bui
20.12.06,11:10
A som tu s novym problemom.:)
Zamestnanec bol na sluzobnej ceste vo Svedsku, nemal ziadny preddavok, platil za svoje EURa. nakupil menu SEK, a predlozil doklady v SEK na vyuctovanie, spolu s dokladom o kupe SEK za EURa, s poplatkom

Neviem sa rozhodnut ako uctovat
1. Ci mam uctovat cez interny doklad v cudzej mene vydavky v SEK
512/333....a potom mu vyplatit zavazok v SK, kedze o SEK nema zaujem..
pricom by som z dokladu o kupe SEK asi uctovala len poplatok:rolleyes:

alebo
2.mam uctovat prijatie SEK do pokladne v SEK, kedze mam doklad o kupe SEK
221/261..a potom cez interny doklad v EURo zauctovat 261/333...kedze SEK kupoval za vlastne EURa,aj ked som si neni ista, ci mozem pouzit ucet 261 suvztazne s uctom zavazku.
....len by som mu tak mohla vrati EURa, ktore minul..pouzila by som kurz aky je na doklade...
a potom by som zauctovala 335/211 v SEK...akoze si ich zobral ako preddavok
a dalej naklady ktore vznikli v SEK 512/333
a zuctovanie preddavku 335/221....s tym ze co neminlul vrati..ak ked asi zavazok bude vyssi, lebo mal narok na diety a vreckove v SEK...takze mi asi zostane zavazok v SEK a to by som mu vyplatila v SK kurzom dna vyuctovania sluzobky...
Chobot
20.12.06,11:38
A som tu s novym problemom.:)
Zamestnanec bol na sluzobnej ceste vo Svedsku, nemal ziadny preddavok, platil za svoje EURa. nakupil menu SEK, a predlozil doklady v SEK na vyuctovanie, spolu s dokladom o kupe SEK za EURa, s poplatkom

Neviem sa rozhodnut ako uctovat
1. Ci mam uctovat cez interny doklad v cudzej mene vydavky v SEK
512/333....a potom mu vyplatit zavazok v SK, kedze o SEK nema zaujem..
pricom by som z dokladu o kupe SEK asi uctovala len poplatok:rolleyes:

alebo
2.mam uctovat prijatie SEK do pokladne v SEK, kedze mam doklad o kupe SEK
221/261..a potom cez interny doklad v EURo zauctovat 261/333...kedze SEK kupoval za vlastne EURa,aj ked som si neni ista, ci mozem pouzit ucet 261 suvztazne s uctom zavazku.
....len by som mu tak mohla vrati EURa, ktore minul..pouzila by som kurz aky je na doklade...
a potom by som zauctovala 335/211 v SEK...akoze si ich zobral ako preddavok
a dalej naklady ktore vznikli v SEK 512/333
a zuctovanie preddavku 335/221....s tym ze co neminlul vrati..ak ked asi zavazok bude vyssi, lebo mal narok na diety a vreckove v SEK...takze mi asi zostane zavazok v SEK a to by som mu vyplatila v SK kurzom dna vyuctovania sluzobky...

Prečo sa snažíš prípady riešiť čo najzložitejším spôsobom miesto toho, aby si hľadala najjednoduchšie riešenie. Veď sa to pekne dá spraviť nalsedovne:

Keďže bol vo Švédsku, všetko budeš počítať v SEK, EUR sem vôbec nepleť.

Vypočítaj mu pekne náhradu stravného a vreckového v SEK, pripočítaj k tomu predložené doklady za vedľajšie náklady (dúfam, že oprávnené) v SEK. Ak má nejaký doklad v inej mene, prepočítaj to na SEK kurzom NBS a dostaneš celkový nárok zamestnanca v SEK. Tento mu potom vyplať buď v SEK alebo ak sa dohodnete tak v EUR alebo najjednoduchšie v SKK.

To, že aké všetky meny v SE on používal, že zamieňal EUR za SEK, za aký poplatok a pod, to Ťa vôbec nemusí zaujímať. A už vôbec neúčtuj poplatok zmenárne do firmeného účtovníctva, to je vec zamestnanca.

Ty mu len vyplať tú náhradu.

mimotemy
Myslím, že niečo na tom ermonovom výroku o najkomplikovanejšom členovi s najkomplikovanejšími prípadmi niečo bude....:D
liba2
20.12.06,12:43
Bui, dávam ti do pozornosti citát zo zákona o cestovných náhradách:

"§ 36
(1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím
a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku.

(3) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na predloženie písomných dokladov potrebných na vyúčtovanie pracovnej cesty a vrátenie nevyúčtovaného preddavku, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní po dni skončenia pracovnej cesty.

(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na vyúčtovanie pracovnej cesty, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia písomných dokladov.

(5) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste vyšší, ako sú nároky zamestnanca, vracia zamestnanec zamestnávateľovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnávateľom môže zamestnanec vrátiť túto sumu alebo jej časť v inej cudzej mene, na ktorú zamestnanec túto menu v zahraničí zamenil, alebo v slovenskej mene.

(6) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca, poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ túto sumu alebo jej časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v slovenskej mene.

(7) Pri vyúčtovaní zahraničnej pracovnej cesty sa celkový nárok zamestnanca v cudzej mene v prípade potreby zaokrúhľuje na celú jednotku platidla (bankovky alebo mince) bežne prijímaného alebo vydávaného bankami alebo pobočkami zahraničných bánk.20) To neplatí, ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na vrátení alebo poskytnutí sumy vyúčtovaného preddavku alebo jej časti v slovenskej mene.
Chobot
20.12.06,13:20
Bui, dávam ti do pozornosti citát zo zákona o cestovných náhradách:

"§ 36...


Chceš ju upozorniť na niektoré konkrétne ustanovenie alebo len tak?:confused:
Monika Kováčová
20.12.06,13:30
mimotemy bui, žiadna irónia, v dobrom: jednoducho si vyčisti myšlienky, niektoré veci keď sa na ne pozrieš s nadhľadom tak prídeš na to, že sú úplne jednoduché... Nekombinuj, netaktizuj, jednoducho nemysli. A 90% vecí vyriešiš šmahom ruky.

Niekedy sa mi stáva, že mám v účtovníctve "neriešiteľný" problém. Hodím ho za hlavu, začnem niečo iné a zrazu sa v noci zobudím so 100% postupom čo ako mám urobiť. A ešte mi sedí aj ľavá aj pravá strana. ;)

Žiadna kaša sa neje taká horúca, aká sa navarí...
bui
20.12.06,18:09
dakujem za citacie zo zakona, citala som ho niekolkokrat....teraz som nemala problem s tym aky je narok , za kolko dni, hodin, kam zaradit cas letu,ani dokedy mu to musim vyplatit a v com mu to mozem vyplatit...viem aj to ze zamestnanec ma dostat preddavok, no bohuzial, nie vzdy je to take jednoduche..ak konatel oznami, ze rano cestujem , nechcem peniaze, mam svoje...tak je rozhodnute...
mala som problem s uctovanim..rozhodnut sa....kedze som chcela konatelovi vratit presne to co minul....jeho eura....a ten druhy sposob uctovania by to vyriesil
OK, tak to zauctujem ako som pisala v prvom pripade...
vsetko v SEK a vyplatim mu Sk

A este neviem preco, ked vymiena peniaze na sluzobnej ceste, na to aby pouzil peniaze na firemne ucely, preco zmenarensky poplatok nemozem uctovat....???
A dalej som prekvapena aj z toho ze aj doklad v Eurach ak nejaky je mam dat na SEK..ja som si myslela, ze musim uctovat to co mam na doklade...

Mna tie sluzobky strasne stvu:mad:

au, ale ste sa V.I.P. poradaci do mna pustili,.....teraz sa budem bat nieco opytat....:o
Danila
20.12.06,20:41
dakujem za citacie zo zakona, citala som ho niekolkokrat....teraz som nemala problem s tym aky je narok , za kolko dni, hodin, kam zaradit cas letu,ani dokedy mu to musim vyplatit a v com mu to mozem vyplatit...viem aj to ze zamestnanec ma dostat preddavok, no bohuzial, nie vzdy je to take jednoduche..ak konatel oznami, ze rano cestujem , nechcem peniaze, mam svoje...tak je rozhodnute...
mala som problem s uctovanim..rozhodnut sa....kedze som chcela konatelovi vratit presne to co minul....jeho eura....a ten druhy sposob uctovania by to vyriesil
OK, tak to zauctujem ako som pisala v prvom pripade...
vsetko v SEK a vyplatim mu Sk

A este neviem preco, ked vymiena peniaze na sluzobnej ceste, na to aby pouzil peniaze na firemne ucely, preco zmenarensky poplatok nemozem uctovat....???
A dalej som prekvapena aj z toho ze aj doklad v Eurach ak nejaky je mam dat na SEK..ja som si myslela, ze musim uctovat to co mam na doklade...

Mna tie sluzobky strasne stvu:mad:

au, ale ste sa V.I.P. poradaci do mna pustili,.....teraz sa budem bat nieco opytat....:oMy sme sa do Teba nepustili, len sme čo-to naznačili. Od Teba bude závisieť, ako to využiješ. Apropo, cesťák a jeho účtovanie, to nie je len zákon o cestovnom. Takže platí, čo som Ti už raz poradila.
Ja osobne sa nedomnievam, že je potrebné na Porade riešiť komplexne zadania. Prripadá mi to niekedy, ako by mala Porada odsuplovať účtovníkov, účtovných a daňových poradcov a možno aj auditorov. No čo už.
liba2
20.12.06,23:19
.........A este neviem preco, ked vymiena peniaze na sluzobnej ceste, na to aby pouzil peniaze na firemne ucely, preco zmenarensky poplatok nemozem uctovat....???Ja by som ten poplatok uznala ako vedľajšie výdavky na ZPC.
§-om 36 som chcela upriamiť pozornosť na povinnosti zamestnávateľa pri vysielaní zamestnancov na ZPC, teda najmä na poskytnutie preddavku; s tým súvisí aj spôsob vyúčtovania preddavku.