xinko
20.12.06,17:26
Chcela by som vedieť či o tom niekdo niečo vie alebo ste o tom počuli.

Je niekde stanovene zakonom,že zamestnávateľ nemôže zamestnávatať viac pracovníkov na dohodu ako pracovníkov na TPP?
Paula
20.12.06,16:51
Nič také mi nieje známe. A Ty máš odkiaľ túto informáciu?
tinaM
20.12.06,16:56
Chcela by som vedieť či o tom niekdo niečo vie alebo ste o tom počuli.

Je niekde stanovene zakonom,že zamestnávateľ nemôže zamestnávatať viac pracovníkov na dohodu ako pracovníkov na TPP?
Ja som tiež o tom nič nepočula. Zdá sa mi to nelogické. Mám zákazníka, ktorý má živnosť na stavebné práce, pritom je zamestnaný. Sem-tam dostane nejakú zákazku. Vtedy zamestná niekoľko ľudí na dohodu. Pritom nemá žiadneho zamestnanca v trvalom prac. pomere.
xinko
20.12.06,17:09
Dnes ma zaskočil jeden zamestnávateľ touto otázkou.
Vraj ked mal zaciatkom roka nejaku kontrolu tak mu povedali,že nemôže zamestnávať viac dohodárov ako pracovníkov na TPP.Aj mne sa to zdalo divne.Tiež som o tom nikdy nepocula.Mam viacero firiem,ktore mali rôzne kontroly ale ohľadom tohto nikdo nič nikdy nespomenul.
tinaM
20.12.06,17:30
Dohody o prácach vykonávaných mimo prac.pomeru upravuje ZP v ustanoveniach § 223 - §228. Zamestnávatelia môžu uzatvárať tieto dohody na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb len výnimočne, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny.
Nikde nie je stanovený pomer zamestnancov!
xinko
21.12.06,06:41
Ďakujem Vám.
jales
21.12.06,07:18
Súhlasím s tinam - tak je to napísané v ZP. My sme mali na to z inšpektorátu práce kontrolu. Pred vianocami sme mali zvýšenú výrobu možno na dva týždne, tak sme to riešili dohodami ako jednorázovú zakázku. Inšpektori však veľmi rýpali, že v dohode nie je napísané aj presné číslo zakázky, aby to bolo kontrolovateľné, či je to jednorázová práca.
Tak isto som bola na školení na inšpektoráte na ZP.
Jedna pani, ktorá má reštauráciu dala otázku na túto tému, lebo ako čašníkov zamestnávala študentov na dohodu. Školiteľ jej povedal niečo v tom zmysle, že je to jej hlavná činnosť, ktorú denne vykonáva, takže v takomto prípade má byť jasne pracovná zmluva nie dohoda a že je to obchádzanie zákona.
Gabi03
21.12.06,07:35
Všetci ľudia z inšpektorátu sú zásadne proti akýmkoľvek dohodám. Znovu ide len o obhájiteľnosť.