michaela.ba
20.12.06,23:41
Dobrý večer,
chcela by som vás všetkých poprosiť o radu... Môj problem v zamestnani je na ceste a dorazí okolo januara :mee: Som zamestnaná 7 mesiacov na dobu neurčitú v jednej veľkej spoločnosti ako účtovníčka. Zamestnávateľ sa rozhodol, ze nám v mesiacoch januar - februar bude "rozposielat" nove pracovné zmluvy, resp. dodatok k zmluve... Jedna sa o znizenie zakladneho platu z 18.000,- Skk na 8.000,- Skk + variabilna zlozka, ( pravdupovediac vela mi to nehovori:eek: ) Od nas sa vyzaduje podpisanie tejto "novej" zmluvy alebo výpovede...Ako mam postupovat ?? Mate niekto podobne skusenosti ?? Dakujem vsetkym za rady...
tinaM
21.12.06,04:44
Dobrý večer,
chcela by som vás všetkých poprosiť o radu... Môj problem v zamestnani je na ceste a dorazí okolo januara :mee: Som zamestnaná 7 mesiacov na dobu neurčitú v jednej veľkej spoločnosti ako účtovníčka. Zamestnávateľ sa rozhodol, ze nám v mesiacoch januar - februar bude "rozposielat" nove pracovné zmluvy, resp. dodatok k zmluve... Jedna sa o znizenie zakladneho platu z 18.000,- Skk na 8.000,- Skk + variabilna zlozka, ( pravdupovediac vela mi to nehovori:eek: ) Od nas sa vyzaduje podpisanie tejto "novej" zmluvy alebo výpovede...Ako mam postupovat ?? Mate niekto podobne skusenosti ?? Dakujem vsetkym za rady...
Ak je základný plat určený, ten musíš dostať. Variabilná zložka sa môže meniť. Možno získaš, možno stratíš.Pravdepodobne je zámerom zamestnávateľa oceniť zamestnanca podľa jeho schopností, aktivity a pod.. Ťažko je v tejto veci radiť. Musíš sama posúdiť, ako na tom si.
DušanČ
21.12.06,06:28
Ja v tom vidím jednoznačne nevýhodu. Fixná zložka je zaručená, variabilná je závislá, poviem to surovo, od toho, ako sa šéf organizácie vyspí. Ja v tom vidím jednoznačne špekuláciu. Ak máš možnosť iného zamestnania, choď od toho. To je môj názor.
dana9
21.12.06,07:08
Dobrý večer,
chcela by som vás všetkých poprosiť o radu... Môj problem v zamestnani je na ceste a dorazí okolo januara :mee: Som zamestnaná 7 mesiacov na dobu neurčitú v jednej veľkej spoločnosti ako účtovníčka. Zamestnávateľ sa rozhodol, ze nám v mesiacoch januar - februar bude "rozposielat" nove pracovné zmluvy, resp. dodatok k zmluve... Jedna sa o znizenie zakladneho platu z 18.000,- Skk na 8.000,- Skk + variabilna zlozka, ( pravdupovediac vela mi to nehovori:eek: ) Od nas sa vyzaduje podpisanie tejto "novej" zmluvy alebo výpovede...Ako mam postupovat ?? Mate niekto podobne skusenosti ?? Dakujem vsetkym za rady...

Ahoj,:)

v takomto prípade máš možnosť výberu. Nie si povinná dodatok k pracovnej zmluve podpísať, je to na tvojom rozhodnutí. PZ a teda aj dodatok je dohodou, tj na jej vznik alebo zmenu sú potrebné súhlasné prejavy oboch strán, zamestnávateľ by teda v prípade, ak by si dodatok nepodpísala, tento nemohol jednostranne prijať.
Samozrejme chápem , že problém je tiež v tom, ako by na takýto "prístup" z tvojej strany ZĽ zareagoval. Ale zase ani tá výpoveď nie je až taká jednoduchá. Možno by si mohla skúsiť iniciovať diskusiu, aby základná zložka platbu bola napr. 12 000,- aby si mala aspoň trochu väčšiu istotu, napr. kebyže si vezmeš úver, že budeš mať na splátky.:)

aha a ešte manapadlo, nebolo by od veci zistiť, aké kritériá budú určené pre priznanie variabilnej zložky, zvykne to byť uprevené v internej smernici.

dana
Chobot
21.12.06,08:43
Ahoj,:)

v takomto prípade máš možnosť výberu. Nie si povinná dodatok k pracovnej zmluve podpísať, je to na tvojom rozhodnutí. PZ a teda aj dodatok je dohodou, tj na jej vznik alebo zmenu sú potrebné súhlasné prejavy oboch strán, zamestnávateľ by teda v prípade, ak by si dodatok nepodpísala, tento nemohol jednostranne prijať.
Samozrejme chápem , že problém je tiež v tom, ako by na takýto "prístup" z tvojej strany ZĽ zareagoval. Ale zase ani tá výpoveď nie je až taká jednoduchá. Možno by si mohla skúsiť iniciovať diskusiu, aby základná zložka platbu bola napr. 12 000,- aby si mala aspoň trochu väčšiu istotu, napr. kebyže si vezmeš úver, že budeš mať na splátky.:)

aha a ešte manapadlo, nebolo by od veci zistiť, aké kritériá budú určené pre priznanie variabilnej zložky, zvykne to byť uprevené v internej smernici.

dana

Tiež mi udrelo do očí, že z pôvodného platu 18.000 zrazu má byť fixná zložka len 8.000. V praxi som sa stretol s prípadmi, keď variabilná zložka bola cca 20-25% z fixnej (napr. 12.000 fix + 3.000 variabilná). Teba by to ale jenoznačne oproti súčasnému stavu znevýhodnilo.

Akú takú výhodu by som videl, keby vám navrhol k tým 8.000 ešte variabilnú napr. 15.000 v závislosti od obratu (aby ste mohli dosianuť po zmene viac). Ale keby sa firma dostala do recesie, tak by ste nezarobili ani na slanú vodu.
Tweety
21.12.06,08:51
Dobrý večer,
chcela by som vás všetkých poprosiť o radu... Môj problem v zamestnani je na ceste a dorazí okolo januara :mee: Som zamestnaná 7 mesiacov na dobu neurčitú v jednej veľkej spoločnosti ako účtovníčka. Zamestnávateľ sa rozhodol, ze nám v mesiacoch januar - februar bude "rozposielat" nove pracovné zmluvy, resp. dodatok k zmluve... Jedna sa o znizenie zakladneho platu z 18.000,- Skk na 8.000,- Skk + variabilna zlozka, ( pravdupovediac vela mi to nehovori:eek: ) Od nas sa vyzaduje podpisanie tejto "novej" zmluvy alebo výpovede...Ako mam postupovat ?? Mate niekto podobne skusenosti ?? Dakujem vsetkym za rady...
Bolo by dobré prehodnotiť , či navrhované úpravy neodporujú uvedenému § ZP:
§ 120
Minimálne mzdové nároky
(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín podľa odseku 1 sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálne mzdy,
(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa hodinové sadzby minimálnych mzdových nárokov úmerne zvýšia.
http://www.porada.sk/>Stupeň - Koeficient minimálnej mzdy
http://www.porada.sk/>1 http://www.porada.sk/>1, 0
http://www.porada.sk/>2 http://www.porada.sk/>1, 2
http://www.porada.sk/>3 http://www.porada.sk/>1, 4
http://www.porada.sk/>4 http://www.porada.sk/>1, 6
http://www.porada.sk/>5 http://www.porada.sk/>1, 8
http://www.porada.sk/>6 http://www.porada.sk/>2, 0
michaela.ba
21.12.06,10:19
Dakujem vsetkym za odpovede. Ja si tiez myslim, ze mu ide skor o spekulaciu. Na nasom oddeleni nemame moznost zarobit si na proviziach a ak podpisem novu zmluvu tak si pravdepodobne na seba iba usijem bic. Nemozem predsa pred kazdou vyplatou cakat ako sa sef vyspi :((( Niektorym to uz dal podpisat a ty ktory nesuhlasili "museli" podpisat vypoved... Taketo riesenie vsak nechcem a nechcem aby takto somnou zaobchadzal... Je mozne to riesit pripadne i sudom ? Moja pracovna doba je od rana od 8:00 - do 20:00 h. Sriedame sa po dvoch dnoch. Neodchadzam vsak takmer nikdy po polnoci, pracujem piatky i sviatky. Nic z toho vsak nieje financne ocenene :(( Tento mesiac mi nepreplatili napriklad 90,5 hodin nadcasu a kazdy mesiac je to priblizne rovnake... Takze si nemyslim, ze by nam s radostou rozdaval peniaze "navyse". Ak mozte, poradte mi ako mam reagovat, ked pride ten den a on mi strci do ruk papiere ? Velmi pekne dakujem.
fimka
21.12.06,10:32
Mas narok na to, ci si podpisala v povodnej zmluve. Nic a nikto ta nemoze prinuti podpisat zmenu resp. vypoved. Radim nic nepodpisovat a zacni si hladat nove zamestnanie v dostatocnom predstihu - totiz ista, jemne povedane, "nevola" zo strany zamestnavatela urcite bude, tak neviem, ci po case nebudes nutena svojho zamestnavatela vymenit.
jozef21
22.12.06,07:05
Ja len doplnok k fimke.
Je jasne, ze dodatok ani vypoved podpisovat nemusis. Ako bolo spomenute vyssie, dat ti vypoved len tak ti nemoze. Preto, ak nepodpises ani jedno, ani druhe, potom mozes cakat, ze ti sef pojde " po krku" a bude to hrat na porusenie pracovnej discipliny s naslednou vypovedou. Alebo budes mozno sikanovana, aby ti tu pracu zneprijemnil tak, ze radsej tu vypoved podpises. Sikanovanie sa ti bude dokazovat tazko, lebo v tej dobe tam ostanu len ludia, ktori sklopili usi a podpisali znizenie platu... Toto si treba predstavit pod "nevolou zamestnavatela"
Takze mas dve moznosti:
a) podpises znizenie platu
b) nepodpises nic a zacnes si hladat zamestnanie.
Ja by som volil urcite b) aj za cenu tyzdnoveho dochadzania alebo menej platenej prace, kde sa budu ku mne spravat slusne (ziadne nepreplatene 90 h. nadcase a pod.)
dana9
22.12.06,07:20
Ja len doplnok k fimke.
Je jasne, ze dodatok ani vypoved podpisovat nemusis. Ako bolo spomenute vyssie, dat ti vypoved len tak ti nemoze. Preto, ak nepodpises ani jedno, ani druhe, potom mozes cakat, ze ti sef pojde " po krku" a bude to hrat na porusenie pracovnej discipliny s naslednou vypovedou. Alebo budes mozno sikanovana, aby ti tu pracu zneprijemnil tak, ze radsej tu vypoved podpises. Sikanovanie sa ti bude dokazovat tazko, lebo v tej dobe tam ostanu len ludia, ktori sklopili usi a podpisali znizenie platu... Toto si treba predstavit pod "nevolou zamestnavatela"
Takze mas dve moznosti:
a) podpises znizenie platu
b) nepodpises nic a zacnes si hladat zamestnanie.
Ja by som volil urcite b) aj za cenu tyzdnoveho dochadzania alebo menej platenej prace, kde sa budu ku mne spravat slusne (ziadne nepreplatene 90 h. nadcase a pod.)

To je pravda, zamestnávateľ sa veľmi pravdepodobne bude snažiť o použitie ustanovení § 63 ZP, konkrétne tie, ktoré mu dávajú možnosť dať výpoveď z dôvodu "porušenia pracovnej diisciplíny", keďže ostatné možnosti sú viac menej nepoužiteľné, (ZĽ sa nebude zrušovať a reorganizácia v pípade účtovníckeho postu, t.j. jeho zrušenie neprichádza do úvahy, keďže by ďalšie tri mesiace nemohol na takto zrušené miesto prijať nového ZC. No a firmy bez účtovníčky, to by bol samovrah. ;) )
Takže sa bude zrejme snažiť o porušenie prac. disciplíny, čo asi bude dosť nepríjemné, pretože napr. aj neskorý príchod do práce je možné považovať za porušenie PD. Pravdou je, že aj v takomto prípade musí dodržať postup ustanovený v ZP, tj musí ťa oboznámiť s dôvodmi porušenia, misí ti dať možnosť vyjadriť sa k porušeniu, musí ísť o opakované porušenie.


Výpoveď daná zamestnávateľom


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
sta
22.12.06,07:21
Ahoj, súhlasím s ostatnými. Ja by som tiež nič nepodpisovala, ale začala by som si hľadať novú robotu, myslím, že ako účtovníčka s tým nebudeš mať problém :)