adamik
20.12.06,21:37
Potrebujem poradiť. Založili sme O.Z. - 24.11.2006, uz máme ICO, a potrebné vecičky. Keďže určite do konca roka nedosiahneme zisk , je potrebné sa registrovať na DU, aby pridelila DIC? Môžeme zatiaľ účtovať v JU, že? No teraz sa blíži koniec roka a neviem ake povinnosti máme pred uradmi. Máme nejake? Ďakujem už teraz, lebo už mám pocit, že nič neviem.
victoria
21.12.06,07:17
Povinnost registrovat sa na DU vyplyva pre vas v pripade ze planujete vykonavat zdanovanu podnikatelsku cinnost okrem hlavnej alebo tiez zamestnavat ludi. Staci uctovat v JU.
adamik
21.12.06,11:10
Takže ešte sa chcem spýtať, je možne po dohode s obcou si zobrať pracovníkov (máme prestavbu priestorov) VPP. viem , že to bolo možné jeden čas, ale teraz neviem ako je to s tým. Viem že doba bola asi 3 mesiace. A už iba jedná otázočka - nemusíme podávať žiadne priznanie za rok 2006, ked sme vznikli 24.11.2006??? Ďakujem už teraz
adamik
22.12.06,14:00
Chcem sa ešte opýtať - zahajili sme prestavbu našich priestorov a chcel by som, aby nám pomáhali ľudia, ktorí su nezamestaní, ako VPP - verejno prospešné práce. je to možné??? a posledná - potrebujem nejaké priznanie za rok 2006?? Už je to všetko prajem ti príjmené prežité vianočné sviatky a veľa pokoja a radosti počas nich.
dracica
22.12.06,14:03
a budete mat nejake prijmy z podnikania ??? napr. z reklamy a pod ..????
dracica
22.12.06,14:22
robim ucto v OZ, pokial mas prijmy ako clenske prispevky, 2% z dane ale prijmy zdanovane zrázkovou danou tak nie si povinny podat danove priznanie ako nahle mas prijem z podnikania napr. reklamne sluzby...tak musis podat danove priznanie je to v zákone o dani z prijmov ja som to napisala tak po lopate aby to bolo jasne kazdemu
adamik
23.12.06,09:10
nie, do konca roka nebudemem mať žiaden príjem z podnikateľskej činnosti, iba naše - členské a sponzorské prípspevky. Tak ďakujem a prajem príjemné sviatky v pokoji a v Láske.
Adamik:)
Viera.M.
23.12.06,18:33
Povinnost registrovat sa na DU vyplyva pre vas v pripade ze planujete vykonavat zdanovanu podnikatelsku cinnost okrem hlavnej alebo tiez zamestnavat ludi. Staci uctovat v JU.
Registrácia na DÚ je povinná najneskôr do 30 dní odo dňa vydania povolenia... nielen v prípade zdaňovania podnikat. činnosti...
adamik
25.12.06,14:25
Tak čo? máme sa ako OZ zaregistrovat na DU??? My budeme mat v roku 2007 (aspon dufam) podnikatelsku cinnost a následný prijem a ak sa podarí mat aj zamestancov. ale máme to urobit teraz alebo staci potom. a máme sa zaregistrovat alebo máme si splnit iba oznamovaciu povinnost. PROSÍM - je to dôležité, lebo sme už 30 dní po registrácií na MV SR:mad:
Viera.M.
26.12.06,11:49
Tak čo? máme sa ako OZ zaregistrovat na DU??? My budeme mat v roku 2007 (aspon dufam) podnikatelsku cinnost a následný prijem a ak sa podarí mat aj zamestancov. ale máme to urobit teraz alebo staci potom. a máme sa zaregistrovat alebo máme si splnit iba oznamovaciu povinnost. PROSÍM - je to dôležité, lebo sme už 30 dní po registrácií na MV SR:mad:
Áno, máš povinnosť registrácie § 31 z.č. 511/92 Zb. v znp...
§ 31 registračná a oznamovacia povinnosť daň. subjektov:
ods. 1/ PO alebo FO, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobk. činnosť na území SR, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne prísl. správcu dane...
adamik
26.12.06,14:12
OK, ale my nie sme este na zivnostenskom úrade zaregistrovaný. Zatial len MV SR. Tak mne toto robí problém. lebo oprávnenie podnikat dáva zivnost. úrad, nie?? My v stanovách máme spomenuté, ze za úcelom zisku bude OZ vykonávat podnikatelskú cinnost len pre ucely OZ. Tak toto by my niekto mohol vysvetlit. Dakujem
Viera.M.
26.12.06,15:26
OK, ale my nie sme este na zivnostenskom úrade zaregistrovaný. Zatial len MV SR. Tak mne toto robí problém. lebo oprávnenie podnikat dáva zivnost. úrad, nie?? My v stanovách máme spomenuté, ze za úcelom zisku bude OZ vykonávat podnikatelskú cinnost len pre ucely OZ. Tak toto by my niekto mohol vysvetlit. Dakujem
Pokúsim sa: Oprávnenie na podnikanie nevydáva LEN živn. úrad, môže sa jednať o rôzne oprávnenia na podnikanie podľa osobitných predpisov. Oprávnenie podnikať na základe určitého povolenia je jedna vec a povinnosť registrácie je druhá vec...
adamik
27.12.06,09:06
TAKZE SA MAME ZAREGISTROVAT NA DU, SPRAVNE?? NO A CO TERAZ KED SME UZ PO REGISTRÁCII MINISTERSTVOM VNÚTRA. PROSIM TA POMOZ MI LEBO MA URVE Z DU: MYSLIS ZE TO STIHNEM VYBAVIT DO KONCA ROKA??? A CO MI TAM TREBA
bendži
27.12.06,09:22
ja by som sa na DU registrovala, aj keď nemyslím si že jednoznačne vyplýva povinnosť registrácie a to z nasledovného:

podľa mňa zaregistrovanie občianskeho združenia ministerstvom nie je oprávnenie na podnikateľskú činnosť, pretože ministerstvo registruje len neziskovú činnosť... ak chce OZ vykonávať podnikateľskú činnosť, musí si následne vybaviť živnostenské oprávnenie a až tým je podľa mňa naplnená povinnosť registrácie na DÚ

v každom prípade, registrácia na DÚ je jedno tlačivo navyše, ktorým nič nestratíte
adamik
27.12.06,09:30
Vidis, dik aj ja si myslim, ze MV SR ma zaregistrovalo. No ked budem chciet vykonávat podnikatelsku cinnost - budem sa musiet registrovat na zivnsotenskom, ze?? a potom do 30 dní sa budem musiet registrovat na DU . ja som si to takto vysvteloval. no ked som zistil ze mi hrozi pokuta 2 000 000 tak mi nie je všetko jedno.
Economic
27.12.06,09:50
registrovať na DÚ sa určite treba do 30 dní od založenia O.Z. /myslí sa zrejme organizačná zložka/ Pridelia Vám DIČ. Plátci DPH môžete byť, no nemusíte.
adamik
27.12.06,09:56
OZ - občianské združenie
Economic
27.12.06,10:29
Keď ste registrovaní MV a máte pridelené IČO, netreba živnostenské oprávnenie. Vaše združenie nie je založené za účelom podnikania. Len za účelom podnikania sa vybavuje živnostenské oprávnenie. Viera
bendži
27.12.06,10:40
Keď ste registrovaní MV a máte pridelené IČO, netreba živnostenské oprávnenie. Vaše združenie nie je založené za účelom podnikania. Len za účelom podnikania sa vybavuje živnostenské oprávnenie. Viera

len by som upozornila že otázka neznie či treba alebo netreba živnostenské oprávnenie, ale či je potrebná registrácia OZ na daňovom úrade..
a doplním, že aj OZ môže mať živnostenské oprávnenie, ale to už je mimotemy
Melnick
27.12.06,10:41
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html#hore)

(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť.

(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní.

(3) Daňovník je povinný ďalej oznámiť správcovi dane do tridsiatich dní zriadenie stálej prevádzkárne a jej umiestnenie na území Slovenskej republiky. Tridsať dní pred zrušením tejto stálej prevádzkárne oznámi túto skutočnosť správcovi dane.

(4) Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(5) Registračnú povinnosť nemá daňovník, ktorý má len náhodnú alebo jednorazovú daňovú povinnosť alebo u ktorého je predmetom zdanenia len nehnuteľnosť, ak nemá registračnú povinnosť pri inej dani. Registračná povinnosť sa ďalej nevzťahuje na daňovníkov, ktorí majú výhradne príjmy zo závislej činnosti a príjmy, z ktorých je daň vyberaná zrážkou.

Neviem čo je predmetom činnosti Vášho O.Z. Myslím,že teraz neriešite Živ. úrad a ani ŽL, ale to či sa máte zaregistrovať na DÚ.
Áno zaregistrujte sa bude Vám pridelené DIČ - jeho vybavenie netrvá viac než 1/2 hodiny. Zoberte si so sebou stanovy, a jedno pero ,vypíšete formulár a na počkanie dostanete kartičku DIČ. Splníte si povinnosť a ostatné aktivity budete riešiť vtedy,keď sa stanú aktuálnymi.
adamik
28.12.06,12:23
ĎAKUJEM VŠETKÝM, KTORÍ STE MI NAPÍSALI A SNAŽILI STE SA MI POMOCT.
Adamik
Marcela16
12.04.07,14:42
Chcem sa spýtať ohľadom tejto témy. Ak teda je aj živnostenské oprávnenie - je potrebné hlásiť okrem zaregistrovania kvôli DIČ aj niečo iné na daňovom úrade? A keď budeme mať aj zamestnancov je nutné zaregistrovať OZ aj na sociálke, ďaň. úrade a zdravotnej poisťovni? Alebo tým, že je vydané živnostenské oprávnenie vzniká aj povinnosť registrovať sa na sociálke a zdravotnej poisťovni?
Economic
13.04.07,04:25
Po vydaní živn. oprávnenia je nutná registrácia na DÚ ako plátcu dane. Ak ešte nie sú žiadni zamestnanci, a nechcete byť plátca DPH, zatiaľ je to O.K. Musíte sa prihlásiť na sociálnej poisťovni, prvý rok neplatíte. Musíte sa prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, tam platíte. Pokiaľ budú zamestnanci musíte sa prihlásiť na DÚ na daň z príjmu zo závislej činnosti a tiež ako zamestnávateľ na sociálnej poisťovni aj na zdravotnej poisťovni. Plátca DPH môžete i nemusíte byť od začiatku, neskôr je to povinnosť po dosiahnutí zdaniteľného príjmu za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov 1 500 000.-. Pekný deň.