazala by som na odmeňovanie kuričov a domovníkov v SVB.
Máme s nimi uzavreté príkazné zmluvy. Neviem celkom ako postupovať teraz od 1.1.2006 vzhľadom na zmeny v ZP, ale aj v novom type zdaňovania, t.j.
či vyplácať mesačne alebo za dlhšie časové obdobie a to z dvoch dôvodov,
na ktoré treba dať pozor - čo je výhodnejšie pre nich aj pre SVB:

- z pohľadu dane - zrážkovú alebo preddavkovú daň?
- prihlásiť ich do ZP vzhľadom na výšku odmeny alebo nie?

Nadefinujem pre konkrétnosť skutočnosť, lámem si hlavu ako to najlepšie urobiť, snáď by mi vedel niekto poradiť "vhodnú kombináciu" budem rada:

1. 2 domovníci aj 2 kuriči (všetci štyria majú príkaznú zmluvu)

- dve varianty odmeny (kuriči) - mesačná odmena - 3.250 Sk
(domovníci) - mesačná odmena - 1.200 Sk

a) 2 majú okrem PZ má riadny pracovný pomer.
b) 2 má okrem PZ má iba starobný dôchodok.

Okrem ostatných poraďákov uvítam názor p. Mihála - hlavne čo sa týka posúdenia ZP, nakoľko mi táto vec súri a nemôžem počkať do jeho školenia.
Nechcem uraziť, ale na ZP majú mladé dievčatá, ktoré mi zakaždým ináč poradia.
Ďakujem
Janca
07.04.06,09:26
SVB-cka ešte ste nikoho nevyplácali v tomto roku ?
Jozef Mihál
07.04.06,09:55
Stále ma tu spomínate, ja zasa stále spomínam na Etiketu. Do tém typu SVB často nenazerám...

Ale OK. Pokiaľ ide o zdravotné poistenie:

Osoby, ktoré majú mimo SVB aj prac.zmluvu, môžu pokojne zarábať na príkaznú zmluvu, či modernejšie na tzv. "nepomenovanú zmluvu podľa §51 Občianskeho zákonníka", zdravotné sa z toho neplatí.

Ostatní, napr. dôchodcovia, ak by pracovali na zmluvu s tým, že príjem sa zdaňuje podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, by si museli dať pozor, aby úhrn ich príjmov za rok 2006 neprevýšil 41400 Sk. Inak to treba riešiť tak, aby šlo o zdanenie podľa § 8 zákona o dani z príjmov, tj. o jednorazový, "náhodný" príjem. Z takýchto príjmov sa totiž zdravotné nikdy neplatí.
Janca
07.04.06,10:11
Ďakujem za odpoveď, Etiketu PORADY poznám. Nechcem nikoho uraziť, ale v spleti nových zmien sa určite najlepšie vyznáte Vy a sám ste povedal, že na súkromné a iné správy nebudete reagovať, preto tá moja opovážlivosť.
Potrebovala som poradiť a rozlúsknuť vec naozaj v časovom strese. Ešte raz ďakujem.
fladja
30.04.06,15:57
niekde som pocula, ze ok odmena predsedu SVB prekroci 5000 (moze byt aj uhrn vyplateny napr 1x stvrtrocne) musi sa platit aj zdravotny odvod. viete mi prosim poradit kde by som o tom nasla nieco blizsie, resp. viete o tom nieco?
dakujem
Elena Navrátilová
30.04.06,16:00
Odpoveď máš v tejto téme, myslím že zo 7.4. od p. Jozefá Mihála.
sklenkova
30.04.06,17:20
viem Vám napísať odmeny predsedov SVB za dva domy
1, predseda:48bytov= 100Sk byt=4800,- mesačne
2*člen dozor.rady po 700,- mesačne
2,dom
predseda 65bytov =6500 mesačne členovia doz. rady 0
každý si platí aj účtovníka
luciaJ
01.06.06,10:37
:) Dobrý deň.

Viem, že táto téma už bola rozoberaná, ale bolo to v roku 2004 a myslím si, že odvtedy sa podstatne zmenila i cenová politika. Chcem sa opýtať koľko si účtuje Vaše spoločenstvo poplatok za správu od bytu za mesiac. A zaujíma ma ešte, či si účtuje i samostatný poplatok za spracovanie ročného vyúčtovania, a ak áno v akej výške?
Ďakujem.
PeterNR
01.06.06,12:18
Na poslednej schôdzi som dal návrh na schválenie výpočtu odmien pre ľudí, čo dačo robia u nás v dome. Asi je komplikovanejší, ako paušálna mesačná odmena, ale zdá sa mi spravodlivý, a dúfam že mi umožní vyplatiť každému odmenu podľa práce, ktorú za rok odvedie.

Vychádzal som z úloh, ktoré je potrebné zabezpečiť, a z podielu jednotlivých ľudí na plnení týchto úloh.

Východiskovú cenu pre výpočet som stanovil na 220 Sk/byt/mesiac. Za správu 150 Sk a za výkon funkcií 70 Sk.

Z toho som vyrátal max možnú čiastku, ktorá sa má rozdeliť = 220 * 32 bytov * 12 mes = 84 480 Sk. Suma bodov je 100, t.j. 1 bod bod má hodnotu 844,80 Sk.

V stĺpci A sú rozpísané úlohy, v stĺpci B ich max bodové ohodnotenie, v stĺpci C max finančné ohodnotenie, a v stĺpci E až H dosiahnutý počet bodov jednotlivých ľudí, podľa toho, čo a koľko za minulý rok urobili. Legenda - P = predseda, PP = podpredseda, DR = dozorná rada, Pokl. = pokladník. Dokopy sme urobili prácu za 52 bodov (bol som sebakritický :), takže celková suma odmien schválená zhromaždením za rok 2005 je 43 390 Sk.

Problém je s vyplácaním odmien raz ročne - z daňového hľadiska je vraj jednoduchšie vyplácať odmeny v sume do 5000 Sk mesačne. Takže asi to ľuďom vyplatím na viac krát, aby som sa vmestil do 5000 Sk.
Orim
01.06.06,22:08
U nás je to nasledovne:
100.- Sk na byt to je 48x100=4800.-Sk za mesiac pre:
predsedu - 41%
a 2 podpredsedov - 29,5% x 2 = 59%
a je v tom aj účtovníctvo
z toho sa ešte odvedú dane 19%, úrazové a sociálne poistenie 0,8%.
Všetci sú tu na dohodu.

V čistom to mesačne vychádza
predseda - 1578.- Sk
podpredseda - 1135,50.- Sk
ddsliace
02.06.06,08:19
Podľa zákona o zdravotnom poistení členom štatutárnych orgánov sa má z odmeny zrážať na zdravotné poistenie. Týka sa to aj predsedov spoločenstva?
Elena Navrátilová
02.06.06,08:30
Bolo to tu už všetko rozoberané, odpovedal aj p. Mihál. Nechcem to zle podať, ale bolo napísané že za predsedu sa zdravotné neodvádza. Treba si to pohľadať a neviem či to nie je práve v tejto téme. Je to v príspevku zo 07.04.2006.
Judita 27
19.06.06,11:52
pekný deň ...
1.07.2006 preberám spoločenstvo a snážím sa získáť maximum informácií za min.čas. Zdá sa mi to zložité.To nemôžem kotolníkovi jednoducho vyplatiť 1500 sk/mesačne z NAŠICH už niekoľko krát zdanených peňazí. Spísať dáku nepomenovanú zmluvu. Jeho odmeny sú určené v stanovách spoločenstva.Založiť výdavkový a hotovo. Nech si to zdaní on.:confused:
Elena Navrátilová
19.06.06,12:08
Musel by byť na živnosť.
ludur
01.11.06,23:52
Vidim, že je tu veľa správcov, príp. ludí znalých pomerov v dome. Ak Vám to nie je proti srsti - ved Vaši obyvatelia to určite vedia, aká je prosím Vaša odmena? Náš správca má 18.000 a ani sa ho poriadne nedá stretnúť. 2 hod. za týžden je k dispozícii jeho zástupca. Je to podľa Vás primerané?
Elena Navrátilová
02.11.06,04:39
Záleží na počte členov SVB. Účtovníctvo robí kto? Je to tu už rozoberané. Popozeraj v hľadaní.
peton
02.11.06,04:44
Chcelo by to konkrétnejšie údaje, či je to čiastka za mesiac alebo rok (predpokladám, že mesiac), či sa jedná o správcu alebo o predsedu spoločenstva a pod. (predpokladám, že ide o bytové družstvo). Ak ide o čiastku za mesiac a pre správcu, ktorým je napr. bytové družstvo tak sa tomu moc nedivím. Narátajú si k cene aj čísla topánok. Je to však všetko na Vás vlastníkoch, či s touto čiastkou súhlasíte. A zrejme ste túto výšku odsúhlasili, takže neostáva nič iné len si plniť povinnosť. Samozrejme nie je to nemenný stav. Určite sa treba ozvať. Nájdi aspoň štvrtinu vlastníkov, ktorý chcú riešiť tento stav, dajte zvolať valné zhromaždenie a riešte.
Čo sa týka odmien ľudí na tomto fóre, kedže sú tu vo veľkej miere predsedovia SVB môžem smelo (dúfam, že ma nezabijú) za nich povedať, že je to vo väčšine za "pánboh zaplať", čo podľa môjho osobného názoru nie je celkom kóšer. Myslím, že zlatá stredná cesta je tak 5-7 l/m, samozrejme podľa usilovnosti aj viac.
Orim
02.11.06,06:06
Sme SVB a spravujeme sa sami vrátane vedenia účtovníctva. Máme 48 bytov, všetci sa na platení podieľajú rovnakou čiastkou ktorá sa rovná 100.- Sk mesačne a to je 4800.- Sk za celý dom.
Tieto sumy sú za mesiac nasledovné v hrubom
predseda - 1968.- Sk
podpredseda 2x - 1416.- Sk = 2832.- Sk

z toho si platia daň z príjmu 19%, úrazové a sociálne poistenie 0,8%, od 1.8.2006 garančný fond 0,25%. Uvedené peniaze sa im vyplatia vždy na konci roku.
Takže mesačne to v čistom vychádza: predseda 1573,33.-Sk, podpredsedovia po 1132,08.-Sk
Všetci okrem týchto "funkcií" plnia zároveň aj úlohu domovníka. Predseda robí ešte účtovníctvo a obsluhuje kotolňu.
Neviem či vám to bude takto stačiť.

Dodatok edit: U nás mala správcovská spoločnosť keď nás spravovala asi 120.- Sk za byt. to bolo 120x48 = 5760.- Sk
PeterNR
03.11.06,07:35
Jedna vec je odmena, ktorú výkonní a dozorní pracovníci poberajú, druhá vec je kontrola ich práce.

V našom SVB som vymyslel taký systém, ktorým chcem toto riešiť (príklad som uviedol vyššie). Dúfam že to bude objektívne a spravodlivé.

Ako toto riešite u vás? Ako kontrolujete výkon funkcie? Ako hodnotíte, či si ten človek zaslúži všetky tie peniaze, ktoré mu spoločenstvo platí, resp. či si náhodou nezaslúži viac za svoju prácu?

Rád si nechám poradiť, ak má niekto lepší systém.
Jozef I
03.11.06,08:30
PeterNR, pozrel som si ten tvoj spôsob odmeny, ale nie je mi jasné, kto určuje to bodové hodnotie vykonanej práce? Veď ľudia nemôžu mať ani potuchy, koľko ma stálo energie to, alebo ono vybaviť. Tak podľa čoho pridelujete 0,5 bodu za 3 bodovú činnosť?
Heni
03.11.06,08:49
...Veď ľudia nemôžu mať ani potuchy, koľko ma stálo energie to, alebo ono vybaviť...
mimotemy nie že nemôžu mať ale pravdupovediac veľká vačšina nemá ani šajnu o tom :(
PeterNR
03.11.06,09:01
Keďže do r. 2005 sme neplatili odmeny funkcionárom, tak nebol u nás žiaden systém, ako hodnotiť a odmeňovať prácu pre SVB.

Pre tento prvý krát som to celé vymyslel ja (som predseda).
T.j. stanovil som položky aj obsah v jednotlivých častiach správy, podľa toho čo robím(e), určil som základnú cenu za byt a mesiac (220 sk), obodoval som ich tak, ako by to podľa mňa malo byť (aby súčet bol 100), a ako to v skutočnosti bolo (52), a posunul som to na pripomienkovanie podpredsedovi a členom dozornej rady. Následne som to predložil na schválenie zhromaždeniu.

Viem že to je subjektívne. Asi to nie je ideálne, preto ak má niekto lepší nápad, rád sa priučím :)
Korund
03.11.06,09:51
Re pre Narátilovú zo 14-3-2006

Nemusel ! Predsa každá FO môže konať pre inú FO alebo aj PO práce a môže to podľa dohody aj fakturovať. A po skončení roku zaplatí dane a predpísané prísp. do fondov (ale len niektorých). A čo tak napr. aj dohoda o vykonaní prác, ...
BRK
24.11.06,10:23
Zdravím poraďákov. Účtujem s.r.o., ktorá spravuje obytné domy. Za správu má na základe zmluvy o správe odmenu na 1 byt cca 140-150,-Sk. Správca (s.r.o.) má v predmete činnosti deratizačné práce - jeden jeho zamestnanec má na to povolenie. Ako môže správcovská s.r.o. "fakturovať" za výkon deratizácie obytným domom, ktorých sama spravuje? S.r.o. chce mať z toho výnos ale neviem čo im poradiť. Vďaka za každý názor.
Katarína
Elena Navrátilová
24.11.06,10:31
Živnostník im tiež predsa vystaví fa. Takže to treba tiež vyfaktúrovať SVB z FO, ale najprv by som ja ako správca požiadala o odsúhlasenie uznesením na zhromaždení. Nakoľko sa jedná o čerpanie z FO.
vanity
13.12.06,08:32
Chcela by som sa opýtať ako sa v SVB vypláca odmena predsedovi.
Zhromaždenie mu odsúhlasilo istú sumu, ja mu urobím dohodu, zdaním, zaplatím odvody. To všetko mi je jasné. Problém nastal, keď som to predsedovi vysvetľovala ako to celé bude a že nakoniec im to stiahnem z fondu opráv. Predseda s tým nesúhlasil, lebo v mandátnej zmluve máme uvedené - Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok. Toto v tej zmluve skutočne máme a on chce vyplatiť tú odmenu práve z tohto. Bude to tak správne? Môžete mi poradiť nejakú odvolávku, alebo niečo kde by som našla viac ohľadom tohoto problému?
ďakujem
Orim
13.12.06,08:57
Prečo mu to nechcete vyplatiť z odmeny za výkon správy keď ste to tak odhlasovali. FO je určený na niečo iné, dalo by sa to aj z toho ale to by ste museli odhlasovať, že preukázatelne vynaložené výdavky sa budú platiť z FO.

K tomu je dobre si prečítať zákon 182/1993 + doplňky, je to tu niekoľkokrát prilepené
Chobot
13.12.06,09:29
Chcela by som sa opýtať ako sa v SVB vypláca odmena predsedovi.
Zhromaždenie mu odsúhlasilo istú sumu, ja mu urobím dohodu, zdaním, zaplatím odvody. To všetko mi je jasné. Problém nastal, keď som to predsedovi vysvetľovala ako to celé bude a že nakoniec im to stiahnem z fondu opráv. Predseda s tým nesúhlasil, lebo v mandátnej zmluve máme uvedené - Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok. Toto v tej zmluve skutočne máme a on chce vyplatiť tú odmenu práve z tohto. Bude to tak správne? Môžete mi poradiť nejakú odvolávku, alebo niečo kde by som našla viac ohľadom tohoto problému?
ďakujem

Z toho Tvojho popisu som trochu zmätený. Ty píšeš ako vlastník bytu v dome, kde je to SVB alebo ako správca, ktorý má mandátnu zmluvu s SVB? Komu sa platí odmena za výkon správy? Predsedovi alebo správcovskej spoločnosti? Kto je v zmluve definovaný ako mandatár a kto ako mandant?
vanity
13.12.06,10:00
Ospravedlňujem sa za chaos.
Mandant je spoločenstvo,
Mandatár v tomto prípade je bytové, teda správca a ja píšem v mene správcu.
Spoločenstvo na zasadnutí schválilo odmenu svojmu predsedovi, ale od bytového ako správcu chcú aby sme ju vyplatili z prostriedkov bytového, vlastne z tých peňazí, čo nám SVB platí za výkon správy.
A chcú to na základe práve toho bodu, ktorý je v mandátnej zmluve, teda citujem Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok.
A tak sa pýtam, či ja ako bytové môžem vyplatiť odmenu predsedovi spoločenstva z peňazí bytového?
Ja si myslím, že to ide z ich fondu opráv. Mýlim sa?
Chobot
13.12.06,10:39
Ospravedlňujem sa za chaos.
Mandant je spoločenstvo,
Mandatár v tomto prípade je bytové, teda správca a ja píšem v mene správcu.
Spoločenstvo na zasadnutí schválilo odmenu svojmu predsedovi, ale od bytového ako správcu chcú aby sme ju vyplatili z prostriedkov bytového, vlastne z tých peňazí, čo nám SVB platí za výkon správy.
A chcú to na základe práve toho bodu, ktorý je v mandátnej zmluve, teda citujem Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok.
A tak sa pýtam, či ja ako bytové môžem vyplatiť odmenu predsedovi spoločenstva z peňazí bytového?
Ja si myslím, že to ide z ich fondu opráv. Mýlim sa?

Teraz je to už jasnejšie. Ale tá veta je skutočne hodná nobelovej ceny. Buď to niekto poriadne poplietol, alebo vás, ako správcu chcel zámerne ukrátiť o odmenu. Lebo podľa tej vety by to znamenalo, že ak dostanete za výkon správy napr. za rok 50.000, tak z týchto peňazí im na základe predložench dokladov vyplatíte 5.000 SKK. Preukázateľne vynaložené výdavky môžu byť rôzne - od nákupu čistiacich prostriedkov, cez služby sklenára, zámočníka až po nákup nejakého spoločného zariadenia čokoľvek. Ak ste sa však takto dohodli, a vy ste s tým súhlasili, tak tých 5.000 SKK teoreticky môžu použiť na čokoľvek - aj na výplatu toho predsedu. Vám, ako správcovi to môže byť jedno, či im to vyplatíte za nákup žiaroviek alebo ako odmenu predsedovi. Vy, ako správca, zo zmluvy tie peniaze tak či tak musíte vyplatíť, ak vám ich zdokladujú.

Ono je to jedno, z čoho sa vyplatí odmena predsedovi. Či to bude samostatné položka vo vyúčtovaní alebo to pôjde z fondu. Ide o to, čo je spravodlivejšie. Z fondu nie, lebo tí, čo majú väčší byt, by zaplatili predsedovi za jeho činnosť viacej. Mala by to byť rovnaká čiastka na každú bytovú jednotku bez ohľadu na jej veľkosť a počet prihlásených osôb.

Záver - ak to teda chcú zaplatiť z toho balíka, ktorý je určený na spätné vyplatenie z celkovej sumy za správu, tak nech to tak majú. Alebo vám spôsobuje problémy takýto postup?
vanity
13.12.06,10:59
ďakujem za odpoveď, pomohlo, ocenila som :)
Marta L
13.02.07,13:19
Vratim sa este k odmenovaniu:
za vykon funkcie predsedu - je vzdy preddavkova dan, alebo myslite(ak je
napr. predseda dochodca) mala by byt zrazkova dan?
za vykon funkcie clena DR - detto ako hore?
Nedaju sa ine odmeny za prace pre SVB (nap. prilezitostne oprava dveri a pod.) vyplatit ak je to dochodca nezdanené na prikaznu zmluvu? - odmena
len napr. 200,00 Sk.
PeterNR
14.02.07,14:55
Vratim sa este k odmenovaniu:
za vykon funkcie predsedu - je vzdy preddavkova dan, alebo myslite(ak je
napr. predseda dochodca) mala by byt zrazkova dan?
za vykon funkcie clena DR - detto ako hore?
Nedaju sa ine odmeny za prace pre SVB (nap. prilezitostne oprava dveri a pod.) vyplatit ak je to dochodca nezdanené na prikaznu zmluvu? - odmena
len napr. 200,00 Sk.

Ak sa nemýlim, použitie preddavkovej a zrážkovej dane nie je závislé od druhu pracovnej zmluvy, ale od výšky odmeny - do 5 tis. Sk je zrážková, nad 5 preddavková.

Ja na všetky odmeny používam DoVP, zdá sa mi to administratívne najjednoduchšie. Vyplácam ich raz ročne, takže nemusím každý mesiac posielať hlásenia do SP a každý kvartál na DÚ. Ak dakto poznáte jednoduchší spôsob, rád si nechám poradiť. ;)
O príkaznej zmluve neviem nič. :confused: Drobné práce pre SVB (opravy, kosenie trávy, upratovanie...) robia ľudia zadarmo (bohužiaľ, stále len tí istí) :(
Orim
14.02.07,16:03
Čo je to DoVP????
svojar
14.02.07,16:28
Dohoda o vykonaní práce = DoVP
Orim
14.02.07,16:52
jasne už blbnem
Orim
14.02.07,16:53
Ak sa nemýlim, použitie preddavkovej a zrážkovej dane nie je závislé od druhu pracovnej zmluvy, ale od výšky odmeny - do 5 tis. Sk je zrážková, nad 5 preddavková.

Ja na všetky odmeny používam DoVP, zdá sa mi to administratívne najjednoduchšie. Vyplácam ich raz ročne, takže nemusím každý mesiac posielať hlásenia do SP a každý kvartál na DÚ. Ak dakto poznáte jednoduchší spôsob, rád si nechám poradiť. ;)
O príkaznej zmluve neviem nič. :confused: Drobné práce pre SVB (opravy, kosenie trávy, upratovanie...) robia ľudia zadarmo (bohužiaľ, stále len tí istí) :(

Robíme to rovnako
Janette
16.02.07,02:49
Ahojte, som Vaša nová kolegyňka v tejto oblasti.
My ako správcovia vedieme účtovníctvo našim spoločnostiam. Moja otázka znie: mzdárka spracúváva pri nich aj dohody o vykonaní práce-napr. že majú tam upratovačku a pod. Akou formou sa to má spracovať, aby sme neporušili zákon? Prosím rozpísať presný postup. /Len na overenie/ ďakujem.
Orim
16.02.07,11:21
Neviem či to robím dobre ale vyplním tlačivo (dohoda o vykonaní práce) a potom nahlásim na sociálku, potom už len hlásenia a odvody.

Neviem či ti to takto bude stačiť
Janette
18.02.07,19:12
Ale dohoda o vykonaní práce nemôže byť opakovaná činnosť. Tak potom ako? hm?
Janette
19.02.07,15:09
poradíte prosím?
peton
19.02.07,19:07
Neviem či to robím dobre ale vyplním tlačivo (dohoda o vykonaní práce) a potom nahlásim na sociálku, potom už len hlásenia a odvody.

Neviem či ti to takto bude stačiť

Myslím, že dobre, až na tú Sociálnu poisťovňu, tú musíš nahlásiť deň pred zahájením činnosti, najneskôr v deň začatia práce. Ďalej bez komentára... :D ;) .

Janette. Kto Ti povedal, že upratovanie je opakovaná činnosť :D ? Veď upratuje len raz ročne................. po celý rok....xixi :D . Pochopila si?
empaty
30.03.07,11:53
Janette. Kto Ti povedal, že upratovanie je opakovaná činnosť :D ? Veď upratuje len raz ročne................. po celý rok....xixi :D . Pochopila si?
Nemôžem súhlasiť s Vaším názorom. Upratovanie je ukážková opakujúca sa činnosť. To, ako si to vysvetlil Peton, aby si obišiel zákonník práce, je veľmi priehľadné a na to ti kontrola z Úradu práce alebo Daňového úradu neskočí ani náhodou. Mali ste ju už? Pokuty sú dosť vysoké.
Ak chcete vyplácať na DoVP, tak to musí byť jednorázová činnosť uvedená v predmete DoVP (napr. UPRATANIE spoločných priestorov a pod.) Ale pri súbežnej kontrole fyzickej osoby, ktorá sa vyjadrí že upratovala počas celého roka, je to jasné a ani ti nebudem hovoriť, ako sa to bude kvalifikovať.
Čiže DoVP áno, ale treba si dať veľký pozor, čo tam napíšeš a kto upratuje. Najlepší spôsob je využiť živnosť upratovača (ak ju má, alebo nájsť takého), alebo potom na faktúru od upratovacej firmy (čo je drahé). Alebo upratovanie honorovať mimo účtu domu dobrovoľnými príspevkami raz ročne od vlastníkov. Tak to je najlepšie. Bohužiaľ, dúfam, že sa teraz nejako zmení v tomto zákonník práce.
Jurino
04.04.07,12:15
Teraz je to už jasnejšie. Ale tá veta je skutočne hodná nobelovej ceny. Buď to niekto poriadne poplietol, alebo vás, ako správcu chcel zámerne ukrátiť o odmenu. Lebo podľa tej vety by to znamenalo, že ak dostanete za výkon správy napr. za rok 50.000, tak z týchto peňazí im na základe predložench dokladov vyplatíte 5.000 SKK. Preukázateľne vynaložené výdavky môžu byť rôzne - od nákupu čistiacich prostriedkov, cez služby sklenára, zámočníka až po nákup nejakého spoločného zariadenia čokoľvek. Ak ste sa však takto dohodli, a vy ste s tým súhlasili, tak tých 5.000 SKK teoreticky môžu použiť na čokoľvek - aj na výplatu toho predsedu. Vám, ako správcovi to môže byť jedno, či im to vyplatíte za nákup žiaroviek alebo ako odmenu predsedovi. Vy, ako správca, zo zmluvy tie peniaze tak či tak musíte vyplatíť, ak vám ich zdokladujú.

Ono je to jedno, z čoho sa vyplatí odmena predsedovi. Či to bude samostatné položka vo vyúčtovaní alebo to pôjde z fondu. Ide o to, čo je spravodlivejšie. Z fondu nie, lebo tí, čo majú väčší byt, by zaplatili predsedovi za jeho činnosť viacej. Mala by to byť rovnaká čiastka na každú bytovú jednotku bez ohľadu na jej veľkosť a počet prihlásených osôb.

Záver - ak to teda chcú zaplatiť z toho balíka, ktorý je určený na spätné vyplatenie z celkovej sumy za správu, tak nech to tak majú. Alebo vám spôsobuje problémy takýto postup?


Teraz mi je uz trochu jasnejsie preco obyvatelia, ktorych spravuju niektore SVB platiaci po mnohych rokoch do fondu oprav dostanu zamietnute poziadavky na obnovu vstupnych vchodovych bran do bytoviek, ak zavolame spravcu nech vymeni ziarovky na chodbe nas vyzve aby sme si ich vymenili sami, upratujeme si sami, ked nam mladi frajeri rozbiju okno na vchodovej brane skladame sa my. Po rokoch sa absolutne nic v nasom vchode neobnovovalo, ani len zabradlie sa nenatrelo, nezasparovalo...
Ten FO je velmi zahadna polozka a zrejme aj velmi popularna pre SVB ako napr. na vyplacanie odmien. Nechapem ako to moze vobec takto fungovat, nieje to trochu protipravne. Nechcem sa tu nikoho dotknut, ale ak nemam pravdu vyvedte ma z omylu. Potom nech sa Fond oprav vola medzirocne odmeny spravcov a MOS a bude v tom poriadok. Naco klamat ludi?
Elena Navrátilová
04.04.07,12:21
Správca sa v žiadnom prípade nemôže /tak isto ani nikto na DoVP/ vyplácať z FPOaÚ. To si asi inak pochopil ako bolo myslené.
Jurino
04.04.07,12:51
Samozrejme nevravím, že všetky SVB to robia, verím že na SK je stále veľa zodpovedných a poctivých ľudí. U nás v správe je situácia trochu iná, takže sa snažíme overovať a preverovať. Totižto z niektorých príspevkov vyplýva, že SVB si môžu akýmkoľvek spôsobom prelievať s FO peniaze na iné účely ako je určené a samotný vlastník bytu nemá konkrétnu šancu spoločenstvo kontrolovať ako vynakladá s peniazmi vo FO.
Nechcem deformovať prácu SVB, je to ozaj práca zodpovedná a uznaniavhodná, určite si účastníci SVB zaslúžia odmeny za prácu, ktorá je takisto preukázaná v platbách za mesačné zúčtovanie. Nechápem, prečo treba hľadať iné zdroje. Tento systém dosť naštrbuje dôveru vlastníkov a SVB.
Halli
04.04.07,13:01
Ten FO je velmi zahadna polozka a zrejme aj velmi popularna pre SVB ako napr. na vyplacanie odmien. Nechapem ako to moze vobec takto fungovat, nieje to trochu protipravne. Nechcem sa tu nikoho dotknut, ale ak nemam pravdu vyvedte ma z omylu. Potom nech sa Fond oprav vola medzirocne odmeny spravcov a MOS a bude v tom poriadok. Naco klamat ludi?

Tak Jurino myslím, že si uplne vedľa a nech ta riadne mrzí čo si tu dnes napísal, lebo ak chceš takéto niečo vypustiť na verejnu stránku tak nemáš ani "páru" o tom ako SVB fungujú... a už vobec nie u ľudí ktorí sem píšu...normálne sa mi rozum pozastavuje nad tvojimi poslednými príspevkami...lebo sem to určite nepatrí. A ak si dáš radiť na tejto stranke nami tak sa musíš hanbiť že si to sem vobec dal!!! :mad: a myslím to važne.
Jurino
04.04.07,13:37
Tak Jurino myslím, že si uplne vedľa a nech ta riadne mrzí čo si tu dnes napísal, lebo ak chceš takéto niečo vypustiť na verejnu stránku tak nemáš ani "páru" o tom ako SVB fungujú... a už vobec nie u ľudí ktorí sem píšu...normálne sa mi rozum pozastavuje nad tvojimi poslednými príspevkami...lebo sem to určite nepatrí. A ak si dáš radiť na tejto stranke nami tak sa musíš hanbiť že si to sem vobec dal!!! :mad: a myslím to važne.


Ale veď o nič nejde, nikoho som predsa konkrétne neobviňoval, len som vyslovil názor, predpoklad a čakal som na reakciu. Elenka napísala reakciu kľudnú, je zrejme pohodový typ a Slavica výbušnejšiu tzv. "firebomb". OK aby sme to posunuli trošku. Moja reakcia bola pohnútkov na prečítané staršie príspevky v téme. V nijakom prípade som sa nechcel nikoho dotknúť, len konštatujem, že peniaze vo FOpaÚ zrejme niesú reálne tak nedotknuteľné ako vyplýva zo zákona.
My ako vlatníci, ktorí sme pod našou správou chceme dúfať, že peniaze, ktoré platíme do fondu, budú použité na oprávnené účely. To je všetko. Ak sa väčšina zíde a predloží správcovi, že by bolo vhodné dať s fondu opráv urobiť novú vchodovú bránu, pretože tá dnešná spĺňa úroveň kurníka, poprípade maringotky afgánskeho roľníka, je jeho povinnosťou tieto peniaze uvoľniť. Naša žiadosť bola zamietnutá, nechceme protipancierovú bránu za pol melóna, iba slušnú bránu, aby nám v pivnici nespali bezdomovci.

Tak dúfam, že nedostanem ban. Bola to reakcia, ktorú som nedusil. Už totižto skončila éra červená, kedy sme všetci stáli ticho a prizerali sa ako sivé holubice s páskami na ústach. Treba sa o veci zaujímať a nie byť ticho.
Elena Navrátilová
04.04.07,13:49
Aké iné zdroje? Akosi nerozumiem čo nazývaš inými zdrojmi. Ak pozrieš zákon 182/1993 máš presne určené kto a za akých podmienok môže vykonávať správu, resp. aké formy správy sú prípustné v rámci SVB. Máš tam aj to čo Ti nie je jasné. Pýtaj sa... kto bude mať chvíľku a bude mať čas a náladu tak Ti odpovie, poradí, navedie .... ale neznevažuj prosím Ťa naše rady nesprávnou formuláciou. Vieš, toto je verejné fórum a skutočne nikdy nevieš kto to tu číta. A za tie peniaze za ktoré to vykonávame by to robilo málo ľudí, tomu ver. Robím to hlavne preto, že sme neboli spokojní so správcom, ktorý nám v dome za celých 20 rokov nedokázal dať vymeniť ani len ventile. Samozrejme, chyba bola aj na predsedovi, členoch... ale to trochu iná téma. Vieš, my tu radíme úplne nezištne, zdarma. Len z dobrého pocitu, že sa nájde niekto komu to pomôže. Práve z tohoto dôvodu je toto fórum dobré, že sa to tu dá prediskutovať, rozobrať, aby sa to robilo v zmysle znenia zákona a špecifických potrieb jednotlivých SVB. Kľudne sa pýtaj, diskutuj,... je to tu o tom.
Elena Navrátilová
04.04.07,13:57
My ako vlatníci, ktorí sme pod našou správou chceme dúfať, že peniaze, ktoré platíme do fondu, budú použité na oprávnené účely. To je všetko. Ak sa väčšina zíde a predloží správcovi, že by bolo vhodné dať s fondu opráv urobiť novú vchodovú bránu, pretože tá dnešná spĺňa úroveň kurníka, poprípade maringotky afgánskeho roľníka, je jeho povinnosťou tieto peniaze uvoľniť. Naša žiadosť bola zamietnutá, nechceme protipancierovú bránu za pol melóna, iba slušnú bránu, aby nám v pivnici nespali bezdomovci.

Tak dúfam, že nedostanem ban. Bola to reakcia, ktorú som nedusil. Už totižto skončila éra červená, kedy sme všetci stáli ticho a prizerali sa ako sivé holubice s páskami na ústach. Treba sa o veci zaujímať a nie byť ticho.
Žiadny ban nehrozí. Je to tu o diskusii. Práve pre tie isté problémy sme aj my dali správcovi výpoveď a ... Dnes /správcu sme menili od 1.7.2005/
máme komplet obnovený panelák, vymenené vchodové dvere, zateplené obvodové múry, vymenené chodbové okná, bytové okná, máme PRVN, vymenené priečky v kuchyni /mali sme sololidové/. Takže už to tu trochu vyzerá. Čo bude ďalej záleží len na nás. A pozabudla som... po 20 rokoch sme vymenili aj merače na TÚV a SV.
Halli
04.04.07,13:57
Ale veď o nič nejde, nikoho som predsa konkrétne neobviňoval, len som vyslovil názor, predpoklad a čakal som na reakciu. Elenka napísala reakciu kľudnú, je zrejme pohodový typ a Slavica výbušnejšiu tzv. "firebomb". OK aby sme to posunuli trošku. Moja reakcia bola pohnútkov na prečítané staršie príspevky v téme. V nijakom prípade som sa nechcel nikoho dotknúť, len konštatujem, že peniaze vo FOpaÚ zrejme niesú reálne tak nedotknuteľné ako vyplýva zo zákona.
My ako vlatníci, ktorí sme pod našou správou chceme dúfať, že peniaze, ktoré platíme do fondu, budú použité na oprávnené účely. To je všetko. Ak sa väčšina zíde a predloží správcovi, že by bolo vhodné dať s fondu opráv urobiť novú vchodovú bránu, pretože tá dnešná spĺňa úroveň kurníka, poprípade maringotky afgánskeho roľníka, je jeho povinnosťou tieto peniaze uvoľniť. Naša žiadosť bola zamietnutá, nechceme protipancierovú bránu za pol melóna, iba slušnú bránu, aby nám v pivnici nespali bezdomovci.

Tak dúfam, že nedostanem ban. Bola to reakcia, ktorú som nedusil. Už totižto skončila éra červená, kedy sme všetci stáli ticho a prizerali sa ako sivé holubice s páskami na ústach. Treba sa o veci zaujímať a nie byť ticho.

...no vidíš, presne si to uhadol :--- , "firebomb" :D ak ma niečo nahnevá, tak nebudem robiť mrtveho chrobáka a dala som ti to patrične najavo. Myslím, že si to spravne pochopil, kde si písal, že je to tu super stránka a správni ľudia...to čo sa deje v iných SVB za to my neručíme a ani v žiadnom prípade nebudeme podporovať. Tak a teraz sa smejeme s Elenkou na telefone, ako zareaguješ. Vítaj medzi nami ;) Ja som tiež v pohode, lebo už som opäť nabrala vybuchnutu energiu :D :D
P.S. som rada, že bolo pre teba pohnútkou prečítať si aj ostatné články, myslím, že veľa z ních stojí za TO! a aj fotogaléria ;)
empaty
04.04.07,15:13
Jurino nič si z toho nerob, ja som od nich tiež dostal svoje....:) Je to dobrý tandem...:-) To prirovnanie s afganskym roľnikom je super...som sa zasmial
Halli
04.04.07,15:49
Jurino nič si z toho nerob, ja som od nich tiež dostal svoje....:) Je to dobrý tandem...:-) To prirovnanie s afganskym roľnikom je super...som sa zasmial

Ja a Elen - to je tandem, s SVB sa moríme,
korunky im sporíme, pre každú vec horíme...
a keď nám už z toho šibe,
vyhneme sa radšej chybe,
zlepšíme si náladu klikneme si poradu
a do tejto temy? čo si myslíte?
nás ver nikdy nezaplatíte :D :D :D
hanni
04.04.07,17:08
Od Slavice sme si to schytali asi viaceri:D ale je to zena na spravnom mieste, to vidno s jej prispevkov...tak isto ako aj vacsina ostatnych predsedov,ktori sem pisu a ktorych rady uz velakrat pomohli aj mne.Chapem,ze kritika na predsedov SVB,aj ked nie je mierena voci nim,sa im cita tazko...prave preto,ze oni sa snazia robit si toto poslanie (alebo pracu?) zodpovedne...
Halli
04.04.07,18:13
Od Slavice sme si to schytali asi viaceri:D ale je to zena na spravnom mieste, to vidno s jej prispevkov...tak isto ako aj vacsina ostatnych predsedov,ktori sem pisu a ktorych rady uz velakrat pomohli aj mne.Chapem,ze kritika na predsedov SVB,aj ked nie je mierena voci nim,sa im cita tazko...prave preto,ze oni sa snazia robit si toto poslanie (alebo pracu?) zodpovedne...

Hanni ďakujem, som rada, že som ťa nesklamala a dúfam, že ak ste tu medzi nami , tak je to super, lebo táto téma SVB je pre ľudí ktorí myslia pozitívne a vedia s nami diskutovat na akúkoľvek tému. Ešte si musím prečitať ten tvoj dlhočizný prispevok, lebo som už bola zvedavá ako pokračuješ...tak sa zas ozvem...;)
striebro1
16.04.07,09:16
musim urobit aj rocne hlasenie o zrazenych preddavkoch, ak mam len na dohodu aj to len v decembri a prehlady som davala nulove kazdy stvrtrok, v stvrtom som vyplatila odmeny a odviedla dan. musim hlasenie poslat?
empaty
16.04.07,12:06
musim urobit aj rocne hlasenie o zrazenych preddavkoch, ak mam len na dohodu aj to len v decembri a prehlady som davala nulove kazdy stvrtrok, v stvrtom som vyplatila odmeny a odviedla dan. musim hlasenie poslat?
Jednoznačne áno! A mala si to uviesť aj v štvrťročnom prehľade za posledný štvrťrok. Ale termín je už po....pošli to čím skôr, pokute sa nevyhnete, ale bude aspoň menšia....dnes Daňový úrad pokutuje automaticky....
striebro1
17.04.07,07:05
este k tomu hlaseniu, mam k tomu aj cast III prilozit? kedze nejde o zamestnancov ale iba dohodarov a tam sa pyta na pocet zamestnancov, kde svb zamestnancov nema?????
Babika7711
12.11.07,19:59
prosim niekoho o pomoc, mesacne sa ma vyplacat odmena predsedovi ,ktory robi aj uctovnika vo vyske 1500,-sk , je potrebne odvadzat z tejto sumy nejake odvody, alebo nieco take??? On vlastne nemusi odvadzat nic, ale co spolocenstvo? Prosim o pomoc, dakujem ... som tu nova a neviem kde si budem moct precitat odpovede... tak piste na muxo@zoznam.sk

dakujem este raz
Halli
12.11.07,21:06
som tu nova a neviem kde si budem moct precitat odpovede... tak piste na muxo@zoznam.sk

dakujem este raz

Babika, sem si napísala otázku a vedela si ju zaradiť, tak tu nájdeš aj odpovede...oni sú už tu, len treba trošku pohľadať v témach;)
Babika7711
13.11.07,07:59
No Tvoju odpoveď som si našla:) Ďakujem... ale kedže nie som účtovníčka a moja známa mi nevie poradiť tak hľadám tu.. Ide o to, že sme prevzali spoločenstvo je tam dokopy 10 bytov a maju tam totálny bordel.. a potrebujeme poradiť..
Babika7711
13.11.07,08:01
Ide o to, že odmena je podľa mňa vo výške 1500,-mesačne malá na to, aby si to príjemca zdaňoval, len potrebujem vedieť či SVB to musí nejako zdaňovať či čo?, či musí odvádzať niečo niekam, ja fakt netuším... som totálny začiatočník
Halli
14.11.07,13:13
Ide o to, že odmena je podľa mňa vo výške 1500,-mesačne malá na to, aby si to príjemca zdaňoval, len potrebujem vedieť či SVB to musí nejako zdaňovať či čo?, či musí odvádzať niečo niekam, ja fakt netuším... som totálny začiatočník

....bohužiaľ daňovákom je aj 1 sk na zdanenie dosť a tak ti nezostáva nič iné ako prihlásiť SVB k dani so závislej činnosti a odvádzať z tohto príjmu 19% ,podavať hlásenia a pod. takže ti neostane ani na "slanú vodu" ako sa vraví. Ak to u Vas nieje možné iným spôsobom riešiť, napr. fakturovať si to ako živnostník a potom zaradiť do svojho podnikania a podobne. Na socialke by ti mali poradiť, ak nie tak skús fakt preluskať temy kde sme to tu preberali. Cez vyhľadávanie.
muphee
04.12.07,16:45
Ahojte! Je možné odmenu vyplatiť predsedovi SVB tak, že daň platíme z BÚ a odmenu z pokladne? (už som zistila, že iné nemusíme platiť, nakoľko predseda je samoplatiteľ ZP) ako to zaúčtovať? vďaka!!!
muphee
06.12.07,08:18
Nikto nevie?
Jozef I
06.12.07,09:26
Ahojte! Je možné odmenu vyplatiť predsedovi SVB tak, že daň platíme z BÚ a odmenu z pokladne? (už som zistila, že iné nemusíme platiť, nakoľko predseda je samoplatiteľ ZP) ako to zaúčtovať? vďaka!!!
Samozrejme že to ide. Ved daň sa platí na účet DU a odmena pre predsedu sa vyplatí normálne z pokladne znížená o túto daň.
luciafabisikova
29.06.09,20:01
Ahojte, mam otazocku:
mozno som len ja nechapava, ale všetky temy co sa týka odmenovania predsedu som precitala od hora a dole,ale nikde som nenasla jednoynacnu odpoved, som predsedom SVB, a potrebovala by som vediet ci musim sama so sebou uzatvorit nejaku zmluvu alebo dohodu, ak ano tak aku,a co všetko okrem dane mam platit??je potrebne zaregistrovat sa na socialke??
jedna znama uctovnickami povedala, ze sa mam nahlasit,a mat spisanu dohodu o VP, je to nutne, nakolko ja som zamestnana a moj zamestnavatel za mna odvadza všetkodo socialky,dakujem za skoru a jednoznacnu odpoved
peton
28.08.10,11:35
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní príkaznej zmluvy (PZ) v SVB.
SVB vyplatilo na základe PZ:
1. odmenu predsedovi (napr. 700 €) a členom rady (3x50 €)
2. a odviedlo preddavkovú (133 €) a zrážkovú daň (28,50 €).
3. odmenu dozorcovi výťahu (50 €)
4. a odviedlo zrážkovú daň (9,50 €)

"Odmeny" boli uhradené:
a) 1.-2. z poplatku za správu.
b) 3.-4. z FPÚaO

Riešenie:
1. 518/379, 379/211
2. ???
3. 518/379 súbežne 412/656, 379/211
4. ???

Ďakujem za odpovede.
peton
01.09.10,12:30
Čo poviete na riešenie:

2. 331/342 a 521/331, 342/221
4. 331/342 a 521/331 súbežne 412/656, 342/221

Je správne?
peton
03.09.10,17:08
Účtovníci-profíci, nikto nič?
Sangala
10.09.12,11:31
Caute, vidim, ze tato tema uz je velmi stara, ale aj tak uvediem moju odpoved. Som zastupca vlastnikov a riesili sme, ako mi vyplatit odmenu. Napisal som dotaz na Financne riaditelstvo SR a prisla mi nasledovna odpoved, ktora otazku jednoznacne riesi:
Moja otazka:

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal nasledovnú otázku, keďže na ňu existuje množstvo rôznych názorov, ale asi nikto nevie poskytnúť relevantnú odpoveď napriek tomu, že ide o veľmi častú situáciu:
Akým spôsobom sa má legálne vyplácať odmena zástupcovi vlastníkov bytov?
Správu bytového domu zabezpečuje správcovská spoločnosť. Zástupcu vlastníkov si vlastníci zvolia na schôdzi do zápisnice, ako aj výšku jeho odmeny. Zatiaľ som sa stretol s názormi, že sa odmena vypláca
- na základe dohody o pracovnej činnosti
- na základe príkaznej zmluvy
- na základe mandátnej zmluvy
- bez právneho základu, len tak z fondu opráv.
Akú možnosť považujete za regulárnu, resp. najbežnejšie využívanú?
Z toho samozrejme následne vyplýva aj nadväzujúci daňový režim.
Vopred Ďakujem za odpoveď.


---------- Forwarded message ----------
From: Kamenská Bibiana Ing.
Date: 2012/9/10
Subject: zdanenie príjmu zástupcu vlastníkov bytov
To:


K dopytu podanému prostredníctvom e-taxu č. 51063uvádzame:
Podľa ustanovenia § 3 ods.6 zákona č.563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisovpri uplatňovaní osobitných predpisov pri správe daní sa beriedo úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre vyrubenie alebo vybratie dane.
V zmysle ustanovenia § 5 ods.1 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisovpríjmami zo závislej činnosti sú príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho, vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, aleboobdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania. Podľa písm. g)príjmom zo závislej činnosti sú príjmy plynúce v súvislosti s minulým,súčasným alebo budúcim výkonom závislej činnosti alebo funkcie bez ohľadu na to, či daňovník pre platiteľa príjmu skutočne vykonával,vykonáva alebo bude vykonávať túto závislú činnosť alebo funkciu. Podľa ods.2 tohto ustanoveniapríjmami podľa ods.1 /zo závislej činnosti podľa písm. a ) až h)/ sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazovépríjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec“) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.
K Vášmu podaniu uvádzame, že odmena zástupcu vlastníkov bytov ("domového dôverníka") vyplácaná prostredníctvom správcu bytov /§ 5 ods.1 písm. g) zákona o dani z príjmov/je príjmom zo závislej činnosti, nakoľko zástupca pri výkone činnosti postupuje podľa pokynov a príkazov vlastníkov bytov, ktorí ho za svojho zástupcu zvolili a schválili mu aj výšku odmeny (v zápisnici zo schôdze, t.j. nie je potrebné uzatvárať žiadnu zmluvu). Spôsob zdanenia tohto príjmu vyplýva z § 35 citovaného zákona - preddavok na daň vo výške 19% sa zrazí zo zúčtovanej a vyplatenej zdaniteľnej mzdy za kalendárny mesiac pri výplate, poukázaní alebo pripísaní zdaniteľnej mzdy k dobru. Ako zamestnávateľ a platiteľ dane vystupujesprávca bytov (§ 5 ods.2), ktorývyplácanie odmeny (ako čerpanie z fondu opráv) vykonáva sprostredkovaneza vlastníkov bytov ako službu (za poplatok platený vlastníkmi bytov - vr. DPH za správu bytov do fondu opráv). Zamestnávateľ (správca bytov) vystaví doklad o vyplatenom príjme, o zrazenom preddavku na daň.... v zmysle § 39 ods.5 tohto zákona resp. zástupca (dôverník) môže v súlade s § 38 zákona o dani z príjmov požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Zrazené preddavky z vyplateného príjmu v príslušnom mesačnomPrehľade... a v ročnom Hlásení... uvádza správca bytov ako platiteľ príjmu/dane (t.j. zamestnávateľ podľa § 5 ods.2 zákona o dani z príjmov). Zástupca si svoju ročnú daňovú povinnosť vysporiada buď ročným zúčtovaním podľa podmienok uvedených v § 38 zákona o dani z príjmov alebo podaním daňového priznnaia v súlade s § 32 zákona o o dani z príjmov.

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
Anna Štefanková
17.10.12,05:39
platí to aj pre bytové družstvá?
Anna Štefanková
17.10.12,05:48
platí to aj pre bytové družstvá?
Zitulda
18.11.12,10:37
posúvam.
jarecko
18.11.12,16:28
platí to aj pre bytové družstvá?

Bytove druzstva po 23-rokoch od zmeny rezimu su dnes ako kazda ina obchodna spolocnost zaoberajuca sa spravou bytov. Niektore uz aj menia svoje nazvy a napriklad Stavebne bytove druzstvo xxxxxxxxx sa dnes vola Spravcovske bytove druzstvo xxxxxxxx. Nebudem tu pisat ktore konkretne, ale cez Googla a Obchodny register si mozes najst.

Takze moj nazor je, ze plati to aj pre bytove druzstva.
lenockach
15.01.13,08:51
Dobrý deň!
Vedel by mi niekto poradiť ako je to s odvodmi pre členov predstavenstva SVB, ak je predsedom starobný dôchodca a má nepravidelný príjem na základe uznesenia.
Potrebovala by som vedieť, či platí zdravotné poistenie.
svojar
15.01.13,12:15
U dôchodcov na výšku odvodov nepravideľný príjem nemá vplyv.Teda starobný alebo výsluhový dôchodca, ktorí dosiahli dôchodkový vek platia sami 4%, zamestnávateľ 19,8% - spolu všetko do soc.poist.
Zdravotné odvody títo dôchodcovia neplatia - sú poistencami štátu.
flodur
15.01.13,17:14
Nesuhlasim so Svojarom . Neplati sa 19,8% a uz vobec nie spolu vsetko do soc. poist. Pokial ja viem do konca r. 2012 sa plati 19% dan danovemu uradu a 0,80% urazove a 0,25% garancne poist.=spolu 1,05% soc. poistovni. Ak nemam pravdu nech ma niekto opraví ...
- flodur.
lenockach
16.01.13,07:14
Ďakujem za odpoved. Tá sociálna poisťovňa mi bola jasná s odvodmi od 1.1.2013. Len som si nebola istá tou zdravotnou poisťovňou, lebo to nie je klasický dohodár on je odmeňovaný ako predseda na základe uznesenia.
svojar
17.01.13,06:57
Nesuhlasim so Svojarom . Neplati sa 19,8% a uz vobec nie spolu vsetko do soc. poist. Pokial ja viem do konca r. 2012 sa plati 19% dan danovemu uradu a 0,80% urazove a 0,25% garancne poist.=spolu 1,05% soc. poistovni. Ak nemam pravdu nech ma niekto opraví ...
- flodur.

Ale my už sme v r. 2013, a o dani nebola reč.
svojar
17.01.13,07:03
Ďakujem za odpoved. Tá sociálna poisťovňa mi bola jasná s odvodmi od 1.1.2013. Len som si nebola istá tou zdravotnou poisťovňou, lebo to nie je klasický dohodár on je odmeňovaný ako predseda na základe uznesenia.
Keď bol odmeňovaný na základe funkcie, tak sa normálne odvody za neho museli platiť už doteraz. Do zdrav. nie, to by bolo duplicitné, musel by sa na čas výkonu funkcie odhlásiť ako poistenec štátu.
lenockach
17.01.13,07:10
ĎAkujem. Ja viem, že to bolo prijaté už dávnejšie, len veľa ich to rieši až teraz lebo sa to snažili riešiť cez dohody.
flodur
17.01.13,17:07
Treba rozmýslat aj vopred. Ja mam r. 2013 porieseny bez odvodov do zdrav. a inych poistovni tim ze som vyplatil odmeny - dohody DoPČ pred uplinutim r. 2012 resp pred nadobudnutim platnosti novych zakonov r. 2013 o odvodoch.Viac sa asi nebudem vyjadrovat k tej to teme. Flodur.
svojar
18.01.13,14:54
Tak, tak, trebalo túto situáciu riešiť, písal o tom viackrát, že sa treba v dome dohodnúť. Ako, to sa tu nedá viac rozvádzať.
Inak sa to musí riešiť znížením odmien, alebo zvýšením platieb od ľudí, ktorým sa to určite nebude páčiť.
Shawi
21.01.13,13:35
Ako vyplatiť predsedu SVB po novom roku 2013?Po starom to bolo na dohodu,po novom už treba platiť iné odvody,t.j. klesne odmena.Ako sa to dá spraviť?
svojar
22.01.13,07:10
Keď bol predseda na dohodu už skôr, tak to taktiež nebolo celkom "kóšer", tak sa zasa musí vymyslieť niečo, o čom sa tu ale nedá písať, musia sa dohodnúť ľudia v konkrétnom dome. Viď vyššie príspevky. Keď nie je dohoda, pekne treba platiť odvody - dôsledok - môj príspevok 111 posledná veta.
ebenova@zoznam.sk
23.01.13,16:51
SVB rok 2013. Odvody na Sociálnu poisťovňu a Daňový úrad
dávam Vám link na výpočet z dohody a pod.
http://www.danovakalkulacka.sk/sk/Vypocet-dohody-pre-rok-2013.alej?zakladdohodaregular=63&typ=dohoda2013regullar
:mad::(:mee:
ebenova@zoznam.sk
23.01.13,17:04
SVB
Ak predseda alebo iný napr. dôverník podľa vchodov v bytovke SVB nemal dohodu vykonaní práce - dohodu o pracovnej činnosti a vyplatila sa im tzv.odmena 1x ročné, od 1.1.2011 bolo potrebné odvody na Sociálnu poisťovňu (garančný+úrazové) a 19% daň z príjmu Daňovému úradu sa odvádza stále.

Niektoré SVB túto povinnosť pre Sociálnu poisťovňu neodvádzajú, že to nie je potrebné... vraj nemajú kontrolné orgány. ale Sociálka môže spätné vymáhať ak na to príde aj po 20-50 rokoch. Takže ja som s tých čo platí...

Nie je možnosť ako neplatiť odvody pre Sociálnu poisťovňu § 5 zákona o dani z príjmov -príjmy zo závislej činnosti

pán exminister Mihál nech nám poradí...
predseda SVB
Julian
23.01.13,19:54
pán exminister Mihál nech nám poradí...
predseda SVB

Pán exminister môže už len diery v prijatých predpisoch hľadat.

Poradiť by mal jeho nástupca.
Pán financminister to vymysleli precízne- neujde ani cent od každého vlastníka bytu (akurát to, že jednen prispeje viac a iný zase menej).
Anik
05.02.13,15:14
dostalo sa mi do rúk potvrdenie o príjmoch fyz. osoby za rok 2012 - asi domová dôverníčka, alebo niečo v tom zmysle,je na ňom v pohode odvedená daň 19%-zrážková ja by som to dala do riadku 62 DP A, ale dole je napísaná poznámka a tá sa mne osobne nejak nezdá, možno sa mýlim a prosím o vysvetlenie :
Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák. -to nepojednáva o zam. prémii
ďakujem
Katy a R
05.02.13,15:55
dostalo sa mi do rúk potvrdenie o príjmoch fyz. osoby za rok 2012 - asi domová dôverníčka, alebo niečo v tom zmysle,je na ňom v pohode odvedená daň 19%-zrážková ja by som to dala do riadku 62 DP A, ale dole je napísaná poznámka a tá sa mne osobne nejak nezdá, možno sa mýlim a prosím o vysvetlenie :
Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák. -to nepojednáva o zam. prémii
ďakujem
:confused: - tipujem dáke podiely na zisku, alebo odmeny štatutára, člena ... tých možností je viac.
možno je v dozornej rade, alebo vo výbore ???
Vtedy nie je nárok na ZP.
salsa
05.02.13,16:09
tak , presne toto dosiahla táto šialená vláda nášho sociálneho premiéra , aby sme vymýšľali podvody a klamali , lebo po všetkých tých zmenách , čo tu za 1,5 roka narobil sme všetci v chaose a keď sa už naučíme zorientovať ,tak sa vymení vláda
Anik
05.02.13,16:20
:confused: - tipujem dáke podiely na zisku, alebo odmeny štatutára, člena ... tých možností je viac.
možno je v dozornej rade, alebo vo výbore ???
Vtedy nie je nárok na ZP.
Katka - pani bola domová dôverníčka mala na starosti 9 vchodov, za minulý rok mala dohodu, ja len nechápem prečo je tam tá spomínaná poznámka Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák.
a či teda môžem dať tú zrazenú daň do riadku 62 DP A.
Katy a R
05.02.13,19:15
Katka - pani bola domová dôverníčka mala na starosti 9 vchodov, za minulý rok mala dohodu, ja len nechápem prečo je tam tá spomínaná poznámka Zamestnanec poberal príjmy uvedené v par. 32a ods.1 písm.a bod 4 zák.
a či teda môžem dať tú zrazenú daň do riadku 62 DP A.
Podľa mňa je tá poznámka (kolonka) kôli zamestnaneckej prémii - či má nárok, alebo nemá nárok na ZP - buď sa zaškrtne , že nepoberala tie vymenované príjmy, alebo sa zaškrtne, že poberala ... teda označí krížikom. Má to označené krížikom, že áno:confused:
Ak mala len normálnu dohodu (a preddavok dane) - tak tam bude mať krížik pri "nie" - a ak sú ostatné podmienky splnené - tak aj na ZP má nárok :)
Anik
05.02.13,19:31
vďaka za reakciu už som si to uvedomila, že to tak bude, len to tlačivo vyzerá tak ako keby si ho len niekto vyrobil na PC a určité veci sa mu tam nezmestili