Tajana
20.12.06,20:37
Veľmi zložitý prípad! (pre mňa)
Podnikateľ kúpil nákladné auto zo zahraničia. Nemal dostatok finančných prostriedkov, preto mu banka požičala zvyšnú časť na základe zálohovej faktúry. Na to bola pre banku vystavená faktúra na odpredaj nákladného auta, v ktorej bola odočítaná záloha, odpočítaný trojzápočet (čiastka, ktorú podnikateľ vložil). Potom vystavila faktúru banka na predaj auta naspäť podnikateľovi.
Ide mi tu o to, či si má podnikateľ, ktorý podniká v ťažbe a prevoze dreva, dať ten
- prvý nákup auta priamo do výdavku,
- príjem z predaja auta banke celkom do príjmu
- a odpisy už počítať z tej faktúry, ktorú banka vystavila.
(V nej je započítaná už aj tá pôžička + navýšenie.)
Nie je to leasing.
Uf, neviem či som to napísala dosť jasne, ale snažila som sa.
Zoltán Kovács
21.12.06,08:00
Veľmi zložitý prípad! (pre mňa)
Podnikateľ kúpil nákladné auto zo zahraničia. Nemal dostatok finančných prostriedkov, preto mu banka požičala zvyšnú časť na základe zálohovej faktúry. Na to bola pre banku vystavená faktúra na odpredaj nákladného auta, v ktorej bola odočítaná záloha, odpočítaný trojzápočet (čiastka, ktorú podnikateľ vložil). Potom vystavila faktúru banka na predaj auta naspäť podnikateľovi.
Ide mi tu o to, či si má podnikateľ, ktorý podniká v ťažbe a prevoze dreva, dať ten
- prvý nákup auta priamo do výdavku,
- príjem z predaja auta banke celkom do príjmu
- a odpisy už počítať z tej faktúry, ktorú banka vystavila.
(V nej je započítaná už aj tá pôžička + navýšenie.)
Nie je to leasing.
Uf, neviem či som to napísala dosť jasne, ale snažila som sa.

Ak som dobre pochopil tak nákup zo zahraničia do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, ako tovar (???). Predaj auta banke príjem zdaniteľný. Nákup auta od banky výdaj neovplyvňujúci základ dane. Odpisovať.
Tajana
21.12.06,18:22
Ďakujem za odpoveď.
A "???" znamenajú, že to nemám brať ako tovar, ale ako...
Danila
21.12.06,19:07
Ďakujem za odpoveď.
A "???" znamenajú, že to nemám brať ako tovar, ale ako...Poslednú faktúru ako obstaranie dlhodobého majetku a odpisovať. Ale skús napísať znenie textu na faktúre od banky./ Ako je tento účtovný prípad popísaný./
Tajana
21.12.06,21:11
Poslednú faktúru ako obstaranie dlhodobého majetku a odpisovať. Ale skús napísať znenie textu na faktúre od banky./ Ako je tento účtovný prípad popísaný./
Je tam napísané: značka, obchodný názov, číslo podvozku a rok výroby vozidla. Myslela som, že by som to mala brať ako tovar, keďže sa to vozidlo najprv kúpi, potom predá a kúpi späť (už ako IM).
renatan
22.12.06,04:17
Ja si myslím, že prvý nákup a predaj auta účtovať ako tovar a následne kúpa auta od banky účtovať ako IM.