resola
17.12.04,20:07
Chcem Vás poprosíť o radu. Nenavratný príspevok, ktorý Úrad práce Sv a rodiny
poskytuje nezamestným na začatie samostatne zárobkovej činnosti sa považuje za príjem z podnikania ?

- na niektorom zo školení som počula , že príspevok je príjmom z podnikania a na druhej strane majetok , ktorý je za príspevok obstaraný je daňový náklad.

ďakujem
Paula
17.12.04,21:53
Mám zatiaľ skúsenosť so SZČO-inv.dôchodcom. Dostáva príspevok na kal.rok, ktorý sa zaratáva do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Vrámci živnosti má výdavky ovplyvňujúce základ dane (nákup materiálu, služieb, majetku, platba nájomného, poistného....) rovnako ako všetky SZČO. Navyše %-nym výpočtom si uplatňuje výdavky na "chránenú dieľňu". Býva s rodičmi, pracuje vo svojej izbe a uplatňuje si to % z nájmu, elektriny a poplatku za odvoz odpadu. Posledná veta s tvojou otázkou asi nesúvisí.... :)
viktoria
18.12.04,07:45
- na niektorom zo školení som počula , že príspevok je príjmom z podnikania a na druhej strane majetok , ktorý je za príspevok obstaraný je daňový náklad.

ďakujem

Presne tak ako píšeš. Ešte by som pripomenula, že ak z príspevku kupuješ dlhodobý majetok, potom príspevok rozpúščaš do zdaniteľných príjmov podľa odpisov.
Daska
18.12.04,08:58
nam na DU uznali aj to, ked sme prispevok dali ako NZD, ale aj majetok (podotykam, ze drobny), ktory sme za to kupili sme mali ako NZD, nakolko s tym prijmom by sme prekrocili hranicu do SP a museli by sme platit odvody,
resola
18.12.04,13:00
Dakujem za odpovede .
Pokial si to chcete overit na 100% pozrite Financneho spravodajcu
c.11 /2004 je tam opatrenie podla ktoreho je potrebne uctovat v JU a PU.

Pekne dakujem
stefan
01.01.05,23:44
nam na DU uznali aj to, ked sme prispevok dali ako NZD, ale aj majetok (podotykam, ze drobny), ktory sme za to kupili sme mali ako NZD, nakolko s tym prijmom by sme prekrocili hranicu do SP a museli by sme platit odvody,Ja som to zaučtoval v JU na 330 Príjem - dotácie, dary prijem NZD asi to mam zle.

Štefan
Anna2212
12.05.06,15:31
Ale podľa mňa by to malo byť v poriadku.
Kofex
12.05.06,22:47
Ja som rovnako obdržal takýto príspevok a podľa mňa treba postupovať tak, že:
1. Príspevok JEDNOZNAČNE zaúčtovať ako zdaniteľný príjem!!!
2. Veci kúpené za tieto peniaze potom zas zaúčtovať ako výdavok odpočítateľný od základu dane.

Prečo? Preto, lebo:
a.) Jednoducho je to príjem a tak sa k tomu aj treba stavať.
b.) Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny síce má právo skontrolovať použitie tejto sumy, ale ak by tak vôbec nespravili, tak by predsa SZČO mohol mať nezdanený príjem. Použitie príspevku je dokonca viazané zmluvou. Musí byť použité na dohodnuté veci a v dohodnutom čase - zväčša dokonca v rámci kalendárneho roka a na veci pod 30000 aby neboli odpisované a stali sa nákladmi aktuálneho roka. Pri porušení zmluvy majú právo vymáhať prachy naspäť!!!
c. Ak sa nákup čohosi zaúčtuje do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, tak samozrejme ani príjem z prípadného predaja nemôže byť neskoršie zdaniteľným príjmom - netuším síce kto, čo a načo by to takto riešil.
Ak by sa teda príspevok MOHOL zaúčtovať ako nezdaniteľný príjem a nakúpené veci ako výdavky neovplyvňujúce základ dane, tak by potom mal "šikovný" podnikateľ neskôr možnosť odpredať tieto veci a zas len získať nezdanené peniažky. Hádam si len nemyslíte, ža by s tým NIEKTO súhlasil?!
malina
13.05.06,22:41
Kofex, prečítaj si metodický pokyn vo Finančnom spravodajci 11/2004. ;)
Johanka
14.05.06,16:54
Kofex - nahliadni aj do Zákona o dani z príjmov - § 17 ods. 3 písm. h/ ;) .
Kofex
14.05.06,21:20
Čítal som ho už dávnejšie, ale musel som to konzultovať lebo sa mi zdalo, že tvrdia niečo protichodné. Pýtal som sa na to jednej daňovej kontrolórky a aj baby ktorá na daňovom urade poskytuje informácie (nie vrátnička ;) ).
V tom spravodajcovi je síce veta, citujem:
=====================================
Príjem prostriedkov sa úctuje v penažnom denníku v prehlade o príjmoch, ktoré neovplyvnujú základ dane a zároven v knihe záväzkov.
V nadväznosti na úcel použitia prostriedkov poskytnutého financného príspevku, sa pri uzatváraní penažného denníka úctujú úctovné operácie s ohladom na vycíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
=====================================

Toto je zas ten § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003
=====================================
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
------1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
------2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
=====================================

Ďalej v tom istom spravodajcovi sa píše:
=====================================
U danovníka úctujúceho v sústave jednoduchého úctovníctva – uvedená problematika nie je riešená v postupoch úctovania, ale od 1. 1. 2004 priamo v § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov, a to na rovnakých princípoch ako u danovníka úctujúceho v sústave podvojného úctovníctva.
To znamená, že:
– nenávratný financný príspevok urcený na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zahrnie do príjmov postupne vo výške odpisov zahrnovaných do danových výdavkov,
– nenávratný financný príspevok urcený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdanovacom období, v ktorom sa do danových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku.

Záver: opät vplyv nenávratného financného príspevku na základ dane z príjmov danovníka úctujúceho v sústave jednoduchého úctovníctva je neutrálny.
====================================

No a teraz buďte múdri. Tá prvá veta zo spravodaja podľa mňa (asi asi aj podľa opýtaných daniarok) akosi "neladí" s ostatným.
Verzia s opisovaním ma nezaujímala, lebo príspevok bol zmluvne podmienený jeho použitím na výdavky do 30000 Sk - čiže neodpisované.
A druhá verzia (neodpisovanie) aj v spravodaji hovorí, že sa príspevok zahrnie do ZD v tom istom roku kedy aj výdavky z neho hradené.
Ale ak by som dal príspevok v PD do príjmov neovplyvňujúcich ZD, tak potom čo ?!? Ako by som mohol dať do ZD výdavky hradené z príspevku!!!

Tá prvá veta v spravodajcovi:
"Príjem prostriedkov sa úctuje v penažnom denníku v prehlade o príjmoch, ktoré neovplyvnujú základ dane a zároven v knihe záväzkov."
podľa mňa má zmysel iba ak by som mal možnosť ten príspevok použiť až v nasledovnom zdaňovacom období.
Vtedy má zmysel mať príspevok mimo ZD (aby som neplatil z neho daň), ale ho samozrejme evidovať ako záväzok a do zdaňovaného príjmu ho vytiahnúť až vtedy keď ho aj použijem.
Toto je však výnimočný prípad, ak by človek dostal príspevok na konci roka a už ho nestihol použiť.
Ja som už príspevok začal vybavovať aj rok predtým, než som ho dostal a nevzal som ho vtedy práve preto, že chceli aby som ho preinvestoval ten istý rok. Oni totiž tiež účtujú a je im asi milšie ak udelený príspevok môžu zúčtovať v tom istom roku. Netvrdím, že je to ich podmienka, ale sú radi ak tomu tak je.
ZuzanaP
15.05.06,11:14
Ja som účtovala pre SZČO v JU príspevok takto:

- v deň pripísania peňazí na jeho BU, som zaúčtovala do peň. denníka ako príjem neovplyvňujúci základ dane

- počas roka z neho platil odvody, drobné náradie, to som zaúčtovala do PD ako odvody do fondov a prev. réžia

- na konci roka som si spočítala koľko minul z príspevku a interným dokladom som preniesla sumu z neovpl. základ dane do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.

Neminul ho celý, niečo mu zostalo ešte aj na r. 2006. S takýmto výkladom som sa stretla aj na našom DÚ, aj tu na Porade.:)
Kofex
15.05.06,21:30
ZuzanaP, čítala si aj zmluvu, ktorú SZČO podpísal ohľadne príspevku?
Jedna vec je pohľad daňového úradu. DU nemá problémy s tým na čo a kedy bol či bude príspevok použitý, len aby to bolo dobre zaúčtované, aby bolo zdanené čo má byť zdanené a aby nebolo nákladom čo nie je nákladom.
Iná vec je pohľad poskytovateľa príspevku. Ak sa teda bavíme o tom istom príspevku na začatie SZČ, tak ma dosť prekvapuje na čo bol príspevok použitý. Mám potvrdené z 2-3 regiónov, že:
- príspevky boli podmienené ich použitím na nákup majetku, resp. výrobných prostriedkov podľa druhu živnosti. Už dokonca v podnikateľskom zámere prikladanom k žiadosti muselo byť jednoznačne uvedené na čo sa príspevok použije. Okrem výrobných prostriedkov to mohol byť ešte prenájom priestorov.
- vôbec sa to nemohlo použiť napríklad na poplatok za internet, poplatok za mobil, spotrebný materiál akéhokoľvek charakteru, inzercia, školenia a pod.

Rád by som vedel ako sa zatvári kontrola zo strany poskytovateľa, lebo zmluvne majú právo kontrolovať účelnosť použitia príspevku a aj to či bol použitý v zmysle zmluvy.
malina
15.05.06,23:49
Kofex, prečo si myslíš, že Zuzana si zmluvu o poskytnutí príspevku neprečítala? Úrady práce predsa poskytujú rôzne druhy dotácií, nie iba na začatie samostatnej zárobkovej činnosti (napr. na prevádzkové náklady tým zamestnávateľom, ktorí prijmú do pracovného pomeru dlhodobo nezamestnaných). Zuzka Ti chcela na svojom príklade ukázať, ako sa príjem a čerpanie nenávratného príspevku v JÚ účtuje.
ZuzanaP
16.05.06,05:35
Videla som podnikateľské zámery, v ktorých bolo pekne rozpísané na čo SZČO, pri začatí podnikania, korunky použije a bol tam aj (okrem nájomného, odvodov) spotrebný materiál. :rolleyes:

Takýto podnikateľský zámer bol riadne schválený, korunky vyplatené na účet SZČO.
Jarusik
16.05.06,05:54
My sme obdržali nenávratný príspevok ešte v roku 2004, vtedy som v JÚ tento príjem zaúčtovala na príjmy neovplyvňujúce základ dane. Z príspevku sa nakúpil drobný hmotný majetok, kancelárske potreby a podobne. Všetky tieto výdavky som zaúčtovala na výdavky neovplyvňujúce základ dane. Keďže sme do konca roka 2004 nespotrebovali všetky peniažky, zvyšok som k 31.12. preúčtovala na príjem ovplyvňujúci základ dane.
Je to určite správne a táto problematika je spomínaná aj vo viacerých výborných knihách od Poradcu.:)
Kofex
16.05.06,10:45
To upozornenie som nemyslel inak, ako skutočne iba upozornennie v dobrom.
Možno nie každý si uvedomuje, že s tým príspevkom treba zaobchádzať nielen tak, aby dodržal určité pravidlá účtovania, ale aby vyhovel aj zmluve s poskytovateľom. Ja som mal naozaj takú osobnú skúsenosť, že veľmi striktne vymedzili na čo a dokedy to môžem použiť.
Ak niekomu dali širšie pole uplatnenia, tak je to len jeho plus. Keby som to už nemal za sebou, tak by som mohol iba závidieť.

To čo však napísala Jarusik, sa mi zdá podozrivé.
ZuzanaP
16.05.06,10:56
To upozornenie som nemyslel inak, ako skutočne iba upozornennie v dobrom.
Možno nie každý si uvedomuje, že s tým príspevkom treba zaobchádzať nielen tak, aby dodržal určité pravidlá účtovania, ale aby vyhovel aj zmluve s poskytovateľom. Ja som mal naozaj takú osobnú skúsenosť, že veľmi striktne vymedzili na čo a dokedy to môžem použiť.
Ak niekomu dali širšie pole uplatnenia, tak je to len jeho plus. Keby som to už nemal za sebou, tak by som mohol iba závidieť.

To čo však napísala Jarusik, sa mi zdá podozrivé.


Ale veď jasné, že sme to aj v dobrom zobrali:), konkrétne ja som tým chcela povedať, že každý úrad práce má asi iné pravidlá a niekde sú benevolentnejší ako inde a tak.

Dokonca som sa stretla aj s tým, že keby sa SZČO naskytla nejaká príležitosť na financovanie z príspevku niečoho čo nemá v podnikateľskom zámere (nejaký stroj), tak stačí prísť na ÚP a spíšu nejaký dodatok, alebo niečo podobné. Fakt je to o ústretovosti a v tom ako si kto vyloží nejaký paragraf. Samozrejme ak si to dokáže obhájiť.
Jarusik
16.05.06,13:00
Mne sa to podozrivé nezdá, dotácia od UPSvaR je zdaniteľný príjem, tým že som tú istú sumu, ktorú som použila na výdavky, zaúčtovala do príjmov a výdavkov neovplyvňujúcich základ dane som vlastne základ dane neovplyvnila.Keby som túto sumu dala do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich základ dane výsledný efekt by bol ten istý. Zdanila som len nevyužitý rozdiel, ktorý bol použitý až v roku 2005 a samozrejme výdavky už boli v stĺpci "výdavky ovplyvňujúce základ dane".

Aby si si to nevysvetloval zle, Kofex. 100 ľudí, 100 názorov a svoj postup si dokážem obhájiť aj pred UPSvaR aj pre DÚ.
Janette
16.05.06,13:17
Ahojte, táto téma ma veľmi zaujíma. Ja by som to urobila takto v JÚ. V podstate podobne ako Jarusik. Na nenávratnú dotáciu by som si zaviedla osobitnú evidenciu, tj. nejaký zošit, kde by som dátumovo poodrátuvala vynaložené náklady, a ak do termínu neboli využité, ten rozdiel tj. príjem by som dala do príjmu ovplyvňujúci ZD. Ide o to, že takéto dotácie sa dávajú aj na dva roky.. tzn. že vyrovnávku budem robiť, až na konci druhého roku. Zatiaľ budem viesť len podrobnú evidenciu využitých nákladov. Nebudem to splietať do peňažného denníka a následne interným dokladom, podľa mňa by ma to tam iba plietlo. Záver je však rovnaký, no nie?
malina
16.05.06,15:08
...100 ľudí, 100 názorov...

Aby ste to mali pri výbere spomedzi toľkých názorov jednoduchšie, prikladám vám ten, ktorému by ste mali dať prednosť ;) :

http://www.porada.sk/showpost.php?p=146359&postcount=37
andrej_rv
16.05.06,16:34
... dotácia od UPSvaR je zdaniteľný príjem, tým že som tú istú sumu, ktorú som použila na výdavky, zaúčtovala do príjmov a výdavkov neovplyvňujúcich základ dane som vlastne základ dane neovplyvnila.Keby som túto sumu dala do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich základ dane výsledný efekt by bol ten istý. Zdanila som len nevyužitý rozdiel, ktorý bol použitý až v roku 2005 a samozrejme výdavky už boli v stĺpci "výdavky ovplyvňujúce základ dane".
...a svoj postup si dokážem obhájiť aj pred UPSvaR aj pre DÚ.
Ja by som s tou obhajobou pred DÚ až taký sebaistý nebol :) . Pretože zaúčtovaním dotácie do príjmov neovplyvňujúcich daň i výdavkov neovplyvňujúcich daň nebola dodržaná zásada vyplývajúca zo znenia § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 ZDP a Opatrenia MF SR z FS 11/2004 - t.j. že nenávratná dotácia (resp jej časť) na úhradu prevádzkových nákladov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, kedy sa použije na úhradu výdavkov. Máš pravdu, že z daňového hľadiska je v tomto prípade dopad na výšku dane z príjmu rovnaký - nula. Nedodržanie zákona (aj keď bez dopadu na daň) sa síce tolerovať môže, ale nemusí. Okrem toho účtovníctvo (aj jednoduché) slúži aj pre iné ako daňové účely. Napr. to, či sa SZČO musí povinne nemocensky a dôchodkovo poistiť, sa odvíja od zdaniteľného príjmu, nie základu dane. A to, či 40-50 tisícovú dotáciu a súvisiaci výdavok zaúčtuješ v súlade s ustanoveniami ZDP alebo podľa svojej úvahy síce Tvoju daňovú povinnosť ovplyvniť nemusí, ale vznik odvodovej povinnosti môže ovplyvniť dosť podstatne. Takže ja by som podobne ako Malina v predošlom príspevku odporúčal dodržiavať zákon, účtovné postupy a ostatné predpisy.

... Nebudem to splietať do peňažného denníka a následne interným dokladom, podľa mňa by ma to tam iba plietlo. Záver je však rovnaký, no nie? Navonok áno. Ale v širších súvislostiach určite nie ;) .
Jarusik
17.05.06,05:24
Odvodová povinnosť nám vznikla tak či tak, ale uznávam, že som porušila zásady účtovania podľa § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 ZDP a Opatrenia MF SR z FS 11/2004. :rolleyes:
Kofex
17.05.06,23:12
Malina upozornil na zdroj, ktorý som tu už uviedol predtým.
Ja tie riadky chápem tak (ako som už uviedol), že postup má byť nasledovný:
1. Akonáhle sa obdržím príspevok (je pripísaný na účet), tak
a) s týmto dátumom sa uvedie v PD ako príjem na účte a zároveň v príjmoch neovplyvňujúcich základ dane
b) zaeviduje sa ako záväzok

2. Ak sa urobí nejaký výdavok hradený z príspevku, tak by sa mali o tú sumu znížiť záväzky, zaevidovať do PD v tejto sume príjem a zároveň výdavok ovplyvňujúci ZD.
Toto by sa malo opakovať kým sa neminie celý príspevok.

Ak sa neminie celý príspevok do konca zdaňovacieho obdobia, tak sa vlastne zahrnie do ZD iba preinvestovaná časť a zvyšok ostáva v záväzkoch.
Ja som to síce nemal umožnené, ale ak by sa kúpilo za príspevok niečo odpisované, tak sa do ZD za zdaňovacie obdobie dá iba odpisovaná čiastka a zvyšok je taktiež v záväzkoch.

Jarusik teda podľa mňa urobila nesprávne 2 veci.
Neminutú časť príspevku za zdaňovacie obdobie uviedla do príjmov ovplyvňujúcich ZD a teda odvádzala z nej zbytočne daň a minuté sumy nezahrňovala do ZD.

Nazaradenie príspevku a následne výdavkov do ZD by v prípade nákupov vecí vlastne umožnilo nekontrolovane tieto veci speňažiť a získať tak neevidivaný a nezdanený príjem.
Nakoniec ten mnou minule uvádzaný citát alebo aj link od Maliny jednoznačne definuje správny postup.

Ja osobne som ho síce nedodržal doslovne. Príspevok som dal už pri obdržaní do zdaniteľných príjmov lebo som vedel, že v priebehu mesiaca (v tom istom zdaňovacom období) ho celý použijem na nákup zmluvne dohodnutých vecí, ktoré som samozrejme tiež dal do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Vynechal som teda iba dočasný zápis príspevku medzi záväzkami.
Jarusik
18.05.06,05:41
Malina upozornil na zdroj, ktorý som tu už uviedol predtým.
Ja tie riadky chápem tak (ako som už uviedol), že postup má byť nasledovný:
1. Akonáhle sa obdržím príspevok (je pripísaný na účet), tak
a) s týmto dátumom sa uvedie v PD ako príjem na účte a zároveň v príjmoch neovplyvňujúcich základ dane
b) zaeviduje sa ako záväzok

2. Ak sa urobí nejaký výdavok hradený z príspevku, tak by sa mali o tú sumu znížiť záväzky, zaevidovať do PD v tejto sume príjem a zároveň výdavok ovplyvňujúci ZD.
Toto by sa malo opakovať kým sa neminie celý príspevok.

Ak sa neminie celý príspevok do konca zdaňovacieho obdobia, tak sa vlastne zahrnie do ZD iba preinvestovaná časť a zvyšok ostáva v záväzkoch.
Ja som to síce nemal umožnené, ale ak by sa kúpilo za príspevok niečo odpisované, tak sa do ZD za zdaňovacie obdobie dá iba odpisovaná čiastka a zvyšok je taktiež v záväzkoch.

Jarusik teda podľa mňa urobila nesprávne 2 veci.
Neminutú časť príspevku za zdaňovacie obdobie uviedla do príjmov ovplyvňujúcich ZD a teda odvádzala z nej zbytočne daň a minuté sumy nezahrňovala do ZD.

Nazaradenie príspevku a následne výdavkov do ZD by v prípade nákupov vecí vlastne umožnilo nekontrolovane tieto veci speňažiť a získať tak neevidivaný a nezdanený príjem.
Nakoniec ten mnou minule uvádzaný citát alebo aj link od Maliny jednoznačne definuje správny postup.

Ja osobne som ho síce nedodržal doslovne. Príspevok som dal už pri obdržaní do zdaniteľných príjmov lebo som vedel, že v priebehu mesiaca (v tom istom zdaňovacom období) ho celý použijem na nákup zmluvne dohodnutých vecí, ktoré som samozrejme tiež dal do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Vynechal som teda iba dočasný zápis príspevku medzi záväzkami.

Ahoj Kofex, milé od teba ako si zhodnotil môj postup, ale máš pravdu.
Nepostupovala som správne, myslela som len na to, že daňový výsledok bude ten istý, čo tie príjmy a výdavky zahrniem do P a V ovplyvňujúcich základ dane alebo nie. A čo sa týka zvyšku dotácie, kt. som zahrnula do príjmov OZD, zdanila som si to o rok skôr. Moja chyba.:) Určite keby sa znovu stretnem s dotáciou od UPSvaR, postupovala by som inak.
Vtedy som bola začiatočník v JÚ. Okrem toho, že som spracúvala účtovnictvo môjmu tatinovi, mala som na krku aj besnú uzávierku vo FY, kde pracujem. Je to s.r.o. a máme PÚ. Takže robiť dvojaké účtovníctvo je fakt náročné a hrabať sa v knihách na dvakrát....:confused:

Pekný deň ti prajem, stretneme zas niekedy na porade...:rolleyes:
00flash00
05.12.11,16:44
Dobry den,

Dnes som bol na UPSVAR podpisat nejaky dodatok co sa týka nejakej pol rocnej spravy ktoru mam odovzdat do konca januara 2012. Dostal som aj nejaky vzor kde je ale nutne blizsie popisat moj priebeh SZCO. Mate stým niekto skusenost? Treba sa nejako extra rozpisovat alebo staci 5viet?
Dakujem za rady