ivanaz
17.12.04,21:37
Caute vsetci. Som zacinajuca zivnostnicka a nie som si ista ohladom brigadnikov... Konkretne ked pre mna niekto robil na DBPS v novembri, dokedy musim zanho odviest tych 0,8% do poistovne?
A da sa urobit nejaka dohoda aj spatne, ked chcem legalne znizit dan z prijmu? Napr. ak pre mna student urobil nejaku pracu v maji bez dohody a platu (len tak z dobrej vole :)), da sa mu spatne priznat nejaky prijem (do 3000Sk) a vyuctovat to?
A este jedna vec - miesto podnikania mam v jednom meste, ale prechodne bydlisko (aj tam byvam...) mam v inom. Mozem si v mieste prech.bydliska dat do nakladov mesacnik (MHD), ak ho pouzivam aj kvoli praci (hoci len parkrat v mesiaci)?
Vdaka
Daska
18.12.04,06:48
za november musis odviest do 1. 1., a co sa tyka toho brigadnika v maji, nemozes s nim spisat dohodu na november? Ak by si urobila dohodu teraz za maj, dala vykaz teraz a zaplatila teraz, SP ti vyrubi penale, ale zasa na druhu stranu do 100,- penale nevyrubuju. A myslim si ze z tych 24 korun za jednu dohodu penale viac ako 100,- nebudu. Co sa tyka tej MHD, tam si niesom ista.
Manual
18.12.04,07:20
tak ako píše Daška, ale ja by som zbytočne úrady nedráždil a dával im zámienku na kontrolu a penále aj keď malé.
Z mesačníka by som dal do výdavkov nejaké %, lebo daňákom všetko "vadí" Keď ju použiješ len pár krát tak tam daj 30%. Ak vieš pri kontrole zdôvodniť 100% daj to celé
Ahoj
eviketa
18.12.04,08:33
ak urobíš dohodu spätne, máš problé aj s odvodom dane a nezaslanými prehľadmi a pokutou 2000 Sk. Takže asi to spätne neriskuj
ik-a
18.12.04,08:53
Neviem aky mas problem, ved dohodari uz nie su obmedzeni stopom, ktory im vyplacas. Az neplati max. 4000,/ Sk. Na dohodu mozes vyplatit kolko chces a odvedies z toho dan 19% a uraz.poist. 0,8%. Popripade mozes urobit prikaznu zmluvu, kde vsetky odvodove povinnosti prechadzaju na prijemcu odmeny.
Daska
19.12.04,08:49
Neviem aky mas problem, ved dohodari uz nie su obmedzeni stopom, ktory im vyplacas. Az neplati max. 4000,/ Sk. Na dohodu mozes vyplatit kolko chces a odvedies z toho dan 19% a uraz.poist. 0,8%. Popripade mozes urobit prikaznu zmluvu, kde vsetky odvodove povinnosti prechadzaju na prijemcu odmeny.
to je sice pravda, ale sa to tyka DoVP, ak ma DoBPS musi pozerat na to, ze ak ma student viac ako 3000,- musi si zaplatit ZP