elims
20.12.06,10:16
Chcem poprosiť o radu.

K službám, ktoré naša firma poskytuje, by sme chceli zároveň chceli predávať literatúru, ktorá súvisí so službami. Čo potrebujem na spojazdnenie predaja?
V živnostenkom liste máme maloobchod a veľkoobchod v rozsahu voľnej živnosti, ale ak chcem maloobchodne predávať, potrebujem aj pokladňu, alebo stačia príjmové doklady? Čo ešte musím zariadiť?:confused:

Prosím, poraďte skúsení.

Ďakujem
Zoltán Kovács
20.12.06,09:20
Chcem poprosiť o radu.

K službám, ktoré naša firma poskytuje, by sme chceli zároveň chceli predávať literatúru, ktorá súvisí so službami. Čo potrebujem na spojazdnenie predaja?
V živnostenkom liste máme maloobchod a veľkoobchod v rozsahu voľnej živnosti, ale ak chcem maloobchodne predávať, potrebujem aj pokladňu, alebo stačia príjmové doklady? Čo ešte musím zariadiť?:confused:

Prosím, poraďte skúsení.

Ďakujem

Tá ERP je nutná, ak nechceš pre každého vystavovať faktúru a potom príjmový doklad. Musíš vybaviť oznámenie prevádzky na ŽU, hygiena, otváracie hodiny.
elims
20.12.06,09:27
Ako na to? Čo je potrebné pre hygienu (predpokladám nájomnú zmluvu)? Otváracie hodiny sa hlásia na živnostenskom úrade? Čo ma to všetko bude stáť?
Zoltán Kovács
20.12.06,09:42
Ako na to? Čo je potrebné pre hygienu (predpokladám nájomnú zmluvu)? Otváracie hodiny sa hlásia na živnostenskom úrade? Čo ma to všetko bude stáť?

Všetkému potrebuješ doklad, že právom užívaš tie priestory. Hygienik ťa bude stáť 500,- SK v kolkoch na žiadosti. Otváracie hodiny sa hlásia na mestskom, resp. obecnom úrade, ako to tak ešte je.
Viera.M.
20.12.06,09:59
Ako na to? Čo je potrebné pre hygienu (predpokladám nájomnú zmluvu)? Otváracie hodiny sa hlásia na živnostenskom úrade? Čo ma to všetko bude stáť?
Ak máš priestory v prenájme, tak nájomnú zmluvu predkladáš nielen hygiene, ale aj na ŽÚ, kvôli inšpekčnej knihe /ak ju nemáš/... Otváracie hodiny na prísl. obecnom príp. mestskom úrade a čo sa týka kolkových známok, to Ti neviem poradiť.
Germany
20.12.06,10:03
Na hygienu si napíšeš žiadosť - označíš kde bude prevádzka, ja posielam ešte kopiu živnost.listu a kopiu najomnej zmluvy + telefonický kontakt a príslušný hygienik sa s tebou spojí a pozrie prevádzku. V prvom rade ale musíš prevádzku nahlásiť na živn.úrad (asi 200,-Sk kolok) - ale len v tom prípade, ak sa prevádzka líši od miesta podnikania uvedenom v ŽL, nezabudni si kúpiť inšpekčnú knihu a 50,-Sk kolok. Na mestský resp.obecný úrad napíš žiadosť o súhlas na podnikanie na území mesta - obce a otváracie hodiny, priložíš kopiu ŽL a nájomnej zmluvy.
elims
20.12.06,10:13
Takže rekapitulácia:

1. Pôjdem na živnostenský úrad, lebo chcem otvoriť prevádzku (nerovná sa sídlu s.r.o.)
Tam si ohlásim prevádzku, priložím kópiu nájomnej zmluvy, zaplatím 200 Sk kolok a potvrsím si inšpekčnú knihu s 50 Sk kolkom.

2. Napíšem žiadosť na hygienu (mestskú???), doložím kópiu ŽL, nájomnej zmluvy a zaplatím prípadné poplatky. Pozrú si priestory - aké musí byť vybavenie priestoru, abz to hygienik odobril?

3. Ak to odobrí hygienik, napíšem žiadosť na mestský úrad o povolenie podnikať na území mesta, dodložím otváracie hodiny, kópiu ŽL, nájomnej zmluvy, a potvrdenie od hygienika.

Správne chápem postup?
elims
20.12.06,11:31
Viete ma niekto, prosím, nasmerovať?
Zoltán Kovács
20.12.06,12:34
Takže rekapitulácia:

1. Pôjdem na živnostenský úrad, lebo chcem otvoriť prevádzku (nerovná sa sídlu s.r.o.)
Tam si ohlásim prevádzku, priložím kópiu nájomnej zmluvy, zaplatím 200 Sk kolok a potvrsím si inšpekčnú knihu s 50 Sk kolkom. Áno

2. Napíšem žiadosť na hygienu (mestskú???), doložím kópiu ŽL, nájomnej zmluvy a zaplatím prípadné poplatky. Pozrú si priestory - aké musí byť vybavenie priestoru, abz to hygienik odobril? Áno - hygienik okresný. Potrebuješ mať občianskú vybavenosť pre zamestnancov (WC,umývadlo ...)

3. Ak to odobrí hygienik, napíšem žiadosť na mestský úrad o povolenie podnikať na území mesta, dodložím otváracie hodiny, kópiu ŽL, nájomnej zmluvy, a potvrdenie od hygienika. Áno

Správne chápem postup?


Odpovede hrubo písané
elims
20.12.06,12:38
Ďakujem veľmi pekne.


Stačí, ak WC a umývadlo je v spoločných priestoroch budovy, kde sa nachádza prevádzka? Alebo prevádzka musí mať osobitne.
Zoltán Kovács
20.12.06,12:54
Ďakujem veľmi pekne.


Stačí, ak WC a umývadlo je v spoločných priestoroch budovy, kde sa nachádza prevádzka? Alebo prevádzka musí mať osobitne.

Staci ak je spolocne WC v tej budove
anka p.
02.01.07,15:36
prosím o radu. mám s.r.o. ktorá má sídlo v mieste môjho bydliska. Venujem sa vedeniu účtovníctva.V ŽL sú uvedené okrem iných činností aj malo a veľkoobchod v rozsahu voľných živností. Sporadicky predávam tovar konečnému spotrebiteľovi na faktúru. Mám sídlo firmy považovať za prevádzku? Potrebujem súhlas hygieny a mesta?:confused:
Ayisi
02.01.07,15:51
Ahoj,

no, samozrejme, potrebujes registracnu pokladnu, tá musí byť evidovaná na DÚ. Príjmové doklady možeš používať, ale musís k nim robiť aj faktúry. Co je asi dost zdĺhavé. Okrem ineho:
1. ohlásiť prevádzku za ŽR,
2. vypracované požiarne smernice,
3. neviem, ci potrebujes nieco riesit s hygienou, ked sú to knihy, ale bude to spolocný priestor, tak neviem, to si chod zistit na hygienu,
4. ak ma este nieco napadne, doplním.
anka p.
02.01.07,16:12
Ahoj,

no, samozrejme, potrebujes registracnu pokladnu, tá musí byť evidovaná na DÚ. Príjmové doklady možeš používať, ale musís k nim robiť aj faktúry. Co je asi dost zdĺhavé. Okrem ineho:
1. ohlásiť prevádzku za ŽR,
2. vypracované požiarne smernice,
3. neviem, ci potrebujes nieco riesit s hygienou, ked sú to knihy, ale bude to spolocný priestor, tak neviem, to si chod zistit na hygienu,
4. ak ma este nieco napadne, doplním.

germany píše, že prevádzku hlásiť na ŽÚ len keď sa líši od miesta podnikania uvedeného v ŽL. Mne sa nelíši. obe činnosti vykonávam doma. Predávam len málo, preto nemám reg.pokladnicu. Robím faktúru a následne PPD.
jenesa
23.03.09,15:10
ahoj...vie mi niekto prosim pomoct,otvaram male potraviny na dedine a potrebujem vediet co presne sa mysli pod pojmom požiarne smernice? co vsetko potrebujem?budem tam predavat ja sama - živnostnik.vopred vdaka